პარტია "ახალი მემარჯვენეების" გენერალურმა მდივანმა, მამუკა კაციტაძემ, პარლამენტის საარჩევნო სისტემაზე საუბრისას განაცხადა, რომ საქართველო უნიკალური სახელმწიფოა იმ მხრივ, რომ ჩვენს ქვეყანაში არის ერთპალატიანი პარლამენტი და ის ირჩევა როგორც პროპორციული, ისე მაჟორიტარული სისტემითაც. კაციტაძის თქმით, არცერთ ევროპულ, დემოკრატიულ ქვეყანაში ერთპალატიან საკანონმდებლო ორგანოში მაჟორიტარი და პროპორციული კანდიდატები ერთად არ ირჩევა. მან აქვე განმარტა, რომ ასეთი სისტემა მხოლოდ ორ სახელმწიფოშია, ესენია ბელორუსი და აზერბაიჯანი, ხოლო საქართველოს ხელისუფლება ბელორუსისა და აზერბაიჯანის დემოკრატიისკენ არ უნდა მიდიოდეს.
საქართველოს საკანონმდებლო ორგანო ერთპალატიანი პარლამენტია. კონსტიტუციის მეოთხე მუხლის თანახმად, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე შესაბამისი პირობების შექმნისა [ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა] და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების ფორმირების შემდეგ, საქართველოს პარლამენტი ორპალატიანი იქნება: რესპუბლიკის საბჭო და სენატი. რესპუბლიკის საბჭო პროპორციული წესით არჩეული წევრებისგან დაკომპლექტდება, ხოლო სენატი კი აფხაზეთის ავტონომიურ რესპუბლიკაში, აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში და საქართველოს სხვა ტერიტორიულ ერთეულებში არჩეული წევრებისა და საქართველოს პრეზიდენტის მიერ დანიშნული 5 წევრისაგან.
ფაქტ-მეტრმა ევროპის სახელმწიფოების საპარლამენტო მოწყობის და საპარლამენტო საარჩევნო სისტემის მოდელები შეისწავლა. ევროპული ქვეყნების საკანონმდებლო ორგანოების საკმაოდ დიდი ნაწილი ორპალატიანია. მათი უმეტესობა კონსტიტუციურ-მონარქიული და ფედერალური მოწყობის სახელმწიფოებია. ორპალატიანი პარლამენტი აქვთ ისეთ ქვეყნებს, როგორიცაა: გაერთიანებული სამეფო, გერმანია, ესპანეთი, იტალია, საფრანგეთი, ნიდერლანდების სამეფო, ავსტრია, შვეიცარია, რუსეთი, პოლონეთი და ა.შ. მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემით, უმეტეს შემთხვევაში ორპალატიანი პარლამენტების ზედა პალატები აირჩევა (ბრიტანეთში - ლორდთა პალატა, აშშ-ში - სენატი, გერმანიაში - ბუნდესრატი).
რაც შეეხება ქართულ რეალობას, ოპოზიციურმა პარტიებმა და სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა, მთავრობას 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე საარჩევნო სისტემის შეცვლისკენ არაერთხელ მოუწოდეს. ძირითადი მოწოდებები მაჟორიტარული სისტემის გაუქმებას ეხებოდა. ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ რეზოლუციაში – "დემოკრატიული ინსტიტუტების ფუნქციონირება საქართველოში", ყველა პოლიტიკურ ძალას მოუწოდა, შეთანხმდნენ ისეთ საარჩევნო სისტემაზე, რომელიც ფართო კონსესუსს ეყრდნობა და ქვეყნის პოლიტიკური ინსტიტუტების პლურალისტურ ბუნებას აძლიერებს. ზემოაღნიშნულთან დაკავშირებით, ასამბლეა იწვევს ყველა შესაბამის პირს, განიხილონ პროპორციული-რეგიონული საარჩევნო სისტემა, რომელიც დაფუძნებული იქნება ღია სიებზე და რომელზეც, როგორც ჩანს, თანახმაა ქვეყანაში მოქმედი პოლიტიკური ძალების უმრავლესობა (თუ ყველა არა).
საარჩევნო სისტემის ძირეული ცვლილება და კონკრეტულად მაჟორიტარული სისტემის გაუქმება კოალიცია "ქართული ოცნების" წინასაარჩევნო პოზიცია გახლდათ, რაზეც ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. ზემოაღნიშნულის მიუხედავად, საპარლამენტო უმრავლესობამ მაჟორიტარული სისტემის გაუქმება 2020 წლისთვის გადადო. მათი ინიციატივით, 2016 წლის არჩევნებისთვის აღნიშნული სისტემის გაუქმების ნაცვლად, მაჟორიტარულ ოლქებში გამარჯვებისთვის საჭირო ბარიერის გაზრდა და მაჟორიტარული ოლქების ხელახლა გაყოფა იგეგმება.
მამუკა კაციტაძე ერთპალატიანი პარლამენტის მქონე ევროპულ ქვეყნებზე საუბრობს და შესაბამისად, ჩვენი კვლევის ძირითადი ობიექტიც სწორედ ასეთი ქვეყნები არიან. 2015 წლის აპრილში, საარჩევნო რეფორმაზე მომუშავე ინტერპარტიული ჯგუფის თხოვნით, საარჩევნო სისტემათა საერთაშორისო ფონდის (IFES) მიერ, ევროპის ზოგიერთი ქვეყნის საკანონმდებლო ორგანოს საარჩევნო სისტემის მოკლე მიმოხილვა შემუშავდა. IFES-მა 10 ევროპული ქვეყნის - ხორვატიის, ესტონეთის, მაკედონიის, პორტუგალიის, ბულგარეთის, ფინეთის, ისლანდიის, ლატვიის, მოლდოვასა და თურქეთის საარჩევნო სისტემები მიმოიხილა.
კვლევაში დასახელებულ ქვეყნებს, საქართველოს მსგავსი ადმინისტრაციულ-ტერიტორიული მოწყობა და ერთპალატიანი საკანონმდებლო ორგანო აქვთ. ამ ქვეყნებში საპარლამენტო არჩევნები პროპორციული საარჩევნო სისტემით ტარდება. ფაქტ-მეტრმა ევროპის სხვა ერთპალატიანი პარლამენტის მქონე ქვეყნებიც შეისწავლა. ზემოაღნიშნული ათი ქვეყნის გარდა, პროპორციულ საარჩევნო სისტემას იყენებენ დანია, ლუქსემბურგი, სლოვაკეთი, ალბანეთი, კვიპროსი, საბერძნეთი, მალტა და ა.შ.
მამუკა კაციტაძე ევროპულ სახელმწიფოებში გამონაკლისებსაც ასახელებს, სადაც ერთპალატიანი პარლამენტის მიუხედავად, შერეული საარჩევნო სისტემა მოქმედებს. მისი თქმით, ეს ქვეყნებია ბელორუსი და აზერბაიჯანი. აზერბაიჯანის პარლამენტის არჩევის სისტემა ნამდვილად საქართველოს მსგავსია, თუმცა ბელორუსის შემთხვევაში ქვეყნის საკანონმდებლო ორგანო - ეროვნული კრება, ორპალატიანია. ზედა პალატა რესპუბლიკის საბჭოა, ხოლო ქვედა პალატა - წარმომადგენელთა პალატა. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ აზერბაიჯანის მსგავსად, ევროპის ერთპალატიანი საკანონმდებლო ორგანოს მქონე ქვეყნებში, კიდევ არის რამდენიმე გამონაკლისი ქვეყანა, სადაც პარლამენტი შერეული სისტემით აირჩევა. საქართველოს მსგავსი საარჩევნო სისტემა ევროპული ქვეყნებიდან ასევე სომხეთს, უკრაინას, ლიტვას და უნგრეთს აქვთ (მეტი თვალსაჩინოებისთვის იხილეთ რუკა):
დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან დღემდე, საქართველოს პარლამენტი ერთპალატიანი საკანონმდებლო ორგანოა. ამასთან, კონსტიტუცია ითვალისწინებს, რომ საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე შესაბამისი პირობების შექმნისა [ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა] და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების ფორმირების შემდეგ, პარლამენტი ორპალატიანი იქნება.
ევროპულ სახელმწიფოებში შერეული საარჩევნო სისტემა ძირითადად ორპალატიანი პარლამენტის პირობებში გამოიყენება. ერთპალატიანი საკანონმდებლო ორგანოების შემთხვევაში კი აშკარა ტენდენციას საპარლამენტო არჩევნების მხოლოდ პროპორციული სისტემით ჩატარება წარმოადგენს.
მამუკა კაციტაძის კონტექსტი სწორია, თუმცა ის რამდენიმე ფაქტობრივ უზუსტობას მოიცავს. მაგალითად, მის მიერ გამონაკლისად დასახელებულ ბელორუსში, მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემა იმიტომ გამოიყენება, რომ რეალურად ამ ქვეყნის საკანონმდებლო ორგანო ორპალატიანია. ფაქტ-მეტრმა ასევე დაადგინა, რომ აზერბაიჯანთან ერთად, ევროპაში კიდევ რამდენიმე სხვა ქვეყანაც არსებობს, სადაც ერთპალატიანი პარლამენტის პირობებში შერეული საარჩევნო სისტემა გამოიყენება.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, "ახალი მემარჯვენეების" გენერალური მდივნის, მამუკა კაციტაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
საქართველო უნიკალური სახელმწიფოა, სადაც ერთპალატიან საკანონმდებლო ორგანოში ირჩევა მაჟორიტარიც და პროპორციულიც

Whilst talking about Georgia’s parliamentary elections system, the Secretary General of the New Rights Party, Mamuka Katsitadze, stated that Georgia is a unique country as it incorporates both majoritarian and proportional list MPs in its unicameral legislative structure. According to Mr Katsitadze, none of Europe’s democratic countries have both majoritarian as well as proportional list MPs in a unicameral legislative structure. He thereby explained that only two other countries have such as system; these being Belarus and Azerbaijan. Mr Katsitadze said that the Government of Georgia should not being going in the direction of Belarusian or Azerbaijani democracy.
Georgia’s legislative structure is a unicameral parliament. According to Article 4 of the Constitution of Georgia, the Parliament of Georgia will become bicameral after creating the necessary conditions (reunifying the country) and establishing local government structures; namely, the Republican Council and the Senate. The Republican Council will consist of proportional list MPs whilst the Senate will include MPs elected in the Autonomous Republic of Abkhazia, the Autonomous Republic of Ajara and other Georgian territorial units as well as by five members appointed by the President of Georgia.
FactCheck studied the parliamentary models and parliamentary elections systems of various European countries. A large number of European legislative structures are bicameral. Most of them are constitutional monarchies or federal states. Countries such as the UK, Germany, Spain, Italy, France, the Netherlands, Austria, Switzerland, Russia and Poland, among others, have bicameral legislative structures. The majoritarian system is usually used to elect MPs in the upper chambers of the structures (House of Lords in the UK, Senate in the USA and Bundesrat in Germany).
As for Georgia, opposition parties and various non-governmental organisations have, upon numerous occasions, called upon the Government of Georgia to reform the acting elections system before the 2016 parliamentary elections. Most of these demands concerned the abolition of the majoritarian system. In its resolution, entitled The Functioning of Democratic Institutions in Georgia, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe called upon all political forces to agree upon an elections system which would be based upon a wide consensus and strengthen the pluralist nature of the country’s political institutions. In connection to this, the Assembly invites all appropriate individuals to consider the proportional-regional elective system which will be based upon open lists and appears to be favoured by most (if not all) political parties in the country.
Reforming the elections system, specifically by abolishing the majoritarian system, was a pre-elections promise of the Georgian Dream coalition. FactCheck wrote about this issue earlier as well. Despite the aforementioned situation, the Parliamentary Majority postponed the abolition of the majoritarian elections system until 2020. According to their initiative, instead of abolishing the existing system for the 2016 parliamentary elections, the barrier necessary to win in majoritarian constituencies is planned to be increased and constituencies themselves reformed.
Mamuka Katsitadze spoke about European countries with unicameral legislative structures and so our study takes a look at them as well. In April 2015, at the request of the inter-party group working on elections system reform, the International Foundation for Electoral Systems (IFES) formulated a brief overview of the parliamentary electoral systems of certain European countries. IFES reviewed the electoral systems of ten European countries including: Croatia, Estonia, Macedonia, Portugal, Bulgaria, Finland, Iceland, Latvia, Moldova and Turkey.
The countries studied by IFES have administrative-territorial orders similar to Georgia and unicameral parliaments. Elections in these countries are held using the proportional electoral system. FactCheck also studied other European countries with unicameral parliaments. Apart from the ten countries listed above, Denmark, Luxembourg, Slovakia, Albania, Cyprus, Greece and Malta also use the proportional systems.
Mamuka Katsitadze further gives exceptions among European countries which use mixed electoral systems for unicameral parliaments. He indicates that such countries comprise only Belarus and Azerbaijan. The Azerbaijani electoral system is definitely similar to the Georgian one; however, in the case of Belarus, the country’s legislative structure, the National Assembly, is bicameral. The upper chamber is the Republican Council whilst the lower one is called the Chamber of Representatives. It should also be noted that apart from Azerbaijan, there are other exceptions among European countries with unicameral legislative structures where these structures are elected using a mixed system. Armenia, Ukraine, Lithuania and Hungary also have electoral systems similar to the Georgian one (see the map).
From its independence to present day, the Parliament of Georgia has been a unicameral legislative structure. In addition, the Constitution of Georgia establishes that the Parliament of Georgia will be bicameral after creating the necessary conditions (reunifying the country) and establishing local government structures.
The mixed electoral system is used mostly by those European countries which have bicameral legislative structures. In the case of unicameral parliaments, however, holding proportional system elections is a prevalent trend.
The context of Mamuka Katsitadze’s statement is correct; however, it includes several factual errors. For example, Belarus, about which he spoke in his statement, has a mixed elections system due to the fact that its legislative structure is, in fact, bicameral. FactCheck also found that apart from Azerbaijan, there are European countries which use mixed electoral systems whilst having unicameral legislative structures.