გასულ თვეებში ბიუჯეტის დეფიციტურ ხარჯვას მიმოქცევაში არსებული ფულის რაოდენობაზე გავლენა არ მოუხდენია. პირიქით, ამ პერიოდში პროფიციტული ხარჯვა იყო
მიმდინარე წლის 7 მაისს, სამთავრობო პროგრამის განხილვის დროს, ფინანსთა მინისტრმა განაცხადა, რომ ბოლო ხუთი თვის [დეკემბერი, იანვარი, თერბერვალი, მარტი, აპრილი] განმავლობაში ბიუჯეტის დეფიციტურ ხარჯვას მიმოქცევაში არსებული ფულის რაოდენობაზე და აქედან გამომდინარე ლარის კურსზე გავლენა არ მოუხდენია. მან ასევე აღნიშნა, რომ ამ პერიოდის განმავლობაში ბიუჯეტიდან პროფიციტული ხარჯვა იყო.
ფაქტ-მეტრმა გადაამოწმა, რამდენად განაპირობა სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯებმა ბოლო ხუთ თვეში ლარის გაუფასურება. ლარმა გაუფასურება გასული წლის ნოემბრიდან დაიწყო. გაუფასურება ძირითადად დოლარის შემომავალი ნაკადების შემცირებამ, კერძოდ ექსპორტის კლებამ, შემცირებულმა ფულადმა გზავნილებმა და ტურიზმიდან შემოსავლების კლებამ განაპირობეს. ლარის გაუფასურებას დეფიციტურმა სახელმწიფო ბიუჯეტმაც შეუწყო ხელი. ასევე აღსანიშნავია, რომ მოკლევადიან პერიოდში ლარის კურსზე საზოგადოების მოლოდინიც მოქმედებს. თუ ეკონომიკური პროცესებისადმი მოლოდინი პესიმისტურია, ეს კურსის გაუფასურებას უწყობს ხელს, ოპტიმისტური კი პირიქით - კურსის გამყარებას. დეფიციტურია ბიუჯეტი, როდესაც სახელმწიფო იმაზე მეტ ფულს ხარჯავს, ვიდრე შემოსავალი აქვს. დეფიციტის დაფინანსება როგორც ნაშთის (სახელმწიფოს მიერ წინა წლებში დაზოგილი თანხა) გამოყენებით, ისე საშინაო და საგარეო ვალის აღების ხარჯზე ხდება. აქედან გამომდინარე, ბიუჯეტის დეფიციტი მიმოქცევაში არსებული ფულის რაოდენობას ზრდის. გასული წლის დეკემბერში სახელმწიფო ბიუჯეტის 264 მილიონიან დეფიციტურ ხარჯვაზე და ლარის კურსზე უარყოფით გავლენაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. 2015 წლის პირველ კვარტალში (იანვარი-მარტი) ბიუჯეტის მთლიანი სალდო (რაც საქართველოს კანონმდებლობით ბიუჯეტის დეფიციტად ითვლება) მართლაც პროფიციტული იყო. მთლიანმა სალდომ  144 მილიონი ლარი შეადგინა. დადებითი სალდო პირველ კვარტალში შემოსავლების გეგმის 104.3%-ით და ხარჯების გეგმის 97%-ით შესრულებამ განაპირობა. აპრილში მთლიანი სალდო 115 მილიონით დეფიციტური იყო და შედეგად, იანვარ-აპრილის დადებითი სალდო 29 მილიონ ლარამდე შემცირდა. თუმცა, თუ გვინდა გავარკვიოთ, სახელმწიფო ბიუჯეტმა მიმოქცევიდან უფრო მეტი ლარი ამოიღო თუ დახარჯა, არა ბიუჯეტის მთლიანი სალდო, არამედ ტრადიციული გაგებით დეფიციტი უნდა ვნახოთ, რომელიც მთლიან სალდოსთან ერთად, ფინანსური აქტივების ცვლილებასაც მოიცავს (ნაშთის გამოკლებით). პირველ კვარტალში ბიუჯეტი დეფიციტური ტრადიციული გაგებითაც არ ყოფილა. პროფიციტმა 73 მლნ ლარი შეადგინა. თუმცა, აპრილში ტრადიციული გაგებით დეფიციტი 126 მლნ ლარი იყო, რამაც იანვარ-აპრილის ბიუჯეტი ჯამში 53 მილიონიან დეფიციტში გადაიყვანა. ოთხი თვის ბიუჯეტის დეფიციტი იმდენად დიდი თანხა არ არის, რომ ლარის კურსზე ზეგავლენა მოეხდინა, თუმცა, აქ მნიშვნელოვანია კიდევ ერთი გარემოება - როგორი იყო დეფიციტის გადანაწილება თვეების მიხედვით. იანვარი და მარტი პროფიციტული იყო, შესაბამისად 39 და 160 მლნ ლარით, ხოლო თებერვალი და აპრილი დეფიციტური იყო, შესაბამისად 125 და 126 მლნ ლარით. ამასთან, თებერვალში და აპრილში დეფიციტის დაფინანსება მნიშვნელოვანწილად ნაშთის შემცირების ხარჯზე მოხდა. თებერვალში ნაშთი 25 მილიონით, ხოლო აპრილში 88 მილიონით შემცირდა. ცენტრალური მთავრობის დეპოზიტები ეროვნულ ბანკში კი, თებერვალში 138 და აპრილში 156 მლნ ლარით შემცირდა. ყოველივე ეს ნიშნავს, რომ აღნიშნულ თვეებში ბიუჯეტის დეფიციტური ხარჯვა მიმოქცევაში არსებული ლარის რაოდენობის ზრდას განაპირობებდა. თუმცა, ბიუჯეტის ხარჯები არ არის ერთადერთი ფაქტორი, რაც მიმოქცევაში არსებული ლარის რაოდენობას განსაზღვრავს. შესაბამისად, სხვა წყაროებიდან ფულის ამოღების შედეგად, თებერვალში ლარის მოცულობა (M2 აგრეგატით) მხოლოდ 39 მლნ ლარით, აპრილში კი 81 მლნ ლარით გაიზარდა. ჯამში, 2015 წელს ლარის მასა 345 მლნ ლარით შემცირდა. ბიუჯეტის ხარჯების ლარის კურსზე გავლენა მხოლოდ იმით არ შემოიფარგლება, იყო თუ არა დეფიციტური ხარჯვა. ბიუჯეტიდან თანხის ხარჯვა ქვეყანაში შიდა მოთხოვნას ზრდის, რაც ერთ მხრივ ეკონომიკისთვის დადებითი მოვლენაა, თუმცა, ვინაიდან საქართველოში მოხმარებაზე დახარჯული თანხის 70% იმპორტირებულ საქონელსა და მომსახურებაზე მოდის, ბიუჯეტის ხარჯებიც იმპორტის ზრდას ახალისებს. ლარის სტაბილურობისთვის კი იმპორტის შემცირებაა საჭირო. ეროვნული ბანკის მონეტარული პოლიტიკა მიმოქცევაში არსებული ფულის შემცირებაზეა მიმართული, რაც შიდა მოთხოვნას და აქედან გამომდინარე იმპორტსაც ამცირებს. შესაბამისად, დღევანდელი საბიუჯეტო პოლიტიკა მონეტარულ პოლიტიკასთან და ლარის კურსის სტაბილიზაციის მიზანთან წინააღმდეგობაში მოდის. ლარის კურსის დასტაბილურების მიზნით, თებერვლის ბოლოს მთავრობის წევრებმა განაცხადეს, რომ "ქამრების შემოჭერის" პოლიტიკა გატარდებოდა და ბიუჯეტის ხარჯები შემცირების კუთხით გადაიხედებოდა. ამის შემდეგ სამი თვე გავიდა და ბიუჯეტის ხარჯები არ შემცირებულა. ხარჯების და დეფიციტის შემცირება არა ლარის სტაბილურობის ხელშესაწყობად, არამედ ბიუჯეტში შემოსავლებში დანაკლისისა და დეფიციტის ზრდის მოლოდინით იყო განპირობებული. ბიუჯეტში დაუგეგმავი შემოსავლების (მაგ. რადიოსიხშირის სპექტრით სარგებლობის ლიცენზიის გაყიდვიდან მიღებულმა შემოსავალმა 45 მლნ ლარი შეადგინა) შემოსვლამ, ასევე მოსალოდნელზე მაღალმა ინფლაციამ და გაუფასურებულმა ლარმა ბიუჯეტის შემოსულობები გაზარდა და შესაბამისად, მთავრობამ ბიუჯეტის ხარჯების შემცირება ჯერჯერობით გადაიფიქრა. კიდევ ერთი არხი, რითაც სახელმწიფო ბიუჯეტს ლარის კურსზე გავლენა აქვს, ბიუჯეტთან დაკავშირებული უცხოური ვალუტის ნაკადები გახლავთ. ერთის მხრივ, ბიუჯეტი უცხოურ ვალუტას გრანტების და სესხების სახით იზიდავს და მეორე მხრივ, წინა წლებში აღებულ საგარეო ვალს იხდის, რაც უცხოური ვალუტის გადინების წყაროა. მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში სახელმწიფო ბიუჯეტში 44.6 მლნ ლარის უცხოური გრანტი და 110 მლნ ლარის კრედიტი უნდა შემოსულიყო. 2015 წლის ბიუჯეტი ლარის 1.8 კურსზეა დაგეგმილი. შესაბამისად, გრანტების გეგმა დაახლოებით 25 მლნ დოლარი, ხოლო კრედიტის - 61 მლნ დოლარი იყო. პირველ კვარტალში 58 მლნ ლარის გრანტი (გეგმა 131%-ით შესრულდა) და 81 მლნ ლარის კრედიტი (გეგმა 74%-ით შესრულდა) შემოვიდა. თუ გავითვალისწინებთ, რომ პირველ კვარტალში ლარის კურსი საშუალოდ 2.07 იყო, გამოდის, რომ დაახლოებით 28 მლნ დოლარის გრანტი (გეგმის 112%) და 40 მლნ დოლარის კრედიტი (გეგმის 65%) ჩამოირიცხა. მთავრობამ დაახლოებთ 20 მლნ დოლარის კრედიტის ათვისება ვერ შეძლო. საგარეო ვალის დაფარვის გეგმა 100%-ით შესრულდა და დაახლოებით 63 მლნ დოლარი გადაირიცხა. აპრილის მდგომარეობით მოზიდულმა გრანტმა და კრედიტმა ჯამში 92 მლნ დოლარამდე შეადგინა, ხოლო საგარეო ვალის დაფარვაში დაახლოებით 73 მლნ დოლარი დაიხარჯა. როგორც ვხედავთ, სახელმწიფო ბიუჯეტმა მეტი უცხოური ვალუტა მოიზიდა, ვიდრე გადაიხადა, თუმცა საგარეო კრედიტის ათვისების გეგმა ჩავარდნით ხორციელდება. გეგმის შესრულების შემთხვევაში ქვეყანა რამდენიმე ათეული მლნ დოლარით მეტს მოიზიდავდა. ლარის კურსის გაუფასურებასთან დაკავშირებით ხშირად კრიტიკა ეროვნული ბანკის მიმართ ისმის. კერძოდ, ეროვნულ ბანკს საყვედურობენ, რომ მას მონეტარული პოლიტიკა კიდევ უფრო მეტად უნდა გაემკაცრებინა, მათ შორის, რეფინანსირების სესხების მოცულობის შემცირების გზით. რეფინანსირების სესხი კომერციული ბანკების მიერ ეროვნული ბანკიდან აღებული სესხია, რომელიც კომერციული ბანკებისთვის მოკლევადიანი ლიკვიდობის უზრუნველსაყოფადაა მიმართული. რეფინანსირების სესხის მისაღებად, სხვა ინსტრუმენტებთან ერთად, კომერციულ ბანკებს შეუძლიათ გირაოდ გამოიყენონ სახელმწიფო (სახაზინო) ფასიანი ქაღალდები. აქედან გამომდინარე, რეფინანსირების სესხის მოცულობაზე გარკვეულწილად გავლენა აქვს იმას, თუ რა მოცულობის შიდა ვალს იღებს სახელმწიფო ფასიანი ქაღალდების გამოშვებით. 2014 წელს სახელმწიფომ ამ გზით 600 მლნ ლარი ისესხა და 2015 წელსაც 600 მლნ ლარის სესხებაა დაგეგმილი. აპრილის ბოლოსთვის ფასიანი ქაღალდებით მოზიდულმა საშინაო ვალმა 1.55 მილიარდ ლარს მიაღწია. შესაბამისად, რეფინანსირების სესხების საჭიროებას გარკვეულწილად საშინაო ვალის აღებაზე უარის თქმა შეამცირებს. საშინაო ვალის კლებას სხვა დადებითი მხარეებიც აქვს. მაგალითად, ის ხელს უწყობს სესხზე საპროცენტო განაკვეთების შემცირებასა და ფისკალური მდგრადობის განმტკიცებას. ზოგადად, ქვეყნის საბიუჯეტო, ანუ ფისკალურ პოლიტიკას თუ შევაფასებთ, ის სტაბილურობით არ ხასიათდება. 2013, 2014 წლებში ბიუჯეტის გეგმა მთელი წლის განმავლობაში ჩავარდნით სრულდებოდა და მნიშვნელოვანი მოცულობის თანხები წლის ბოლოს იხარჯებოდა, რაც 2013 წელს ლარის გაუფასურების ძირითადი მიზეზი, ხოლო 2014 წელს კი, ერთ-ერთი ფაქტორი გახდა. 2015 წლის ბიუჯეტი 5%-იან ეკონომიკურ ზრდაზეა დაგეგმილი. პირველი კვარტლის ზრდა კი 3.2% იყო. საერთაშორისო ორგანიზაციებმა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი 2%-მდე შეამცირეს. მიუხედავად ამისა, მთავრობამ ბიუჯეტის კანონი ჯერჯერობით არ შეცვალა. აღმოჩნდა, რომ ამ ეტაპზე მთავრობისთვის მეტი ფულის ხარჯვა და ეკონომიკური ზრდის წახალისება უფრო პრიორიტეტულია, ვიდრე ლარის კურსის სტაბილურობა. ეს პოლიტიკა კი მნიშვნელოვან რისკებს შეიცავს. სავალუტო კრიზისის გაგრძელების შემთხვევაში, ბიუჯეტის ხარჯების ეკონომიკური ზრდის მასტიმულირებელი ეფექტი ვერ გადაწონის იმ უარყოფით შედეგებს, რასაც სავალუტო კრიზისი მოიტანს. ასეთ შემთხვევაში ქვეყანაში შეიძლება რეცესია დაიწყოს, რაც ეკონომიკის შემცირებას და სამუშაო ადგილების კლებას ნიშნავს. 2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი თავიდანვე მაღალ დეფიციტზე დაიგეგმა. დაგეგმილი დეფიციტი 1.2 მილიარდი ლარია (მშპ-ის 3%). 2015 წლის პირველ კვარტალში ხარჯების (მიმდინარე ხარჯები და ფინანსური აქტივები) გეგმა 96.6%-ით შესრულდა. ასეთი ტემპით, წლის ბოლოს ისევ დაგეგმილზე მეტის ხარჯვაა მოსალოდნელი. ეს ის პერიოდია, როდესაც საქართველოში ტურიზმიდან შემოსავალი იკლებს და ლარის მოცულობის სწრაფად ზრდა ლარის კურსის მიმართ მნიშვნელოვანი საფრთხეების შემცველია. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ლარის კურსის სტაბილურობა ფინანსთა სამინისტროს და მთავრობის ვალდებულება არ არის. თუმცა, ფისკალურ პოლიტიკას  ვალუტის კურსზე გარკვეული გავლენის მოხდენა შეუძლია.   დასკვნა თებერვალში და აპრილში სახელმწიფო ბიუჯეტის დეფიციტი შესაბამისად 125 და 126 მლნ ლარი იყო. დეფიციტი ნაწილობრივ სახელმწიფო ბიუჯეტის დეპოზიტების გამოყენების ხარჯზე ხდებოდა, რაც მიმოქცევაში არსებული ფულის რაოდენობას ზრდის. იანვარ-აპრილში სახელმწიფო ბიუჯეტი ჯამში 53 მლნ-ით დეფიციტური იყო. მთავრობამ დაპირებული გეგმა ადმინისტრაციული ხარჯების დაახლოებით 12%-ით შემცირების შესახებ ჯერჯერობით არ განახორციელა. ბიუჯეტის ხარჯები ახალისებს იმპორტს, რაც უარყოფითად მოქმედებს ლარის კურსზე. მეტიც, მოთხოვნის წახალისებისკენ მიმართული ფისკალური პოლიტიკა, მაშინ როდესაც როდესაც ეროვნული ბანკი ერთობლივი მოთხოვნის შესამცირებლად (ამასთან იმპორტის შესამცირებლად) მონეტარულ პოლიტიკას ამკაცრებს, ურთიერთთავსებადი არაა. ამ დროს უფრო მართებული ფისკალური პოლიტიკა რეგულაციების და გადასახადების შემცირების გზით ბიზნესის წახალისებაა. იანვარ-აპრილში სახელმწიფო ბიუჯეტმა დაახლოებით 92 მილიონი დოლარი მოიზიდა, ხოლო საგარეო ვალის დაფარვაში 73 მლნ დოლარი გადაიხადა. თუმცა, პირველი კვარტლის საგარეო კრედიტის აღების გეგმა 74%-ით შესრულდა. აღნიშნული ჩამორჩენის გამო დაახლოებით 20 მლნ დოლარით ნაკლები შემოვიდა. ზოგადად, ქვეყნის ფისკალური პოლიტიკა არასტაბილურობით ხასიათდება, როგორც გეგმების შესრულების და არათანაბარზომიერი ხარჯვის, ასევე ბიუჯეტის დეფიციტის მხრივ. დეფიციტი მნიშვნელოვანწილად საშინაო ვალის აღებით ფინანსდება. საშინაო ვალის ზრდა კი რეფინანსირების სესხის ზრდის ერთ-ერთი მიზეზია. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ფინანსთა მინისტრის განცხადება, რომ დღევანდელ ფისკალურ პოლიტიკას ლარის კურსზე უარყოფითი გავლენა არ აქვს, არის მეტწილად მცდარი.

The deficit spending of the state budget during the past months did not affect the amount of money in circulation. On the contrary, there was a proficient spending during this period.
On 7 May 2015, whilst discussing the government’s programme, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, said that the deficit spending of the state budget during the previous five months (December, January, February, March and April) did not affect the amount of money in circulation and the exchange rate of GEL. He also pointed out that there was a proficient spending from the state budget in this period. FactCheck attempted to find out whether or not the state budget spending for the last five months caused GEL to depreciate. GEL started to depreciate from November 2014. The depreciation of our national currency was mainly due to the decreased influx of USD and the decrease in exports, money transfers and revenues from tourism. The deficient state budget also facilitated the depreciation of GEL. It should be further noted that the expectations of the public influenced the exchange rate of GEL in the short run as well. If the expectations towards economic processes are negative, they cause the national currency to depreciate whilst we have a converse effect in the case of positive expectations. The state budget is deficient when the state spends more money than it receives in the form of revenues. The budget deficit is financed from the savings (money saved by the state in the previous years) and by using domestic and external loans. Hence, the budget deficit increases the amount of money in the economy. FactCheck wrote about the GEL 264 million deficit spending of the state budget and its negative influence upon the exchange rate of GEL earlier in the year as well. The overall state budget balance (which is considered as a budget deficit by Georgian law) was indeed proficient in the first quarter of 2015 (January to March). The overall balance amounted to GEL 144 million. The positive balance was mainly due to the 104.3% implementation of the revenue plans and the 97% implementation of the spending part of the budget. The overall balance was deficient by GEL 115 million in April and, as a result, the January to April positive balance decreased to GEL 29 million. However, if we want to find out whether or not the state budget took more money out of the budget than it spent, we should look into the deficit by its traditional meaning which includes the changes in financial assets (excluding the savings) and not the overall state budget balance. The state budget was not deficient in the first quarter of 2015 even by its traditional meaning. The budget surplus amounted to GEL 73 million. However, the deficit in traditional terms amounted to GEL 126 million in April which put the state budget in a GEL 53 million deficit at the end of the January-April period. The four-month state budget deficit is not a large enough sum to have influenced the exchange rate of GEL; however, there is another important point herein; namely, the distribution of the deficit by months. January and March saw proficient spending by GEL 39 million and GEL 160 million, respectively, whilst there was a deficit spending in February and April by  GEL 125 million and GEL 126 million, respectively. In addition, the deficit in February and April was mainly covered at the expense of decreasing the savings. Savings decreased by GEL 25 million in February and GEL 88 million in April. The deposits of the government in the National Bank of Georgia decreased by GEL 138 million in February and GEL 156 million in April. All of this means that the deficit spending of the budget in the given months facilitated the growth of the amount of GEL in the economy. However, budget spending is not a sole factor which determines the amount of GEL in circulation. Hence, due to taking money from other sources the amount of GEL in the economy (M2 aggregate) increased by just GEL 39 million in February and GEL 81 million in April. In total, the amount of GEL in the economy decreased by 345 million in 2015. The influence of the state budget on the exchange rate of GEL does not just manifest itself in whether or not the budget spending was deficient. Spending money from the state budget increases the domestic demand of the country which, on the one hand, is a positive occurrence for the economy; however, given the fact that 70% of the money spent on consumption in Georgia goes to imported goods and services, budget spending encourages the growth of imports. Decreasing imports is essential for the stability of GEL. The policies of the National Bank of Georgia are aimed at decreasing the amount of money in the economy which lessens the domestic demand and, therefore, imports as well. Hence, today’s budgetary policy is in collision with the monetary policy and the goal of stabilising the exchange rate of GEL. In order to stabilise the exchange rate of GEL, members of the Cabinet announced at the end of February that a policy of tightening belts would be employed and the spending part of the budget would be revised with the aim of its decrease. Three months have passed since then and budget spending has not yet been lowered. The decrease of state budget spending and the deficit was mainly due to the expectations of the decrease of budget revenues and the growth of the deficit and was not aimed at stabilising the exchange rate of GEL. Unplanned revenues to the budget (for example, the revenues from selling licenses for using the radio frequency spectrum amounted to GEL 45 million), an unexpectedly high rate of inflation and the depreciated GEL increased the budget revenues and hence, the government changed its mind on lowering spending. Another channel by which the state budget influences the exchange rate of GEL is the stream of foreign currency connected with the budget. On the one hand, the state budget attracts foreign currency in the form of grants and loans whilst on the other hand, it repays the external loans of the previous years which are a source of outflow of foreign currency. A total of GEL 44.6 million in grants and GEL 110 million in loans were to be attracted by the state budget in the first quarter of 2015. The 2015 state budget was planned on the GEL exchange rate of 1.8. Hence, the initially planned amount of grants was USD 25 million and USD 61 million for credits. A total of GEL 58 million in grants (131% implementation) and GEL 81 million in loans (74% implementation) were attracted by the state budget in the first quarter of 2015. Given the fact that the average exchange rate of GEL with regard to USD amounted to 2.07, a total of USD 28 million in grants (112% of the initial plan) and USD 40 million in loans (65% of the initial plan) have been transferred. The government failed to use about USD 20 million in loans. The plan for servicing the external debt has been implemented by 100% and the transfers amounted to USD 63 million. As of April 2015, the overall amount of attracted grants and loans equalled USD 92 million and a total of USD 73 million was spent on servicing the external debt. As we can see, the state budget attracted more foreign currency than it spent; however, the plan to use up the external loans is being implemented with certain setbacks. In the case of the full implementation of the plan, our country could have additionally attracted tens of millions of dollars. The National Bank of Georgia is often criticised for the depreciation of GEL. Namely, the major complaint is that the National Bank should have conducted a stricter monetary policy, including a decrease in refinancing loans. Refinancing loans are those loans taken from the National Bank of Georgia by commercial banks and which are aimed at providing them with short-term liquidity. Among other instruments, commercial banks can use state (treasury) bonds in order to obtain refinancing loans. Hence, the amount of domestic debt taken by the state by issuing the state bonds also has a certain influence upon the amount of refinancing loans. In that way, the state borrowed about GEL 600 million in 2014 and plans to borrow the same amount in 2015 as well. The amount of domestic debt attracted using state bonds reached GEL 1.55 billion at the end of April 2015. Therefore, the necessity of refinancing loans will be lowered by decreasing the amount of domestic debt. The lowering of the domestic debt has other positive results as well; that is, it facilitates a decrease in interest rates on loans and boosts fiscal stability. In general, if we assess the country’s fiscal policy it becomes evident that it is not characterised by stability. The budget plans were being implemented with certain setbacks both in 2013 and 2014 and a large amount of money was being spent at the end of each year which was a major factor for the depreciation of GEL in 2013 and one of the factors in 2014. The 2015 state budget is planned on 5% economic growth. The growth of the first quarter of the year reached just 3.2%. International organisations have lowered their economic growth forecasts for Georgia to 2%. Despite this, the Government of Georgia has not changed the Law on Budget as of yet. In fact, it appears at this stage that spending more money and facilitating economic growth is more of a priority for the government than the stability of GEL. This kind of policy contains significant risks. In the case of the currency crisis continuing, the stimulating effect of spending from the state budget will probably fail to outweigh the negative effects of such a crisis. In this case, the country might fall into recession which means a shrinking economy and a decrease in jobs. The 2015 state budget was planned on a high amount of deficit from the very start. The amount of the planned deficit is GEL 1.2 billion (3% of the GDP). The spending part of the budget (running costs and financial assets) was implemented by 96.6% in the first quarter of 2015. Given these rates, spending at the end of the year will once again be more than was initially planned. This is the period when Georgia’s revenues from tourism decrease and the sharp growth of the amount of GEL in the economy poses significant threats to the stability of its exchange rate. It should be noted, however, that the stability of the exchange rate of GEL is not the responsibility of the Ministry of Finance of Georgia or the Government of Georgia, in general. However, fiscal policies can have a significant influence upon the exchange rate of the national currency.   Conclusion The state budget deficit amounted to GEL 125 million and GEL 126 million in February and April 2015, respectively. The deficit was partly due to the usage of the budget deposits which increases the amount of money in circulation. The state budget had a total of a GEL 53 million deficit from January to April 2015. The government has not yet begun fulfilling its promise to decrease administrative spending by 12%. Budget spending encourages import which negatively influences the exchange rate of GEL. Furthermore, conducting a fiscal policy aimed at encouraging demand as the National Bank of Georgia tightens its monetary policy to lower overall demand (and imports as well) is quite contradictory. A more sensible fiscal policy at this stage would be to encourage businesses by lessening regulations and lowering taxes. The state budget attracted about USD 92 million from January to April 2015 and spent USD 73 million in servicing the external debt. However, the external loan debt of the first quarter of 2015 was implemented by just 74%. About USD 20 million less money was attracted due to this shortfall. In general, Georgia’s fiscal policy is characterised by instability, both in the terms of the implementation of plans and uneven spending as well as in terms of the budget deficit. The deficit is mainly financed using domestic loans. The growth of the domestic debt, on the other hand, is one of the reasons for the growth of the refinancing loans. FactCheck concludes that the statement of the Minister of Finance of Georgia that the current fiscal policy has no negative influence upon the exchange rate of GEL is MOSTLY FALSE.