მსურს გამოვეხმაურო მიმდინარე წლის 6 თებერვალს, თოქშოუ „რეაქციაში“ თქვენ მიერ გაკეთებულ განცხადებას იმის შესახებ, რომ ფაქტ-მეტრი „ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ შექმნილი ორგანიზაციაა.
ბუნებრივია, ფაქტ-მეტრი, როგორც თავისუფალი და მიუკერძოებელი მედიასაშუალება, აღნიშნულ განცხადებას უპასუხოდ ვერ დატოვებდა. ნება მომეცით, ფაქტ-მეტრის სტილში, კონკრეტულ ფაქტებზე დაყრდნობით, თქვენი ყურადღება რამდენიმე საკითხზე გავამახვილო, რაც, ჩემი ღრმა რწმენით, ნათლად აჩვენებს, რომ ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, თქვენი მტკიცება მცდარი და საფუძველს მოკლებულია.
დასაწყისშივე უნდა ითქვას, რომ ფაქტ-მეტრი არა რომელიმე პოლიტიკური ძალის მხარდასაჭერად, არამედ მსოფლიოში არსებული პრაქტიკის და გამოცდილების მიხედვით, ცნობილი ამერიკული ვებგვერდების: www.politifact.com-ის, www.factcheck.org-ის შესაბამისად შეიქმნა. თუმცა, აქვე გვსურს ისიც აღვნიშნოთ, რომ თქვენი განცხადება სიმართლე რომც იყოს, არც ამის თქმა მოგვერიდებოდა. ჩვენ უბრალოდ ფაქტის კონსტატაციას ვახდენთ და სპეციალურად თქვენთვის კიდევ ერთხელ ვაცხადებთ, რომ ეს არ არის პოლიტიკური პროექტი. პროექტის მიზანი კვლევებზე დაყრდნობით საზოგადოებისთვის ობიექტური ინფორმაციის მიწოდება და პოლიტიკოსების ანგარიშვალდებულების ზრდაა და არა რომელიმე პოლიტიკური ძალის ინტერესების გატარება. პროექტის მიზნების მისაღწევად, თანამშრომლობას ყველა პოლიტიკოსთან, განურჩევლად მათი პოლიტიკური კუთვნილებისა, ალტერნატივა არ გააჩნია.
მედიაპროექტის მუშაობაში ძირითადად ის ახალგაზრდები მონაწილეობენ, რომელთა შერჩევა მხოლოდ მათ მიერ გამოვლენილი პროფესიული უნარების საფუძველზე მოხდა. ორგანიზაციაში დასაქმებული არიან აბსოლუტურად განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების მქონე ადამიანები, რომლებიც სტატიებზე მუშაობისას ახერხებენ თავიანთი პირადი სიმპათიებისა და ანტიპათიების გარეშე, ფაქტებზე დაფუძნებული მსჯელობით შეაფასონ ამა თუ იმ პოლიტიკოსის განცხადების სიზუსტე. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ აბსოლუტურად ყველა სტატიის საბოლოო ვერდიქტი სტატიის ავტორისა და რედაქტორთა ჯგუფის მიერ პოზიციების შეჯერების შედეგად დგინდება და მის შესახებ გადაწყვეტილებას ერთი ადამიანი არასდროს იღებს.
ფაქტ-მეტრის მიუკერძოებლობაზე საუბრისას აუცილებლად უნდა ითქვას მისი ფინანსური წყაროების შესახებ. სრული პასუხისმგებლობით შეგვიძლია განვაცხადოთ, რომ ორგანიზაცია არასდროს დაფინანსებულა რომელიმე პოლიტიკურ ძალასთან ასოცირებული წყაროდან. მეტიც, პროექტს არასდროს მიუღია ქართული დაფინანსება. ჩვენი დონორები არიან: ნიდერლანდების სამეფოს საელჩო საქართველოში, გერმანიის მარშალის ფონდი (GMF), დემოკრატიის მხარდაჭერის ევროპული ფონდი (EED), დემოკრატიის მხარდაჭერის ეროვნული ფონდი (NED) და ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო საქართველოში. იმედია, რომ ზემოთჩამოთვლილი ორგანიზაციების რეპუტაციას და მიუკერძოებლობას არც თქვენ აყენებთ ეჭვქვეშ. ამ ორგანიზაციების მიერ, ფაქტ-მეტრის დაფინანსების მთავარი კრიტერიუმი ჩვენი ობიექტურობაა, რის საფუძველზეც, მათთან ჩვენი თანამშრომლობა უკვე ორი წლის განმავლობაში გრძელდება. გთხოვთ, მენდოთ, რომ ეს ორგანიზაციები თავიანთ ფინანსებს „პოლიტიკური პარტიის მიერ შექმნილ ორგანიზაციაზე“ არ ხარჯავენ.
ფაქტ-მეტრის სანდოობის და ობიექტურობის უმთავრესი არგუმენტი მისი სტატიების შინაარსია, რაც კვლევებზეა დაფუძნებული. დაარსებიდან დღემდე (2013 წლის მაისი) ფაქტ-მეტრმა სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხზე დაახლოებით 500-მდე სტატია/კვლევა და ორმოცზე მეტი სატელევიზიო სიუჟეტი მოამზადა. აღსანიშნავია, რომ ამ მასალებში მრავალჯერ დაფიქსირებულა როგორც სახელისუფლებო, ისე ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლების ზუსტი და არაზუსტი განცხადებების შესახებ. ჩვენი მკითხველისთვის ცნობილია, რომ ფაქტ-მეტრი ახორციელებს საქართველოს პარლამენტის სესიების მონიტორინგს. ამ დროისთვის, ძირითადი საპარლამენტო ოპოზიციის - „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრების 122 განცხადების 27% სიმართლედ შეფასდა. დაახლოებით იგივე მაჩვენებელი აქვს კოალიცია „ქართულ ოცნებასაც“ – 24% (98 განცხადებიდან). დაახლოებით იდენტურია ამ ორი პოლიტიკური ძალის წევრების განცხადებებისთვის გამოტანილი „მეტწილად სიმართლის“ და „ნახევრად სიმართლის“ ვერდიქტების რაოდენობაც. რაც შეეხება ნეგატიურ ვერდიქტებს, გრადაცია - „მეტწილად მცდარით“ „ქართული ოცნების“ წევრების 20, ხოლო „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრების 13 განცხადება შეფასდა. ვერდიქტი - „მცდარი“ საპარლამენტო ოპოზიციის 11, ხოლო საპარლამენტო უმრავლესობის 6 განცხადებას ერგო. ყველაზე დაბალი გრადაციით („ტყუილი“), პარლამენტში ორივე პოლიტიკური ძალა თანაბრად, სამ-სამჯერ შეფასდა.
პარლამენტის გარდა, ფაქტ-მეტრი პრემიერის, პრეზიდენტის და მთავრობის წევრების განცხადებების მონიტორინგსაც ახორციელებს. ამ პოლიტიკოსებს ფაქტ-მეტრისგან მიუღიათ როგორც ნეგატიური, ასევე პოზიტიური ვერდიქტები. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ ამ ვერდიქტების აბსოლუტური უმრავლესობა (ზოგიერთ შემთხვევაში არ გამოვრიცხავთ უნებლიე შეცდომებს) ზუსტი და არგუმენტირებულია.
რაც შეეხება უშუალოდ თქვენი და ფაქტ-მეტრის ურთიერთობას, ამ დრომდე, თქვენი მხოლოდ ერთი განცხადება გადავამოწმეთ, რომელიც სიმართლის ვერდიქტით შევაფასეთ და რომლის შინაარსიც „ნაციონალური მოძრაობის“ „სასიკეთოდ“ ნამდვილად არ მეტყველებს (იხ. ბმული).
ზემოთ მოყვანილ რიცხვებში, ისევე, როგორც თავად სტატიების მიუკერძოებლობაში დარწმუნება, ჩვენი ვებგვერდის ნებისმიერ მკითხველს შეუძლია. აქვე, ხაზგასმით უნდა აღვნიშნოთ, რომ ფაქტ-მეტრი დეტალურად ეცნობა ნებისმიერი მკითხველის მოსაზრებას ამა თუ იმ სტატიასთან დაკავშირებით და მათ არგუმენტებს ყურადღებით განიხილავს. ფაქტ-მეტრის გაცხადებული პოლიტიკაა, რომ იმ შემთხვევაში თუ მკითხველი, მათ შორის პოლიტიკოსი, არ ეთანხმება კონკრეტული სტატიის ვერდიქტს, ჩვენ მზად ვართ მოვისმინოთ მისი არგუმენტები, მათი სისწორის შემთხვევაში გავიზიაროთ ისინი და სტატიაც შესაბამისად დავაკორექტიროთ. მსგავსი შემთხვევები პრაქტიკაში ხშირად ყოფილა (სწორედ ამას მიუთითებს მინიშნება - „შესწორებული“ ფაქტ-მეტრის ზოგიერთ სტატიაზე). ჩვენთან უთანამშრომლიათ ორივე ძირითადი პოლიტიკური ძალის წარმომადგენლებს (დაინტერესების შემთხვევაში კონკრეტულ მაგალითებსაც მოგაწვდით).
ის, რომ ფაქტ-მეტრი არ წარმოადგენს რომელიმე პარტიის მიერ შექმნილ მედიასაშუალებას, მისმა საერთაშორისო აღიარებამაც დაადასტურა. 2014 წლის ზაფხულში ჩვენი ორგანიზაცია მსოფლიოს ქვეყნების fact-checking ორგანიზაციების პირველ გლობალურ სამიტში მიიღო მონაწილეობა, რომელშიც 40 ქვეყნის დელეგატი მონაწილეობდა. ამ სამიტის გაშუქებისას ფაქტ-მეტრის შესახებ Washington Post-იც წერდა (იხ. ბმული).
ჩვენ შესახებ ზემოთ მოცემული ამ მოკლე ინფორმაციით ვასრულებთ გამოხმაურებას თქვენი განცხადებისადმი, რომელიც ფაქტ-მეტრის გრადაციით რომ შეგვეფასებინა, დავასკვნიდით, რომ იგი ტყუილია, რადგან მიგვაჩნია, რომ თქვენი მტკიცება არაარგუმენტირებულ აღქმას ეყრდნობა. როგორც უკვე არაერთხელ აღვნიშნეთ, თავად ჩვენი პროექტის ერთ-ერთ მთავარ მიზანს სწორედ საჯარო განცხადებებთან დაკავშირებით პოლიტიკოსთა ანგარიშვალდებულებისა და პასუხისმგებლობის ზრდა წარმოადგენს. იმედს გამოვთქვამთ, რომ კონკრეტულად ეს წერილიც ამ მნიშვნელოვანი მიზნის შესრულებას შეუწყობს ხელს.
დასასრულს, ჩვენ მზად ვართ თქვენთან ერთად განვიხილოთ ნებისმიერი სტატიის შინაარსი, რომელმაც გაფიქრებინათ, რომ ჩვენ რომელიმე პოლიტიკური პარტიის მიერ შექმნილ და მხარდამჭერ ორგანიზაციას წარმოვადგენთ.

I would like to respond to your statement about FactCheck being an organisation created by the United National Movement which you made on 6 February 2015 on the talk show, Reaction.
FactCheck, being an independent and impartial media source, could not, of course, leave this statement without a response. Based upon specific facts, in the style of FactCheck, allow me to draw your attention to several issues which, in my opinion, clearly illustrate that, in this specific case, your assertion is incorrect and unfounded.
It should be pointed out from the very beginning that FactCheck was not created in order to support any political actor. It was established following common practice and world experience upon the basis of the American websites www.politifact.com and www.factcheck.org. However, we would like to emphasise that, were your statement true, we would not be shy to say so. We simply state facts and would like to say once again, specially for you, that this is not a political project. The aim of the project is to provide the public with objective information, based upon research, and to facilitate the growth of accountability among politicians and not to serve the interests of any political actor. In order to reach the goals of the project, we cooperate with any politician, regardless of their political sympathies and affiliation.
Only young people, chosen according to their professional skills, take part in this media-project. Our organisation employs people with absolutely different political views who are able to put their political sympathies aside whilst working on their articles and assessing the statements of the politicians based upon specific facts. It should also be pointed out that the final verdict of each and every article is always determined in consultation between the author of the article and the editorial group of FactCheck and is never determined by only one person.
Whilst talking about FactCheck’s impartiality one always needs to keep in mind its financial sources. We can state with full responsibility that our organisation has never been funded by a source even vaguely associated with any political actor. Furthermore, our project has never received funding from Georgia. Our donors include: the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Tbilisi, the German Marshall Fund (GMF), the European Endowment for Democracy (EED), the National Endowment for Democracy (NED) and the US Embassy in Georgia. We hope that you do not question the reputation and impartiality of the aforementioned organisations. The main criterion for these organisations to fund FactCheck is our impartiality based upon which we have been cooperating with them for the past two years. Please believe that these organisations do not waste their resources on entities “created by political parties.”
The main argument for FactCheck’s reliability and impartiality is the content of its articles which is based wholly upon research. From its founding (May 2013) to date FactCheck has prepared about 500 articles/studies and over 40 TV reports. It should be noted that these articles and studies have upon multiple occasions reflected the accuracy or inaccuracy of the statements made by representatives of both the ruling and opposition parties. Our readers know that FactCheck monitors the sessions of the Parliament of Georgia. At this point, 27% of the 122 statements made by the representatives of the major opposition party, the United National Movement, have been rated as true. The Georgian Dream coalition has a similar rating with 24% out of 98 statements. The number of the verdicts such as mostly true or half true is also similar for these political parties. As for the negative verdicts, 20 statements of the representatives of the Georgian Dream coalition and 13 of the United National Movement have been rated as mostly false. A total of 11 statements of the representatives of the Parliamentary Minority and six of the Parliamentary Majority have been rated as false. The lowest gradation, a lie, has been given to the statements of the representatives of both political parties equally – three times.
Apart from the Parliament, FactCheck also monitors the statements of the Prime Minister, President and other members of the Government of Georgia. These politicians have received both positive and negative verdicts from FactCheck. We believe that the absolute majority of these verdicts (we do not exclude the possibility of unintentional inaccuracies) are accurate and argumentative.
As for the relations between FactCheck and you personally, so far we have verified the accuracy of only one of your statements which was rated as true and which definitely does not say “good” about the United National Movement (see link here).
Any of our readers can check the accuracy and impartiality of both the aforementioned numbers and our articles in general. We would also like to emphasise that FactCheck studies the opinions of its readers with great care and discusses their arguments very seriously. It is FactCheck’s stated policy that if any of our readers, including the politicians, does not agree with the verdict of an article, we are ready to hear their arguments and correct the articles accordingly should they turn out to be accurate. We have often had such cases (the marking of “Corrected” on some of our articles indicates this to be true). Representatives of both major political parties have often cooperated with us on these issues (we are ready to provide specific examples upon your request).
The fact that FactCheck is not created by any political party is further confirmed by its international recognition. In summer 2014 our organisation participated in the first global summit of fact-checking organisations which was attended by delegates from 40 countries. The Washington Post wrote about FactCheck during its coverage of the summit (see link here).
With this short information about FactCheck we conclude our response to your statement which, if rated in FactCheck’s style, would be a lie as we believe that your assertion is based upon unreasoned perception. As pointed out upon multiple occasions, our main goal is to facilitate the growth of the accountability and responsibility of politicians when making public statements. We hope that this letter will also serve the same purpose.
Finally, we are open to discuss the content of any article which made you think that we are a media source created by a political party or supporting any political actor.