წელს, 2015 წელთან შედარებით, საქართველოს აეროპორტებში მგზავრთა ნაკადი 23%-ით, 2012 წელთან შედარებით კი 103%-ითაა გაზრდილი
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა საქართველოში შემოსული მგზავრების გაზრდილი რაოდენობის შესახებ ისაუბრა. მან შემდეგი განცხადება გააკეთა: „წელს საქართველოს აეროპორტების მგზავრთა ნაკადი, 2015 წელთან შედარებით, 23%-ით, 2012 წელთან შედარებით კი 103%-ით არის გაზრდილი“. ფაქტ-მეტრმა ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. დიმიტრი ქუმსიშვილმა საკუთარ განცხადებაში 2016 წლის 9 თვის მონაცემები დაასახელა და ის როგორც წინა წლის, ასევე 2012 ანალოგიურ მონაცემებს შეადარა. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, 2016 წლის სამი კვარტლის მონაცემებით, საქართველოს აეროპორტებში ჯამურად 2 მლნ 208 ათას 281 მგზავრია გადაყვანილი, რაც გასული წლის ანალოგიურ მონაცემს 24.6%-ით აღემატება. 2015 წლის 9 თვის მონაცემებით, საქართველოს აეროპორტებში სულ 1 მლნ 771 ათას 650 მგზავრი დაფიქსირდა. რაც შეეხბა 2012 წელს, მგზავრთა ნაკადის რაოდენობამ, პირველი სამი კვარტლის მონაცემებით, საქართველოს აეროპორტებში 1 მლნ 61 ათას 222 შეადგინა, რაც 2016 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 108%-ით ჩამორჩება. ოფიციალური მონაცემების მიხედვით, საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტებში მგზავრთა ნაკადის მაჩვენებელი ყოველ წელს ზრდადი ტენდენციით ხასიათდება. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ აღნიშნული ტენდენცია წინა ხელისუფლების მართველობის პერიოდშიც აღინიშნებოდა.   ცხრილი 1: მგზავრთა ნაკადის მაჩვენებლები საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტებში
წლები  9 თვე წლიური მონაცემი
რაოდენობა % ცვლილება რაოდენობა % ცვლილება
2016 2,208,281 25%  -  -
2015 1,771,650 13% 2,255,002 13%
2014 1,564,179 13% 1,993,813 10%
2013 1,385,477 31% 1,808,622 30%
2012 1,061,222 20% 1,391,561 19%
2011 887,016 30% 1,169,888 28%
2010 684,833  - 916,263  -
ყველაზე დიდი დატვირთვით მგზავრებს თბილისის საერთაშრისო აეროპორტი ემსახურება. 2015 წლის განმავლობაში, ჯამში, თბილისის აეროპორტით 1.88 მილიონმა მგზავრმა ისარგებლა, რაც საერთო მაჩვენებლის 81%-ს შეადგენს (იხილეთ ფაქტ-მეტრის კვლევა ამ თემაზე). რიგითობის მიხედვით, გასულ წელს, თბილისის შემდეგ, მგზავრთა ნაკადის ოდენობის მხრივ, ყველაზე დატვირთული ქუთაისის დავით აღმაშენებლის სახელობის აეროპორტი იყო - ის ჯამში 183 804 მგზავრს მოემსახურა. მესამე ადგილზე კი ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტია, რომლითაც 183 370 მგზავრმა ისარგებლა. აღსანიშნავია ისიც, რომ ექსპლუატაციაში 3 წლის წინ შესულმა ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტმა საკმაოდ მოკლე ხანში ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტის ანალოგიური მაჩვენებლის მიღწევა მოახერხა, რაც პირველ რიგში დაბალბიუჯეტიანი საერთაშორისო ავიაზახების დამსახურებით და მათ მიერ სერვისის გაფართოებით არის გამოწვეული.   დასკვნა საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის სტატისტიკის მიხედვით, დიმიტრი ქუმსიშვილის მიერ დასახელებული მონაცემები სიმართლეს შეესაბამება. მეტიც, მიმდინარე წელს მგზავრთა ნაკადის მხრივ ზრდა როგორც გასულ წელთან (24.6%-ით მეტი), ასევე 2012 წელთან (108%-ით) შედარებით იმაზე მეტია, ვიდრე ქუმსიშვილმა აღნიშნა. აღსანიშნავია ისიც, რომ მიმდინარე წლის 9 თვის მონაცემებით (2.2 მლნ), საქართველოს აეროპორტები იმდენივე მგზავრს მოემსახურნენ, რამდენსაც მთლიანად 2015 წლის განმავლობაში. სტატისტიკურ მონაცემებზე დაყრდნობით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ მგზავრთა ნაკადის ზრდის ტენდენცია ყოველ წელს ფიქსირდება, მათ შორის წინა ხელისუფლების პერიოდშიც. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის სიმართლე.

On 21 October 2016, the Minister of Economy and Sustainable Development, Dimitri Kumsishvili, spoke about the increased number of passengers coming to Georgia and made the following statement to the media: "Passenger flow through Georgia’s airports this year has increased by 23% as compared to 2015 and by 103% as compared to 2012."
Dimitri Kumsishvili named the data of the first nine months of 2016 and compared them to the data of the same periods of the previous year and 2012. According to the information of the Georgian National Tourism Administration, a total of 2,208,281 passengers passed through Georgia’s airports by the end of the third quarter of 2016 which is 24.6% more as compared to the same period of the previous year. As for the first nine months of 2015, a total of 1,771,650 passengers were registered as having passed through the country’s airports. In regard to 2012, passenger flow in the first three quarters was 1,061,222 which is 108% less as compared to the same period of 2016. According to the official data, passenger flow through Georgia’s international airports is increasing annually. Of note is that this kind of trend was in place under the previous government as well.
Chart 1: Volume of Passenger Flow through Georgia’s International Airports
Tbilisi International Airport is the busiest in terms of passenger flow. Throughout 2015, a total of 1.88 million passengers used the facility which is 81% of the total number of passengers travelling through all of Georgia’s airports (see FactCheck’s research about this topic). After Tbilisi International Airport, the second busiest airport is Kutaisi’s David the Builder Airport which served 183,804 passengers in total. Batumi International Airport is in the third place with 183,370 passengers. Of note is that Kutaisi International Airport, which became functional only three years ago, managed to have the same passenger flow as Batumi International Airport owing to the low-cost international airlines and their expanding services based out of Kutaisi.
According to the official statistics of the Georgian National Tourism Administration, the figures named by Dimitri Kumsishvili correspond to the reality. Moreover, in fact, the growth of the flow of passengers as compared to the previous year (24.6% more) and 2012 (108% more) is even greater than the figures named by Mr Kumsishvili. Of note is that according to the first nine months of 2016, Georgia’s airports transported the same number of passengers (2.2 million) as in 2015. Based on statistical data, we can say that the flow of passengers has been increasing annually, including the period under the previous government.
Considering the existing information, FactCheck concludes that Dimitri Kumsishvili’s statement is TRUE.