„2013 წელს 39 სოფელს, საოკუპაციო გამყოფი ხაზის გასწვრივ მდებარე სოფლებს, სარწყავი წყლის მიწოდების პრობლემა მოუგვარდა, 20-მდე ამბულატორია აშენდა, გზებს რეაბილიტაცია ჩაუტარდა, ამ რეგიონში მცხოვრებ 470 სტუდენტს სწავლა დაუფინანსდა, 2014 წლის მარტში სოფლების გ
2014 წლის 13 სექტემბერს ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ აბანოში, საქართველოს პრემიერი-მინისტრი სოფლის მცხოვრებლებს შეხვდა. ირაკლი ღარიბაშვილმა საუკუპაციო ზოლის გასწვრივ მდებარე სოფლებში მიმდინარე ინფრასტრუქტურულ პროგრამებზე ისაუბრა. პრემიერის განცხადებით, 2013 წელს საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ მდებარე 39 სოფელში სარწყავი წყლის მიწოდების პრობლემა მოგვარდა, 20-მდე ამბულატორია აშენდა, საავტომობილო გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოები ჩატარდა. გარდა ამისა, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 470 სტუდენტს უმაღლესი განათლება დაუფინანსდა, რისთვისაც 900 ათასი ლარი გამოიყო. პრემიერმა ასევე აღნიშნა, რომ 2014 წლის მარტში საოკუპაციო ზოლში მდებარე სოფლების გაზიფიცირების პროცესი დაიწყო, წლის ბოლომდე კი 62 დასახლებული პუნქტი გაზიფიცირებული იქნება. ფაქტ-მეტრი პრემიერის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და მასში მოყვანილი ფაქტები გადაამოწმა. ფაქტ-მეტრი საუკუპაციო ზოლის გასწვრივ მდებარე სოფლებში საირიგაციო სისტემის რეაბილიტაციის შესახებ უკვე წერდა. სალთვისი-ტირიფონის საირიგაციო სისტემის რეაბილიტაცია საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ამერიკის შეერთებული შტატების განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით განახორციელა. პროექტის ღირებულება 14 მილიონ ლარს აჭარბებს. სარწყავი არხის რეაბილიტაციის პროცესში ასზე მეტი ადგილობრივი მოსახლე იყო დასაქმებული. სალთვისისა და ტირიფონის საირიგაციო სიტემების მაგისტრალური არხები ოკუპირებული ტერიტორიის ე.წ. საზღვარს მიუყვება. ტირიფონის სარწყავი სიტემის რებილიტაციით 14 სოფლის 8500 ჰექტრამდე სახნავ-სათესი მიწის მორწყვა იქნება შესაძლებელი. სალთვისის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციით კი, განსაზღვრულია 16 სოფლის 9700 ჰექტრამდე სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია. საერთო ჯამში, ოკუპირებული ზოლის გასწვრივ მდებარე 39 სოფელში სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია მოხდა. ამბულატორიების შესახებ ინფორმაციის მისაღებად, ფაქტ-მეტრი შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს დაუკავშირდა. 2013 წლის 19 სექტემბრისათვის საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით რეგიონებში 81 ახალი ამბულატორიის მშენებლობა დაიგეგმა, 2014 წლის თებერვალში კი სამშენებლო სამუშაოები დაიწყო. ჯანდაცვის სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლის 18 სექტემბრის მდგომარეობით 82 ამბულატორიიდან 72-ის სამშენებლო სამუშაოები დასრულდა, ასევე დასრულებულია მათი ინვენტარით აღჭურვა. რაც შეეხება დარჩენილ 10 ამბულატორიას, მათი სამშენებლო სამუშაოები დასრულებულია, თუმცა ექსპლუატაციაში ჯერ არ შესულან. ამბულატორიები აშენდა საოკუპაციო ზონის სოფლებშიც, კერძოდ გორის, კასპისა და ქარელის 18 სოფელში. ფაქტ-მეტრი საოკუპაციო ზოლში მიმდინარე გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოებითაც დაინტერესდა. 2013 წლიდან დღემდე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მონაცემების მიხედვით, ქარელი-ყინწვისის მონასტრის საავტომობილო გზის 3.4 კმ-იანი მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოები ჩატარდა. ასევე, რეაბილიტაცია ჩაუტარდა იგოეთი-ლამისყანა-ახმაჯის დამაკავშირებელ 8.9 კმ-იან საავტომობილო გზას. ამ დრომდე არ დასრულებულა იგოეთი-კასპი-ახალქალაქის 0.5 კმ-იანი საგზაო მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოები. საერთო ჯამში, 2013 წლიდან დღემდე 12.8 კილომეტრი გზის რეაბილიტაცია იყო დაგეგმილი, ამ დროისათვის კი, 12.5 კილომეტრზე სარეაბილიტაციო სამუშაოები დასრულებულია. განათლების სამინისტროს ინფორმაციით, 2013-2014 სასწავლო წელს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული სტუდენტებს, რომლებიც აკადემიური უმაღლესი განათლების ბაკალავრიატის, დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის, მაგისტრატურის აკრედიტებულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე არიან ჩარიცხული, საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 31 დეკემბრის N400 დადგენილების საფუძველზე სწავლა დაუფინანსდათ. პროგრამის ფარგლებში, 2013-2014 სასწავლო წელს  გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებმა 471 დაზარალებულმა სტუდენტმა სახელმწიფო დაფინანსება მოიპოვა. მათი დაფინანსებისთვის დაახლოებით 900 ათასი ლარი დაიხარჯა. ფაქტ-მეტრი საკუპაციო ზოლის გასწვრივ მდებარე სოფლებში გაზიფიცირების პროცესითაც დაინტერესდა. საქართველოს გაზის ტრანსპორტირების კომპანიის ინფორმაციით, ამ დროისათვის გაზიფიცირების სამუშაოები გორის, ქარელისა და კასპის 58 სოფელში მიმდინარეობს. პროექტის მიხედვით, სამუშაოების დასრულება წლის ბოლომდე იგეგმება. ამ დროისათვის გაზიფიცირების სამუშაოები მთლიანად მხოლოდ კასპის რაიონის ორ სოფელში საკორინთლოსა (69 კომლი) და პანტიანშია (67 კომლი) დასრულებული. დანარჩენ სოფლებში სამუშაოების დიდი ნაწილი შესრულებულია, თუმცა გაზიფიცირების პროცესი დასრულებული არ არის. აღსანიშნავია, რომ გორის რაიონის შავშვების, ნიქოზის, დიცის, შინდისისა და მეჯვრისხევის თემის სოფლებში გაზიფიცირების სამუშაოები ამ დრომდე დაწყებული არ არის. საოკუპაციო ზოლის გასწვრივ მდებარე 58 სოფელში გაზიფიცირების სამუშაოების დასრულება 2014 წლის დეკემბერში იგეგმება.   დასკვნა 2013-2014 წლებში საქართველოს მთავრობა საოკუპაციო ზოლის გასწვრივ მდებარე სოფლებში სხვადასხვა სახის პროექტებს მართლაც ახორციელებდა. საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ამერიკის შეერთებული შტატების განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით 39 სოფლის საირიგაციო სისტემებით მომარაგების პროექტი განახორციელა. საოკუპაციო ზონაში მდებარე 17 სოფელში ამბულატორიები აშენდა, ხოლო ატოცში ამბულატორიის ინვენტარიზაციის პროცესი მიმდინარეობს. პრემიერი მართალია, როცა ის გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესახებ საუბრობს. პრემიერის განცხადება ასევე ზუსტია სტუდენტების დაფინანსების თაობაზეც – 2013-2014 წლებში სახელმწიფომ 471 სტუდენტი (საერთო ჯამში 900 ათასი ლარის ოდენობით) დააფინანსა. რაც შეეხება გაზიფიცირებას, ის საოკუპაციო ზოლის გასწვრივ მდებარე 58 სოფელში მიმდინარეობს (და არა 62-ში, როგორც პრემიერი აღნიშნავს). ამასთან, ზოგიერთ თემში გაზიფიცირების პროცესი ჯერ კიდევ არ დაწყებულა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის სიმართლე.

On 13 September 2014, in the Municipality of Kareli’s village of Abano, the Prime Minister of Georgia had a meeting with locals. Irakli Gharibashvili spoke about the ongoing infrastructural programmes in the villages located along the occupation line. According to the Prime Minister, in 2013, in 39 villages near the occupation dividing line, the problem of irrigation water was solved, up to 20 clinics were built and roads were rehabilitated. Additionally, the studies of 470 students were financed from the budget with GEL 900 thousand having been allocated for this purpose. The Prime Minister also noted that the gasification process began in the villages located along the occupation line in March 2014 with 62 localities to be gasified by the end of the year.
FactCheck took interest in the Prime Minister’s statement and verified the facts mentioned in it.
FactCheck has already written about the irrigation system rehabilitation in the villages located along the occupation line. The Saltvisi-Tirifoni irrigation system rehabilitation project was implemented by the Municipal Development Fund of Georgia with the financial support of the United States Agency for International Development (USAID). The cost of the project amounts to GEL 14 million. More than 100 locals were employed during the rehabilitation of the irrigation canal. The Saltvisi and Tirifoni irrigation system’s trunk canals follow the so-called border of the occupied territory. The rehabilitated Tirifoni irrigation system will enable the irrigation of up to 8,500 hectares of arable land in 14 villages whilst the rehabilitation of the Saltvisi irrigation system estimates serving up to 9,700 hectares of land with irrigation water in 16 villages. In total, the irrigation system was rehabilitated in 39 villages located along the occupation line.
To receive information about the clinics mentioned by the Prime Minister, FactCheck contacted the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia. As of 19 September 2013, construction of 81 new clinics was planned with the decision of the Government of Georgia. The construction began in February 2014. According to the information received from the Ministry of Labour, Health and Social Affairs, as of 18 September 2014, construction work has been completed in 72 of 82 clinics including equipping them with inventory (except in the village of Atotsi in the Shida Kartli region where the inventory process is still in process). The construction work in the remaining ten clinics has been completed although they have not yet started functioning. Clinics have been built in the occupation zone villages as well; namely, in 18 villages of the Gori, Kaspi and Kareli Municipalities.
FactCheck also took interest in the ongoing road rehabilitation work along the occupation line. Since 2013, according to the data of the Highways Department, rehabilitation work has been carried out on a 3.4 km-long section of the Kareli-Kintsvisi Monastery highway. The Igoeti-Lamiskana-Akhmaji 8.9 km-long highway has also been rehabilitated. The rehabilitation of a 0.5 km-long section of the Igoeti-Kaspi-Akhalkalaki is yet to be finished. Rehabilitating a total of 12.8 km of roadway was planned in 2013 with over 12.5 km having been completed so far.
According to the information of the Ministry of Education, students residing near the dividing line of the occupied territories and who are enrolled in higher education bachelor’s, master’s or graduate medical/dentistry accredited educational programmes received funding for their studies in accordance with the 31 December 2013 Directive No. 400 of the Government of Georgia. In the framework of the programme, 471 students residing in the bordering villages of the occupation line were granted state funding. Nearly GEL 900 thousand has been spent for their funding.
FactCheck also took interest in the gasification process in the villages located along the occupation line. According to the information by the Georgian Gas Transportation Company, gasification work is currently ongoing in 58 villages of the Gori, Kareli and Kaspi Municipalities. According to the project, the work is expected to be completed by the end of the year. As of today, gasification work has been fully completed only in two villages of the Kaspi Municipality – Sakorintlo (69 households) and Pantiani (67 households). In the remaining villages most of the work has been completed but the gasification process remains unfinished. It is noteworthy that in the Shavshvebi, Nikozi, Ditsi, Shindi and Mejvriskhevi communities of the Gori Municipality, gasification work is still to be launched. Completing the gasification work in the villages located along the occupation line is expected by December 2014.
In 2013-2014, the Government of Georgia indeed implemented various projects in the villages located along the occupation line. The Municipal Development Fund of Georgia implemented an irrigation system rehabilitation project in 39 villages with the financial support of the United States Agency for International Development (USAID).
Further, 17 clinics were built in the occupation zone whilst there is an ongoing inventory equipping process of the clinic in the village of Atotsi. The Prime Minister is right when speaking about road rehabilitation work. The Prime Minister’s statement regarding students is also accurate with the state having indeed funded 471 students (with GEL 900 thousand in total) in 2013-2014. As for gasification, the process is currently being carried out in 58 villages located along the occupation line (and not in 62 as the Prime Minister states). Gasification has not been started in some communities.
“In 2013, in 39 villages near the occupation dividing line, the problem of irrigation water was solved, up to 20 clinics were built, roads were rehabilitated, students living in this region got funding for their studies, the gasification process began in