ოჯახებში ბავშვთა რაოდენობის ზრდასთან ერთად იზრდება სიღარიბის მაჩვენებელიც
ვერდიქტი: დიმიტრი ხუნდაძის განცხადება არის სიმართლე.   რეზიუმე: დიმიტრი ხუნდაძე ეყრდნობა იუნისეფის ბოლო, 2015 წლის კვლევას. „ბავშვთა და მათი ოჯახების კეთილდღეობის“ კვლევის თანახმად, სიღარიბის შეფასების ყველა კრიტერიუმით, ბავშვიან ოჯახებში სიღარიბის მაჩვენებლები უფრო მაღალია, ვიდრე უბავშვო ოჯახებში. ამასთან, შინამეურნეობებში[i] ბავშვების რაოდენობის ზრდასთან ერთად, იზრდება ზოგადი[ii] სიღარიბის და ფარდობითი[iii] სიღარიბის მაჩვენებლებიც. ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებლით თუ ვიმსჯელებთ, უბავშვო ოჯახების 14%, ერთი ან ორბავშვიანი ოჯახების 20%, ხოლო სამ ან მეტ ბავშვიანი ოჯახების 24% ცხოვრობს სიღარიბეში. ფარდობითი სიღარიბის მაჩვენებლით, სამ ან მეტ ბავშვიანი ოჯახების თითქმის 32% ცხოვრობს სიღარიბეში. ეს მაჩვენებელი ერთ ან ორბავშვიან ოჯახების შემთხვევაში 24.5%-ია, ხოლო უბავშვო ოჯახებში 18%.   ანალიზი 16 მაისს, პარლამენტის სხდომაზე, საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელმა დიმიტრი ხუნდაძემ განაცხადა: „ოჯახებში ბავშვთა რაოდენობის ზრდასთან ერთად იზრდება სიღარიბის მაჩვენებელიც. მაგალითად, გაეროს ბავშვთა ფონდის კვლევით, ერთ ან ორ ბავშვიანი ოჯახების 24.5% სიღარიბეშია, ხოლო სამი ან მეტი ბავშვის ყოლის შემთხვევაში თითქმის 32%-ს აღწევს სიღარიბე“. გაეროს ბავშვთა ფონდი (იუნისეფი) „ბავშვთა და მათი ოჯახების კეთილდღეობას საქართველოში“ ორ წელიწადში ერთხელ იკვლევს. „ბავშვთა და მათი ოჯახების კეთილდღეობის“ ბოლო კვლევა 2016 წელს გამოქვეყნდა, სადაც 2015 წლის მაჩვენებლებია ასახული. 2017 წლის კვლევა ჯერჯერობით არ გამოქვეყნებულა. კვლევაში გამოყენებული სიღარიბის სამი ზღვარი: უკიდურესი, ზოგადი და ფარდობითი. სიღარიბის მაჩვენებლები, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად, მოსახლეობის დანახარჯების მიხედვით განისაზღვრება. უკიდურეს სიღარიბედ მიიჩნევა, როდესაც ადამიანი დღიურად 1.25 დოლარზე ნაკლებს ხარჯავს. ზოგადი სიღარიბის შემთხვევაში ერთი ადამიანის დღიური მოხმარება 2.5 დოლარზე ნაკლებია. ფარდობითი სიღარიბე აჩვენებს, მოსახლეობის რა ნაწილი მოიხმარს მთლიანი მოსახლეობის საშუალო დანახარჯების 60%-ზე ნაკლებს. იუნისეფის კვლევა აჩვენებს, რომ სიღარიბის მაჩვენებელი, მათ შორის ბავშვებში, მცირდება. თუმცა, ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებლები (იმ ბავშვთა პროცენტული წილი, რომლებიც ღარიბ შინამეურნეობებში ცხოვრობენ) კვლავ უფრო მაღალია, ვიდრე ზოგადად მოსახლეობის ან სხვა მოწყვლადი ჯგუფების.   ცხრილი 1: სიღარიბის მაჩვენებლები 2013 და 2015 წლებში
სიღარიბის ზღვარი უკიდურესი ზოგადი ფარდობითი
წელი 2013 2015 2013 2015 2013 2015
ბავშვები 6% 2.5% 28.4% 21.7% 27.1% 26.8%
პენსიონერები 1.9% 1.7% 20.6% 15% 21.3% 19.3%
მოსახლეობა 3.9% 2.1% 24.6% 18.4% 22.9% 23.1%
იუნისეფის კვლევამ ასევე აჩვენა, რომ სიღარიბის ყველა დონეზე, ბავშვიან ოჯახებში სიღარიბის მაჩვენებლები უფრო მაღალია, ვიდრე უბავშვო ოჯახებში. შინამეურნეობებში ბავშვების რაოდენობის ზრდასთან ერთად, იზრდება ზოგადი და ფარდობითი სიღარიბის მაჩვენებლებიც. ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებლით, ერთ ან ორბავშვიან ოჯახების 20% ცხოვრობს სიღარიბეში. ეს მაჩვენებელი სამ ან მეტ ბავშვიანი ოჯახების შემთხვევაში 24%-ს აჭარბებს. უბავშვო ოჯახებში კი ზოგადი სიღარიბის მაჩვენებელი 14%-მდეა. ფარდობითი სიღარიბის მაჩვენებელი, იმ შინამეურნეობებში, სადაც ცხოვრობს ერთ ან ორი ბავშვი 24.5%-ია. სამ ან მეტ ბავშვიანი ოჯახების თითქმის 32% ცხოვრობს სიღარიბეში. ფარდობითი სიღარიბის მაჩვენებელი უბავშვო ოჯახებში დაახლოებით 18%-ია. უკიდურესი სიღარიბეში ცხოვრობს ერთ ან ორ ბავშვიან ოჯახების 2.5%, უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებელი უფრო ნაკლებია 3 და მეტ ბავშვიან ოჯახებში. თუმცა, საერთო ჯამში, უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებელი ბავშვიან ოჯახებში უფრო მაღალია, ვიდრე უბავშვო ოჯახებში.   ცხრილი 2: სიღარიბის მაჩვენებლები, შინამეურნეობებში მცხოვრები ბავშვების რაოდენობის მიხედვით, 2015 წელი
შინამეურნეობების ტიპები უკიდურესი სიღიარიბე (შინამეურნეობების %) ზოგადი                    სიღარიბე                         (შინამეურნეობების %) ფარდობითი სიღარიბე (შინამეურნეობების %)
ბავშვების გარეშე 1.3 13.8 17.7
ბავშვიანი ოჯახები 2.4 20.5 25.5
1 ან 2 ბავშვიანი ოჯახები 2.5 20 24.5
ოჯახები 3 ან მეტი ბავშვით 1.2 24.3 31.7
სულ 1.7 16.4 20.7
[i] შინამეურნეობა – ადამიანთა ერთობლიობა, რომელთაც აქვთ საერთო საცხოვრებელი და საერთო ბიუჯეტი. მათი კავშირი შეიძლება იყოს ნათესაური ან/და არანათესაური (შინამეურნეობა შეიძლება შედგებოდეს ერთი პირისგანაც). [ii] ზოგადი სიღარიბე - როდესაც ადამიანი საკუთარ თავზე დღიურად 2.5 დოლარზე ნაკლებს ხარჯავს. [iii] ფარდობითი სიღარიბე - ეს ინდიკატორი აჩვენებს, მოსახლეობის რა ნაწილი მოიხმარს მთლიანი მოსახლეობის საშუალო დანახარჯების 60%-ზე ნაკლებს.

Resume: Dimitri Khundadze made his statement on the basis of UNICEF’s last research published in 2015. This research, entitled Well-being of Children and their Families, shows that poverty figures are higher in families with children as compared to childless families across every criteria of poverty assessment. In addition, the figures for general poverty[1] and relative poverty[2] rise in domestic households[3]
together with an increased number of children.
If we take the figures for general poverty, 14% of childless families, 20% of families with one or two children and 24% of families with three or more children live in poverty.
In terms of relative poverty, nearly 32% of families with three or more children live in poverty. This figure is 24.5% in families with one or two children and 18% in childless families.
On 16 May 2018, at the session of the Parliament of Georgia, Parliamentary Majority member, Dimitri Khundadze, stated: “Poverty rises in parallel with an increased number of children in a family. For instance, in accordance with UNICEF’s research, 24.5% of families with one or two children live in poverty whilst poverty reaches 32% in families with three or more children.”
The United Nations Children Fund (UNICEF) publishes its research entitled, Well-being of Children and Their Families, every two years. The last publication was in 2016 and reflects data for 2015. The research for 2017 has not yet been published.
UNICEF’s research looks at three levels of poverty: extreme poverty, general poverty and relative poverty. Poverty levels are defined in accordance with international standards in terms of expenses. If a person spends less than USD 1.25 per day, he is considered to live in extreme poverty. If a person’s daily consumption is less than USD 2.5 per day, he is considered to live in general poverty. Those consuming less than 60% of the average expenses of the entire population are considered to live in relative poverty.
UNICEF’s researchdemonstrates that the level of poverty, including poverty among children, is declining. However, child poverty figures (the percentage share of those children who live in poor domestic households) are still higher as compared to the general population and other vulnerable groups.
Poverty Figures in 2013 and 2015
Poverty Level | Extreme | General | Relative | |||
Year | 2013 | 2015 | 2013 | 2015 | 2013 | 2015 |
Children | 6% | 2.5% | 28.4% | 21.7% | 27.1% | 26.8% |
Pensioners | 1.9% | 1.7% | 20.6% | 15% | 21.3% | 19.3% |
Population | 3.9% | 2.1% | 24.6% | 18.4% | 22.9% | 23.1% |
UNICEF’s research also demonstrates that poverty figures are higher in families with children as compared to childless families for any level of poverty. In domestic households, the general and relative poverty figures rise as the number of children increases.
In terms of general poverty, 20% of families with one or two children live in poverty. This figure exceeds 24% in the case of families with three or more children whilst poverty figures stand at 14% in childless families.
Relative poverty figures are at 24.5% in those domestic households with one or two children. Nearly 32% of families with three or more children live in poverty. The relative poverty figure for childless families is approximately 18%.
Further, 2.5% of families with one or two children live in extreme poverty. Extreme poverty figures are lower in families with three or more children. However, extreme poverty levels are higher in families with children as compared to childless families.
Poverty Figures in Terms of Number of Children Living in Domestic Households (2015)
Types of Domestic Households | Extreme Poverty (Domestic Household %) | General Poverty (Domestic Household %) | Relative Poverty (Domestic Household %) |
Childless Families | 1.3 | 13.8 | 17.7 |
Families with Children | 2.4 | 20.5 | 25.5 |
Families with one or two children | 2.5 | 20 | 24.5 |
Families with three or more children | 1.2 | 24.3 | 31.7 |
In Total | 1.7 | 16.4 | 20.7 |
General poverty – when a person spends less than USD 2.5 per day.
[2]Relative poverty – this indicator refers to that part of the population consuming less than 60% of the entire population’s average expenses.
[3] Domestic household – this term refers to an association of people with shared accommodation and a common budget. They can be related or not related (a domestic household can also consist of only one individual).