ვერდიქტი: გიორგი მარგველაშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
რეზიუმე: პრეზიდენტისთვის კონსტიტუციით მინიჭებულ შეწყალების უფლებაზე აქტიური განხილვა მაშინ დაიწყო, როდესაც საქართველოს მე-3 პრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი, შეწყალების უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში საქალაქო სასამართლომ დამნაშავედ სცნო. ამის შემდგომ მწვავე დისკუსია, უკვე, პრეზიდენტ მარგველაშვილის მიერ განხორციელებული შეწყალებების ირგვლივ დაიწყო. მოქმედმა პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ გარკვეული ძალები ამ ფაქტებს პირადად მისი და ზოგადად პრეზიდენტის ინსტიტუტის დისკრედიტაციისთვის იყენებენ. „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ ეთერში მან შეწყალების სტატისტიკაზეც ისაუბრა და განაცხადა, რომ მიხეილ სააკაშვილს გაცილებით მეტი პირი ჰყავდა შეწყალებული, ვიდრე მას.
აღმოჩნდა, რომ 2004-2013 წლებში, ორ საპრეზიდენტო ვადაში, მიხეილ სააკაშვილმა ჯამში 34 947 პირი შეიწყალა, ხოლო გიორგი მარგველაშვილმა, 2013-2018 წლებში, ჯამში - 3 861 პირი.
საქართველოს პრეზიდენტმა, გიორგი მარგველაშვილმა, „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ ეთერში, შეწყალების საკითხზე ისაუბრა და განაცხადა: „დავითვალე და აღმოჩნდა, რომ წინა პრეზიდენტს 35 ათასი ადამიანი შეუწყალებია და მე - 3 500“.
შეწყალების უფლება, საქართველოს პრეზიდენტისთვის, კონსტიტუციის 73-ე მუხლით მინიჭებული უფლებამოსილებაა. კონსტიტუციაზე დაყრდნობით და საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 78-ე მუხლის მიხედვით, შეწყალებას ახორციელებს საქართველოს პრეზიდენტი ინდივიდუალურად განსაზღვრული პირის მიმართ. შეწყალების აქტით, მსჯავრდებული შეიძლება გათავისუფლდეს სასჯელის შემდგომი მოხდისაგან ან/და სასჯელი შეიძლება შემცირდეს ან შეიცვალოს უფრო მსუბუქი სასჯელით. მნიშვნელოვანია, რომ ამ აქტით, სასჯელმოხდილს შეიძლება მოეხსნას ნასამართლობა. რაც შეეხება შეწყალების წესს, მას საქართველოს პრეზიდენტის 2004 წლის 27 მარტის ბრძანებულება არეგულირებს.
უკანასკნელ პერიოდში, შეწყალების საკითხი აქტიური განხილვის საგანი გახდა რამდენიმე მნიშვნელოვანი გარემოების გამო. შეწყალების ირგვლივ მწვავე დისკუსია მაშინ დაიწყო, როდესაც თბილისის საქალაქო სასამართლომ, საქართველოს მე-3 პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის მიმართ, 2018 წლის 5 იანვარს, გამამტყუნებელი განაჩენი გამოიტანა და ის დამნაშავედ სცნო უფლებამოსილების, კერძოდ, შეწყალების უფლების ბოროტად გამოყენებაში. აღნიშნული ფაქტი, მოქმედმა პრეზიდენტმა შეაფასა, როგორც პრეზიდენტის კონსტიტუციური უფლების მიზანმიმართული შეზღუდვა და პრეროგატივების შესუსტება.
შეწყალების სკანდალი ამ ფაქტით არ დასრულებულა, შემდეგი იყო ირაკლი ქორიძის საქმე, რომელიც 2018 წლის 2 აპრილს, ორგანიზებული ჯგუფის მიერ დიდი ოდენობით ნარკოტიკების საქართველოში შემოტანისა და შენახვის ბრალდებით დააკავეს. უმრავლესობის წევრმა, დავით მათიკაშვილმა, განაცხადა რომ ირაკლი ქორიძე მანამდე პრეზიდენტის მიერ იყო შეწყალებული: „ეს არის პიროვნება, რომელიც 2011 წელს იყო გასამართლებული 300 აბი სუბოტექსის შენახვა-შემოტანაზე. მას 30 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. 2013 წელს მას შეეხო ამნისტიის აქტი. ამ დროს მას სასჯელის ვადის 1/4 მოაკლდა. 2014 წელს ის არა ამნისტიის, არამედ უკვე შეწყალების აქტით, პრეზიდენტმა, გიორგი მარგველაშვილმა გაათავისუფლა“. საუბრობდნენ იმაზეც, რომ ირაკლი ქორიძე პრეზიდენტის ნათესავი იყო. პრეზიდენტმა ეს ფაქტი არ დაადასტურა, ხოლო შეწყალების კომისიის თავმჯდომარემ მსგავს საუბრებს პრეზიდენტსა და შეწყალების კომისიაზე მიზანმიმართული შეტევა უწოდა.
შეწყალებაზე საუბარი არც ქორიძის საკითხით დასრულებულა, 2018 წლის 13 აპრილს, თბილისში, ბარნოვის ქუჩაზე, საზარელი დანაშაული მოხდა - ახალგაზრდა ქალი შვილების თანდასწრებით მოკლეს. აღმოჩნდა, რომ ბრალდებული, მსხვერპლის ყოფილი მამინაცვალი, რომელიც სასჯელს მეუღლეზე ძალადობასა და ავტოავარიის გამო იხდიდა, ცოტა ხნით ადრე პრეზიდენტის მიერ იყო შეწყალებული. პრეზიდენტმა საზოგადოებისთვის შესაბამისი განმარტებები გააკეთა: „2014 წლის აგვისტოში ეჭვმიტანილმა ჩაიდინა ძალადობის აქტი მეუღლის მიმართ, მაშინ იგი არ დააპატიმრეს და მხოლოდ ოთხთვე-ნახევრის შემდეგ, ავარიის გამო დააკავეს და ამ ორივე დანაშაულზე მიესაჯა სასჯელი. მან ერთხელ მიმართა შეწყალების კომისიას და უარყოფილ იქნა, მეორე მიმართვის დროს კომისიაში შევიდა რამდენიმე საბუთი, რომელთაგან ერთი იყო სასჯელაღსრულების დაწესებულების ფსიქოლოგის და სოციალური მუშაკის დადებითი დახასიათება, ასევე სამედიცინო დასკვნა, სადაც არ იყო მითითებული რაიმე სულიერი დაავადება. თან ერთვოდა ბრალდებულის აღიარება და იმის აღწერა, რომ იგი 4 შვილის მამა იყო. ასევე, ოჯახის გამოხატული სურვილი ბრალდებულის გათავისუფლების თაობაზე“.
სწორედ შეწყალების ამ ფაქტებზე და საზოგადოების განხილვებზე საუბრისას განაცხადა პრეზიდენტმა, რომ მას გაცილებით ნაკლები ადამიანი ჰყავდა შეწყალებული, ვიდრე მიხეილ სააკაშვილს.
ფაქტ-მეტრმა შესაბამისი ინფორმაცია პრეზიდენტის ადმინისტრაციისგან გამოითხოვა. აღნიშნული ინფორმაციის თანახმად, 2004 წლის იანვრიდან 2013 წლის 17 ნოემბრამდე, მიხეილ სააკაშვილის ორი საპრეზიდენტო ვადისას, პრეზიდენტთან არსებული შეწყალების საკითხთა კომისია ჯამში 45-ჯერ შეიკრიბა. პრეზიდენტის მიერ, სულ შეწყალებული იქნა 34 947 მსჯავრდებული და სასჯელმოხდილი პირი. მათგან უმეტესობა, 22 920 პირი, 2013 წლის ოქტომბერ-ნოემბერში გამოცემული 4 განკარგულების საფუძველზე გათავისუფლდა ძირითადი და დამატებითი სასჯელის შემდგომ მოხდისგან და მოეხსნა ნასამართლობა.
რაც შეეხება მოქმედ პრეზიდენტს, 2013 წლის 17 ნოემბრიდან დღემდე, სულ შეწყალებული ჰყავს 3 861 მსჯავრდებული და სასჯელმოხდილი პირი. მისი ერთი საპრეზიდენტო ვადისას, ჩატარებულია შეწყალების საკითხთა კომისიის 12 სხდომა.

Resume: When the third President of Georgia, Mikheil Saakashvili, was found guilty by Tbilisi City Court of abusing his right to pardon, an active discussion started about a president’s right to pardon as granted to the office by the Constitution of Georgia. A bitter controversy has further ensued around President Giorgi Margvelashvili’s pardoning of inmates. The incumbent President stated that certain powers were using those facts to personally discredit both him and the institute of the presidency in general. Mr Margvelashvili spoke about the issue of the statistics of presidential pardons on air on the Public Broadcaster and noted that Mikheil Saakashvili pardoned many more individuals as compared to him.
FactCheck learned that during his two terms of presidency from 2004-2014, Mikheil Saakashvili pardoned 34,947 persons in total whilst Giorgi Margvelashvili pardoned 3,861 individuals in 2013-2018.
The President of Georgia, Giorgi Margvelashvili, on air on the Public Broadcaster, talked about the issue of the presidential pardon and stated: “I have counted and found out that the previous president pardoned 35,000 persons whilst I pardoned 3,500.”
The right to grant pardon to convicts is the right of the President of Georgia enshrined in Article 73 of the Constitution of Georgia. The President of Georgia grants pardons to specific individuals based on the Constitution of Georgia and Article 78 of the Criminal Code of Georgia. The act of pardon may free a convict from further serving his term in prison or the punishment might be cut short or changed into a milder one. Of importance is that a convict’s criminal record can be cleared by presidential pardon. The rule governing the granting of pardons is regulated by a decree of the President of Georgia issued on 27 March 2004.
Recently, the issue of pardoning has become the subject of a rigorous controversy as a result of several important circumstances. The hot debates around the issue of pardoning were launched after Tbilisi City Court’s decision to find the third president of Georgia, Mikheil Saakashvili, guilty of abusing his authority; particularly, his right to grant pardons. The incumbent President of Georgia decried this fact as a deliberate restriction of a president’s constitutional right and the weakening of his prerogatives.
The pardoning controversy did not end with this. It was followed by Irakli Koridze’s case. He was arrested on 2 April 2018 on charges of smuggling and storing a large amount of drugs in Georgia as a part of an organised group. Parliamentary Majority member, Davit Matikashvili, stated that Irakli Koridze had previously been pardoned by the incumbent President of Georgia. The MP stated:  “This individual was tried by the court in 2011 on charges of smuggling and storing 300 subotex tablets. He was sentenced to 30 years in prison. In 2013, as a result of the Act of Amnesty, his prison term was cut by one-fourth. In 2014, he was released from prison not because of the amnesty but as a result of the President’s decision to grant him a pardon.” There were also rumours about Irakli Koridze and Giorgi Margvelashvili being related. The President of Georgia did not confirm these facts and the Head of the Pardon Commission referred to these rumours as deliberate attacks against the President and the Pardon Commission.
The pardoning controversy did not end with Koridze’s case either. On 13 April 2018, a horrific crime was committed on Barnovi Street in Tbilisi when a young woman was killed in front of her children. It was found that the murderer, who was the victim’s former stepfather and who served a prison term for assault on his wife and a car accident, had been recently pardoned by the incumbent president. The President of Georgia made a respective clarification for the public: “In August 2014, the individual assaulted his spouse. However, at that time he was not arrested. He was arrested after four and a half months because of a car accident and was then sentenced for both crimes. The convict then addressed the Pardon Commission and was rejected. His second plea to the Pardon Commission was accompanied by the positive references of a psychologist and a social worker of the penitentiary facility together with medical examination results which indicated that he did not have any psychological disorders. The convict’s statement of his pleading guilty and a description of him as the father of four children were also attached. The family was expressively supportive to have the convict released.”
It was during discussions about the aforementioned facts of pardoning when the President of Georgia stated that he had pardoned much fewer people as compared to Mikheil Saakashvili.
FactCheck contacted the Administration of the President of Georgia in order to obtain information about presidential pardons. In accordance with the information we received, the Pardon Commission of the President of Georgia was convened 45 times from January 2004 to 17 November 2013 during Mikheil Saakashvili’s two terms of presidency. He granted a total of 34,947 pardons to convicts and persons who had already served their prison terms. Of these, the majority at 22,920 persons were released from serving their main and ancillary punishments and their criminal records were cleared as a result of four decrees issued in October-November 2013.
In regard to the incumbent President, Giorgi Margvelashvili has pardoned 3,861 convicts and persons who have served their terms in prison since 17 November 2013. Twelve sessions of the Pardon Commission were convened during his one term of presidency.