მიმდინარე წლის 20 თებერვალს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა გოგა ხაჩიძემ განაცხადა, რომ მათი ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში გადასახადები ყოველწლიურად მცირდებოდა, ხელფასები და პენსიები კი იზრდებოდა.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის ამ განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
გადასახადების შემცირება
"ნაციონალური მოძრაობა" ხელისუფლებაში 2004-2012 წლებში იყო.
2004 წელს გადასახადების რაოდენობა 21-ს შეადგენდა, თუმცა 2005 წელს გატარებული საგადასახადო რეფორმის შედეგად, მისი რაოდენობა 7-მდე შემცირდა. 2005-2007 წლებში 7 ტიპის გადასახადი არსებობდა, ხოლო 2008 წლიდან მათი რაოდენობა 6-მდე შემცირდა. გაუქმდა ისეთი ტიპის გადასახადები, როგორებიცაა: ავტოსატრანსპორტო საშუალებების მესაკუთრეთა გადასახადი, ქონების გადაცემისთვის გადასახადი, გადასახადი ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის, საკურორტო გადასახადი, გადასახადი ადგილობრივი სიმბოლიკის გამოყენებისთვის და ა.შ.
2004-2005 წლებში დამატებული ღირებულების გადასახადი 20% იყო, 2006 წელს კი ის 18%-მდე შემცირდა. საშემოსავლო გადასახადი 2004 წელს 12-20%-ს შეადგენდა. 2005 წელს ის ფიქსირებული 12% გახდა, თუმცა 2008 წლიდან სოციალური გადასახადის საშემოსავლო გადასახადთან შეერთების გამო, საშემოსავლო გადასახადი 25-26.6%-მდე გაიზარდა, სოციალური გადასახადი კი გაუქმდა. 2009 წელს აღნიშნული გადასახადი 20%-ზე ჩამოვიდა. 2010 წლიდან მოყოლებული, საშემოსავლო გადასახადი 20%-ს შეადგენს. რაც შეეხება მოგების გადასახადს, ის 2004 წლიდან 2007 წლამდე 20% იყო, ხოლო 2008 წლიდან დღემდე 15%-ის ტოლია. დივიდენდის საშემოსავლო გადასახადი 2004-2008 წლებში 10%-ს შეადგენდა, 2009 წლიდან კი ის 5% გახდა. 2007 წლიდან მნიშვნელოვნად შემცირდა საბაჟო გადასახადის განაკვეთები.
აღსანიშნავია, რომ 2010, 2011 და 2012 წლებში "ნაციონალურ მოძრაობას" გადასახადების განაკვეთები აღარ შეუმცირებია. მეტიც, 2010 წელს თამბაქოსა და ალკოჰოლურ სასმელებზე აქციზის გადასახადი გაიზარდა. ასევე, აქციზის გადასახადით დაიბეგრა მობილური სატელეფონო კომუნიკაცია.
2012 წლის არჩევნების შემდეგ, ახალ ხელისუფლებას გადასახადები აღარ შეუმცირებია. მეტიც, აქციზის გადასახადი გაიზარდა თამბაქოსა და ალკოჰოლურ სასმელებზე. ასევე, შეიცვალა წინა ხელისუფლების გეგმა საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთის თანდათანობით, 15%-მდე შემცირების შესახებ.
ხელფასების მატება
იქიდან გამომდინარე, რომ სახელმწიფოს არ გააჩნია კერძო სექტორში ხელფასების შეცვლის პირდაპირი ბერკეტი, ჩვენ ვვარაუდობთ, რომ გოგა ხაჩიძის განცხადების ეს ნაწილი სახელმწიფო სექტორს ეხებოდა. თუმცა, რასაკვირველია, სახელმწიფოს შეუძლია ბიზნესისთვის ისეთი გარემოს შექმნას შეუწყოს ხელი, სადაც ხელფასების მომატება შესაძლებელი ხდება.
გრაფიკი 1: სახელმწიფო და არასახელმწიფო სექტორში დაქირავებით დასაქმებულთა საშუალო თვიური ნომინალური ხელფასი
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2004 წლიდან 2012 წლამდე, როგორც სახელმწიფო, ისე არასახელმწიფო სექტორში ხელფასები ყოველწლიურად იზრდებოდა. თუმცა, ხელფასების ზრდა 2013 წელსაც გაგრძელდა. 2014 წლის მონაცემები ჯერჯერობით ცნობილი არ არის.
პენსიების ზრდა
პენსიების ზრდასთან დაკავშირებით, ფაქტ-მეტრმა კვლევა ადრეც გამოაქვეყნა.
გრაფიკი 2: პენსიის ოდენობა და ზრდის ტემპი
გრაფიკზე მოცემულია 2004-2015 წლებში არსებული პენსიის ყოველწლიური ოდენობა და მისი ზრდის ტემპი. 2004-2008 წლამდე პენსიის ოდენობა ყოველწლიურად იზრდებოდა და საბოლოო ჯამში, 14 ლარიდან 70 ლარამდე გაიზარდა. 2009- 2010 წლებში პენსიის ოდენობა 80 ლარს შეადგენდა. 2011 წელს ის 100 ლარამდე, 2012 წელს კი – 125 ლარამდე გაიზარდა. პენსია გაიზარდა 2013 წელსაც, 2014-ში კი ზრდა აღარ დაფიქსირებულა. რაც შეეხება მიმდინარე წელს, სექტემბრიდან, გეგმის მიხედვით, პენსია 10 ლარით (6.7%-ით) იზრდება.
"ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლებაში ყოფნის პირველ 6 წელიწადში (2004-2009) გადასახადების ტვირთი ყოველწლიურად მცირდებოდა. 2010 წელს კი გაიზარდა აქციზის გადასახადი, ამავდროულად, სხვა გადასახადები აღარ შემცირებულა. 2012 წლის არჩევნების შემდეგ, ახალი ხელისუფლების პირობებში, გადასახადების შემცირება აღარ მომხდარა.
წინა ხელიუსფლების პირობებში ასევე ყოველწლიურად იზრდებოდა როგორც სახელმწიფო, ისე სხვა სექტორებში დასაქმებულთა ხელფასის ოდენობაც. რაც შეეხება პენსიებს, ამ შემთხვევაშიც, 2010 წლის გარდა, ყოველწლიური ზრდა ფიქსირდებოდა. აღსანიშნავია, რომ პენსია გაიზარდა 2013 წელსაც. შემდგომი ზრდა კი 2015 წლის სექტემბრიდანაა დაგეგმილი.

On 20 February 2015, at the plenary session of the Parliament of Georgia, the United National Movement MP, Goga Khachidze, stated that during its time in office, the United National Movement used to decrease taxes and increase wages and pensions every year.
Tax Reduction
The United National Movement was in power from 2004 to 2012.
The number of taxes was 21 in 2004. However, after the 2005 tax reform the number decreased to seven. There were seven types of taxes from 2005 to 2007 whilst in 2008 they decreased to six. Taxes included those such as vehicle tax, property transfer tax, natural resources tax, resort tax, local symbols tax and so on.
The VAT amounted to 20% in 2004 and 2005. It decreased to 18% in 2006. The income tax varied from 12% to 20% in 2004. It became fixed at 12% in 2005; however, due to merging the social tax and the income tax, it increased to 25-26.6% in 2008 whilst the social tax was abolished altogether. The income tax decreased to 20% in 2009. It has been set at 20% since 2010. As for the revenue tax, it amounted to 20% from 2004 to 2007 whilst it decreased to 15% in 2008 and has remained so ever since. The dividend income tax was equal to 10% from 2004 to 2008 whilst it decreased to 5% in 2009. The customs duties have decreased significantly since 2007.
It should be pointed out that the United National Movement did not decrease taxes in 2010, 2011 and 2012. Furthermore, the excise tax on tobacco and alcoholic beverages increased in 2010. Mobile telecommunications became subject to excise tax as well.
The new government has not decreased taxes since the 2012 Parliamentary elections. Furthermore, the excise tax on tobacco and alcoholic beverages increased. The plan of the previous government about gradually decreasing the income tax to 15% also changed.
Growth of Wages
Given the fact that the state has no direct leverage to influence the wages in the private sector, we assume that Mr Khachidze’s statement concerned the public sector only. However, it is, of course, possible for the state to create such an environment for business that the growth of wages is possible there, too.
Chart 1: Average Monthly Nominal Wage in Public and Private Sectors
As the chart makes clear, the wages increased every year from 2004 to 2012 both in the public and the private sectors. However, the growth of wages continued in 2013 as well. The 2014 data are not yet available.
Growth of Pensions
FactCheck published its article about the growth rate of pensions earlier as well.
Chart 2: Amount and Growth of Pensions
The chart reflects the amounts and growth rate of pensions from 2004 to 2015. The amount of pensions grew every year from 2004 to 2008 from GEL 14 to GEL 70. The amount of pensions was equal to GEL 80 in 2009 and 2010. It grew to GEL 100 in 2011 and GEL 125 in 2012. Pensions grew in 2013 as well. No growth was recorded in 2014. As for 2015, pensions will grow by GEL 10 (6.7%) from September.
The tax burden decreased every year in the first six years of the United National Movement’s office (2004-2009). The excise tax increased in 2010. No taxes decreased in 2010. The new government has not decreased taxes since the 2012 Parliamentary elections.
The amount of wages in both the public and the private sectors increased every year during the office of the previous government. As for pensions, they increased every year as well (except 2010). It should be noted that the pensions also increased in 2013 with the next round of increase scheduled for after September 2015.