2014 წლის 3 სექტემბერს პარლამენტის სხდომაზე, გია გაჩეჩილაძემ განაცხადა, რომ 100 000 ოჯახი საქართველოში რუსეთიდან გადმორიცხული ფულადი გზავნილებით ირჩენს თავს.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა ფულადი გზავნილების როლით საქართველოს ეკონომიკაში და აღნიშნული განცხადების გადამოწმება გადაწყვიტა. ფულადი გზავნილები უცხოეთში მცხოვრები ემიგრანტების მიერ სამშობლოში გამოგზავნილი თანხებია. ფულადი გზავნილების რაოდენობა და წყარო ასევე ინფორმაციას გვაწვდის ქვეყნიდან გასული სამუშაო ძალის შესახებ. ზოგადად, ფულადი გზავნილების დიდი მოცულობა განვითარებადი ქვეყნებისთვისაა დამახასიათებელი, სადაც დასაქმების დაბალი დონის და სიღარიბის გამო, სამუშაო ძალის დიდი ნაწილი იძულებულია უცხო ქვეყნის სამუშაო ბაზარზე სცადოს ბედი. ფულადი გზავნილები მნიშვნელოვან როლს ასრულებს განვითარებადი ქვეყნის ეკონომიკაში, რადგან მრავალი ოჯახის საარსებო წყაროს წარმოადგენს და სიღარიბის დონეს ამცირებს. თუმცა, რამდენადაც დიდია ფულადი გზავნილების წილი ქვეყნის ეკონომიკაში, იმდენად მაღალია მიმღები ქვეყნის ეკონომიკის დამოკიდებულება დონორ ქვეყანაში მიმდინარე ეკონომიკურ პროცესებზე. კერძოდ, ეკონომიკური კრიზისი დონორ ქვეყანაში ამცირებს მიმღებ ქვეყანაში გადარიცხულ ფულად ნაკადებს, რაც თავის მხრივ მოსახლეობის მსყიდველობითუნარიანობას ამცირებს და მიმღები ქვეყნის მშპ-ზე უარყოფითად აისახება. ფულადი გზავნილების დადებით და უარყოფით მხარეებზე დეტალური ინფორმაცია ასახულია „ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრის“ მიერ ჩატარებულ კვლევაში. საქართველოში ფულადი გზავნილების სტატისტიკას ეროვნული ბანკი აქვეყნებს. უწყების მონაცემებით, 2014 წლის პირველი შვიდი თვის განმავლობაში, საქართველოში ფულადი გზავნილების მოცულობამ 834.3 მლნ დოლარი შეადგინა, საიდანაც 419.8 მლნ დოლარი, ანუ მთლიანი გზავნილების დაახლოებით 50.3% რუსეთიდან გამოგზავნილი თანხები იყო. რუსეთიდან ფულადი გზავნილების მაღალი პროცენტული წილი უჩვენებს, რომ ემიგრანტთა დიდი ნაწილი რუსეთშია დასაქმებული. ამასთან, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, რუსეთიდან ფულადი გზავნილების დიდი მოცულობა ზრდის ჩვენი ქვეყნის დამოკიდებულებას რუსეთში მიმდინარე ეკონომიკურ და პოლიტიკურ პროცესებზე. ქვემოთ მოცემული გრაფიკი გვიჩვენებს რუსეთიდან ფულადი გზავნილების სტატისტიკას 2003-2014 წლების განმავლობაში. image001 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი [1] როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2003 წლიდან რუსეთიდან ფულადი გზავნილების მოცულობა იზრდებოდა, ხოლო 2008-2009 წელს რუსეთიდან გამოგზავნილი თანხის ოდენობა 24.3%-ით შემცირდა, რაც მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისით იყო გამოწვეული. 2010 წლიდან კი აღნიშნული მაჩვენებელი კვლავაც აღმავალი დინამიკით ხასიათდება. ასევე მაღალია რუსეთიდან გადმორიცხული თანხების პროცენტული წილი ქვეყანაში შემოსული ფულადი გზავნილების მთლიან მოცულობასთან მიმართებაში, რაც გრაფიკ 2-შია მოცემული. image002 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი როგორც გრაფიკიდან ჩანს, რუსეთიდან ფულადი გზავნილების პროცენტული წილი გზავნილების მთლიან მოცულობაში იზრდებოდა და 2005 წლიდან უცხოეთიდან შემოსული მთლიანი თანხის 50%-ს გადააჭარბა. საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებით, საქართველოში გადმოგზავნილი თანხის მოცულობის მიხედვით რუსეთი, წლების განმავლობაში, პირველ ადგილზეა. რაც შეეხება დეპუტატის განცხადების იმ ნაწილს, სადაც ის აღნიშნავდა, რომ რუსეთიდან შემოსული ფულადი გზავნილებით 100 000 ოჯახი ირჩენს თავს, ამის დამადასტურებელი პირდაპირი სტატისტიკა არ არსებობს. გამომდინარე აქედან, ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა საქსტატის მიერ განსაზღვრული საარსებო მინიმუმის საფუძველზე შეემოწმებინა, თუ რამდენი ოჯახის უზრუნველყოფა შეიძლება რუსეთიდან შემოსული თანხით. სტატისტიკის ეროვნული სამსახური ყოველთვიურად აქვეყნებს საარსებო მინიმუმს, რომელიც სხვადასხვა სულადობის ოჯახის საარსებოდაა საჭირო. ქვემოთ მოცემული ცხრილი 2014 წლის პირველი 7 თვის განმავლობაში რუსეთიდან შემოსული ფულადი გზავნილების სტატისტიკას და ასევე რამდენიმე ტიპის ოჯახისთვის სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ განსაზღვრულ საარსებო მინიმუმს ასახავს.   ცხრილი 1: საარსებო მინიმუმი ოჯახის ტიპის მიხედვით
საარსებო მინუმუმი: იანვარი თებერვალი მარტი აპრილი მაისი ივნისი ივლისი
ოჯახის ტიპი ორსულიანი
218,5
220,1
220,2
220,5
217,5
212
205,1
სამსულიანი
245,8
247,6
247,8
248
244,7
238,5
230,7
ოთხსულიანი
273,2
275,2
275,3
275,6
271,8
265
256,3
ფულადი გზავნილები რუსეთიდან (მლნ აშშ დოლარი)
46,7
50,5
59,5
61,7
64,2
64,5
72,6
83,3
88,4
104
109,2
113,9
114,2
126,5
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური   საქსტატის მონაცემებით, 2014 წელს საშუალო ოჯახის საარსებო მინიმუმი 242-261 ლარის ფარგლებში მერყეობდა. აქედან გამომდინარე, 2014 წლის პირველი 7 თვის განმავლობაში რუსეთიდან გადმორიცხული თანხა საკმარისი იყო 300 000-ზე მეტი საშუალო ოჯახის საარსებო მინიმუმით უზრუნველსაყოფად. გრაფიკ 3-ში მოცემულია ორ, სამ და ოთხსულიანი ოჯახების ის რაოდენობა, რომლის საარსებო მინიმუმით უზრუნველყოფაც რუსეთიდან შემოსული ფულადი გზავნილებითაა შესაძლებელი. გრაფიკი 3. ოჯახების რაოდენობა, რომელთა საარსებო მინიმუმით უზრუნველყოფაც შესაძლებელია რუსეთიდან ფულადი გზავნილებით, 2014 წ. იანვარი-ივლისი image003 წყარო: საქართველოს ეროვნული  ბანკი, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური [2] ფაქტ-მეტრი ასევე დაუკავშირდა დეპუტატს, იმის გასარკვევად, თუ რომელ მონაცემზე დაყრდნობით გააკეთა მან აღნიშნული განცხადება. გიორგი გაჩეჩილაძემ განგვიმარტა, რომ იგი ეროვნული ბანკის მიერ გამოქვეყნებულ ფულადი გზავნილების სტატისტიკას და ერთ-ერთი დამოუკიდებელი კვლევის მონაცემს ეყრდნობოდა, სადაც ნათქვამია, რომ საქართველოში ოჯახების 10% ფულად გზავნილებზეა დამოკიდებული. „გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოში დაახლოებით მილიონი ოჯახია, აქედან 10%, ანუ 100 000 ოჯახი ფულადი გზავნილებით არსებობს“ - განგვიმარტა დეპუტატმა. გიორგი გაჩეჩილაძემ კონკრეტული კვლევის დოკუმენტური მასალა ფაქტ-მეტრს ვერ მიაწოდა. თუმცა, ჩვენ მსგავსი თემატიკის კვლევა მოვიძიეთ, რომელიც „ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრმა (EPRC)“ 2011 წელს ჩაატარა. კვლევაში აღნიშნულია, რომ საქართველოს მოსახლეობის 9% ფულადი გზავნილებით ირჩენს თავს. საქსტატის მონაცემებით, 2011 წელს საქართველოს მოსახლეობა 4469 მლნ კაცს შეადგენდა, რომლის 9%-იც 402 ათას ადამიანს შეადგენს. ამასთან, თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ აღნიშნული ფულადი გზავნილების 50%-ზე მეტს რუსეთიდან გზავნილები შეადგენს, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ დეპუტატის განცხადება სიმართლეა. აქვე, დამატებით უნდა აღვნიშნოთ, რომ დეპუტატის განცხადების ძირითადი აზრი არა რუსეთიდან ფულადი გზავნილების იმედზე მყოფი ოჯახების რაოდენობის დადგენა, არამედ რუსეთიდან ფულადი გზავნილების როლის და მათი საქართველოს ეკონომიკაზე გავლენის ხაზგასმაა. როგორც უკვე აღვნიშნეთ და ზემოთ მოცემული გრაფიკიდანაც ჩანს, რუსეთიდან ფულად გზავნილებს დიდი წილი უჭირავთ საქართველოში გადმორიცხული თანხების მთლიან მოცულობაშიც. უფრო მეტიც, ბოლო წლების განმავლობაში რუსეთიდან გზავნილების რაოდენობა პირველ ადგილს იკავებდა. 2013 წელს რუსეთიდან ფულადი გზავნილების მოცულობამ მშპ-სთან მიმართებაში 5% შეადგინა. მიუხედავად იმისა, რომ ზუსტი გათვლები არ არსებობს, მოცემული რიცხვებით შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ საქართველოს მოსახლეობის საკმაოდ დიდი ნაწილი რუსეთიდან ფულად გზავნილებზეა დამოკიდებული. გამომდინარე აქედან, აღნიშნული გზავნილების მოულოდნელი შეწყვეტის შემთხვევაში, საქართველოში მცხოვრები ოჯახების გარკვეული ნაწილი საარსებო წყაროს გარეშე შეიძლება დარჩეს, რაც თავის მხრივ უარყოფით გავლენას იქონიებს ქვეყნის ეკონომიკაზეც.   დასკვნა ფაქტ-მეტრის კვლევის შედეგად გაირკვა, რომ რუსეთიდან ფულადი გზავნილების მოცულობა ქვეყანაში შემოსული გზავნილების 50%-ს აღემატება. ბოლო წლების განმავლობაში, საქართველოში გადმორიცხული ფულადი გზავნილების მოცულობის მიხედვით, რუსეთი სხვა ქვეყნებს შორის პირველ ადგილს იკავებს. რუსეთიდან ფულადი გზავნილების მაღალი ოდენობა ასევე ნიშნავს, რომ საქართველოდან ემიგრირებული სამუშაო ძალის დიდი ნაწილი აღნიშნულ ქვეყანაშია დასაქმებული. შესაბამისად, მათი ოჯახები საქართველოში აღნიშნულ ფულად გზავნილებზე არიან დამოკიდებულნი. ამასთან, საქართველოს მოსახლეობის დაახლოებით 9% ფულადი გზავნილებით ირჩენს თავს. თუ გავითვალისწინებთ საქართველოს მოსახლეობის რაოდენობას და იმ ფაქტსაც, რომ უცხოური გზავნილების 50%-ზე მეტი რუსეთის წილზე მოდის, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ დეპუტატის მიერ დასახელებული ციფრი (100 ათასი) რეალობას ასახავს. ფაქტ-მეტრმა საქსტატის მიერ განსაზღვრული საარსებო მინიმუმის საფუძველზე ასევე შეაფასა, თუ რა რაოდენობის ოჯახის უზრუნველყოფაა შესაძლებელი რუსეთიდან შემოსული ფულადი გზავნილებით. აღნიშნული შეფასების მიხედვით, რუსეთიდან შემოსული ფულადი გზავნილები საკმარისია 300 000-ზე მეტი საშუალო ოჯახის საარსებო მინიმუმით უზრუნველსაყოფად. კვლევაში ჩვენ ასევე ვაჩვენეთ, თუ რა გავლენა აქვს ფულად გზავნილებს, მათ შორის რუსეთიდან, ქვეყნის ეკონომიკაზე. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი გაჩეჩილაძის განცხადება: „100 000 ოჯახზე მეტი საქართველოში არსებობს სწორედ ამ ქვეყნიდან (რუსეთიდან) გამოგზავნილი ფულადი გზავნილებით“, არის სიმართლე.
[1] 2014* წლით აღნიშნულია მიმდინარე წლის 7 თვის მონაცემი [2] გრაფიკზე მოცემული ოჯახების რაოდენობა დაანგარიშებულია სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ განსაზღვრული საარსებო მინიმუმით შეფასების საფუძველზე

On 3 September 2014, at the Parliament’s plenary session, Gia Gachechiladze stated that 100,000 families in Georgia make their living from remittances from Russia. FactCheck took interest in the role of money transfers in the Georgian economy and decided to check this statement. Remittances are the amounts of money sent by immigrants to their homeland from abroad. The number of remittances also provides information about the workforce drain from a country. Generally, a higher rate of money transfers from abroad is typical for developing countries where a low employment rate and poverty serve as the reasons for the workforce to try its luck in a foreign country’s labour market. Money transfers play an important role in the economy of developing countries because they represent the main livelihood for multiple families and reduce the poverty rate. The greater the share of remittances in the economy of a recipient country, however, the more it is dependent upon the economic processes occurring in the donor country. In other words, an economic crisis in the donor country reduces the money flows to the recipient that, in turn, decreases the purchasing power and adversely affects the recipient country’s GDP. Detailed information about the positive and negative sides of money transfers is shown in the research carried out by the Economic Policy Research Centre. The National Bank of Georgia publishes the country’s remittances data. According to the National Bank, during the first seven months of 2014 the volume of remittances amounted to USD 834.3 million of which USD 419.8 million (50.3%) came from Russia. The high rate of remittances sent from Russia indicates that the majority of Georgian immigrants are employed in Russia. At the same time, as we have already mentioned, the high volume of remittances from Russia increases Georgia’s dependency upon Russia’s ongoing economic and political processes. The graph below shows the statistics of the remittances from Russia in the years 2003-2014.   image001 Source:  National Bank of Georgia [1]   As can be seen in the graph, the volume of remittances from Russia has been growing since 2003 whilst the amount of money transfers reduced by 24.3% in 2008-2009 owing to the world economic crisis. From 2010, however, the indicator started to grow again. The share of Russian remittances in the total volume of foreign money transfers is also significant and is shown below in Graph 2.   image002 Source:  National Bank of Georgia   As can be seen from the graph, the share of Russian remittances in the total volume of remittances has been growing and surpassed 50% of the total amount transferred from abroad in 2005. According to the National Bank of Georgia’s data, Russia has been in first place with the volume of money transferred to Georgia for the last several years. As for the part of Mr Gachechiladze’s statement where he indicated that 100,000 families make their living from remittances from Russia, there are no direct statistics in existence to prove this. Therefore, FactCheck decided to check how many families can be sustained by the money received from Russia based upon the cost of living as defined by the National Statistics Office of Georgia. The National Statistics Office publishes the monthly subsistence minimum necessary to sustain different sizes of families. The table below shows both the remittances received from Russia in the first seven months of 2014 and the subsistence minimum as defined by the National Statistics Office for different sizes of families.   Table 1.  Subsistence Minimum by Size of Family
Subsistence Minimum
June
July
Size of Family
Two-member family
218.5
220.1
220.2
220.5
217.5
212
205.1
Three-member family
245.8
247.6
247.8
248
244.7
238.5
230.7
Four-member family
273.2
275.2
275.3
275.6
271.8
265
256.3
Remittances from Russia
USD million
46.7
50.5
59.5
61.7
64.2
64.5
72.6
83.3
88.4
104
109.2
113.9
114.2
126.5
Source:  National Statistics Office   According to the National Statistics Office, the subsistence minimum for an average family was estimated to be GEL 241-261 in 2014. Thus, the money transferred from Russia in the first seven months of 2014 was enough to provide the subsistence minimum to more than 300,000 average families. Graph 3 shows the number of two, three and four-member families whose subsistence minimum can be provided by remittances from Russia.   Graph 3.  Number of Families Whose Subsistence Minimum Can be provided by Remittances from Russia, June-July, 2014 image3 Source:  National Bank of Georgia, National Statistics Office [2]   To determine the data based upon which Mr Gachechiladze made his statement, FactCheck contacted the deputy directly. Giorgi Gachechiladze explained that he used the remittances statistics published by the National Bank of Georgia as well as the data of an independent researcher, which indicate that 10% of all families in Georgia are dependent upon remittances. “Keeping in mind that there are nearly a million families in Georgia, 10% of them; that is, 100,000 families, make their living from remittances,” he explained. Giorgi Gachechiladze could not provide FactCheck with documentary evidence of the abovementioned research although we did find out about a study on this matter conducted in 2011 by the Economic Policy Research Centre (EPRC). The Centre’s research says that 9% of the population of Georgia makes its living from remittances. According to the data of the National Statistics Office, the population of Georgia amounted to 4,469 million people with 9% comprising 402,000. In addition, considering the fact that more than 50% of these remittances come from Russia, we can conclude that the statement is true. It should be noted as well that the main idea of Mr Gachechiladze’s statement was not to ascertain the number of families dependent upon money transfers from Russia but to underline the meaning of the role of remittances and their importance for Georgia’s economy. As we have noted and as is visible in the graph above, money transfers from Russia, hold a big share in the total volume of remittances made to Georgia. Even more, the number of Russian remittances has maintained first place over the last years. In 2013, the volume of remittances from Russia comprised 5% of the country’s GDP. Despite the absence of any exact calculation, it is possible to conclude based upon the abovementioned figures that quite a significant percentage of the Georgian population is dependent upon money transfers from Russia. Therefore, in the case of a sudden interruption of these remittances, a certain amount of families living in Georgia may be left without a means of subsistence and have a negative impact upon the country’s economy.   Conclusion FactCheck’s research revealed that remittances from Russia exceed 50% of all money transfers made to the country. By the volume of remittances made to Georgia in the recent years, Russia holds the first place, surpassing all other countries. The high number of remittances from Russia also indicates that most of the Georgian migrant workforce is employed in this country with their families in Georgia dependent upon remittances. In addition, nearly 9% of the Georgian population makes its living from money transfers. Considering Georgia’s population and the fact that more than 50% of the money transfers from abroad come from Russia, we can conclude that the number stated by the deputy (100,000) reflects the reality. Based upon the subsistence minimum as defined by the National Statistics Office, FactCheck also evaluated how many families can be sustained by remittances from Russia. According to the evaluation, remittances from Russia are enough to sustain the subsistence minimum of more than 300,000 average sized families. Our research also showed how remittances, including those from Russia, influence the country’s economy.
FactCheck concludes that Giorgi Gachechiladze’s statement:  “More than 100,000 families in Georgia live on money transfers exactly from this country (Russia),” is TRUE.
[1] 2014* indicates the first seven months of the current year. [2] The number of families given in the graph is calculated by the evaluation of the subsistence minimum as defined by the National Statistics Office of Georgia.