ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის ეთერში "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" საგარეო საქმეთა მდივანმა, გიგა ბოკერიამ, სასამართლოების მიერ გამოტანილ განაჩენებზე ისაუბრა. ის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის, ეკა ბესელიას განცხადებას გამოეხმაურა, რომელმაც განაცხადა, რომ საქართველოში გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა იყო 0.1% და ეს მაჩვენებელი ახალი ხელისუფლების პირობებში გაიზარდა. გიგა ბოკერიას განცხადებით, "დიდი ტყუილია, თითქოს გამამართლებელი განაჩენების რიცხვი გაიზარდა, ეს არის სიცრუე, შეგიძლიათ იხილოთ უზენაესი სასამართლოს სტატისტიკა, რომლის მიხედვითაც, პირიქით შემცირდა გამამართლებელი განაჩენები". მისივე თქმით, გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა 2011, 2012 და 2013 წლებთან შედარებით შემცირებულია და 2014 წლის მონაცემებით, გამამართლებელი განაჩენების მაჩვენებელი 1.5%-ს შეადგენდა.
ფაქტ-მეტრი გიგა ბოკერიას განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
სასამართლოს მიერ სისხლის სამართლის არსებითად განხილული საქმეების შესახებ სტატისტიკური ინფორმაცია უზენაესი სასამართლოს ოფიციალურ ვებგვერდზეა განთავსებული. 2015 წლის პირველი 9 თვის
მონაცემებით, სასამართლოს მიერ არსებითად განხილული საქმეების რაოდენობამ 3 532 შეადგინა (მათ შორის 3 986 პირი). მათგან, გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა 83 (2.3%), ხოლო ნაწილობრივ გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა კი, 70 იყო (2.0%).
ცხრილი 1: სასამართლოს მიერ არსებითად განხილული საქმეები (2014-2015 წლები, 9თვე)
გამამართლებელი განაჩენები |
არსებითად განხილული საქმეები |
გამამართლებელი |
% |
ნაწილობრივ გამამართლებელი |
3 532 |
83 |
2.3 |
70 |
2.0 |
3 248 |
56 |
1.7 |
67 |
2.1 |
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2015 წლის 9 თვის მონაცემებით, გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა 2014 წლის 9 თვესთან შედარებით 27 ერთეულით, ხოლო ნაწილობრივ გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა კი 3 ერთეულით გაიზარდა.
2007-2014 წლებში გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა კი ასე გამოიყურება:
ცხრილი 2: გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა 2007-2014 წლებში
9 344 |
9 |
0.1 |
8 645 |
21 |
0.2 |
183 |
6 720 |
75 |
1.1 |
3 495 |
0.9 |
1 854 |
47 |
2.5 |
1.0 |
1 149 |
90 |
7.8 |
1.2 |
1 813 |
37 |
42 |
4 655 |
76 |
1.6 |
1.9 |
როგორც ცხრილიდან ჩანს, გამამართლებელი განაჩენების ყველაზე დაბალი პროცენტული მაჩვენებელი (0.1 – 0.2 %) 2007-2010 წლებში დაფიქსირდა. 2011 წელს მონაცემები 2.5%-მდე გაიზარდა. 2012 წელს გამამართლებელი განაჩენების პროცენტული მაჩვენებელი გასამმაგდა და 7.8%-ს მიაღწია. აღნიშნული მაჩვენებელი 2013 წელს მნიშვნელოვნად შემცირდა და 2.0% გახდა, 2014 წელს კი, გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა 1.6%-მდე შემცირდა. 2015 წლის 9 თვის მონაცემებით, გამამართლებელი განაჩენების პროცენტული მონაცემი 0.6%-ით, 2.3%-მდე გაიზრდა.
2014 წელს სასამართლოს მიერ არსებითად განხილული საქმეებიდან გამამართლებელი განაჩენების (4 655) პროცენტული წილი 1.6% იყო. აღნიშნული მონაცემები მართლაც ჩამორჩება 2013, 2012 და 2011 წლების მაჩვენებლებს. აქვე აღსანიშნავია, რომ გიგა ბოკერია გამამართლებელ განაჩენებზე საუბრისას მხოლოდ 2011-2014 წლის მონაცემებზე საუბრობს და ყურადღებას აღარ ამახვილებს 2015 წლის 9 თვის მონაცემებზე. 2015 წლის 9 თვის მონაცემებით, გამამართლებელი განაჩენების პროცენტულმა მაჩვენებელმა წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 0.6%-ით მოიმატა და 2.3% შეადგინა. თავის განცხადებაში, ეკა ბესელიამ ყველაზე დაბალ მონაცემზე (0.1%) მიუთითა და არაფერი თქვა 2011-2012 წლებზე, როდესაც გამამართლებელი განაჩენების პროცენტული მაჩვენებელი ჯერ 2.5, შემდეგ 7.8%-მდე გაიზარდა. ამასთან, მან გვერდი აუარა ბოლო წლებში გამამართლებელი განაჩენების კლების ტენდენციას.

On air on Rustavi 2, the Foreign Affairs Secretary of the United National Movement, Giga Bokeria, talked about the issue of court verdicts. Mr Bokeria commented upon the statement of the Head of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, Eka Beselia, who said that the rate of not guilty verdicts in Georgia used to be 0.1% and that this rate has increased under the new government. According to Giga Bokeria: "It is a serious lie that the number of not guilty verdicts has increased. This is false and you can see the statistics of the Supreme Court of Georgia for yourself which indicate that the number of not guilty verdicts has decreased." According to his statement, the number of not guilty verdicts dropped as compared to 2011, 2012 and 2013, amounting to just 1.5% in 2014.
FactCheck took interest in Giga Bokeria’s statement and verified its accuracy.
Statistical data about the number of cases considered by the courts can be found on the official website of the Supreme Court of Georgia. According to the data for the first nine months of 2015, the overall number of cases considered by the courts equalled 3,532 (including 3,986 individuals). Of this, the number of not guilty cases was 83 (2.3%) whilst the number of those partly justified was just 70 (2.0%).
Table 1: Number of Cases Considered by the Courts (2014-2015, Nine Months)
| Not Guilty Verdicts |
Number of Cases Considered |
Not Guilty |
% |
Partly Justified |
3,532 |
83 |
2.3 |
2.0 |
3,248 |
1.7 |
2.1 |
As the above table makes clear, the number of not guilty verdicts increased by 27 as compared to the same period of 2014 according to the data of the first nine months of 2015 whilst the number of those partly justified increased by three.
The number of not guilty verdicts from 2007 to 2014 looks like this:
Table 2: Number of Not Guilty Verdicts from 2007 to 2014
9,344 |
0.1 |
8,645 |
0.2 |
183 |
6,720 |
75 |
1.1 |
3,495 |
0.9 |
1,854 |
1.0 |
1,149 |
7.8 |
1.2 |
1,813 |
4,655 |
1.9 |
As the table reflects, the lowest rate of not guilty verdicts (0.1%-0.2%) was recorded in the period from 2007 to 2010. It increased to 2.5% in 2011. The percentage of not guilty verdicts tripled in 2012 and reached 7.8%. This indicator dropped significantly in 2013 and equalled 2.0%. The rate of not guilty verdicts decreased even further to 1.6% in 2014. According to the data of the first nine months of 2015, the percentage of not guilty verdicts increased by 0.6%, amounting to 2.3% of the overall number of cases considered by the courts.
The share of not guilty verdicts in the overall number of cases considered by the courts (4,655) was 1.6% in 2014. This is definitely lower than the data of 2013, 2012 and 2011. It should also be noted that when talking about not guilty verdicts, Giga Bokeria speaks about the data from 2011 to 2014 and leaves out the statistics for the first nine months of 2015. According to the data of the first nine months of 2015, the percentage of not guilty verdicts increased by 0.6%, amounting to 2.3% of the overall number of cases considered by the courts. In her statement, Eka Beselia mentioned the lowest percentage rate of 0.1% and said nothing about the data of 2011 and 2012 when the share of not guilty verdicts increased to 2.5% and 7.8%, respectively. In addition, she also avoided mentioning the decreasing number of not guilty verdicts in recent years.