მიმდინარე წლის 9 სექტემბერს, პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტში 2014 წლის ბიუჯეტის 6 თვის შესრულების ანგარიში განიხილეს. ანგარიში კომიტეტის მხრიდან კრიტიკის საგანი გახდა. საკომიტეტო მოსმენაზე შენიშვნები ბიუჯეტის ხარჯვით ნაწილზე გამოითქვა. განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარემ, ივანე კიღურაძემ განათლების სამინისტრო მეცნიერების განვითარების პროგრამის დაფინანსებასთან დაკავშირებით გააკრიტიკა. მისი თქმით, „2014 წლის ბიუჯეტში მეცნიერების განვითარების მიმართულებით 20 მილიონი განისაზღვრა. აქედან, გეგმის თანახმად, პირველ კვარტალში 725 ათასი ლარი უნდა დახარჯულიყო, მაგრამ წარმოდგენილ ანგარიშში ხარჯვა 0%-ია“. კიღურაძემ იქვე იკითხა, თუ რატომ უნდა დახარჯულიყო 20 მილიონი ლარიდან მხოლოდ 725 ათასი და ეს გეგმა 0%-ით რატომ შესრულდა. აღნიშნულთან დაკავშირებით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ განმარტა, რომ კვლევითმა ინსტიტუტებმა დაფინანსება წარმოდგენილი პროგრამების მიხედვით მიიღეს, რაც ბიუჯეტის სხვა პუნქტებში აისახა, რაზეც ივანე კიღურაძემ უპასუხა, რომ კვლევით დაწესებულებებს არცერთი გროში არ მიუღიათ.
ფაქტ-მეტრი ივანე კიღურაძის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
ინფორმაციის გადასამოწმებლად ჩვენ 2014 წლის ბიუჯეტი შევისწავლეთ. ფაქტ-მეტრმა როგორც სამი, ისე ექვსი თვის გეგმა და მისი ფაქტობრივი შესრულების მაჩვენებლები გააანალიზა. 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის თანახმად, მეცნიერების აღდგენა-განვითარებისთვის წლის განმავლობაში 20 მილიონი ლარია გამოყოფილი. აქედან, პირველი კვარტლის დაზუსტებული გეგმის თანახმად, აღნიშნული მიმართულებით 900 ათასი ლარი იყო გათვალისწინებული, ფაქტობრივი შესრულება კი 0%-ს შეადგენს. რაც შეეხება 6 თვის მონაცემებს, 2014 წლის 6 თვის დაზუსტებული გეგმის თანახმად, მეცნიერების აღდგენა და განვითარებისთვის გათვალისწინებული თანხა 725 ათასი ლარით განისაზღვრა, ფაქტობრივი შესრულების მაჩვენებელი კი ასევე ნულის ტოლია.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტის თანახმად, მეცნიერების მიმართულებით გარკვეული თანხები სხვა პუნქტებითაც არის გათვალისწინებული. დეპუტატის მიერ გამოთქმულ შენიშვნაზე განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს არგუმენტიც სწორედ ის იყო, რომ კვლევითი ცენტრების მიერ წარმოდგენილი პროგრამები სწორედ ბიუჯეტის სხვადასხვა პუნქტებიდან დაფინანსდა. 2014 წლის გეგმის მიხედვით, სახელმწიფოს მხრიდან მეცნიერების მიმართულებით გამოყოფილი სუბსიდიები ასე გამოიყურება:
ცხრილი 1. 2014 წლის გეგმა (ათასი ლარებში)
სახელმწიფო ბიუჯეტის სამი თვის გეგმა და შესრულების ანგარიში კი ასეთია:
ცხრილი 2. სამი თვის შესრულება (ათასი ლარებში)
ბიუჯეტის 6 თვის გეგმა და შესრულების ფაქტობრივი მაჩვენებლები შემდეგია:
ცხრილი 3. ექვსი თვის შესრულება (ათასი ლარებში)
როგორც ცხრილებიდან ჩანს, მეცნიერების მიმართულებით ბიუჯეტის სხვადასხვა პუნქტებიდან თანხები ნამდვილად არის გახარჯული, თუმცა არა იმ კონკრეტული მუხლიდან (მეცნიერების აღდგენა და განვითარება), რომელზეც დეპუტატი მიუთითებდა. აღნიშნული პუნქტის ხარჯვით ნაწილში, სახელმწიფო ბიუჯეტის 3 და 6 თვის შესრულების ანგარიშების მიხედვით, დაფიქსირებული მონაცემები ნულის ტოლია.
იმის დასაზუსტებლად, თუ რომელ „კვლევით დაწესებულებებს“ გულისხმობდა დეპუტატი განცხადებისას, ფაქტ-მეტრი ივანე კიღურაძეს დაუკავშირდა. პარლამენტის განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარემ ჩვენთან საუბარში განმარტა, რომ ბიუჯეტის აღნიშნული პუნქტის (მეცნიერების აღდგენა და განვითარება) ფარგლებში, კვლევით დაწესებულებებში მომუშავე მეცნიერების თანამდებობრივი სარგო უნდა გაზრდილიყო, რაც არ მოხდა. მანვე განმარტა, რომ წარმოდგენილი ანგარიშის მიმართ გამოთქმული შენიშვნაც სწორედ აღნიშნულს ეხებოდა. ივანე კიღურაძემ აღნიშნა, რომ მეცნიერის სახელფასო სარგო მიზერულ თანხას შეადგენს, შესაბამისად, სახელმწიფო ვალდებულია ამ მიმართულებით იმუშაოს და პრობლემა მოაგვაროს, რაც განათლების სამინისტროს არ განუხორციელებია.
მეცნიერის თანამდებობრივ სარგოს „მეცნიერების ტექნოლოგიებისა და მათი განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონი არეგულირებს. აღნიშნული კანონის თანახმად, დაწესებულებაში სრული განაკვეთით დასაქმებული მეცნიერის თანამდებობრივი სარგო უნდა იყოს აღმასრულებელ ხელისუფლებაში საჯარო მოსამსახურის მინიმალურ თანამდებობრივ სარგოზე მაღალი. თუმცა, კონკრეტული თანხის ოდენობა მითითებული არ არის. აღნიშნული კანონის საფუძველზე დამატებითი ანაზღაურებით მეცნიერის მონაწილეობა დროებით კვლევით ჯგუფებში და შეთავსებით მუშაობა არ იზღუდება. უკანასკნელი ორი წლის მანძილზე მეცნიერებისათვის თანამდებობრივი სარგოს მატების კუთხით რაიმე ტიპის ცვლილება შესული არ არის.
აღმასრულებელ ხელისუფლებაში დასაქმებული საჯარო მოსამსახურის მინიმალურ თანამდებობრივ სარგოს საქართველოს პრეზიდენტის 2005 წლის 24 იანვრის #43–ე ბრძანებულება ადგენს. ბრძანებულების თანახმად, აღმასრულებელ ხელისუფლებაში მოსამსახურეთა მინიმალური თანამდებობრივი სარგო 135 ლარით არის განსაზღვრული. შესაბამისად, მეცნიერ-თანამშრომლისათვის კანონით დადგენილი ხელფასის მინიმალური ოდენობა 136 ლარია. მაქსიმალური ოდენობა განსაზღვრული არ არის და ის კონკრეტულ კვლევით დაწესებულებასთან გაფორმებული შრომითი ხელშეკრულების საფუძველზე რეგულირდება.
მეცნიერების აღდგენისა და განვითარებისთვის 2014 წლის ბიუჯეტის ფარგლებში 20 მილიონი ლარია გამოყოფილი. ბიუჯეტის სამი თვის შესრულების ანგარიშის თანახმად, აღნიშნული მიმართულებით სულ 900 ათასი ლარი იყო განსაზღვრული, ხარჯვითი ნაწილის მაჩვენებელი კი ნულის ტოლია. 2014 წლის ბიუჯეტის 6 თვის შესრულების ანგარიშის თანახმად, მეცნიერების აღდგენა და განვითარებისთვის 725 ათასი ლარია გაწერილი, შესრულების მაჩვენებელი, კი ამ შემთხვევაშიც ნულია. მართალია, დეპუტატის შეფასება, რომ კვლევით დაწესებულებებს „არცერთი გროში“ არ მიუღიათ, გადაჭარბებულია და ბიუჯეტის სხვა პუნქტებით მეცნიერებისთვის გამოყოფილი თანხების ნაწილი ათვისებულია, თუმცა კონკრეტულად იმ მუხლით გათვალისწინებული ხარჯები, რომელსაც დეპუტატის შენიშვნა ეხებოდა, შესრულებული არ არის.
საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობით მეცნიერის მინიმალური თანამდებობრივი სარგო 136 ლარია და ამ მიმართულებით უკანასკნელი ორი წლის მანძილზე რაიმე ტიპის ცვლილება არ დაფიქსირებულა. აქვე, ისიც გასათვალისწინებელია, რომ ივანე კიღურაძე თავის განცხადებაში სწორედ მეცნიერებისათვის ხელფასის მატებას გულისხმობდა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ივანე კიღურაძის განცხადება: „2014 წლის ბიუჯეტში მეცნიერების განვითარების მიმართულებით 20 მილიონი ლარი განისაზღვრა. აქედან, გეგმის თანახმად, პირველ კვარტალში 725 ათასი ლარი უნდა დახარჯულიყო, მაგრამ წარმოდგენილ ანგარიშში ხარჯვა 0%–ია... კვლევით დაწესებულებებს არცერთი გროში არ მიუღიათ“, არის მეტწილად სიმართლე.

On 9 September, the Parliament’s Education and Science Committee reviewed the 2014 budget six-month report. The report was subject to the Committee’s critique with remarks being made on budget expenditures. The Head of the Parliament’s Education and Science Committee, Ivane Kighuradze, criticised the Ministry of Education on the matter of financing the programme for science development. According to him:  “In 2014, GEL 20 million are allocated for science development. According to the plan, GEL 725 thousand should have been spent out of this in the first quarter but in the report submitted, the expenditures are 0%.” Kighuradze also asked why spending only GEL 725 thousand out of the GEL 20 million was planned and why expenditures amounted to 0%. In response, the Ministry of Education and Science explained that research institutions received financing according to the programme for science development, reflected in another budget line, but Kighuradze replied that research institutions have not received a penny. FactCheck took interest in Ivane Kighuradze’s statement and verified its accuracy. In order to verify the information, we studied the 2014 budget. FactCheck analysed both the three and six-month plans and their completion rates. In accordance with the 2014 budget, GEL 20 million are allocated for science recovery and development for the year. From this, according to the first quarter’s adjusted plan, GEL 900 thousand are allocated for this activity although the actual completion rate is 0%. As for the six-month plan, according to the 2014 six-month adjusted budget, funds allocated for science recovery and development amount to GEL 725 thousand although the actual completion rate is equal to zero as well. It should be mentioned that according to the state budget, there are funds provided for science in other budget lines as well. The fact that research centre programmes have been financed by other budget lines was exactly the argument used by the Ministry of Education to reply to Kighuradze’s remark. According to the 2014 plan, subsides allocated for science are as follows:   Graph 1.  2014 Plan (in GEL thousand)
No. Supporting science and scientific research Supporting scientific grants and scientific research Scientific institutions’ programmes National Academy of Sciences’ programmes Supporting scientists in the agricultural field Science recovery and development
1 49,707 23,227 2,140 3,610 730,000 20,000
The state budget’s three-month plan and the completion rate report are as follows:   Graph 2.  Three-month Completion Rate (in GEL thousand)
Plan/Completion Supporting science and scientific research Supporting scientific grants and scientific research Scientific institutions’ programmes National Academy of Sciences’ programmes Supporting scientists in the agricultural field Science recovery and development
Three-month plan 8,300 5,676 529 907 287 900
Completion 2,957 1,334 491 893 239 0
Completion Rate 35.6% 23.5% 93% 31% 83% 0%
The budget’s six-month plan and the completion rate indicators are as follows:   Graph 3.  Six-month Completion Rate (in GEL thousand)
Six-month plan 15,113 10,851 1,192 1,820 524 726
Completion 13,353 10,044 1,026 1,782 501 0
Completion Rate 88% 93% 86% 98% 95% 0%
As can be seen from the graphs, funds are in fact spent on science from different budget lines but not from the particular budget line to which the deputy was referring (science recovery and development). According to the three and six-month completion rate reports, the indices in the expenditures part of this budget line are equal to zero. To specify which “research institutions” the deputy meant whilst making his statement, FactCheck contacted Ivane Kighuradze directly. He specified during the conversation with FactCheck that the remuneration for scientists working in research institutions should have been raised according to the designated budget line but this did not take place. He also explained that the remark made by him concerned exactly the abovementioned. Kighuradze noted that the salary of a scientist represents a low monetary amount and so the state is responsible for solving this problem. He also noted that this is something that the Ministry of Education has never done. The remuneration of scientists is regulated by the Georgian Law on Scientific Technologies and their Development. According to this law, the salary of a scientist, employed full-time in an institution, should exceed the minimum remuneration of a public servant in the executive government although no exact amount is indicated. The aforementioned law does not prohibit a scientist to work in a temporary research group with an additional reimbursement or to work part-time. During the last two years, there have been no amendments in terms of raising the salaries of scientists. The minimum remuneration of a public servant employed in the executive government is defined by Presidential Decree #43 from 24 January 2005. According to the decree, the minimum salary of a public servant employed in the executive government is defined as GEL 135. Therefore, the minimum remuneration for scientists, as established by the law, is GEL 136. The maximum amount, however, is not defined and is regulated by a labour contract signed with a certain research institution.   Conclusion GEL 20 million are allocated for science recovery and development in 2014. According to the three-month completion report, GEL 900 thousand are allocated in this direction in total although expenditures are equal to zero. Based upon the 2014 budget six-month completion report, GEL 725 thousand are allocated for science recovery and development although expenditures are equal to zero as well. The deputy exaggerated when he said that research institutions have not received “a penny” because funds were allocated and used although not from the same budget line to which the deputy had referred. The minimum salary of a scientist as defined by the current law in Georgia is GEL 136 with no changes in this direction having occurred within the last two years. It should also be noted that whilst making his statement, Ivane Kighuradze referred exactly to the increase of scientists’ salaries. According to FactCheck’s conclusion, Ivane Kighuradze’s statement:  “In 2014, GEL 20 million are allocated for science development. According to the plan, GEL 725 thousand should have been spent out of this in the first quarter but in the report submitted, the expenditures are 0%... Research institutions haven’t received a penny,” is MOSTLY TRUE.