13 დეკემბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, „ევროპული საქართველოს“ წარმომადგენელმა გიგი წერეთელმა განაცხადა: „ბოლო წლის განმავლობაში, სხვადასხვა მონაცემებით რომ გავასაშუალოოთ, სადღაც 10%-მდე, ცოტა მეტით გაიზარდა ოჯახის საარსებო მინიმუმი“.
ფაქტ-მეტრმა გიგი წერეთელის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. საარსებო მინიმუმი არის შემოსავლების ის მინიმალური ოდენობა, რომელიც აუცილებელია არსებობისთვის. საარსებო მინიმუმის გაანგარიშება მინიმალური სასურსათო კალათის მიხედვით ხდება. სასურსათო კალათით განსაზღვრულია სიცოცხლისთვის აუცილებელი საკვებისა და კალორიების რაოდენობა. საარსებო მინიმუმში სასურსათო ხარჯების წილი 70%-ია, არასასურსათო ხარჯების (ჯანდაცვა, განათლება, ტრანსპორტი, ტანსაცმელი, კომუნალური გადასახადების და სხვა) წილი კი 30%-ს შეადგენს. ექსპერტების ნაწილი დიდი ხანია საუბრობს, რომ საარსებო მინიმუმის გაანგარიშების მეთოდოლოგია გადასახედია და რეალურად საარსებო მინიმუმი გაცილებით მაღალია. საარსებო მინიმუმის ზრდა მოსახლეობის დანახარჯების ზრდაზე მიუთითებს. საარსებო მინიმუმის ყოველთვიურ მაჩვენებელს საქსტატი აქვეყნებს. ბოლო მონაცემებით, 2017 წლის ნოემბერში შრომისუნარიანი მამაკაცის საარსებო მინიმუმი 175.7 ლარს, საშუალო მომხმარებლის საარსებო მინიმუმი 155.7 ლარს, საშუალო ოჯახის საარსებო მინიმუმი 294.8 ლარს შეადგენს. 2016 წლის ნოემბერთან შედარებით, შრომისუნარიანი მამაკაცის, საშუალო მომხმარებლის და ოჯახის საარსებო მინიმუმი დაახლოებით 9%-ით არის გაზრდილი. საარსებო მინიმუმი ყოველთვიურად იზრდება, გამონაკლისი იყო 2017 წლის ივლისი, როდესაც საარსებო მინიმუმის ოდენობა შემცირდა (იხ. ცხრილი 1).   ცხრილი 1: საარსებო მინიმუმი (ლარი)
XI 2016 XII 2016 I  2017 II 2017 III 2017 IV 2017 V 2017 VI 2017 VII 2017 VIII 2017 IX 2017 X 2017 XI 2017
შრომისუნარიანი ასაკის მამაკაცის საარსებო მინიმუმი 161 162 166 168 170 171 173 174 167 167 169 174 176
საშუალო მომხმარებლის საარსებო მინიმუმი 143 143 147 149 150 151 153 154 148 148 149 154 156
საშუალო ოჯახის საარსებო მინიმუმი 271 271 279 282 285 286 291 292 280 281 283 292 295
2017 წლის ნოემბრის მონაცემებით, ერთ წელიწადში ორსულიანი, სამსულიანი და ოთხსულიანი ოჯახების საარსებო მინიმუმი ასევე 9%-ით არის გაზრდილი, რაც იმას ნიშნავს, რომ მათ დაახლოებით 20-25 ლარით მეტი სჭირდებათ არსებობისთვის. საარსებო მინიმუმის ზრდას ძირითადად ინფლაციის გაზრდილი დონე განაპირობებს. საქსტატის მონაცემებით, 2017 წელს სამომხმარებლო საქონელი და მომსახურება 6.7%-ით გაძვირდა, ხოლო 2016 წლის ნოემბერის შემდეგ 7.7%-ით არის გაძვირებული.   დასკვნა 2017 წლის ნოემბრის მონაცემებით, 2016 წლის ნოემბერთან შედარებით შრომისუნარიანი მამაკაცის, საშუალო მომხმარებლის და ოჯახის საარსებო მინიმუმი დაახლოებით 9%-ით არის გაზრდილი. ერთი წლის განმავლობაში არსებობისთვის აუცილებელი მინიმალური მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად, ერთ ადამიანს ხარჯები დაახლოებით 13-15 ლარით, ხოლო ოჯახს საშუალოდ 20-25 ლარით გაეზარდა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიგი წერეთელის განცხადება არის სიმართლე.

On 13 December 2017, at the plenary session of the Parliament of Georgia, a member of the European Georgia – Movement for Freedom, Gigi Tsereteli, stated: “In the last year, if we take an average of various figures, household subsistence minimum increased by approximately 10% or slightly more.”
FactCheck verified the accuracy of Gigi Tsereteli’s statement.
Subsistence minimum is the minimal amount of income, which is necessary for survival. Calculation of subsistence minimum is made on the basis of minimal food basket. The latter specifies the necessary amount of food and calories to live.
Of subsistence minimum, 70% is food expenditures, whilst share of non-food expenditures (healthcare, education, transport, clothes, communal bills etc). Some experts have argued for long that methodology of calculating the subsistence minimum needs to be revised and in fact subsistence minimum is much higher.
Growth of subsistence minimum is indicative of growth of people’s expenditures.
National Statistics Office of Georgia publishes monthly figures of subsistence minimum. According to the latest data, in 2017 subsistence minimum for working age male is GEL 175.7, whilst for average consumer it is GEL 155.7 and for average household – GEL 294.8. As compared to November 2016, subsistence amount of working age male, as well as average consumer and household have increased by at least 9%.
Subsistence minimum has been increasing monthly, with July 2017 being the only exception, as the subsistence level minimum actually dropped (see table 1).
Table 1: Subsistence Minimum (GEL)
As of November 2017 data, subsistence minimum for two-person, three-person and four-person households have increased by at least 9% as well, which means that they need GEL 20-25 more to survive.
Growth of subsistence minimum is largely stipulated by increased level of inflation. In accordance with the National Statistics Office of Georgia, in 2017 consumer goods and services got expensive by 6.7%, whilst after November 2016 price hike constitutes 7.7%.
As compared to November 2016, subsistence minimum for working age male, average consumer and household have increased by at least 9% in accordance to the November 2017 figures.
In one year, the amount of expenses to meet the necessary requirements for survival has increased by nearly GEL 13-15 for one person and by GEL 20-25 on average for a household.