2014 წლის 31 ივლისს, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, გიორგი ვოლსკიმ, განაცხადა: „ადგილობრივი თვითმართველობის ახლად მიღებული კანონი ყველა რაიონს, თემს, თემების გაერთიანებას, საშუალებას აძლევს შექმნას ადგილობრივი თვითმმართველობა. ის კრიტერიუმი, რომელიც აუცილებელია ამ თვითმართველობის წარმოქმნისათვის, ქართული სახელმწიფო ენის ცოდნაა”.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადებით დაინტერესდა და ადგილობრივ თვითმართველობსთან მიმართებაში სახელმწიფო ენის საკითხი გაანალიზა.
2014 წლის 2 თებერვალს საქართველოს პარლამენტმა საქართველოს ორგანული კანონი „ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსი“ მიიღო.
კანონი განსაზღვრავს ადგილობრივი თვითმართველობის განხორციელების სამართლებრივ საფუძვლებს, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების უფლებამოსილებებს, მათი შექმნისა და საქმიანობის წესებს, მათ ფინანსებსა და ქონებას, ურთიერთობებს მოქალაქეებთან, სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოებთან და საჯარო და კერძო სამართლის იურიდიულ პირებთან, აგრეთვე ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობისა და პირდაპირი სახელმწიფო მმართველობის განხორციელების წესებს (მუხ. 1).
ადგილობრივი თვითმართველობა ხორციელდება მუნიციპალიტეტებში − თვითმმართველ ქალაქსა და თვითმმართველ თემში.
კოდექსი მუნიციპალიტეტის ორგანოების სამუშაო და საქმისწარმოების ენად საქართველოს სახელწიფო ენას განსაზღვრავს (მუხ 9).
2005 წელს მიღებულ საქართველოს ორგანული კანონი „ადგილობრივი თვითმართველობის შესახებ“ (ძალადაკარგულია 04.07.2014), ასევე განსაზღვრავდა სახელმწიფო ენას როგორც ადგილობრივი თვითმართველობის ორგანოების სამუშაო და საქმისწარმოების ენად (მუხ 9.).
საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, საქართველოს სახელმწიფო ენა ქართულია, ხოლო აფხაზეთის ავტონომიურ რესპუბლიკაში, აგრეთვე, აფხაზური (მუხ. 8).
„ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის“ თავი II განსაზღვრავს იმ საფუძვლებს, რომლებიც ახალი მუნიციპალიტეტის შექმნისთვის არის საჭირო. კოდექსის მიხედვით, მუნიციპალიტეტის შექმნის საფუძველი ორია: ა) მუნიციპალიტეტის გაყოფა ორ ან მეტ მუნიციპალიტეტად; ბ) ორი ან მეტი ურთიერთმოსაზღვრე მუნიციპალიტეტის გაერთიანება ერთ მუნიციპალიტეტად (მუხ. 10.1).
ამასთანავე, საქართველოს მთავრობა უფლებამოსილია ამ კანონით დადგენილი წესით, საკუთარი ინიციატივით, მუნიციპალიტეტის (მუნიციპალიტეტების) საკრებულოსთან (საკრებულოებთან) და შესაბამისი მუნიციპალიტეტის (მუნიციპალიტეტების) მოსახლეობასთან კონსულტაციის საფუძველზე ან მუნიციპალიტეტის (მუნიციპალიტეტების) საკრებულოს (საკრებულოების) შუამდგომლობითა და (მუნიციპალიტეტების) მოსახლეობასთან კონსულტაციის საფუძველზე, საქართველოს პარლამენტს მუნიციპალიტეტის შექმნის ან გაუქმების შესახებ წარდგინებით მიმართოს (მუხ. 10.2).
მუნიციპალიტეტის შექმნის შესახებ შუამდგომლობა შესაბამის სამთავრობო კომისიასთან, თვითონ მუნიციპალიტეტებსაც შეუძლიათ დააყენონ (მუხ. 10.5).
ახალი მუნიციპალიტეტის შესაქმნელად შესაბამის სამთავრობო კომისიას უნდა წარედგინოს გარკვეული საბუთები. კერძოდ: მუნიციპალიტეტის გაყოფის/გაერთიანების საჭიროების დასაბუთება, შესაქმნელ მუნიციპალიტეტში შემავალი დასახლებების ჩამონათვალი, მოსახლეთა რაოდენობა და ა.შ. (მუხ. 10.3). ყველა ეს საბუთი აუცილებელია შესრულებული იყოს სახელმწიფო ენაზე, როგორც ამას მე-9 მუხლი მოითხოვს.
კოდექსის შესაბამისად, ადგილობრივი თვითმართველობის ორგანოებში (მუნიციპალიტეტებში), სავალდებულოა, რომ საქმის წარმოება, სახელმწიფო, ანუ ქართულ ენაზე, ხოლო აფხაზეთის ა/რ-ში კი - ქართულთან ერთად ასევე აფხაზურ ენაზე წარმოებდეს.
მიუხედავად იმისა, რომ კოდექსში პირდაპირ არ წერია, რომ სახელმწიფო ენის ცოდნა აუცილებელია მუნიციპალიტეტის შექმნისთვის, მუნიციპალიტეტის წარმოქმნა მოითხოვს გარკვეულ საქმისწარმოებასა და მუნიციპალიტეტების ორგანოების მუშაობას, რაც, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, მხოლოდ სახელმწიფო ენაზე უნდა ხორციელდებოდეს. აქედან გამომდინარე, ქართული ენის ცოდნა, ხოლო აფხაზეთის ა/რ-ში კი - ასევე აფხაზური ენის, შეგვიძლია მუნიციპალიტეტის წარმოქმნისთვის აუცილებელ კრიტერიუმად მივიჩნიოთ.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, გიორგი ვოლსკის განცხადება: „კრიტერიუმი, რომელიც აუცილებელია ადგილობრივი თვითმართველობის წარმოქმნისათვის, ქართული სახელმწიფო ენის ცოდნაა”, არის სიმართლე.
„კრიტერიუმი, რომელიც აუცილებელია ადგილობრივი თვითმართველობის წარმოქმნისათვის, ქართული სახელმწიფო ენის ცოდნაა”

On 31 July 2014, Parliamentary Majority MP, Giorgi Volski, made a statement: “According to the newly adopted law on local governments, each community or union of communities can now form its own local government. An indispensable criterion for forming local governments is the knowledge of the official national language of Georgia.”
FactCheck took interest in this statement and looked into the role of the official national language in forming a local government.
On 2 February 2014, the Parliament of Georgia adopted the organic Law on Local Government Code.
The Law determines the legal basis for self-government implementation, the powers of local government bodies, the rules for their form and functioning, their finances and property and their relations with citizens, central government structures and legal bodies of public law. It also determines the rules for central government control on local government structures and the implementation of direct central governance (Article 1).
Local governments can be formed in the municipalities – self-governing cities and communities.
According to the Code, the working language of the municipality structures is the official national language of Georgia (Article 9).
The 2005 organic Law on Local Government Code (invalid since 4 July 2014) also determined the official national language of Georgia as the working language of the municipality structures (Article 9).
According to the Constitution of Georgia, the official national language of Georgia is Georgian and in the Autonomous Republic of Abkhazia – also Abkhazian (Article 8).
Chapter two of the Local Government Code determines the basis for forming local government. According to the Code, there are two main bases for forming local government: a) division of a municipality into two or more municipalities and b) merging two or more neighbouring municipalities (Article 10.1).
In addition, the Government of Georgia is authorised, upon the basis of consultation with the municipality councils and population upon its own initiative or upon the basis of the mediation by the municipality council and consultation with the municipality population, to address the Parliament of Georgia with the request for the creation or abolition of the municipality (Article 10.2).
The municipalities themselves can also address appropriate government commissions with the request for the creation of the municipality (Article 10.5).
To create a municipality, the government commission must be presented with certain documents which include: justification of the need for the division or merger of the municipalities and a list of the settlements and population of the requested municipality, etc. (Article 10.3). According to Article 9 of the Code, all of the aforementioned documents must be in Georgian.
According to the Local Government Code, Georgian is the working language of all municipality structures. In the Autonomous Republic of Abkhazia, it is Abkhazian as well as Georgian.
Even though the Code does not specify that the knowledge of the official national language is mandatory for the creation of the municipality, it is clear that the normal functioning of a municipality requires the existence of municipality structures which, according to the same Code, must use the official national language in their work. Hence, we can say that the knowledge of Georgian and in the Autonomous Republic of Abkhazia – Abkhazian, is necessary for the creation of a municipality.
Hence, FactCheck concludes that Giorgi Volski’s statement: “An indispensable criterion for forming local governments is the knowledge of the official national language of Georgia,” is TRUE.