„პენსიის ათლარიანი ზრდა უკვე „შეჭამა“ ინფლაციამ“
მიმდინარე წლის 2 დეკემბერს, სპეციალურ ბრიფინგზე, „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა მიხეილ მაჭავარიანმა განაცხადა: „ეს ათლარიანი პენსიის ზრდა უკვე „შეჭამა“ ინფლაციამ“.
2015 წლის საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, 2015 წლის სექტემბრიდან პენსია 10 ლარით, 150 ლარიდან 160 ლარამდე იზრდება. საპარლამენტო უმცირესობის წევრის, მიხეილ მაჭავარიანის თქმით, პენსიის 10 ლარიანი ზრდა უკვე გადაფარა ინფლაციამ.
ინფლაცია სამომხმარებლო საქონელსა და მომსახურებაზე ფასების ზრდას ნიშნავს. საქართველოში, პენსია 150 ლარი 2013 წლის სექტემბრიდან გახდა. ჩვენ გამოვთვალეთ, თუ რამდენი ლარით შეამცირა 150 ლარის მსყიდველობითი უნარი ინფლაციამ 2013 წლის სექტემბრიდან 2014 წლის ნოემბრამდე. აღნიშნული 15 თვის ინფლაცია 4.8%-ია, ანუ 150 ლარის მსყიდველობითი უნარი 7.2 ლარით (150-ის 4.8%-ით) შემცირდა. ასევე, უნდა გავითვალისწინოთ, რომ პენსია 160 ლარი 2015 წლის სექტემბრიდან იქნება. ამ დროისთვის, ინფლაციის მაჩვენებელიც გაზრდილი იქნება. მთავრობის ძირითადი ეკონომიკური და ფინანსური ინდიკატორების დოკუმენტის მიხედვით, 2015 წელს ინფლაცია 4%-ის დონეზეა პროგნოზირებული. შედეგად მივიღებთ, რომ 2013 წლის სექტემბერთან შედარებით, 2015 წლის სექტემბერში ფასები დაახლოებით 9%-ით იქნება გაზრდილი. შესაბამისად, რასაც პენსიონერი 150 ლარად 2013 წლის სექტემბერში იყიდდა, იმავე პროდუქტის შესაძენად 2015 წლის სექტემბერში მას 164 ლარი დასჭირდება, ანუ რეალური პენსია 4 ლარით მცირდება.
„საქსტატის“ მონაცემებით, 2013 წლის ნოემბერში, 2012 წლის ნოემბერთან შედარებით, ინფლაციის დონემ 0.6% შეადგინა. წლიური ინფლაციის ფორმირებაზე ძირითადი გავლენა შემდეგ ჯგუფებზე ფასების ცვლილებამ იქონია:
1. ალკოჰოლური სასმელებსა და თამბაქოზე ფასები გაიზარდა 8.6%-ით;
2. საცხოვრებელზე, წყალზე, ელექტროენერგიაზე და აირზე ფასები გაიზარდა 3.4%-ით;
3. სატრანსპორტო მომსახურებაზე ფასები შემცირდა 3.2%-ით.
რაც შეეხება მიმდინარე წელს, 2014 წლის ნოემბერში, 2013 წლის ნოემბერთან შედარებით, ინფლაციის დონემ საქართველოში 2.8% შეადგინა. წლიური ინფლაციის ფორმირებაზე ძირითადი გავლენა შემდეგ ჯგუფებზე ფასების ცვლილებამ იქონია:
1. სურსათსა და უალკოჰოლო სასმელებზე ფასები გაიზარდა 6.2%-ით. მათ შორის: ბოსტნეულსა და ბაღჩეულზე (27.7%), ხილსა და ყურძენზე (12.2%), რძეზე, ყველსა და კვერცხზე (4%). ამასთან, ფასები შემცირდა ზეთსა და ცხიმზე (-3.8%);
2. ჯანმრთელობის დაცვაზე ფასები გაიზარდა 4.8%-ით.
2013 წლის სექტემბრიდან 2014 წლის ნოემბრამდე ფასების დონე 4.8%-ით გაიზარდა, რამაც 150 ლარიანი პენსიის მსყიდველობითი უნარი 7.2 ლარით შეამცირა. 2015 წლის სექტემბრისთვის, როდესაც პენსია 160 ლარი გახდება, ბოლო 2 წლის ინფლაციის მაჩვენებელი 9%-ს მიაღწევს.
ამდენად, სამომხმარებლო კალათაში შემავალი სამომხმარებლო საქონელის და მომსახურების ღირებულება, რომელიც 2013 წლის სექტემბერში 150 ლარი იყო, 2014 წლის ნოემბერში 157.2 ლარს გაუტოლდა, ხოლო 2015 წლის სექტემბერში კი, უკვე 164 ლარი იქნება.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება: „ეს ათლარიანი პენსიის ზრდა უკვე „შეჭამა“ ინფლაციამ,“ არის სიმართლე.

On 2 December 2014, at a special briefing, United National Movement MP, Mikheil Machavariani, announced: “Inflation has already ‘eaten’ the pension growth of GEL 10.”
FactCheck took interest in the aforementioned statement and verified it.
According to the 2015 budget project, pensions will increase by GEL 10, growing from the current GEL 150 to GEL 160, from the month of September 2015. In his statement, Mikheil Machavariani underlined that this proposed growth in pension has already been absorbed by inflation. Inflation refers to the increase of prices on goods and services. The pension in Georgia has risen from September 2013. We calculated how much inflation has decreased purchasing power from September 2013 to November 2014. The amount of inflation for the aforementioned period is 4.8% meaning that the purchasing power of GEL 150 decreased by GEL 7.2. Considering that pension will be increased to GEL 160 from September 2015, the inflation index will also be increased. According to the government’s economic and finance indices, the inflation index in 2015 will be 4%. As a result, as compared to September 2013, prices will be increased by 9% in September 2015. Consequently, the goods that a pensioner would have bought in September 2013 with GEL 150 will cost GEL 164 in September 2015. This means, therefore, a decrease in the amount of pension by GEL 4. According to the data of GeoStat, inflation in November 2013 was 0.6%, as compared to November 2012. Following price changes affected the formation of the annual inflation rate:
- Increasing tobacco and alcohol prices by 8.6%.
- Increasing residential, water supply, electricity and natural gas fee payments by 4%.
- Decreasing transportation service fee payments by 3.2%.
- Increasing grocery and non-alcoholic beverage prices by 6.2%; among them, vegetables and herbs (27.7%), fruit and grapes (12.2%) and milk, cheese and eggs (4%). At the same time oil and fat prices have been decreased (-3.8%).