მიმდინარე წლის 29 მაისს ტელეკომპანია TV3-ისეთერში, თბილისის მერობის კანდიდატებს შორის დებატები გაიმართა. გადაცემაში „ნინო ბურჯანაძე-ერთიანი ოპოზიციის“ თბილისის მერობის კანდიდატმა, დიმიტრი ლორთქიფანიძემ განაცხადა: „ყოველწლირად 80 ათასამდე ადამიანი გაედინება ქვეყნის ფარგლებს გარეთ შემოუსვლელად…“
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული საკითხით დაინტერესდა და დიმიტრი ლორთქიფანიძის განცხადება გადაამოწმა. ფაქტ-მეტრმა შესაბამისი ოფიციალური მონაცემები გამოითხოვა და შეეცადა გაერკვია, არის თუ არა ემიგრანტების რაოდენობა იმიგრანტების რაოდენობაზე ყოველწლიურად 80 ათასით მეტი.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, მიგრაციული სალდო (სხვაობა ემიგრანტებისა და იმიგრანტების რაოდენობას შორის) 2000 წლიდან დღემდე უმეტეს შემთხვევებში უარყოფითია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ქვეყნიდან უფრო მეტი ადამიანი გადიოდა, ვიდრე შემოდიოდა. თუმცა, 2004-2005 და 2009-2011 წლების მონაცემებით მიგრაციის სალდოს დადებითი მაჩვენებელი ფიქსირდება. 2013 წლის მაჩვენებელმა -2.6 ათასი ადამიანი შეადგინა, თუმცა ეს რიცხვი დაახლოებით 19 ათასი ერთეულით ნაკლებია 2012 წლის მაჩვენებელთან შედარებით, როდესაც მიგრაციული სალდოს მაჩვენებელი -21.5 ათასი  იყო. უკანასკნელი 14 წლის ოფიციალური მონაცემების თანახმად, მიგრაციული სალდო უმეტესად უარყოფითი იყო, თუმცა, ეს მაჩვენებელი არასდროს ყოფილა -35.2 ათასზე ნაკლები. ანუ, უკანასკნელი 14 წლის განმავლობაში ემიგრანტების რაოდენობა არასდროს ყოფილა იმიგრანტების რაოდენობასთან შედარებით 35.2 ათას ადამიანზე უფრო მეტი (ერთი წლის განმავლობაში).
ფაქტ-მეტრმა საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურიდან სახელმწიფო საზღვარზე გადაადგილებულ საქართველოს მოქალაქეთა სტატისტიკური მონაცემებიც გამოითხოვა. აღნიშნულ სტატისტიკას საქართველოს სასაზღვრო პოლიცია აწარმოებს. მიღებულ ინფორმაციაში  2003 წლიდან დღემდე საქართველოს მოქალაქეების მიერ საქართველოდან გასვლის და შემოსვლის ზუსტ რაოდენობაა მოცემული (იხილეთ ცხრილი). უკანასკნელი 11 წლიდან, 7 წლის განმავლობაში საქართველოს მოქალაქეებმა საქართველოს ტერიტორია უფრო მეტჯერ დატოვეს, ვიდრე პირიქით. აქვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ სახელმწიფოდან გასვლას და შემოსვლას შორის სხვაობა 2003 წლიდან მოყოლებული არასდროს ყოფილა 32 212-ზე მაღალი. ეს მაჩვენებელი 2003 წელს დაფიქსირდა, როდესაც საქართველოს მოქალაქეები ქვეყნის ტერიტორიიდან 32 212-ით უფრო მეტჯერ გავიდნენ, ვიდრე შემოვიდნენ.
საქართველოს საზღვარზე გადაადგილებული საქართველოს მოქალაქეების სტატისტიკური მონაცემები
შემოსვლა
გასვლა
სალდო
324,823
357,035
-32,212
544,753
539,279
5,474
909,424
833,113
76,311
1,161,989
1,174,119
-12,130
1,441,642
1,473,437
-31,795
1,841,693
1,862,420
-20,727
1,984,210
1,979,635
4,575
2,089,286
2,089,940
-654
2,233,589
2,238,527
-4,938
2,739,231
2,733,697
5,534
3,207,376
3,219,628
-12,258
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ასევე მოგვაწოდა ოფიციალური მონაცემები 2012 და 2013 წლებში ემიგრანტების და იმიგრანტების რაოდენობის შესახებ.  აღნიშნული ინფორმაციის თანახმად, 2012 წელს ემიგრანტების რაოდენობა 90 584 ადამიანს, ხოლო 2013 წელს 95 064 ადამიანს შეადგენდა. ორივე შემთხვევაში ემიგრანტების რაოდენობა 80 000 ადამიანზე მეტია, თუმცა ამავდროულად გასათვალისწინებელია, რომ  2012 წელს იმიგრანტების რაოდენობამ 69 063, ხოლო 2013 წელს 92 458 ადამიანი შეადგინა. შესაბამისად, 2012 წელს ემიგრანტების რაოდენობა იმიგრანტებთან შედარებით 21 521 ადამიანით უფრო მეტი იყო, ხოლო 2013 წელს კი - 2 606 ადამიანით.
ფაქტ-მეტრი საკითხის კვლევისას საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ მოწოდებულ ოფიციალურ ინფორმაციას დაეყრდნო. საქსტატის მონაცემების თანახმად, ბოლო წლების განმავლობაში მიგრაციული სალდოს მაჩვენებელი რამდენიმე შემთხვევაში დადებითიც კი იყო. უკანასკნელი 14 წლის განმავლობაში 2000 წელს მაქსიმალურად უარყოფითი მაჩვენებელი დაფიქსირდა, რომელმაც დაახლოებით 35 ათასი ადამიანი შეადგინა.
ჩვენ ასევე შევისწავლეთ საქართველოს საზღვარზე გადაადგილებული საქართველოს მოქალაქეების შესახებ შსს-ს სტატისტიკაც. თუნდაც მხოლოდ იმ წლების მონაცემების დაანგარიშებით, როდესაც ქვეყნიდან გასული საქართველოს მოქალაქეების რაოდენობა შემოსულების რაოდენობას აღემატებოდა, მივიღებთ, რომ უკანასკნელი წლების განმავლობაში საშუალოდ დაახლოებით 16 000 ადამიანით უფრო მეტი ტოვებდა ქვეყანას, ვიდრე ბრუნდებოდა. ეს რიცხვი კი 5-ჯერ უფრო ნაკლებია, ვიდრე დიმიტრი ლორთქიფანიძის მიერ დასახელებული 80 000 ადამიანი. ჩვენ ვასკვნით, რომ დიმიტრი ლორთქიფანიძის განცხადება: „ყოველწლირად 80 ათასამდე ადამიანი გაედინება, ქვეყნის ფარგლებს გარეთ შემოუსვლელად...“, არის მცდარი.

Debates among Tbilisi mayoral candidates were held on TV3 on 29 May 2014. Dimitri Lortkipanidze, Tbilisi mayoral candidate from the Nino Burjanadze-United Opposition party, stated the following: “Every year, up to 80,000 people leave the country for abroad without coming back.”
FactCheck took interest in this issue and verified Dimitri Lortkipanidze’s statement.
FactCheck requested relevant official data and tried to figure out whether or not the number of emigrants exceeds the number of immigrants every year by 80,000 persons.
According to the GeoStat, since 2000 the migration balance (the difference between emigrants and immigrants) was negative and in most cases it implies that more people were leaving the country than entering it. However, according to indicators from 2004-2005 and 2009-2011, the migration balance was positive. The figure from 2013 amounted to -2.6 thousand people but this number is about 19,000 units less than the corresponding figure in 2012 when the migration balance was equal to -21.5 thousand. According to the official data from the last 14 years, the migration balance was mostly negative but this figure was never less than -35.2 thousand. Specifically, for the previous 14 years, the number of emigrants has never exceeded the number of immigrants by 35.2 thousand (during one year).
FactCheck requested statistical data about displaced Georgian citizens at the state border from Geostat. The Border Police of Georgia is conducting these aforementioned statistics. The obtained information includes the exact number of Georgian citizens who have left and entered the country since 2003 until now (see table below). For seven of the last 11 years, Georgian citizens left Georgian territory more times than they entered it. It should be noted here that since 2003 the difference between leaving and entering the country has never been more than 32,212. This figure was recorded in 2003 when Georgian citizens left the territory of the country 32,212 times more than they entered the country.
Statistical Data of Displaced Georgian Citizens at the State Border |
Entering |
Leaving |
Balance |
324,823 |
357,035 |
-32,212 |
544,753 |
539,279 |
5,474 |
909,424 |
833,113 |
76,311 |
1,161,989 |
1,174,119 |
-12,130 |
1,441,642 |
1,473,437 |
-31,795 |
1,841,693 |
1,862,420 |
-20,727 |
1,984,210 |
1,979,635 |
4,575 |
2,089,286 |
2,089,940 |
-654 |
2,233,589 |
2,238,527 |
-4,938 |
2,739,231 |
2,733,697 |
5,534 |
3,207,376 |
3,219,628 |
-12,258 |
GeoStat also provided
FactCheck with official data about the number of emigrants and immigrants in 2012 and 2013. According to this information, the number of emigrants in 2012 was equal to 90,584 while the number of emigrants in 2013 amounted to 95,064. In both cases the number of emigrants is more than 80,000 people; however, it should be taken into consideration that the number of emigrants in 2012 was equal to 69,063 and the same figure was equal to 92,458 in 2013. Accordingly, the number of emigrants in 2012 was 21,521 people more than compared to the number of immigrants while the number of emigrants in 2013 was 2,606 people more than compared to the number of immigrants.
FactCheck relied upon official information obtained from GeoStat during its research. According to GeoStat’s data, the migration balance was positive in several cases for the previous years. For the previous 14 years, the largest negative indicator was recorded in 2000 and amounted to approximately 35,000 people.
FactCheck also studied the statistics of the Ministry of Internal Affairs about displaced Georgian citizens at the state border. As a result of calculating the data from those years when the number of Georgian citizens leaving the country exceeded the number of citizens entering the country, it turns out that for the previous years on average about 16,000 people more were leaving the country than coming back. This number is five times less than 80, 000 people which is the number stated by Dimitri Lortkipanidze.
FactCheck concludes that Dimitri Lortkipanidze’s statement, “Every year, up to 80,000 people leave the country for abroad without coming back,” is