ლარის კურსის ვარდნას ჰქონდა ობიექტური მიზეზი, ჩვენ გარშემო ყველა ქვეყნის ვალუტამ განიცადა დევალვაცია
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი კობახიძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.   რეზიუმე: ლარის კურსის დოლართან  მიმართებაში მკვეთრი ვარდნის უკანასკნელი ტენდენცია 2018 წლის აგვისტოში დაფიქსირდა, როცა ლარი დოლართან მიმართებაში დაახლოებით 8%-ით, 2.4 დან 2.6 ნიშნულამდე დაეცა. ირაკლი კობახიძე, ქართული ლარის კურსს დოლართან მიმართებაში ადარებს რუსეთს, თურქეთს, სომხეთს, აზერბაიჯანს, ბელარუსს, უკრაინასა და მოლდოვას. აგვისტოდან ოქტომბრამდე პერიოდში, დასახელებული ქვეყნების ვალუტებიდან, ლარის კურსთან შედარებით, მეტად გაუფასურდა მხოლოდ ბელორუსული რუბლი და თურქული ლირა. აზერბაიჯანში ვალუტის კურსი ფიქსირებულია, 2018 წელს კი მას ცვლილება არ განუცდია. შესაბამისად, ირაკლი კობახიძე, ქართულ ლარს აზერბაიჯანულ მანათთან ვერ შეადარებდა. პოლიტიკოსის განცხადების შესაფასებლად უფრო რელევანტურია 2014 წლიდან დაწყებული დევალვაციის განხილვა. ლარმა, დოლართან და ევროსთან მიმართებაში, გაუფასურება 2014 წლის მესამე კვარტალში დაიწყო და დაახლოებით 55-60%-ით გაუფასურდა. ამ პერიოდს დაემთხვა დოლარის ინდექსის ზრდა და ნავთობის ფასების დაცემა, რეგიონს თავს დაატყდა მრავალი კრიზისი, რაც უარყოფითად არა მხოლოდ ლარის კურსზე მოქმედებდა. თუმცა, ამ შემთხვევაშიც, დოლართან მიმართებაში, ქართულ ლარზე ნაკლებად გაუფასურდა არა მხოლოდ სომხური დრამი, არამედ მოლდოვური ლეიც. აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის შემდგომ დაწყებულ გაუფასურებაში, საგარეო ფაქტორებთან ერთად, თავისი წვლილი შეიტანა მთავრობის ცალკეულმა ქმედებებმა თუ უმოქმედობამ (ეკონომიკური ზრდის დაბალი ტემპი, სავიზო რეჟიმის გამკაცრება რიგ ქვეყნებთან, გაუთვლელი რეფორმები[1], სახელმწიფო ფინანსების არათანაბარი ხარჯვა და სხვა) [2]. მთლიანი კონტექსტის გათვალისწინების გარეშე, ლარის კურსის მხოლოდ საშინაო ან მხოლოდ საგარეო ფაქტორებთან დაკავშირება, რეალობას სანახევროდ წარმოადგენს.   ანალიზი 25 სექტემბერს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ, თოქშოუ  „რეაქციაში“ განაცხადა: „ლარის კურსის ვარდნას ჰქონდა ობიექტური მიზეზი. ჩვენ გარშემო ყველა ქვეყანაში კურსმა განიცადა დევალვაცია. ეს იყო აზერბაიჯანი, სადაც ჩვენზე მეტი იყო დევალვაცია, ეს იყო თურქეთი, ლირა, სადაც იყო ჩვენზე ბევრად მეტი დევალვაცია, ეს იყო სომხეთი, სადაც ჩვენზე ოდნავ ნაკლები იყო დევალვაცია, ეს არის ბელარუსი, უკრაინა, მოლდოვა, რუსეთი. ყველგან, მათმა ვალუტამ ჩვენზე მეტად განიცადა დევალვაცია“. საქართველოში ბოლო წლების ერთ-ერთ ყველაზე პრობლემატურ საკითხს წარმოადგენს ლარის კურსის შემცირება (გაუფასურება) დოლართან და ევროსთან მიმართებით. ლარის კურსმა ვარდნა 2014 წლის ნოემბრის პერიოდში დაიწყო და დაახლოებით 55%-ით გაუფასურდა. აგვისტოდან ოქტომბრამდე, ლარის კურსთან შედარებით, დოლართან მიმართებაში, მეტად გაუფასურდა მხოლოდ ბელორუსული რუბლი და ბუნებრივია, თურქული ლირა. ასევე, აღსანიშნავია, რომ 2018 წლის განმავლობაში, აზერბაიჯანში ვალუტის ფიქსირებული კურსი არსებობს. შესაბამისად, ირაკლი კობახიძე, ქართულ ლარს აზერბაიჯანულ მანათთან ვერ შეადარებდა. 2018 წლის მონაცემებზე დაყრდნობით, ირაკლი კობახიძის განცხადება, მეტად  რელევანტურია ეროვნული ვალუტების კურსის დინამიკასთან, 2014 წლიდან განცხადების პერიოდამდე. თუმცა, ამ შემთხვევაშიც, დოლართან მიმართებით, ქართულ ლარზე ნაკლებად გაუფასურდა მოლდოვური ლეი.   ცხრილი 1: სხვადასხვა ქვეყნის ეროვნული ვალუტის გაუფასურების მაჩვენებლები, 2014-2018 წლები
2014 წელთან შედარებით 2018 წლის აგვისტოსთან შედარებით
ქართული ლარი 55% 8%
თურქული ლირა 190% 22%
სომხური დრამი 14% 0.62%
აზერბაიჯანული მანათი 142% N/A
რუსული რუბლი 65% 6%
ბელორუსული რუბლი 117% 8.70%
უკრაინული გრივნა 137% 4%
მოლდოვური ლეი 14% 1.2%
წყარო: შესაბამისი ქვეყნების ეროვნული ბანკების ვებგვერდები   გრაფიკ 1-ზე ასახულია ეროვნული ვალუტების პროცენტული გაუფასურება დოლართან მიმართებით, საბაზისო მაჩვენებლად აღებულია კურსები 2014 წლის პირველი იანვრის მდგომარეობით. შესაბამისად, ვალუტები რომლებიც ქართულ ლარზე მეტად გაუფასურდა კონკრეტულ პერიოდში, ვიზუალურად იქნებიან ლარზე მაღლა, ხოლო ვალუტები, რომლებიც ქართულ ლარზე ნაკლებად გაუფასურდა, ლარზე დაბლა. შესაბამისად, ქართულ ლარზე დაბლა, განლაგებული არიან მოლდოვური ლეი და სომხური დრამი.    გრაფიკი 1: დასახელებული ქვეყნების ეროვნული ვალუტის კურსის პროცენტული ცვლილების დინამიკა დოლართან მიმართებით dgjsd;flkgjsd';lfjgs;dljf;sldg წყარო: ქვეყნების შესაბამისი ეროვნული ბანკები   ლარს მცურავი გაცვლითი კურსი გააჩნია და მის კონკრეტულ ნიშნულზე ჩამოყალიბებას სავალუტო ბაზარზე ლარსა და დოლარზე მოთხოვნისა და მიწოდების თანაფარდობა განაპირობებს. მოთხოვნასა და მიწოდებაზე, ბუნებრივია, ერთდროულად მრავალი ფაქტორი მოქმედებს, რომლებიც შეიძლება პირობითად დაიყოს ქვეყნის საშინაო და საგარეო ფაქტორებად. ხშირად, პოლიტიკური მოტივაციიდან გამომდინარე, ვალუტის კურსს მხოლოდ შიდა ან მხოლოდ გარე ფაქტორებთან აკავშირებენ. სპეკულაციების თავიდან ასაცილებლად, საჭიროა მთლიანი სურათის განხილვა. შესაბამისად, უნდა აღინიშნოს, რომ 2014 წლის შემდგომ დაწყებულ გაუფასურებაში თავისი წვლილი შეიტანა მთავრობის ცალკეულმა ქმედებებმა თუ უმოქმედობამ (ეკონომიკური ზრდის დაბალი ტემპი, სავიზო რეჟიმის გამკაცრება რიგ ქვეყნებთან, არასწორი რეფორმები, სახელმწიფო ფინანსების არათანაბარი ხარჯვა და სხვა იხ. ბმული 1ბმული 2). მთლიანი კონტექსტის გათვალისწინების გარეშე, ლარის კურსის მხოლოდ საშინაო ან მხოლოდ საგარეო ფაქტორებთან დაკავშირება, რეალობას სანახევროდ წარმოადგენს. შესაბამისად, ირაკლი კობახიძე, კონტექსტიდან გამომდინარე, რეალობის მხოლოდ ნაწილს წარმოაჩენს. რაც შეეხება რეგიონალურ პრობლემებს, 2014-2018 წლები საკმაოდ რთული, პოლიტიკური და ეკონომიკური კრიზისებით დატვირთული აღმოჩნდა. აღსანიშნავია გადატრიალების მცდელობა თურქეთში და ურთიერთობების შემდგომი დაძაბვა დასავლეთთან, რუსეთ-უკრაინის კრიზისი, სირიის კრიზისი და ა.შ. ბუნებრივია, ზემოთ ჩამოთვლილს, უარყოფითი გავლენა ექნებოდა ეკონომიკურ კონიუნქტურაზე და ეროვნული ვალუტების სიძლიერეზე, როგორც საქართველოში, ასევე დასახელებულ ქვეყნებში. მსოფლიო ეკონომიკური კონიუნქტურისთვის გარდამტეხი აღმოჩნდა ნავთობის ფასების თითქმის განახევრება და დოლარის ინდექსის ზრდა, რაც, გარკვეულწილად, ურთიერთდაკავშირებული მოვლენებია. დოლარის ინდექსის ზრდა აისახა არა მარტო ქართული ლარის, არამედ მსოფლიოს თითქმის ყველა ქვეყნის ეროვნული ვალუტის კურსის კლებაში დოლართან მიმართებით.   [1] მაგ: 2016 წელს წამოჭრილი იდეა ეროვნული ბანკისგან საზედამხედველო ფუნქციის გამოყოფის შესახებ, სავიზო პოლიტიკის გამკაცრება და სხვა. [2] ბოლო თვეებში მიმდინარე გაუფასურების შესახებ, იხ. რატომ უფასურდება ბოლო პერიოდში ლარი?

Resume: The last episode of the sharp depreciation of GEL against USD happened in August 2018 when GEL depreciated by nearly 8% from 2.4 to 2.6. Irakli Kobakhidze compares the GEL to USD exchange rate to Russia, Armenia, Azerbaijan, Belarus, Ukraine and Moldova. Of these countries’ currencies, only BYN and TRY have depreciated more than GEL in the period of August-October 2018. Azerbaijan has a fixed currency exchange rate and it experienced no changes in 2018. Therefore, Mr Kobakhidze could not compare GEL to AZN.
In order to verify Irakli Kobakhidze’s statement, it is more appropriate to begin with the depreciation which started in 2014. GEL started to depreciate against USD and EUR from the third quarter of 2014 and eventually depreciated by nearly 55%-60%. This period coincided with the growth of the USD index, the fall in oil prices and multiple crises hitting the region, all of which affected not only GEL but other currencies, too. However, even in these circumstances, both AMD and MDL have depreciated less against USD than GEL.
Of note is that certain actions or inactions of the Government of Georgia (low economic growth rate, imposition of a stricter visa regime with a number of countries, unwitting
[1] reforms, unequal spending of state finances, etc.),
[2] together with external factors, have contributed to the GEL depreciation which started in 2014. Without taking the full context of the situation into account, tying the GEL exchange rate only to domestic or external factors gives just half of the reality.
On 25 September 2018, the Speaker of the Parliament of Georgia, Irakli Kobakhidze, on air on the talk show,
Reaktsia,
stated: “The GEL depreciation has had objective grounds. The currencies of all of the countries around us have depreciated. This was in Azerbaijan where the depreciation was higher than in Georgia, this was in Turkey where the depreciation was much higher than in Georgia and this was in Armenia where the depreciation was slightly less than in Georgia. These examples are also in Belarus, Ukraine, Moldova and Russia. In all of these countries, their currencies have depreciated more than our currency.”
One of the most pressing issues in Georgia in the last years is the GEL depreciation (devaluation) against USD and EUR. The GEL exchange rate started to depreciate in November 2014 and has depreciated by nearly 55%.
In the period of August-October 2018, only BNY and TRY depreciated more against USD than GEL. Of note is that Azerbaijan maintained a fixed currency exchange rate throughout 2018. Therefore, Irakli Kobakhidze could not compare GEL to AZN based on 2018 data. Mr Kobakhidze’s statement is more relevant if we take the exchange rates of the national currencies from 2014 until the time of his statement. However, even in this case, MDL has depreciated less as compared to GEL.
Table 1: Depreciation Figures of Currencies of Different Countries, 2014-2018
As Compared to 2014 |
As Compared to August 2018 |
GEL |
55% |
8% |
TRY |
190% |
22% |
AMD |
0.62% |
AZN |
142% |
N/A |
RUB |
65% |
6% |
BNY |
117% |
8.70% |
UAH |
137% |
4% |
MDL |
1.2% |
Source: Websites of the national banks of these countries
Graph 1 shows the depreciation of the national currencies (%) against USD where the exchange rates as of 1 January 2014 are taken as a base. Therefore, currencies which depreciated more than GEL in that particular period will be visually higher than GEL whilst currencies which depreciated less than GEL will end up lower than GEL. Consequently, MDL and AMD are lower than GEL.
Graph 1: Aforementioned Countries’ Currency Exchange Dynamic (%) against USD
Source: National banks of the respective countries
GEL has a floating exchange rate and the GEL:USD supply and demand ratio on the currency market determines the GEL exchange rate at a given point. Naturally, multiple factors simultaneously affect supply and demand which can hypothetically be divided into internal and external factors. Often, there are political motives for associating the GEL exchange rate to only internal or external factors. In order to avoid speculations, however, it is necessary to analyse the full picture. Therefore, certain actions or inactions of the Government of Georgia (low economic growth rate, imposition of a stricter visa regime for a number of countries, flawed reforms, unequal spending of state finances, etc. See
link 1;
link 2) have had their fair share of contribution in GEL depreciation which started in 2014. Without taking the full context into account, blaming the GEL exchange rate on internal or external factors alone gives only half of the reality. Therefore, considering the context, Irakli Kobakhidze does not describe the entire picture.
In regard to regional problems, the 2014-2018 period was quite difficult and full of political and economic crises. Of note is the attempted coup d’état in Turkey and the resulting deterioration of relations with the West, the Russia-Ukraine crisis, the Syria crisis, etc. It is evident that all of these have negatively affected the economic conjecture and the strength of the national currencies both in Georgia and in the aforementioned countries.
Further, the nearly halved oil prices and the growth of the USD index, which are interrelated events to some extent, have dealt a blow to the world’s economic conjecture. The
growth of the USD index has resulted in a depreciation of not only GEL but almost every world currency’s exchange rate against USD.
[1] For instance, the idea to separate the supervisory function from the National Bank, the imposition of a stricter visa policy, etc., in 2016.