„ოკუპირებული ტერიტორიების სასაზღვრო ზოლთან სარწყავი სისტემების სამუშაოები დასრულდა. 35 სოფელი, დაახლოებით 20 ათასი ჰექტარი და 18 ათასი ოჯახი უკვე იღებს სარწყავ წყალს“
2014 წლის 2 სექტემბერს, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, დავით შავლიაშვილმა, რომელიც სალთვისი-ტირიფონის რეაბილიტირებულ საირიგაციო სისტემის გახსნას ესწრებოდა, ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა: „ოკუპირებული ტერიტორიების სასაზღვრო ზოლთან სარწყავი სისტემების სამუშაოები დასრულდა. 35 სოფელი, დაახლოებით 20 ათასი ჰექტარი და 18 ათასი ოჯახი უკვე იღებს სარწყავ წყალს“.
ფაქტრ-მეტრი ამ განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე სალთვისი-ტირიფონის საირიგაციო სისტემის რეაბილიტაციასთან დაკავშირებული ინფორმაცია მოვიძიეთ.
ინფორმაციის თანახმად, სალთვისი–ტირიფონისსაირიგაციოსისტემის რეაბილიტაცია საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა ამერიკის შეერთებული შტატების განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით განახორციელა. პროექტის ღირებულება 14 მილიონ ლარს აჭარბებს. სარწყავი არხის რეაბილიტაციის პროცესში ასზე მეტი ადგილობრივი მოსახლე იყო დასაქმებული. სალთვისისა და ტირიფონის საირიგაციო სისიტემების მაგისტრალური არხები ოკუპირებული ტერიტორიის ე.წ. საზღვარს მიუყვება.
იმავე ინფორმაციით, ტირიფონის სარწყავი სიტემის რებილიტაციით 14 სოფლის 8500 ჰექტრამდე სახნავ-სათესი მიწის მორწყვა იქნება შესაძლებელი. ეს სოფლებია: ერგნეთი, მეღვრეკისი, ბროწლეთი, ტირძნისი, თერგვისი, კარბი, ქერე, ტყვიავი, ფლავი, ფლავისმანი, ქვეში, ქიწნისი, მარანა და კარალეთი.
სალთვისის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციით განსაზღვრულია 16 სოფლის 9700 ჰექტრამდე სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია. ეს სოფლებია: ზემო ნიქოზი, ქვემო ნიქოზი, ზემო ხვითი, ქვემო ხვითი, ფხვენისი, ყელქცეულა, შინდისი, ახალდაბა, ვარიანი, ვარიანის მეურნეობა, საქაშეთი, ძლევიჯვარი, არაშენდა, დირბი, დვანი და ტახტისძირი. გარდა ჩამოთვლილი სოფლებისა არხის რეაბილიტაციის შედეგად, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მდებარე ათამდე სოფლის სახნავ-სათესი მიწა მოირწყვება.
რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ინფორმაციით, პროექტს სამშენებლო კომპანია შპს „მშენებელი 80“ ახორციელებს. ამ პროექტის ფარგლებში 31,9 კმ სიგრძის მაგისტრალური და გამანაწილებელი არხების მშენებლობა განხორციელდა, 85 ერთეული წყალგამშვები ჭა, 13 ერთეული შემტბორავი ნაგებობა და წყალგამყოფი კვანძები მოეწყო. იმავე ინფორმაციით, პროექტი, რომლის შედეგად შიდა ქართლში გამყოფი ხაზის მიმდებარე 39 სოფლის 20 000 ჰექტარი მიწის სარწყავი სისტემა გაუმჯობესდა, სარგებელს 18 000 ოჯახს მოუტანს.
სალთვისი-ტირიფონის მაგისტრალური არხის რეაბილიტაციაზე იგივე ინფორმაცია მუნიციპალური განვითარების ფონდის ოფიციალურ ვებგვერდზეც არის განთავსებული. ამ პროექტთან დაკავშირებით ინფორმაციას სოფლის მეურნეობის სამინისტროც ავრცელებს.
საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემის კომპანიის ვებგვერდზე შიდა ქართლში რეაბილიტირებული სარწყავი არხების ჩამონათვალი და თითოეულ მათგანზე განხორციელებული სამუშაოები დაწვრილებით არის მოცემული. მათ შორის სალთვისის და ტირიფონის სარწყავი არხების შესახებაც არის ინფორმაცია.
ფაქტ-მეტრმა სალთვისი-ტირიფონის მაგისტრალური არხის რეაბილიტაციასთან დაკავშირებული ინფორმაცია ამერიკის შეერთებული შტატების განვითარების სააგენტოს (USAID) ოფიციალურ ვებგვერდზეც მოიძია. საქართველოს ეკონომიკური განვითარების მხარდამჭერ პროექტების ჩამონათვალში არის ადგილნაცვალი პირების ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის პროექტი, რომელსაც აშშ-ს განვითარების სააგენტო საქართველოს მუნიციპალურ განვითარების ფონდთან ერთად ახორციელებს. პროექტის ერთ-ერთი დანიშნულება 2008 წლის კონფლიქტის შედეგად დაზიანებული ინფრასტრუქტურის და სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციაა.
სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით ფაქტ-მეტრს სტატიამიმდინარე წლის 14 თებერვალს უკვე აქვს გამოქვეყნებული. სოფლის მეურნეობის სამინისტროდან მაშინ მოპოვებული ინფორმაციის თანახმად, სამელიორაციო სისტემების რეაბილიტაცია-მოდერნიზაციის პროექტი 2011 წლიდან მიმდინარეობს. 2013 წელს კი აღნიშნული პროგრამის გაუმჯობესება დაიწყო. იმავე ინფორმაციის თანახმად, 2009-2011 წლებში სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის რებილიტაციისთვის შემდეგი რაოდენობის თანხები იყო გამოყოფილი:
იმავე ინფორმაციით, 2013 წელს ბიუჯეტიდან საქართველოს გაერთიანებულ სამელიორაციო სისტემის კომპანიას 48,599,800 ლარი გამოეყო.
სალთვისი-ტირიფონის სარწყავის სიტემის რეაბილიტაცია საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა აშშ-ს განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით განახორციელა. პროექტის ღირებულება 14 მილიონ ლარს აჭარბებს. პროექტის ფარგლებში, შიდა ქართლში, გამყოფი ხაზის მიმდებარე 30 ქართული სოფლის და 10 ოსური სოფლის სახნავ-სათესი მიწა მოირწყვება, რაც დაახლოებით 20 000 ჰექტარია.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დავით შავლიაშვილის განცხადება: „ოკუპირებული ტერიტორიების სასაზღვრო ზოლთან სარწყავი სისტემების სამუშაოები დასრულდა. 35 სოფელი, დაახლოებით 20 ათასი ჰექტარი და 18 ათასი ოჯახი უკვე იღებს სარწყავ წყალს“, არის სიმართლე.

On 2 September 2014, the Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Davit Shavliashvili, spoke with journalists whilst attending the opening of the newly rehabilitated Saltvisi-Tirifoni irrigation system and stated: “The irrigation system work near the border with the occupied territories is finished. Thirty-five villages, nearly 20 thousand hectares and 18 thousand families are already receiving irrigation water.”
We found information concerning the rehabilitation of the Saltvisi-Tirifoni irrigation system on the website of the Ministry of Regional Development and Infrastructure.
According to the information, the Municipal Development Fund of Georgia implemented the Saltvisi-Tirifoni irrigation system rehabilitation project with the financial support of the United States Agency for International Development (USAID). The cost of the project exceeds GEL 14 million. More than 100 locals were employed during the rehabilitation of the irrigation canal. The Saltvisi and Tirifoni irrigation system’s trunk canals follow the so-called border of the occupied territory.
According to the same information, the rehabilitated Tirifoni irrigation system will enable the irrigation of up to 8,500 hectares of arable land in 14 villages. These villages are: Ergneti, Megvrekisi, Brotsleti, Tirdznisi, Tergvisi, Karbe, Kere, Tkviavi, Plavi, Plavismani, Kveshi, Kitsnisi, Marana and Karaleti.
The rehabilitation of the Saltvisi irrigation system estimates serving up to 9,700 hectares of land with irrigation water in 16 villages. These villages are: Upper Nikozi, Lower Nikozi, Upper Khviti, Lower Khviti, Pkhvenisi, Kelkceula, Shindisi, Akhaldaba, Variani, Varianis Meurneoba, Sakasheti, Dzlevijvari, Arashenda, Dirbi, Dvani and Takhtisdziri. Apart from the villages listed above, arable land of up to ten villages, located on the occupied territory, will be irrigated.
According to the information of the Ministry of Regional Development and Infrastructure, the project is being implemented by a construction company called LTD Mshenebeli 80. Within the framework of this project, a 31.9-km long trunk and distributing canals have been constructed and 85 water inlet wells, 13 pounding constructions and watershed junctions have been set up. Based upon the same information, the project, which resulted in the upgrading of 20 thousand hectares of land irrigation systems in 39 villages near Shida Kartli’s dividing line, will benefit 18 thousand families.
The same information about the Saltvisi-Tirifoni trunk canal rehabilitation is also published on the website of the Municipal Development Fund. The Ministry of Agriculture is also disseminating information about this project.
The list of rehabilitated irrigation canals and the work carried out on each of them are given on the website of the United Georgian Reclamation System Company. There is information about the Saltvisi and Tirifoni irrigation canals as well.
FactCheck also found information connected to the aforementioned trunk canal rehabilitation on the website of USAID. Among the projects supporting Georgia’s economic development, there is an Infrastructure Rehabilitation project for Internally Displaced Persons that USAID is implementing together with the Municipal Development Fund of Georgia. One of the aims of the project is to rehabilitate the infrastructure damaged during the 2008 conflict with Russia.
FactCheck’s article about reclamation infrastructure rehabilitation was already published on 14 February of this year. According to the information received from the Ministry of Agriculture, the reclamation system rehabilitation project has been running since 2011 with improvements to the project beginning in 2013. According to the same information, the following funds have been allocated for the reclamation infrastructure rehabilitation:
Based upon the same information, GEL 48,599,800 was allocated for the United Georgian Reclamation System Company from the budget.
The Saltvisi-Tirifoni irrigation system rehabilitation was implemented by the Municipal Development Fund of Georgia with the financial support from USAID. The project’s cost exceeds GEL 14 million. In the framework of the project, arable lands of 30 Georgian and ten Ossetian villages near the dividing line will be irrigated amounting to approximately 20 thousand hectares of land.
According to FactCheck’s conclusion, Davit Shavliashvili’s statement: “The irrigation system work near the border with the occupied territories is finished. Thirty-five villages, nearly 20 thousand hectares and 18 thousand families are already receiving irrigation water,” is TRUE.