26 სექტემბერს, გადაცემა „რეაქციაში,“ საპარლამენტო უმრავლესობის დეპუტატმა ეკა ბესელიამ განაცხადა: „8 723 ადამიანი იყო ამნისტირებული. 2013 წელს იყო 503 შემთხვევა, როდესაც მოხდა განმეორებითი დანაშაულის ჩადენა, ეს არის 6 პროცენტი. 8 200 ადამიანი აგრძელებდა ჩვეულებრივად ცხოვრებას“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, რამდენად შეესაბამება ეკა ბესელიას განცხადება სიმართლეს.
საქართველოს „კანონი ამნისტიის შესახებ,“ რომელზეც ეკა ბესელია საუბრობს, 2013 წლის 12 იანვარს გამოქვეყნდა. კანონის თანახმად, ამნისტიის აღსრულების ვადა კანონის ამოქმედებიდან ორი თვე იყო, გარდა იმ პირებისა, რომლებიც თაღლითობის მუხლით იყვნენ მსჯავრდებულნი. საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს ინფორმაციის თანახმად, ორთვიანი ვადა 13 მარტს ამოიწურა. ამნისტიის შედეგად მსჯავრდებულთა ნაწილი სრულად გათავისუფლდა სასჯელისგან, ნაწილს კი სასჯელის განახევრება ან შემსუბუქება შეეხო. ბუნებრივია, იმ პირთა გათავისუფლება, ვისაც სასჯელის განახევრება ან შემსუბუქება შეეხო, მართლაც მოგვიანებით მოხდა და ეს პროცესი კვლავაც გრძელდება.
სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს ინფორმაციის თანახმად, 2013 წლის 12 იანვრიდან 2014 წლის ნოემბრამდე, სასჯელაღსრულების დაწესებულებებიდან ჯამში 8 743 პირი გათავისუფლდა.
იმისთვის, რომ გაგვეგო რამდენმა ამნისტირებულმა ჩაიდინა დანაშაული განმეორებით, 2014 წლის 28 სექტემბერს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მივმართეთ. შინაგან საქმეთა სამინისტროდან აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ინფორმაცია არ მიგვიღია. მოგვიანებით, 21 ნოემბერს, სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის შესახებ წერილი გავუგზავნეთ. სამინისტროს ინფორმაციით, 2013 წელს განმეორებითი დანაშაული ჩაიდინა 523-მა, ხოლო 2014 წლის 10 თვის განმავლობაში – 423-მა ამნისტირებულმა პირმა. 2013 წელს სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან გათავისუფლებული პატიმრებიდან განმეორებითი დანაშაული 6%-მა, ხოლო 2014 წელს – 4.8%-მა ჩაიდინა.
ამის შემდეგ, მნიშვნელოვანი იყო გაგვერკვია, რა გავლენას ახდენს ყოველთვიურ დანაშაულის სტატისტიკაზე ამნისტირებულთა მიერ განმეორებით ჩადენილი დანაშაულები. 2014 წლის სექტემბრის მონაცემების თანახმად, საქართველოში 2 426 დანაშაულია რეგისტრირებული, ხოლო მათგან 42, ანუ 1.7% ამნისტირებულთა მიერ არის ჩადენილი. 2014 წლის აგვისტოში აღნიშნული მაჩვენებელი 0.9%-ს, ხოლო ივლისში 1.4%-ს შეადგენს. როგორც ვხედავთ, დანაშაულის სტატისტიკაზე ამნისტირებულთა მიერ განმეორებით ჩადენილი დანაშაული მნიშვენლოვანი გავლენა არ მოუხდენია.
ამნისტიის ძალაში შესვლიდან 2014 წლის ნოემბრამდე, სასჯელაღსრულების დაწესებულებებიდან ჯამში 8 743 ადამიანი გათავისუფლდა. სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახამრების საკითხთა სამინისტროს ინფორმაციის თანახმად, აღნიშნული პირებიდან 2013 წელს 523-მა, ხოლო 2014 წელს 423-მა განმეორებითი დანაშაული ჩაიდინა. 2013 წელს ამნისტირებული პირების მიერ განმეორებით ჩადენილი დანაშაულის პროცენტული მაჩვენებელი 6%-ს, ხოლო 2014 წელს 4.8%-ს შეადგენდა.
ჩვენ ასევე გამოვიკვლიეთ, რამდენად მოქმედებს ამნისტირებულთა მიერ განმეორებით ჩადენილი დანაშაული კრიმინოგენური ვითარების ერთიან სტატისტიკაზე. როგორც ბოლო მონაცემების ანალიზის შედეგად ირკვევა, ამნისტირებულთა მიერ განმეორებით ჩადენილი დანაშაულის პროცენტული მაჩვენებელი ერთიანი დანაშაულის სტატისტიკაში 2%-ს არ აღემატება.
ამრიგად, ეკა ბესელია განცხადება: „8 723 ადამიანს შეეხო ამნისტია, 2013 წელს განმეორებითი დანაშაულის 503 შემთხვევა მოხდა, ეს არის მხოლოდ 6 პროცენტი,“ არის სიმართლე.

On 26 October, as a guest of the TV programme Reaction, Member of the Parliamentary Majority, Eka Beselia, stated: “The amnesty has concerned 8,723 people. In 2013, 503 cases of repeated crime were recorded. This accounts just for 6% with 8,200 people continuing with their former way of life.”
FactCheck verified the accuracy of Eka Beselia’s statement.
The Law of Georgia on Amnesty, to which Ms Beselia was referring, was published on 12 January 2013. According to the Law, its term of enactment was two months from its date of publishing with the exception of prisoners convicted of fraud. According to the information of the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia, the two-month term expired on 13 March. A portion of those convicted has been freed from punishment whilst the punishment of another part was either halved or otherwise mitigated. Naturally, those whose punishments were halved or mitigated were released at a later date with the process on-going.
According to the information of the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia, a total of 8,734 people were released from corrections facilities from 12 January 2013 to November 2014.
We addressed the Ministry of Internal Affairs of Georgia on 28 September 2014 to find out how many amnestied prisoners committed a repeated crime. We have not received information from the Ministry of Internal Affairs of Georgia regarding this issue. Later, on 21 November, we retrieved public information from the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia. According to the information of the Ministry, 523 amnestied individuals committed a repeated crime in 2013 whilst in the ten-month period of 2014 – this number was 423. Further, 6% of prisoners released from corrections facilities in 2013 have committed repeated crime whilst in 2014 – this number was 4.8%.
It was additionally important for us to find out the extent to which repeated crimes committed by amnestied individuals influenced monthly crime statistics. As of September 2014, 2,426 crimes were registered in Georgia with amnestied individuals having committed 42 of them which equates to 1.7%. The same rate in August 2014 was 0.9% and in July 2014 – 1.4%. As we see, the repeated crimes have not significantly influenced crime statistics.
To November 2014, a total of 8,743 people left corrections facilities following the Law of Georgia on Amnesty. According to the information of the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia, 523 amnestied individuals committed repeated crimes in 2013. This number was 423 in 2014. In 2013, the rate of repeated crimes committed by amnestied individuals was 6% whilst in 2014 it was at 4.8%.
We also studied the extent to which the repeated crimes committed by amnestied individuals influenced overall crime statistics. As our data analysis points out, the share of repeated crimes committed by amnestied individuals in the total crime statistics is no more than 2%.
Hence, Ms Beselia’s statement: “The amnesty has concerned 8,723 people. In 2013, 503 cases of repeated crime were recorded. This accounts just for 6%,” is TRUE.