2006-2013 წლები საერთაშორისო ვიზიტორების რიცხვის მაღალი პროცენტული ზრდით ხასიათდებოდა. აღნიშნულმა მაჩვენებელმა კლება 2014 წლიდან დაიწყო. ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ქვეყნის ეკონომიკაზე, რადგან ის პირდაპირ კავშირშია ტურიზმიდან მიღებულ წმინდა შემოსავლებთან, რაც საქართველოს
ეკონომიკის 7%-ია.
მიმდინარე წლის ცხრა თვეში საქართველოს 4 491 039 ვიზიტორი ეწვია, რაც წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 6.7%-ით აღემატება. უნდა აღინიშნოს, რომ წლის პირველ კვარტალში ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა, რის შედეგადაც აღნიშნული მაჩვენებელი სამ თვეში (იანვარი-მარტი) 2.3%-ით შემცირდა. ვიზიტორთა რაოდენობა წლის მეორე კვარტალში 8%-ით, ხოლო მესამე კვარტალში 11%-ით გაიზარდა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, თუ რა მდგომარეობა იყო წინა წლებში ამ მიმართულებით.
გრაფიკი 1: საქართველოში შემოსულ საერთაშორისო მოგზაურთა რაოდენობა წლების მიხედვით
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2006 წლიდან დღემდე ვიზიტორთა რიცხვის ყველაზე დაბალი პროცენტული ზრდა (2%) 2014 წელს და 2015 წლის ცხრა თვეში (6.7%) დაფიქსირდა.
საერთაშორისო ვიზიტორები, თავის მხრივ სამ კატეგორიად იყოფიან: ტრანზიტი, ტურისტები და ერთდღიანი ვიზიტორები.
ტურისტებად ის ვიზიტორები მოიაზრებიან, რომლებიც ქვეყანაში 24 საათზე მეტი დროით რჩებიან. მიმდინარე წლის ცხრა თვის მონაცემებით, ტურისტების რიცხვის პროცენტულმა ზრდამ 1.6 % შეადგინა. 2014 წელს ტურისტების რიცხვის 8%-იანი, ხოლო 2013 წელს კი, 15%-იანი ზრდა დაფიქსირდა.
ცხრილი 1: საერთაშორისო ვიზიტორები ტიპების მიხედვით, 2010-2014 წლები (ათასი კაცი)
2015 (ცხრა თვე) |
ტურისტი |
1 067 |
1 319 |
24% |
1 790 |
36% |
2 065 |
15% |
2 229 |
8% |
1801 |
1.6% |
ერთდღიანი ვიზიტები |
696 |
1 012 |
45% |
1 884 |
86% |
2 138 |
13% |
2172 |
1602 |
-0.1 % |
ტრანზიტი |
269 |
491 |
83% |
755 |
54% |
1189 |
58% |
1114 |
-6% |
1808 |
31% |
ვიზიტორთა მთლიანი რაოდენობა |
2032 |
2822 |
39% |
4428 |
57% |
5392 |
22% |
5516 |
4491 |
7% |
რაც შეეხება ქვეყანაში შემოსული ტრანზიტის მაჩვენებელს, მიმდინარე წლის ცხრა თვის მონაცემებით, ის 31%-ით გაიზარდა. საერთაშორისო ვიზიტორების მესამე კატეგორიას ის ვიზიტორები წარმოადგენენ, რომლებიც ქვეყანაში 24 საათზე ნაკლები დროით რჩებიან. მათი რაოდენობა მიმდინარე წელს 0.1%-ით შემცირდა.
ჩვენ, ასევე, ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების სტატისტიკაც გავაანალიზეთ
გრაფიკი 2: ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 2006-2015 წლებში
ტურიზმიდან მიღებული წმინდა შემოსავლები ქვეყანაში შემოსული საერთაშორისო მოგზაურების მიხედვით გამოითვლება. მიმდინარე წლის ორი კვარტლის მონაცემებით, ტურიზმიდან მიღებული წმინდა შემოსავლები 1.7%-ით გაიზარდა. უნდა აღინიშნოს, რომ ამჟამად მხოლოდ ექვსი თვის მონაცემებია გამოქვეყნებული. თუმცა, ტურიზმიდან მიღებული წმინდა შემოსავლები დაახლოებით იგივე პროცენტით იზრდება, როგორც ეს ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორების შემთხვევაში გვაქვს. შესაბამისად, თუ არსებული ტენდენცია 2015 წლის ბოლომდე გაგრძელდება, მიღებული შემოსავლები დაახლოებით 5-7% ფარგლებში უნდა გაიზარდოს. 2014 წლის მონაცემებით კი, ეს მაჩვენებელი 4%-ით, 2013 წელს 24%-ით, ხოლო 2012 წელს 56%-ით გაიზარდა.
2015 წლის ცხრა თვის მონაცემებით, ყველაზე მაღალი პროცენტით შემდეგი ქვეყნებიდან ჩამოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა გაიზარდა: ყაზახეთი - 30 521 (34%), ბელარუსი - 24 315 (54%), არაბთა გაერთიანებული საემიროები - 13 793 (814%), საუდის არაბეთი - 8 772 (84%), მოლდოვა - 5 890 (33%). ვიზიტორთა ყველაზე დიდი ნაკადით კვლავ მეზობელი ქვეყნები - სომხეთი, აზერბაიჯანი, თურქეთი, რუსეთი და უკრაინა გამოირჩევიან. რაც შეეხება ევროკავშირის ქვეყნებს, 2015 წლის ცხრა თვეში ამ ქვეყნებიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობის 10%-იანი ზრდა დაფიქსირდა.
უნდა აღინიშნოს, რომ ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობაზე უარყოფითი გავლენა 2014 წლის სექტემბერში გამკაცრებულმა სავიზო რეგულაციებმა მოახდინეს. აღნიშნული ცვლილებების მიხედვით, საქართველომ უვიზო მიმოსვლა 24 ქვეყანასთან გააუქმა. სავიზო რეჟიმი კი 99 ქვეყანასთან შენარჩუნდა. აქედან 92 ქვეყანაში საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობა და საკონსულო დაწესებულება არ გააჩნია. აღნიშნული ცვლილებების შედეგად, 2014 წლის ბოლო 4 თვის მონაცემებით, საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობა 2.3%-ით შემცირდა.
ამ ცვლილებებიდან ხუთი თვის შემდეგ ელექტრონული ვიზების პორტალი ამოქმედდა, რაც საქართველოში ტურისტული და საქმიანი მიზნით ჩამოსულ ვიზიტორებს საშუალებას აძლევს ელექტრონული ვიზა საქართველოს საკონსულო დაწესებულებებში გამოცხადების გარეშე აიღონ. 2015 წლის იანვრიდან აპრილის თვემდე, საერთაშორისო ვიზიტორების რაოდენობა ყოველთვიურად მცირდებოდა, აპრილის თვიდან კი ზრდა დაფიქსირდა და შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ეს ელექტრონული ვიზების ამოქმედებასაც უკავშირდება.
მიმდინარე თვის ივნისში, ამ მიმართულებით კიდევ ერთი ცვლილება განხორციელდა, რის მიხედვითაც, განისაზღვრა ქვეყნები, რომელთა მოქალაქეებსაც საქართველოში უვიზოდ შემოსვლა და ერთი წლის ვადით დარჩენა შეუძლიათ. ამასთან, მთავრობის 2015 წლის 5 ივნისის N256 დადგენილებით იმ ქვეყნების ჩამონათვალი განისაზღვრა, რომელთა ვიზის ან ბინადრობის ნებართვის მქონე მოქალაქეებს საქართველოში 180-დღიან პერიოდში 90 კალენდარული დღით უვიზოდ შემოსვლა შეუძლიათ. აღნიშნული ბოლო ორი ცვლილება 2014 წელს დამტკიცებული სავიზო რეგულაციების გასამარტივებლად იქნა მიღებული, რომელიც უამრავ ხარვეზს მოიცავდა. 2014 წელს მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებებში
ხარვეზების არსებობა საქართველოს ყოფილმა (ბიძინა ივანიშვილმა) და მოქმედმა პრემიერ-მინისტრებმაც აღიარეს.
თუ მიმდინარე წლის ბოლო თვეების ტენდენციას გადავხედავთ, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ 2014 წლის სექტემბრის ცვლილებებით მიღებული ნეგატიური სიტუაცია ბოლო ორი ცვლილების შედეგად ნელ-ნელა უმჯობესდება. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო ცვლილებების შედეგად სავიზო პროცედურები გამარტივდა, ერაყიდან და ირანიდან ჩამოსული ვიზიტორების რაოდენობა კვლავ მცირდება. 2015 წლის ცხრა თვის მონაცემებით, ამ ქვეყნებიდან შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა ჯამში 40 ათასით შემცირდა.
2014 წელს რეგიონში არსებულმა რთულმა სიტუაციამ უარყოფითი გავლენა იქონია ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორების რაოდენობაზე. ამ ტენდენციას მთავრობის მიერ მიღებულმა სავიზო რეგულაციებმაც შეუწყო ხელი, რის გამოც წინა წლებში მიღწეული მაღალი ზრდის მაჩვენებელი დაეცა.

What is the situation in the field of tourism after the end of the tourist season?
In the period of 2006-2013, Georgia registered a high growth (in terms of percentage) in the number of international visitors to the country. The number started to fall in 2014. The number of visitors to Georgia has a considerable impact upon its economy because it is directly linked to net revenues from tourism which constitute 7% of the country’s economy. There were 4,491,039 visitors to Georgia registered in the first nine months of 2015 which is 6.7% higher as compared to the number of visitors registered in the same period of the previous year. Of note is that the number of visitors to Georgia in the first quarter of 2015 was decreasing as compared to the same period of the previous year and, consequently, the number of visitors in the first three months of 2015 (January-March) dropped by 2.3%. The number of visitors grew by 8% in the second quarter and by 11% in the third quarter of 2015. FactCheck took interest in the tourism situation in previous years.   Graph 1: Annual Number of International Visitors to Georgia image001   As illustrated by the graph, the lowest growth rate in the number of visitors since 2006 was registered in 2014 (2%) and in the first nine months of 2015 (6.7%). International visitors are divided into three categories: transit passengers, tourists and one-day visitors. Those visitors who stay in a country for more than 24 hours are considered to be tourists. According to the data of the first nine months of 2015, the growth rate of the number of tourists was 1.6%. In 2014, the number of tourists registered an 8% growth rate whilst in 2013 the growth rate reached 15%.   Table 1: International Visitors according to their Categories, 2010-2014 (thousand persons)
2010 2011 2012 2013 2014 2015 (9 Months)
Tourist 1,067 1,319 24% 1,790 36% 2,065 15% 2,229 8% 1,801 1.6%
One-Day Visits 696 1,012 45% 1,884 86% 2,138 13% 2,172 1.6% 1,602 -0.1 %
Transit 269 491 83% 755 54% 1,189 58% 1,114 -6% 1,808 31%
Total Number of Visitors 2,032 2,822 39% 4,428 57% 5,392  22% 5,516 2% 4,491 7%
In regard to transit passengers travelling through Georgia, their number increased by 31% according to the data of the first nine months of 2015. The third category of international visitors comprises those who stay in the country for less than 24 hours. Their number dropped by 0.1% this year. FactCheck also analysed the statistics of the revenues from tourism.   Graph 2: Tourism Revenues in 2006-2015 image002   The calculation of net tourism revenues is based upon the number of international travellers to a country. According to the data of the first two quarters of 2015, net revenues from tourism increased by 1.7%. We should note that data from only the first six months have been published so far.  However, the growth rate of net tourism revenues mimics the percentage growth of the number of international visitors to the country. Therefore, if the current trend remains unaltered until the end of 2015, net tourism revenues should increase by approximately 5%-7%. According to the data, the growth rate of net tourism revenues was 4% in 2014, 24% in 2013 and 56% in 2012. The data from the first nine months of 2015 illustrate that the highest growth rate in the number of visitors was registered from the following countries: Kazakhstan – 30,521 (34%), Belarus – 24,315 (54%), the United Arab Emirates – 13,793 (814%), Saudi Arabia – 8,772 (84%) and Moldova 5,890 (33%). The highest influx of visitors usually comes from Georgia’s neighbouring countries – Armenia, Azerbaijan, Turkey, Russia and Ukraine. In regard to European Union member states, the number of visitors from these countries has increased by 10%. Of particular note is that the strict visa regulations imposed in Georgia in September 2014 had a negative impact upon the number of visitors to the country. According to the regulations, Georgia revoked its visa-free regime with 24 countries whilst visa requirements with 99 countries were kept in place. Of these particular 99, Georgia has no diplomatic representation or consular establishments in 92 of them. As a result of the changes to the visa rules, the number of international visitors dropped by 2.3% according to the data of the last four months of 2014. After five months from the introduction and enactment of the aforementioned changes, Georgia launched an e-visa portal which enables visitors wishing to visit Georgia for the purpose of tourism or business to obtain an electronic visa without having to visit consular establishments. The number of international visitors was decreasing from January until April 2015 whilst growth was registered from the beginning of April. Therefore, we can assume that this positive change was caused by the introduction of the e-visa system. There was another novelty in this regard in June 2015 which determined the list of those countries whose citizens are allowed to come to Georgia without a visa and stay in the country for a year. Additionally, Decree N256 of the Government of Georgia set the list of those countries whose visas and residence permits enable a foreigner in their possession to visit Georgia without a Georgian visa and stay in the country for 90 days within a total period of 180 days. The last two amendments were adopted to simplify the new visa regulations enacted in 2014 and which contained numerous errors. Both the former (Bidzina Ivanishvili) and incumbent Prime Ministers of Georgia admitted the existence of errors in the visa regulations imposed in 2014. If we analyse the trends of the last few months of 2015, we can conclude that the negative situation which followed the strict visa regulations imposed in 2014 is gradually improving largely due to the aforementioned two amendments. Even though these amendments have simplified visa procedures, the number of visitors from Iran and Iraq is still on the decline. According to the data of the first nine months of 2015, the total number of visitors from these two countries dropped by 40,000. The difficult situation in the region throughout 2014 had a negative impact upon the number of visitors to the country. This trend was further abetted by the strict visa regulations adopted by the Government of Georgia which in turn caused a drop in the high growth rate achieved in the previous years.