"ლარი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ვალუტებთან გამყარდა, რაც ექსპორტის წახალისების ეფექტს არ გვაძლევს"
მიმდინარე წლის 12 მარტს, ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა განაცხადა, რომ მიუხედავად ლარის გაუფასურებისა, ქართული ვალუტა ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ვალუტებთან მიმართებაში გამყარდა, რაც ლარის გაუფასურების შედეგად ექსპორტის წახალისების ეფექტს არ გვაძლევს. ფაქტ-მეტრმა მინისტრის ეს განცხადება გადაამოწმა. ჩვენ, პირველ რიგში, საქართველოს ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ვალუტებთან ლარის კურსის ცვლილება განვიხილეთ. ამ მიზნით, ერთმანეთს 2014 წლის 12 მარტის და 2015 წლის 12 მარტის (მინისტრის განცხადების თარიღი) ლარის კურსი შევადარეთ.
ვალუტა
კურსი 12/03/2014
კურსი 12/03/2015
ცვლილება % გაუფასურება (წითელი) გამყარება (მწვანე)
1 მანათი (აზერბაიჯანი)
2.21
2.09
5.6
1000 დრამი (სომხეთი)
4.19
4.53
100 რუბლი (რუსეთი)
4.77
3.48
27.0
1 ლირა (თურქეთი)
0.78
0.83
6.3
1 დოლარი (აშშ)
1.74
2.19
25.7
1 ლევი (ბულგარეთი)
1.23
1.18
4.3
10 გრივნა (უკრაინა)
1.88
1.02
46.0
10 იუანი (ჩინეთი)
2.83
3.49
23.2
100 იენი (იაპონია)
1.68
1.80
7.1
1 ევრო
2.41
2.31
4.0
როგორც ვხედავთ, 10 უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორიდან, ბოლო წლის განმავლობაში, ხუთი ქვეყნის ვალუტასთან ლარი გამყარდა, ხოლო ხუთთან გაუფასურდა. რუსულ რუბლთან და უკრაინულ გრივნასთან მიმართებით ლარი საგრძნობლად გამყარდა, რაც რუსეთზე დაწესებულმა სანქციებმა და უკრაინაში მიმდინარე ომმა განაპირობა. კურსი გამყარებულია მთავარ საექსპორტო პარტნიორთან - აზერბაიჯანთანაც. ქართული ვალუტა ასევე მნიშვნელოვნად გაუფასურდა ჩინურ იუანთან და აშშ დოლართან. შედარებით მცირე გაუფასურება მოხდა იაპონურ იენთან, სომხურ დრამთან და თურქულ ლირასთან. 10 უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნის მიმართ ლარის კურსის ცვლილებას საქართველოს ეროვნული ბანკი ე.წ. ნომინალური ეფექტური გაცვლითი კურსის მეთოდოლოგიით ანგარიშობს, რომელიც ძირითადი საგარეო პარტნიორების მიმართ ლარის ნომინალური გაცვლითი კურსის ინდექსების შეწონილ საშუალო მაჩვენებელს წარმოადგენს. 2014 წლის 12 მარტთან შედარებით, 2015 წლის 12 მარტს ლარის ნომინალური ეფექტური გაცვლითი კურსის ინდექსი 7.2% პუნქტით გაიზარდა, რაც ნიშნავს, რომ ლარის ნომინალური ეფექტური კურსი გამყარდა. ვალუტის კურსის გაუფასურება ხელს უწყობს ექსპორტს და პირიქით, ამცირებს იმპორტს, რაც საბოლოოდ სავაჭრო ბალანსის გაუმჯობესებას უწყობს ხელს. მაგალითად: ქართული ღვინის ექსპორტიორს 1 ბოთლი ღვინის წარმოება უჯდება 10 ლარი და სურს, რომ 2 ლარის მოგების მიზნით, ის 12 ლარის ექვივალენტ დოლარებში გაყიდოს. დავუშვათ, რომ 1 დოლარი 1.5 ლარი ღირდა. ამ დროს, ექსპორტიორი საზღვარგარეთ 1 ბოთლ ღვინოს 8 დოლარად (8x1.5) გაყიდდა და ეს 12 ლარი იქნებოდა. თუ ლარის კურსი 1$=2 ლარამდე დაეცემა, მაშინ ექსპორტიორს შეეძლება იგივე 12 ლარის მისაღებად 1 ბოთლი ღვინო 6 დოლარად გაყიდოს. შესაბამისად, ფასის გაიაფება ექსპორტის ზრდას გამოიწვევს. თუმცა, ქვეყნის ექსპორტზე გავლენა არა ნომინალურ ეფექტურ გაცვლით კურსს, არამედ რეალურ გაცვლით კურსს აქვს. რეალური ეფექტური გაცვლითი კურსი ქვეყნებს შორის პროდუქციის ფასების სხვაობას ითვალისწინებს. მაგალითად, თუ ლარის კურსი 1 აშშ დოლარის მიმართ 2 ლარია, მაგრამ აშშ-ში პროდუქციაზე ფასები 2-ჯერ მეტია, ვიდრე საქართველოში, მაშინ რეალური სავალუტო კურსი 1-ის ტოლი იქნება. აქედან გამომდინარეობს, რომ თუ ლარის კურსი სავაჭრო პარტნიორების ვალუტებთან გაუფასურდება, ეს ქართულ ექსპორტს მხოლოდ იმ შემთხვევაში დაეხმარება, თუ საქართველოში არ იქნება მაღალი ინფლაცია. სავაჭრო პარტნიორებთან ექსპორტზე ვალუტის კურსის გავლენა რეალური გაცვლითი კურსის მიხედვით უნდა შეფასდეს. ეროვნული ბანკი რეალური გაცვლითი კურსის სტატისტიკას 4 ვალუტის მიმართ (ლირა, რუბლი, ევრო და დოლარი) აწარმოებს. ბოლო ერთ წელიწადში ლარის რეალური ეფექტური გაცვლითი კურსი 0.8% პუნქტით გამყარდა. ვინაიდან ვალუტის გაცვლითი კურსი 2014 წლის მარტის დასაწყისიდან 2015 წლის მარტის დასაწყისამდე განვიხილეთ, შესაბამისად, ქვეყნებში ექსპორტის მოცულობაც სწორედ ამ პერიოდის მიხედვით უნდა გავაანალიზოთ.
წილი ექსპორტში
ექსპორტი 2014 იანვარი-თებერვალი (მლნ დოლარი)
ექსპორტი 2015 იანვარი-თებერვალი (მლნ დოლარი)
ცვლილება %
23.0%
74.5
45.9
-38.4
10.4%
33.8
26.0
-23.2
10.3%
33.5
23.8
-29.1
9.5%
30.9
22.4
-27.4
40.1
19.5
-51.3
2.9%
9.4
18.6
96.6
2.4%
7.8
15.7
101.9
ჰოლანდია
1.3%
282.4
13.5%
43.6
15.6
-64.2
1.2%
3.9
14.5
271.0
2015 წლის იანვარ-თებერვალში ექსპორტი წინა წლის იანვარ-თებერვალთან შედარებით 26.4%-ით (116 მილიონი დოლარით) შემცირდა. როგორც ცხრილიდან ჩანს, საქართველოს ექსპორტი ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი 10 ქვეყნიდან, ექვს მათგანთან (აზერბაიჯანი, სომხეთი, რუსეთი, თურქეთი, აშშ, ბულგარეთი) შემცირდა. ამათგან, ლარი მხოლოდ სამი ქვეყნის ვალუტასთან (რუსეთი, აზერბაიჯანი, ბულგარეთი) გამყარდა, ხოლო დანარჩენი სამი ქვეყნის ვალუტასთან (სომხეთი, აშშ, თურქეთი) კი გაუფასურდა. რეალურად, ვალუტის კურსის ცვლილების გარდა, ექსპორტის შემცირებაზე ბევრი სხვა ფაქტორიც ახდენს გავლენას. მათ შორის, დიდი გავლენა აქვს რუსეთის ეკონომიკურ კრიზისს, უკრაინაში მიმდინარე საომარ მოქმედებებს და აზერბაიჯანის კანონს მსუბუქი ავტომობილების რეექსპორტის შეზღუდვაზე. ფაქტ-მეტრი ექსპორტის კლების მიზეზებზე უკვე წერდა.   დასკვნა ბოლო ერთი წლის განმავლობაში, ლარი ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი 10 ქვეყნის ვალუტებიდან ხუთთან გამყარდა, ხოლო ხუთთან გაუფასურდა. ჯამში, ლარის ნომინალური და რეალური ეფექტური გაცვლითი კურსი გამყარდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ლარის გაუფასურების შედეგად, საქართველოს სავაჭრო პირობები არ გაუმჯობესებულა. თუმცა, 3 ქვეყანასთან (სომხეთი, აშშ, თურქეთი), რომელთა ვალუტების მიმართაც ლარი გაუფასურდა, ექსპორტი მაინც მნიშვნელოვნად შემცირდა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნოდარ ხადურის განცხადება: "ლარი გამყარდა სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ვალუტებთან, რაც არ გვაძლევს ექსპორტის წახალისების ეფექტს", არის მეტწილად სიმართლე.

On 12 March 2015, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, declared that although GEL is depreciating in general, it appreciated against the currencies of Georgia’s main trading partner countries. In spite of the depreciation of GEL, however, this does not help exports. FactCheck verified the accuracy of the Minister’s statement. FactCheck reviewed the fluctuation of GEL against the currencies of Georgia’s main trading partner countries. We compared the GEL exchange rate on 12 March 2014 and on 12 March 2015 (the date of the Minister’s statement).
Currency
Exchange Rate 12 March 2014
Exchange Rate 12 March 2015
Difference % Depreciation (Red) Appreciation (Green)
1 AZN (Azerbaijan)
2.21
2.09
5.6
1,000 AMD (Armenia)
4.19
4.53
100 RUB (Russia)
4.77
3.48
27.0
1 TRY (Turkey)
0.78
0.83
6.3
1 USD (USA)
1.74
2.19
25.7
1 BGN (Bulgaria)
1.23
1.18
4.3
10 UAH (Ukraine)
1.88
1.02
46.0
10 CNY (China)
2.83
3.49
23.2
100 JPY (Japan)
1.68
1.80
1 EUR
2.41
2.31
As illustrated from the above table, the currencies of five of Georgia’s ten largest trading partners appreciated against GEL during the course of the last year whilst GEL depreciated against another five currencies in the same period. GEL appreciated significantly against RUB and UAH which was largely the result of punitive sanctions imposed against Russia and the armed conflict on the territory of Ukraine. GEL has appreciated against the currency of Azerbaijan which is Georgia’s principal trading partner. The Georgian currency substantially depreciated against both USD and CNY whilst the margin of GEL depreciation against JPY, AMD and TRY was slight. To calculate the GEL exchange rate against the country’s ten largest trading partner countries, the National Bank of Georgia uses the methodology of the nominal effective exchange rate which is a weighted mean of the GEL nominal exchange rate against the currencies of the country’s main trading partners. The nominal exchange rate of GEL on 12 March 2015 appreciated by 7.2% as compared to the GEL nominal exchange rate on 12 March 2014 This means that the GEL nominal exchange rate has appreciated. The depreciation of the national currency encourages exports and conversely decreases imports which eventually helps to improve the current account balance. For instance, let us consider the case of an exporter of Georgian wine who has to spend GEL 10 to produce one bottle of his product and sells it in USD equivalent to GEL 12 in order to gain a GEL 2 profit. For the sake of this example, let us assume that the USD to GEL exchange rate is 1.5. In this case, the wine exporter could sell a bottle of wine for USD 8 (8 x 1.5) which would be equal to GEL 12. If GEL depreciates and USD 1 equals GEL 2, then the exporter will be able to sell one bottle of wine for USD 6 to have the same amount of profit. Therefore, the decrease in prices will in turn increase exports. However, the country’s exports are not affected by the nominal exchange rate but by the real exchange rate. The real effective exchange rate takes into account the difference in the prices of products in different countries. For instance, if the USD-GEL exchange rate is USD 1 to GEL 2 but the product prices are twice as high in the USA than in Georgia, then the real exchange rate will be 1. This means that the depreciation of GEL against the currencies of Georgia’s major trading partners will encourage Georgian exports only in the case if there is no high inflation in the country. The impact of the currency exchange rate upon exports to major trading partner countries should be assessed by the real exchange rate. The National Bank of Georgia produces the statistics of the real exchange rate against four currencies (TRY, RUB, EUR and USD). During the last year, the GEL real effective exchange rate has appreciated by 0.8%. FactCheck analysed the currency exchange rate in the period of 12 March 2014 to 12 March 2015 and, therefore, Georgia’s export volume to the trading partner countries has to be analysed in the same period as well.
Share of Exports
Exports in January-February 2014 (USD million)
Exports in January-February 2015 (USD million)
Difference %
23.0%
45.9
-38.4
10.4%
33.8
26.0
-23.2
10.3%
33.5
23.8
-29.1
9.5%
30.9
22.4
-27.4
12.4%
40.1
19.5
-51.3
2.9%
18.6
96.6
2.4%
7.8
15.7
101.9
282.4
13.5%
43.6
15.6
-64.2
3.9
14.5
271.0
Exports dropped by 26.4% (GEL 116 million) in January-February 2015 as compared to January-February 2014. As illustrated by the above table, Georgia’s exports decreased to six (Azerbaijan, Armenia, Russia, Turkey, USA and Bulgaria) of its ten major trading partner countries. Of those, GEL appreciated against the currencies of only three countries (Russia, Azerbaijan, Bulgaria) whilst it depreciated against the currencies of the remaining half (Armenia, USA, Turkey). In fact, besides the exchange rate fluctuation, there are many other factors which can possibly cause a decrease in exports. Of these factors, the most prominent ones are the economic crisis in Russia, the armed conflict on the territory of Ukraine and Azerbaijan’s new law which limits the re-exportation of light vehicles. FactCheck has already written an article about the causes contributing to the decrease in Georgia’s export.   Conclusion Throughout the last year, GEL appreciated against the currencies of five of its ten major trading partner countries whilst it experienced depreciation against the currencies of the other five. In sum, the GEL nominal and real exchange rates appreciated which means that Georgia’s trading conditions have not improved after the depreciation of GEL. However, Georgian exports considerably dropped to those three countries (Armenia, USA, Turkey) against whose currencies GEL depreciated. FactCheck concludes that Nodar Khaduri’s statement: "GEL has appreciated against the currencies of our trading partners but this does not help exports," is MOSTLY TRUE.