საკრებულოს დეპუტატმა ირაკლი აბესაძემ, "რუსთავი 2"-ის ეთერში, მერიის თანამშრომლები უპასუხისმგებლობაში დაადანაშაულა. მან ამ კონტექსტში, ზაჰესის ხიდის რეაბილიტაციაზე ისაუბრა. მისი ინფორმაციით, ტენდერში გამარჯვებულმა კომპანიამ, შპს "სამშენებლო კომერციული კორპორაცია ხიდი", მასზე დაკისრებული მოვალეობა ვერ შეასრულა, მერიამ კი მას ავანსად ხელშეკრულებით გათვალისწინებული თანხის 40% უკვე გადაუხადა: "თბილისის მერია დღეს ვერ ახერხებს ვერც სამუშაოების შესრულებას და ვერც ბიუჯეტში ამ თანხის დაბრუნებას. გადახდილი 1 790 000 ლარიდან, რაც ჩვენ დოკუმენტურად დადასტურებული გვაქვს, კომპანიამ ჯერჯერობით 100 000 ლარის სამუშაო შეასრულა, რაც იმას ნიშნავს, რომ დანარჩენი 1 670 000 ლარი არის მოსაძებნი და ბიუჯეტში დასაბრუნებელი".
ფაქტ-მეტრი ზაჰესის ხიდის სარეკონსტრუქციო სამუშაოების მიმდინარეობით დაინტერესდა.
2014 წლის 13 ნოემბერს თბილისის მერიამ ზაჰესის დასახლებასთან არსებული ხიდი-აკვედუკის სარეაბილიტაციო სამუშაოებთან დაკავშირებით ელექტრონული ტენდერი გამოაცხადა. ტენდერში შპს "სამშენებლო კომერციულმა კორპორაცია ხიდმა" გაიმარჯვა. თბილისის მერიასა და აღნიშნულ შპს-ს შორის ხელშეკრულება 2014 წლის 31 დეკემბერს გაფორმდა. ხელშეკრულება ქალაქ თბილისში, ზაჰესის დასახლებასთან არსებული სარკინიგზო გზაგამტარის და ხიდ-აკვედუკის სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შესრულებას ითვალისწინებდა და მისი ღირებულება 4 462 000 ლარი იყო (მათ შორის: ზაჰესის დასახლებასთან არსებული სარკინიგზო გზაგამტარის რეკონსტრუქციისთვის - 941 898 ლარი, ხიდ-აკვედუკის რეკონსტრუქციისთვის - 3 520 101 ლარი). სამუშაოს დასრულების ვადად 400 კალენდარული დღე განისაზღვრა.
2015 წელს გამარჯვებულ კომპანიას თბილისის მერიამ ავანსის სახით 1 784 800 ლარი ჩაურიცხა (წინასწარ გადახდილი თანხების გაცემის წესი მერიის 2014 წლის 4 სექტემბრის #508 ბრძანებითაა დადგენილი. 2015 წლის ოქტომბრის მდგომარეობით, შპს "ხიდმა" მხოლოდ 384 885 ლარის ღირებულების სამუშაოები შეასრულა (სარკინიგზო გზაგამტარის რეკონსტრუქცია - 325 986 ლარი და ხიდ-აკვედუკის რეკონსტრუქცია - 58 899 ლარი). ავანსად მიღებული თანხიდან, კომპანიას 1 405 115 ლარის ღირებულების სამუშაოები არ შეუსრულებია. ხელშეკრულების მიხედვით, პროექტი 400 კალენდარულ დღეში უნდა დასრულდეს (ანუ 2016 წლის 4 თებერვალს), თუმცა მიმდინარე წლის ოქტომბრის მდგომარეობით, ზაჰესის ხიდის რეაბილიტაციისთვის გამოყოფილი თანხის მხოლოდ 8.7%-ია ათვისებული.
ჩვენ ხელშეკრულებაში ავანსის გამოყენებასთან დაკავშირებულ იმ პუნქტსაც გავეცანით, სადაც აღნიშნულია, რომ "წინასწარი ანგარიშსწორების (ავანსი) გამოყენება შესაძლებელია საავანსო თანხის იდენტური ოდენობის, უპირობო, გამოუთხოვადი საბანკო გარანტიის წარმოდგენის შემთხვევაში (რომლის მოქმედების ვადა არანაკლებ 30 კალენდარული დღით უნდა აღემატებოდეს სამუშაოების დასრულების ვადას) ხელშეკრულების საერთო ღირებულების არაუმეტეს 40%-ის ოდენობით. მიმწოდებელმა ავანსის თანხები მხოლოდ ამ შესყიდვებთან დაკავშირებულ ვალდებულებების შესასრულებლად უნდა გამოიყენოს". ანუ, ავანსად გაცემული თანხა ბანკის გარანტიით არის დაცული.
ზაჰესის ხიდის რეაბილიტაციის მიმდინარეობასთან დაკავშირებით კომენტარი მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახურის შენობა-ნაგებობების და საინჟინრო ინფრასტრუქტურის ობიექტების მშენებლობისა და რეაბილიტაციის მართვის განყოფილების უფროსს, დიმიტრი ტატინაშვილსაც ვთხოვეთ. მისი ინფორმაციით, შპს "ხიდმა" ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოები მართლაც ვერ შეასრულა, ამიტომ მასთან ხელშეკრულება გაუქმდა და სარკინიგზო გზაგამტარის რეკონსტრუქციის სამუშაოები შპს "ენსისის" გადაეცა. რაც შეეხება ხიდ-აკვედუკის რეკონტრუქციას, ამაზე ხელახალი ტენდერი მზადდება და უახლოეს დღეებში გამოცხადდება.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ხელშეკრულების მიხედვით (პუნქტი 6.1), შემსყიდველი ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების კონტროლს სამუშაოების მიმდინარეობის ნებისმიერ ეტაპზე ახორციელებს. ალბათ, მერიას უფრო მეტი ოპერატიულობა უნდა გამოეჩინა, მეტად აქტიურად უნდა მიედევნებინა თვალი სამუშაოების მიმდინარეობისთვის და შესრულების ნელი ტემპის გამო დროული რეაგირება მოეხდინა. დღეს, 4 ნოემბერს, თბილისის მერმა დავით ნარმანიამ მთავრობის სხდომაზე თბილისის მოსახლეობას კომპანიების მიერ არაჯეროვნად შესრულებული გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოების გამო ბოდიში მოუხადა და დასძინა, რომ რამდენიმე კომპანიასთან მოქმედი ხელშეკრულება შეწყდა, გამარტივებული ელექტრონული ტენდერი გამოცხადდა და დარჩენილი სამუშაოები უახლოეს დღეებში გაგრძელდება. ამ კონკრეტულ შემთხვევაში შედეგად ის მივიღეთ, რომ ზაჰესის სარკინიგზო გზაგამტარის და ხიდ- აკვედუკის რეკონსტრუქციის დასრულება კიდევ გაურკვეველი ვადით გადაიწევს და ზაჰესის მოსახლეობას შემოვლითი გზით სარგებლობის გამო დისკომფორტი კიდევ კარგა ხნის მანძილზე შეექმნება.
2014 წლის 31 დეკემბერს თბილისის მერიასა და შპს "სამშენებლო კომერციულ კორპორაცია ხიდს" შორის ზაჰესის დასახლებასთან არსებული სარკინიგზო გზაგამტარის და ხიდი-აკვედუკის სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შესრულებასთან დაკავშირებით ხელშეკრულება გაფორმდა. ხელშეკრულების ღირებულება 4 462 000 ლარი იყო. 2015 წელს შპს "ხიდმა" ავანსის სახით 1 784 800 ლარი მიიღო (ხელშეკრულების ღირებულების 40%), თუმცა მხოლოდ 384 885 ლარის ღირებულების სამუშაოები შეასრულა (ირაკლი აბესაძე განცხადებაში სხვა რიცხვს ასახელებს, თუმცა ჩვენთან საუბარში მან განგვიმარტა, რომ სიუჟეტი 3 ოქტომბერს არის ჩაწერილი. იმ მომენტისთვის მხოლოდ 100 000 ლარის სამუშაოების შესრულების დამადასტურებელი დოკუმენტაცია ჰქონდა და სრული დოკუმენტაცია მან მხოლოდ 7 ოქტომბერს მიიღო). მერიის ინფორმაციით, შპს "ხიდთან", სამუშაოების შეუსრულებლობის გამო, ხელშეკრულება გაუქმდა. რაც შეეხება ავანსად გაცემული თანხას აუთვისებელ ნაწილს, ნებისმიერ შემთხვევაში ის ბანკის გარანტიითაა დაცული და ბიუჯეტმა აღნიშნული თანხა არ უნდა დაკარგოს.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი აბესაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
მერიამ ერთ-ერთ კომპანიას ავანსად 1 790 000 ლარი გადაურიცხა, თუმცა კომპანიამ მხოლოდ 100 000 ლარის სამუშაო შეასრულა

Tbilisi City Council member, Irakli Abesadze, on air on Rustavi 2, blamed Tbilisi City Hall employees for being irresponsible during a discussion of the Zahesi bridge rehabilitation. According to Mr Abesadze, the company which won the tender, Commercial Construction Corporation Bridge Ltd, did not fulfil its obligation even though Tbilisi City Hall already paid the company 40% of the total amount envisaged by the contract. Mr Abesadze stated: "Tbilisi City Hall is now unable to either complete the work or put the money back into the budget. Of the GEL 1,790,000 which was paid in advance, the company did only GEL 100,000 worth of work. This means that the other GEL 1,670,000 has to be found and put back into the budget."
FactCheck took interest in the Zahesi bridge rehabilitation project.
On 13 November 2014, Tbilisi City Hall announced an electronic tender for rehabilitation work for the bridge-aqueduct close to the Zahesi settlement with the Commercial Construction Corporation Bridge Ltd having won the tender. The respective contract between Tbilisi City Hall and the aforementioned company was signed on 31 December 2014. The contract envisaged reconstruction work on the railway viaduct and the bridge-aqueduct close to Zahesi. The total amount of the contract was GEL 4,462,000 (of this, GEL 941,898 was allocated for the reconstruction of the railway viaduct and GEL 3,520,101 for the reconstruction of the bridge-aqueduct). According to the contract, the work was to have been completed in 400 calendar days.
In 2015, Tbilisi City Hall transferred Gel 1,784,800 as an advance to the company (the payment of the advance money is regulated by ordinance N508 of Tbilisi City Hall issued on 4 September 2014). As of October 2015, Commercial Construction Corporation Bridge Ltd completed only GEL 384,885 worth of the work (GEL 325,986 was spent for the reconstruction of the railway viaduct and GEL 58,899 was spent for the reconstruction of the bridge-aqueduct). Of the advance money it received, the company has not completed GEL 1,405,115 worth of work. According to the contract, the 400 calendar day time period for the completion of the project will terminate in February 2016. However, as of October 2015, only 8.7% of the total amount of money allocated for the rehabilitation project has been used.
FactCheck read the part of the contract which deals with the advance money. It reads: "The usage of a forward payment (advance) is permissible only if the company presents an unconditional locked-in bank guarantee (whose expiration date should be at least 30 calendar days after the date of the termination of the rehabilitation work) which is not more than 40% of the total amount of the contract. The advance money should be used solely for meeting the obligations associated with necessary purchases." Therefore, the advance money is protected by a bank guarantee.
FactCheck contacted the Head of the Buildings and Engineering Infrastructure Construction and Rehabilitation Management Unit of the Improvement Service of Tbilisi City Hall, Dimitri Tatinashvili. According to Mr Tatanashvili, Commercial Construction Corporation Bridge Ltd did indeed fail to complete the work envisaged by the contract. Therefore, the contract with the company was cancelled and NCC, another construction firm, took over the reconstruction work on the railway viaduct. A new tender is being prepared for the reconstruction of the bridge-aqueduct which will be announced in a few days.
Of note is that according to the aforementioned contract (point 6.1), the customer is authorised to control the process of the fulfilment of the contractual obligations at every stage of the rehabilitation work. Therefore, Tbilisi City Hall perhaps should have been more vigilant and more actively observed the construction process, especially as concerns the slow work pace. Today, on 4 November 2015, the Mayor of Tbilisi, Davit Narmania, apologised to Tbilisi’s citizens for the improper road rehabilitation work being carried out by different companies and underlined that several of them had their contracts with Tbilisi City Hall cancelled whilst new electronic tenders were announced and the remainder of the work will be continued in the upcoming days. The result of this specific case is that the completion of the reconstruction work on the Zahesi railway viaduct and bridge-aqueduct will be postponed to an unknown date and Zahesi’s residents will need to continue to use the inconvenient bypass road for some time yet.
On 31 December 2014, Tbilisi City Hall signed a contract with Commercial Construction Corporation Bridge Ltd for the reconstruction of the Zahesi railway viaduct and bridge-aqueduct. The total amount of the contract was GEL 4,462,000. In 2015, the aforementioned company received GEL 1,784,800 (40% of the total amount of the contract) but has so far done only GEL 384,885 worth of the work (Irakli Abesadze named a different number but later, in his interview with FactCheck, explained that he made his statement on 3 October and at that time possessed a document which confirmed the completion of only GEL 100,000 worth of the construction work. Mr Abesadze managed to obtain the full documentation only on 7 October). According to Tbilisi City Hall, due to the incomplete work, Commercial Construction Corporation Bridge Ltd had its contact cancelled. Tbilisi City Hall’s advance payment is secured with a bank guarantee which means that the budget should not lose that portion of the money which has not been spent.