ქალის მემკვიდრეობითობაზე ზემოქმედებას მისი ადრინდელი სექსუალური პარტნიორები ახდენენ
ინტერნეტგამოცემა „საზოგადოებას“ მიერ გავრცელებული სტატია ამტკიცებს, რომ ქალის მემკვიდრეობითობაზე ზემოქმედებას მისი ადრინდელი სექსუალური პარტნიორები ახდენენ, იმის მიუხედავად, თუ ვისგან ეყოლება შვილები მომავალში. აღნიშნული თეორია ტელეგონიის სახელითაა ცნობილი, რომელიც ცრუ მეცნიერებაა და ადამიანებზე არ ვრცელდება (მეცნიერული კვლევების მიხედვით, ცხოველთა სამყაროში მსგავსი პრაქტიკა მხოლოდ ხილის ბუზების შემთხვევაში შეინიშნება, რაც მათი სპეციფიკური მორფოლოგიითა და რეპროდუქციული სტრატეგიით არის განპირობებული).
ტელეგონიის სიყალბეს როგორც გენეტიკური, ასევე ციტოპლაზმური მემკვიდრეობითობის[1] პრინციპები ადასტურებენ. სპერმატოზოიდი ქალის ორგანიზმში საშუალოდ 72 საათს რჩება, რის შემდეგაც კვდება. იმ შემთხვევაში, თუ მან კვერცხუჯრედი ვერ გაანაყოფიერა, სრულად განიდევნება ორგანიზმიდან. რაც შეეხება კვერცხუჯრედის ჩამოყალიბებას, მასში მხოლოდ ქალის გენი მონაწილეობს და ყველანაირი გარეშე ფაქტორის ზემოქმედება გამორიცხულია.
ანალიზი ინტერნეტგამოცემა „საზოგადოებამ“ გამოაქვეყნა სტატია, სათაურით: „ქალიშვილობა მორალურ-გენეტიკური სისუფთავის ნიშანია“, სადაც ავტორი ტელეგონიის შესახებ საუბრობს და ამტკიცებს, რომ „ქალის მემკვიდრეობითობაზე ზემოქმედებას მისი ადრინდელი სექსუალური პარტნიორები ახდენენ, განსაკუთრებული კი მაინც პირველი მამაკაცია, ის ქმნის ქალის მომავალი შთამომავლობის გენოფონდს, იმისდა მიუხედავად, ვისგან ეყოლება შვილები მომავალში“. აღნიშნული მტკიცების დასტურად, სტატიის ავტორს საქართველოში ინტეგრალური მედიცინის დამფუძნებლის, პროფესორ ზურაბ ქუმსიშვილის მსჯელობა მოჰყავს.
სხვადასხვა კვლევის თანახმად, ეს ყოველივე სიმართლეს არ შეესაბამება, რადგან ტელეგონია ადამიანებზე არ ვრცელდება და ფსევდომეცნიერებადაა აღიარებული.
ახალი სამხრეთ უელსის უნივერსიტეტის (ავსტრალია) მეცნიერებმა 2014 წელს ხილის ბუზებზე (“Neriidae“-ს სახეობა) დაკვირვება აწარმოეს და დაადგინეს, რომ მდედრი ბუზის განუვითარებელი კვერცხები პირველი პარტნიორის სპერმის მოლეკულებს შეიწოვენ, რაც შთამომავლობაზე ახდენს გავლენას. მიუხედავად ამისა, კვლევის ავტორები აცხადებენ, რომ ცხოველთა სამყაროში ხილის ბუზები ერთადერთ სახეობას წარმოადგენენ, რომელთა გამრავლებისასაც აღნიშნული შეინიშნება. ზემოთ აღწერილი ტრანსგენერაციული ეფექტი „ნერიდეის“ ბუზების სპეციფიკური მორფოლოგიითა და რეპროდუქციული სტრატეგიითაა განპირობებული.
ადამიანებზე მსგავსი პრაქტიკის გავრცელება მეცნიერულად უარყოფილია.
ქალის ორგანიზმში სპერმა საშუალოდ 72 საათს „ცოცხლობს“ და ამ დროის მანძილზე მხოლოდ ოვულირებული კვერცხუჯრედის განაყოფიერების უნარი აქვს. დანარჩენი კვერცხუჯრედები საკვერცხეშია მოთავსებული და სპერმატოზოიდს მათზე წვდომა არ აქვს. იმ შემთხვევაში, თუ კვერცხუჯრედი ვერ გაანაყოფიერა, ის საკვები მასალის გარეშე რჩება და კვდება. მენსტრუალური ციკლის დროს კი ფოლეკულის ჩამოშლასთან ერთად სრულიად განიდევნება ორგანიზმიდან. შესაბამისად, ქალის ორგანიზმში რაიმე სახის გენეტიკური ინფორმაციის დარჩენა შეუძლებელი და გამორიცხულია. ტელეგონიის თეორიის სიყალბე იმ შემთხვევაშიც დასტურდება, თუ მას არა მხოლოდ გენეტიკური, არამედ ციტოპლაზმური მემკვიდრეობითობის პრინციპით განვიხილავთ. ეს უკანასკნელი ორგანიზმის მატერიალურ სტრუქტურებსა და ფუნქციურ ნიშან-თვისებებს წარმოადგენს, რომელიც ციტოპლაზმური ფაქტორებით გადაიცემა. თუმცა, უჯრედულ დონეზე კვერცხუჯრედის მომწიფებაში მხოლოდ დედის გენი მონაწილეობს, რაც ყველანაირ გარეშე ეფექტსა თუ ჩარევას გამორიცხავს.
ტელეგონიის ფსევდომეცნიერების მიმდევრები თავიანთი არგუმენტების განმტკიცების მიზნით, ხშირად, ქალების ტვინში გენეტიკურად განსხვავებული, კაცებისათვის დამახასიათებელი გენური უჯრედების არსებობაზეც მიუთითებენ. მათი პოზიციის უტყუარობის განმაპირობებელ ფაქტორს არც ეს უკანასკნელი წარმოადგენს. 2005 წელს წარმოებული კვლევის თანახმად, ქალების ტვინში მამაკაცთა გენური უჯრედების არსებობის (შესწავლილი 154 ქალიდან მხოლოდ 21 მათგანს (13.6%-ს) აღმოაჩნდა მსგავსი უჯრედები) მიზეზს ბიჭზე ორსულობა, ემბრიონულ პერიოდში დაღუპული ბიჭი ტყუპისცალის არსებობა ან არასხივური სისხლის გადასხმა წარმოადგენს (კვლევაში მონაწილე ქალებმა დაადასტურეს რომელიმე მათგანის არსებობა). შესაბამისად, ქალის ტვინში არსებული მამაკაცისათვის დამახასიათებელი, გენური უჯრედის არსებობა მის რომელიმე სექსუალურ პარტნიორთან არავითარ კავშირში არ არის.
ამრიგად, ტელეგონია ადამიანებზე არ ვრცელდება და ცრუ მეცნიერებას წარმოადგენს. ვებგვერდ „საზოგადოების“ მიერ გავრცელებული სტატია კი, ყალბი ამბავია.
[1] ტელეგონია მცდარია იმ შემთხვევაშიც, თუ კვერცხუჯრედის ჩამოყალიბებას უჯრედულ დონეზე განვილიხავთ. კვერცხუჯრედის ჩამოყალიბებაში მხოლოდ ქალის გენი მონაწილეობს.

Resume: An article published by the internet media outlet, Sazogadoeba.ge, claims that a woman’s heredity is affected by her previous sexual partners, notwithstanding who actually fathers her children. This theory is known as telegony which is a false science and does not apply to humans (according to scientific studies, in the entire animal world the aforementioned practice is only detected in fruit flies and is stipulated by their specific morphology and reproductive strategy). The falsity of telegony is proven by both genetic as well as cytoplasm heredity[1] principles. Spermatozoid remains inside a woman’s body for 72 hours on average after which it dies. In the case a spermatozoid fails to fertilise an egg, it is ultimately completely expelled from the body. In regard to the formation of an egg, only a woman’s genes take part in the process and the impact of any external factors is excluded.
The internet media outlet Sazogadoeba.ge published an article entitled “Virginity is a Sign of Moral and Genetic Purity” where the author writes about telegony and claims that a “woman’s heredity is affected by her previous sexual partners. Of paramount importance is the first man who creates the genetic foundation for a woman’s future offspring, notwithstanding who the actual father will be in the future.” To prove his claim, the author of the article provides arguments from Professor Zurab Kumsishvili, the founder of integral medicine in Georgia.
According to a variety of research studies, all of the aforementioned is untrue because telegony does not apply to humans and it is labelled as a pseudo-science. Scholars at New South Wales University (Australia) carried out an observation on fruit flies (Neriidae type) in 2014 and came to the conclusion that the undeveloped eggs of a female fly absorb the first partner’s sperm molecules which affect the offspring. However, authors of the research study state that fruit flies are the only ones in the animal world where this phenomenon is detected in the reproductive process. The transgenerational effect described above is stipulated by the specific morphology and reproductive strategy of the Neriidae flies. Science rejects the possibility that the same practice applies to humans. Sperm in a woman’s organism “lives” for 72 hours on average during which time it is able to fertilise the ovulated egg. The rest of the eggs are in an egg cell and cannot be accessed by a spermatozoid. In the case when a sperm fails to fertilise an egg, it remains without nourishment and dies. It is then fully ejected from the body during the follicular phase of the menstrual cycle. Therefore, it is impossible and excluded that genetic information remains within the woman’s body. The falsity of telegony is proven if we look not only at genetic but also cytoplasm heredity. The latter represents an organism’s material structures and its functional characteristics which are inherited through cytoplasmic factors. However, at the cell level it is only the mother’s genes which take part in the maturing of an egg and which excludes any external effects to interference. In order to support their arguments, followers of the pseudo-science of telegony often point to the existence of genetically different gene cells in the brains of women which are characteristic for males. This argument, however, also fails to lend support to their claim. According to research conducted in 2005, the reason behind the existence of male gene cells in the brains of women (of 154 women participating in the research, only 21 or 13.6% had similar cells) is either a pregnancy with a child or a male twin who died in the embryonic period or because of a non-irradiated blood transfusion (women participating in the research confirmed the existence of one of these factors). Therefore, the existence of gene cells in the brains of woman which are characteristic for males does not have anything to do with any of her sexual partners.
Therefore, telegony does not apply to humans and is labelled as a false science. The article published by the Sazogadoeba.ge website is FAKE NEWS.
[1] Telegony is still false if we analyse the formation of an egg cell at the cell level. Only a woman’s genes take part in the formation of an egg cell.