2014 წლის 27 ნოემბერს, საქართველოს პარლამენტის უმცირესობის წევრმა პავლე კუბლაშვილმა განაცხადა: „ის, რაც წერია კანონპროექტში [ე.წ. ბესელია-ფოფხაძე-სესიაშვილის კანონპროექტი მოსმენებზე] არ არის არც მეორე გასაღები და არც დამატებითი კონტროლის მექანიზმი, არ არის არაფერი სიახლე. ეს არის პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის იმ საქმეში ჩართვა, რომელშიც ის ვერაფერს გააუმჯობესებს და რომელმაც შეიძლება მოახდინოს ამ ინსტიტუტის დისკრედიტაცია“.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და შეეცადა ის გადაემოწმებინა. 2014 წლის 30 ნოემბერს საქართველოს პარლამენტმა ე.წ. მოსმენებთან დაკავშირებით კანონპროექტების პაკეტი მიიღო, რომლის ნაწილი გამოქვეყნებიდან ამოქმედდა, ნაწილი კი 2015 წლის 31 მარტიდან ამოქმედდება. ფარულ მოსმენა-მიყურადების პროცესებთან დაკავშირებული ცვლილებები „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონში, „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ კანონში და „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ შევიდა. ძირითადი ცვლილება მონიტორინგის სისტემის დანერგვით განხორციელდა. კერძოდ, შემოღებული იქნა ფარული საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელების ორ ეტაპიანი ელექტრონული სისტემა, რაც ტექნიკურ და პროგრამულ გადაწყვეტილებათა ერთობლიობას გულისხმობს. საკანონმდებლო დონეზე, ეს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის ელექტრონული თანხმობის გარეშე სამართალდამცავი ორგანოს მიერ მოსმენის დაწყების დამოუკიდებლად განხორციელების შესაძლებლობას გამორიცხავს. „შავი ყუთი“ (მოსასმენი აპარატურა/სისტემა) ისევ შინაგან საქმეთა სამინისტროში რჩება, მაგრამ კანონით, პერსონალური დაცვის ინსპექტორის ელექტრონული თანხმობის გარეშე მისი გამოყენება შეუძლებელი ხდება. ცნობისთვის, აღნიშნულ საკანონმდებლო პაკეტამდე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ფარულ საგამოძიებო ნებართვას მხოლოდ განჩინების საფუძველზე სასამართლოსგან იღებდა. მოსმენებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოპერატიულ-ტექნიკური დეპარტამენტი ახორციელებს. სატელეფონო საუბრის ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის განხორციელებაზე ზედამხედველობას პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორი განახორციელებს: ა) კონტროლის ელექტრონული სისტემის მეშვეობით, მონაცემთა დამუშავების საფუძვლის კანონიერების შემოწმებით; ბ) ფარული საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელების ორეტაპიანი ელექტრონული სისტემის მეშვეობით, ფარული საგამოძიებო მოქმედების განხორციელებაზე ელექტრონული თანხმობის გაცემით; გ) მონაცემთა დამმუშავებლის/უფლებამოსილი პირის მიერ მონაცემთა დამუშავების კანონიერების შემოწმებით (ინსპექტირებით). ამასთან, საგამოძიებო მოქმედებებზე განხორციელებული კონტროლის შედეგების შესახებ ანგარიშს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორი და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო წელიწადში ორჯერ წარუდგენენ საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტს. აღსანიშნავია, რომ „საერთაშორის გამჭირვალობა საქართველოს“ წარმომადგენელმა ფაქტ-მეტრს განუცხადა, რომ პერსონალური მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის ამ პროცესში ჩართვა სიტუაციას ვერ გააუმჯობესებს. პირიქით, ინსპექტორი ხდება ჩართვის (იგივე მოსმენებზე დაშვება) მონაწილე და სისტემა გარე კონტროლის გარეშე რჩება. ასევე, პერსონალური მონაცემთა დაცვის ინსპექტორი მართალია ახორციელებს ინტერნეტზე მონიტორინგს, თუმცა ძალიან შეზღუდული უფლებებით. ანუ, ფაქტიურად იმ ინფორმაციის სისწორეზეა დამოკიდებული, რასაც „ოტო“ (ოპერატიული-ტექნიკური დეპარტამენტი) მიაწვდის. აგრეთვე, ახალი საკანონმდებლო პაკეტი პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის ინსტიტუტის დისკრედიტაციას მოახდენს, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი ქვეყნისთვის. მიღებულ კანონს არასამთავრობო ორგანიზაციები, ერთობლივი განცხადებით, უკან გადადგმულ ნაბიჯად და საზოგადოებისთვის თვალის ახვევის მცდელობად მიიჩნევენ, ვინაიდან:
• შსს-ში კვლავაც რჩება ე.წ. გასაღები;
• კანონში არაფერია ნათქვამი „ორი გასაღების“ გადაუდებელი აუცილებლობის დროს მოქმედებაზე. ეს კი ნიშნავს იმას, რომ შსს-მ კვლავ შეიძლება განახორციელოს თვალთვალი და მიყურადება ინსპექტორის ჩართვის გარეშე;
• ორი გასაღები მოქმედებს მხოლოდ სატელეფონო საუბრის ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის დროს, ხოლო მთელი მაიდენტიფიცირებელი მონაცემები (ზარის განხორციელების დრო, ადგილი, ხანგრძლივობა) ასევე ინტერნეტტრაფიკი (კომუნიკაციის შინაარსის ჩათვლით) შსს-ს  მიაქვს ყოველგვარი კონტროლისა და ორი გასაღების გარეშე.
დასკვნა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის როლი სატელეფონო საუბრის ფარულ მიყურადებასა და ჩაწერის ინსპექტირებაში გარკვეულწილად მნიშვნელოვანია, ვინაიდან კანონის თანახმად, ის ახორციელებს: (ა) კონტროლის ელექტრონული სისტემის მეშვეობით მონაცემთა დამუშავების საფუძვლის კანონიერების შემოწმებას, (ბ) თანხმობის გაცემას და (გ) მონაცემთა დამმუშავებლის/უფლებამოსილი პირის მიერ მონაცემთა დამუშავების კანონიერების შემოწმებას (ინსპექტირებას). გადაჭრით იმის თქმა, რომ პერსონალური მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის ჩართვა არ წარმოადგენს მეორე გასაღებს და არ არის დამატებითი კონტროლი მექანიზმი, შეიძლება ბოლომდე მართებული არ იყოს, თუმცა საფრთხე, რომ შსს-მ ფარული მიყურადება მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის ნებართვის გარეშე ანუ უკანონოდ განახორციელოს, კვლავაც რჩება. ზემოთ მოცემული ფაქტებიდან გამომდინარე, ამ ეტაპზე, ფაქტ-მეტრი კონკრეტული დასკვნის გამოტანისგან თავს იკავებს და დეპუტატის განცხადებას უვერდიქტოდ ტოვებს.

On 27 November 2014, Parliamentary Minority MP, Pavle Kublashvili, stated: “The thing that is written in the bill (the so-called Beselia-Popkhadze-Sesiashvili bill discussion) is neither the second ‘key’ nor an additional control mechanism. It is nothing new. This means involving the Personal Data Protection Inspector in something which he/she cannot improve. This might even discredit the institution itself.” FactCheck took interest in the MP’s statement and attempted to verify its accuracy. On 30 November 2014 the Parliament of Georgia adopted a bill on telecommunications surveillance. A part of the bill was enacted upon its publication whilst the remaining part will be enacted after 31 March 2015. Changes in telecommunications surveillance procedures were made to the Law on the Protection of Personal Data, the Law on Electronic Communications and the Criminal Procedure Code of Georgia. The main change was the implementation of a monitoring system. Specifically, a two-level system of covert investigative actions was enacted which combines both technical and software decisions. On a legislative level, this excludes the possibility of an investigative body to start telecommunications surveillance without the electronic consent of the Personal Data Protection Inspector. The so-called “black box” remains with the Ministry of Internal Affairs of Georgia; however, according to the Law, it becomes impossible to use it without the electronic consent of the Personal Data Protection Inspector. It should be noted that the Ministry of Internal Affairs of Georgia was only obligated to obtain a court permit for covert investigative actions before the enactment of the aforementioned bill. Telecommunications surveillance is carried out by the Operative-Technical Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The Personal Data Protection Inspector will monitor the process of telecommunications surveillance and recording by:
a) Using the electronic system of control for checking the lawfulness of the reason for data processing; b) Giving electronic consent for covert investigative actions using the two-level electronic system; c) Inspecting the lawfulness of processing the data by the authorised person.
In addition, the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Personal Data Protection Inspector will present a report on the control of covert investigative actions to the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia twice a year. It should be noted that a representative of Transparency International – Georgia told us that including the Personal Data Protection Inspector in the process will not improve the situation. On the contrary, the Inspector becomes a participant of surveillance and the system is left without outside control. In addition, despite the fact that the Personal Data Protection Inspector does have the authority to monitor the internet as well, this authority is very limited. Hence, the Inspector relies upon the truthfulness of the information provided by the Operative-Technical Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. In addition, this new bill will discredit the institution of the Personal Data Protection Inspector itself which is a very important institution for Georgia. Non-governmental organisations assess this new Law as a step back and an attempt to delude the public, mainly because:
• The so-called “key” stays with the Ministry of Internal Affairs of Georgia;
• The Law says nothing about using the two “keys” in terms of an emergency. This means that the Ministry can still perform telecommunications surveillance without the Personal Data Protection Inspector;
• The “two-key system” includes only the covert surveillance and recording of telecommunications whilst the identification data (time, place and duration of the call) and internet traffic (including the content of the communication) is available to the Ministry of Internal Affairs without any control or two keys.
Conclusion The role of the Personal Data Protection Inspector in monitoring the telecommunications surveillance and recording is indeed important as, according to the law, he/she: a) uses the electronic system of control for checking the lawfulness of the reason for data processing, b) gives electronic consent for covert investigative actions using the two-level electronic system and c) inspects the lawfulness of processing the data by the authorised person. Saying that including the Personal Data Protection Inspector in the control of telecommunications surveillance is not an additional lever for monitoring might not be entirely correct; however, the risk that the Ministry of Internal Affairs will use telecommunications surveillance illegally, without the consent of the Personal Data Protection Inspector, still remains. Based upon the aforementioned facts, FactCheck refrains from rating the accuracy of Mr Kublashvili’s statement at this stage and leaves it WITHOUT VERDICT.