2014 წლის 5 დეკემბერს „ერთიანი ნაციონალური“ მოძარაობის წევრმა ირმა ნადირაშვილმა საგანგებო ბრიფინგზე, განათლების სამინისტროს მიერ, ხელფასის სახით, დიდი ოდენობით თანხის გაცემაზე გაამახვილა ყურადღება. მან მანმარტა, რომ განათლების სამინისტროში, კერძოდ, განათლების ხარისხის განვითარების ცენტრის კონსულტანტმა ალექსანრე შელიამ თვენახევრის განმავლობაში ხელფასის სახით 143 000 ლარი მიიღო. ნადირაშვილის თქმით: „ალექსანდრე შელია ერთ დღეში იმაზე უფრო დიდ თანხას იღებს, ვიდრე ეს არის 20 პენსიონერის შემოსავალი და ერთ თვეში იმაზე მეტს, ვიდრე 400 მასწავლებელი“.
საპასუხოდ, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა ოფიციალური განცხადება გაავრცელა და განმარტა, რომ ალექსანდრე შელია განათლების ხარისხის ეროვნული ცენტრის პროექტის საერთაშორისო კონსულტანტია და მისი ანაზღაურება ხორციელდება არა საბიუჯეტო სახსრებიდან, არამედ გაეროს განვითარების პროგრამის მიზნობრივი გრანტიდან, რომელსაც განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს. განცხადებაში აგრეთვე განმარტებულია, რომ განათლების ხარისხის სისტემის ავტომატიზაციის მიზნით, ზემოთ აღნიშნულ პროექტში ალექსანდრე შელია, რომელიც ამერიკის მოქალაქეა, მოწვეულია საერთაშორისო კონსულტანტის რანგში. გაეროს განვითარების პროგრამასთან დადებული ხელშეკრულების ფარგლებში, განსაზღვრულია ანგარიშვალდებულების წესები, რომლის დაცვაც განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრისთვის სავალდებულოა. შესაბამისად, საერთაშორისო კონსულტანტის მიერ შესასრულებელი კომპლექსური სამუშაო და ამოცანები, მის მიერ შექმნილი პროდუქტის ღირებულება, შესაბამისი ანაზღაურება და ანაზღაურების პირობები ხელშეკრულებაში დეტალურადაა გაწერილი. ამდენად, დონორთან შეთანხმებით, ცენტრმა შეასრულა მიზნობრივი გრანტის განხორციელების ფარგლებში წარმოქმნილი ვალდებულება.
განათლების ხარისხის ეროვნული ცენტრის ამ განცხადებას განათლებისა და მეცნიერების ყოფილი მინისტრი დიმიტრი შაშკინი გამოეხმაურა და მოქმედი მინისტრი თამარ სანიკიძე სიცრუეში დაადანაშაულა. მისი თქმით, სანიკიძე ტყუის, როდესაც ამბობს, რომ თანხა არა ბიუჯეტიდან, არამედ გაეროს განვითარების პროგრამის მიზნობრივი გრანტიდან გაიცა. დიმიტრი შაშკინმა იურიდიული ნიუანსებიც განმარტა და თქვა, რომ საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტი შედგება როგორც გადასახადებისაგან, ისე საშემოსავლო ნაწილისაგან, სესხებისა და გრანტებისაგან. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ სახელმწიფო იღებს გრანტებს საერთაშორისო და სხვადასხვა ორგანიზაციებისგან, რომელიც ირიცხება სახელმწიფო ბიუჯეტში და არის ბიუჯეტის ისეთივე ნაწილი, როგორც გადამხდელის მიერ გადასახადის სახით გაღებული თანხა, რომელიც ჯამურ ბიუჯეტში აისახება. ყოფილი მინისტრის თქმით, განათლების სამინისტრო ვალდებული იყო, რომ ამ პროექტისათვის წესისამებრ ტენდერი გამოეცხადებინა. ნაცვლად ამისა, განათლების სამინიტრომ ტენდერის გვერდის ავლით ხელშეკრულება პირდაპირ ერთ ადამიანს გაუფორმა.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული საკითხით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის 2014 წლის 1 სექტემბრის განკარგულების საფუძველზე მოწონებულ იქნა საქართველოს განათლების ხარისხის ეროვნულ ცენტრსა და გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის განვითარების პროგრამას (UNDP) შორის გასაფორმებელი სტანდარტული შეთანხმება, რის საფუძველზეც განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრს, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის მიზნობრივი გრანტის ფარგლებში, „განათლების ხარისხის და ელექტრონული მართვის პროექტი“ უნდა განეხორციელებინა. მიზნობრივი გრანტიდან 143 074 ლარი ალექსანდრე შელიას შრომის ანაზღაურების ფარგლებში გაიწერა. თუ გავითვალისწინებთ შრომითი ხელშეკრულების ხანგრძლივობას, რომელიც თვენახევარს მოცავს და აღნიშნულ თანხას სამუშაო დღეებზე გადავანაწილებთ, მივიღებთ, რომ ალექსანდრე შელიას ყოველდღიური ანაზღაურება 5502 ლარს შეადგენდა.
შრომით ხელშეკრულებიდან, რომელიც განათლების ხარისხის განვითარების ცენტრსა და ალექსანდრე შელიას შორის გაფორმდა, ჩანს, რომ აღნიშნული პიროვნება ზემოთ ხსენებული პროექტის ხელმძღვანელი და კონსულტანტია.
ხელშეკრულებაში განმარტებულია, რომ ალექსანდრე შელიასა და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრს შორის ხელშეკრულება განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დებულების მე–5 მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტის საფუძველზე გაფორმდა. კერძოდ: „ცენტრის დირექტორი ხელშეკრულების საფუძველზე უფლებამოსილია მოიწვიოს სპეციალისტები, მათ შორის უცხოელი სპეციალისტებიც კონკრეტული საქმიანობის განხორციელების მიზნით“. შესაბამისად, ტენდერის ჩატარების გარეშე კონკრეტული პირის დაქირავება წესების დაცვით განხორციელდა და ამ მიმართულებით კანონი არ დარღვეულა. ამასთან, ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ გრანტის მიღების სპეციფიკის გათვალისწინებით, ის თუ რა მიმართულებით უნდა დაიხარჯოს მიღებული თანხა წინასწარ არის გაწერილი და დონორი ორგანიზაცია ამის შესახებ დეტალურად არის ინფორმირებული. შესაბამისად, მოწვეული კონსულტანტის შრომის ანაზღაურების საკითხს განათლების სამინისტრო თვითნებურად ვერ გადაწყვეტდა. ცხადია, ის ფაქტი თუ რამდენად სწორი იყო განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხრიდან კონკრეტული ადამიანისათვის ხელფასის საკმაოდ სოლიდური თანხის გაწერა, შესაძლოა კამათის საგანი იყოს. მით უმეტეს, რომ შესაძლებელი იყო ტენდერის ჩატარებაც. თუმცა, ზემოთ ხსენებული დებულება განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორს კონკრეტული საქმიანობის განხორციელების მიზნით, სპეციალისტის მოწვევის უფლებას აძლევს.
რაც შეეხება განათლების ყოფილი მინისტრის, ასევე დეპუტატ ირმა ნადირაშვილის განცხადებებს, რომ დაქირავებულთან ანგარიშსწორება საბიუჯეტო სახსრებიდან განხორცილდა, ზუსტი არ არის. მართალია, მიზნობრივი გრანტი სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლების ნაწილია, ის ჯერ ბიუჯეტში ხვდება და შესაბამის უწყებამდე შემდეგ მიდის, მაგრამ ის არ შეიძლება განვიხილოთ, გადასახადის გადამხდელისგან მიღებული თანხის ექვივალენტად. დონორი ორგანიზაციის მიერ გამოყოფილი თანხა კონკრეტული მიზნებისთვის არის გათვალისწინებული და მისი სხვა მიმართულებით დახარჯვა შეუძლებელია. აღნიშნული თანხით ვერ განხორციელდებოდა ვერც მასწავლებლების ხელფასისის მატება და ვერც რომელიმე სხვა პროექტი, ვინაიდან ის კონკრეტული დანიშნულებით იყო გაწერილი.
როგორც ვნახეთ, ალექსანდრე შელიამ თვენახევრის განმავლობაში შრომის ანაზღაურების სახით 143 000 ლარი მიიღო. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ანგარიშწორება გაეროს განვითარების ფონდის (UNDP) პროგრამის ფარგლებში გამოყოფილი მიზნობრივი გრანტიდან განახორციელა. მართალია, მიზნობრივი გრანტი სახელმწიფო ბიუჯეტის შემადგენელი ნაწილია, მაგრამ მისი გადასახადის გადამხდელის მიერ გადახდილ თანხასთან გაიგივება არასწორია, რადგან მას კონკრეტული დანიშნულება აქვს და მისი სხვა პროგრამაზე გახარჯვა არ ხდება. გარდა ამისა, ის არ წარმოადგენს საბიუჯეტო სახსრებს.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს არგუმენტი ალექსანდრე შელიას სახელფასო ანაზღაურებასთან დაკავშირებით, არის მეტწილად სიმართლე.
„ალექსანდრე შელიას თვენახევრის ხელფასის ანაზღაურება (143 000 ლარი) საბიუჯეტო სახსრებიდან არ განხორციელებულა“

On 5 December 2014, at a briefing at the Parliament, United National Movement MP, Irma Nadirashvili, focused upon the Ministry of Education and Science of Georgia’s spending a large sum of money in the form of a salary payment. Ms Nadirashvili explained that Alexandre Shelia, an Education Degree Development Centre consultant at the Ministry of Education and Science of Georgia, received GEL 143,000 in the form of a salary payment for a month-and-a-half period. Ms Nadirashvili said: “Alexandre Shelia receives more in one day than 20 pensioners in one month and more in one month than 400 teachers in a month.”
In response to the aforementioned statement, the National Education Degree Development Centre released an official announcement and explained that Alexandre Shelia is the Centre’s international consultant and his salary is implemented from a targeted grant from the UN Development Programme, funding the National Centre for Educational Quality Enhancement, and not from budget funds. The statement also explained that Mr Shelia, a citizen of the United States, has been invited to the project as an international consultant in order to start up the Centre’s education degree system. Within the scope of the agreement with the UN Development Programme, accountability rules are defined and their compliance is compulsory. Accordingly, all of the duties and tasks undertaken by an international consultant and the cost of the product he creates and delivers are subject to appropriate payment with the conditions of the payment described in detail in a contract. Thus, the National Education Degree Development Centre is in compliance with the requirements of the donor in terms of payment for an international consultant.
Dimitri Shashkin, former Minister of Education and Science of Georgia, responded to the statement of the National Education Degree Development Centre and accused the current Minister, Tamar Sanikidze, of lying. Mr Shashkin stated: “Sanikidze is lying when she is saying that the amount was paid from the UN Development Programme targeted grant and not from the budget.” Mr Shashkin also explained the legal nuances and said that the Georgian state budget consists of taxes together with an income section as well as loans and grants. This means that the grants that the state receives from international and different organisations are transferred to the state budget and comprise a part of the state budget in the same way as the amount paid by a tax payer is reflected in the total budget. As Mr Shashkin stated, the Ministry of Education and Science was required to announce a tender for this project according to the rules of the procedure. Instead of this, the Ministry circumvented the process and formalised an agreement directly with only one person.
FactCheck took interest in this matter and decided to check it.
On the base of a 1 September 2014 ordinance of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, the standard agreement between the National Education Degree Development Centre of Georgia and the UN Development Programme was sanctioned for formalisation upon the grounds of which the aforementioned Centre, within the UN’s targeted grant, should manage the Education Degree and Electronic Administration project. GEL 143,074 was earmarked from the grant as the salary to be paid to Alexandre Shelia for his work in consideration of the period of activity as indicated in the labour agreement. Considering the duration of the contract at a month-and-a-half, Mr Shelia’s daily salary for his working days was GEL 5,502.
The labour agreement formalised between the National Education Degree Development Centre and Alexandre Shelia shows that Mr Shelia is both a project manager and consultant.
The labour agreement explains that the agreement between Alexandre Shelia and the National Education Degree Development Centre was formalised according to Section E of Item 1 of Clause 5 of the Regulations of the National Education Degree Development Centre. In particular: “The Centre’s Director, according to the agreement, has the right to invite specialists, including foreign specialists, for the implementation of specific activities.” Accordingly, employment was implemented without tender in keeping with the law and with no violations. It should also be said that according to the rules of receiving a grant, the donor organisation is informed in detail in advance about the fees to be paid as salaries. Accordingly, the Ministry of Education and Science could not alter the issue of an invited consultant’s salary payment. It is clear, certainly, that the amount paid to Mr Shelia as well as the issue of holding a tender could be topics for discussion. However, the abovementioned regulations give the Director of the National Education Degree Development Centre the right to invite specialists for the implementation of specific work activities.
The statements of both the former Minister of Education and Science, Dimitri Shashkin, and MP, Irma Nadirashvili, that Mr Shelia’s salary payment was made from the state budget are not correct. Indeed, the targeted grant is a part of the state budget which is then directed to the relevant institutions but it cannot be considered as the equivalent of budget revenues received from taxes. The amount allocated from donor organisations is considered for particular aims and it is impossible to spend the money in another direction such as, for example, increasing the salaries of teachers or for any other projects for which it is not designated.
Alexandre Shelia received GEL 143,000 for a month-and-a-half of work as his salary payment. The Ministry of Education and Science of Georgia made the payment as a part of a UN Development Programme targeted grant. Indeed, the targeted grant is a part of the state budget but it is not correct to equate it with taxes paid to the state budget in that it has its particular designation and cannot be spent on other activities. Additionally, it does not belong to the budgetary funds.
Accordingly, FactCheck concludes that the statement of the Ministry of Education and Science of Georgia regarding Alexandre Shelia’s salary payment is MOSTLY TRUE.