„აპრილის თვეში ღვინის ექსპორტმა 19 მლნ ბოთლი შეადგინა, რაც 180%-ით არის გაზრდილი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით“
წლის 4 ივნისს, მედიის წარმომადგენლებთან შეხვედრისას, საქართველოს პრემეირ–მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა: „აპრილის თვეში ღვინის ექსპორტმა 19 მლნ ბოთლი შეადგინა, რაც 180%-ით არის გაზრდილი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით“.
ფაქტ-მეტრი პრემიერ–მინისტრის განცხადებაში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტით დაინტერესდა.
საქართველოს ღვინის ეროვნული სააგენტოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, 2014
წლის იანვარ-აპრილის მდგომარეობით, ღვინის ექსპორტმა 26 ქვეყანაში 18 965 119 ბოთლი (ბოთლის მოცულობა: 0,75 ლ.) შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამისი პერიოდის ანალოგიურ მაჩვენებელს 180%-ით აღემატება.
წლის აპრილის მონაცემებით, ფულად ერთეულში, ექსპორტირებულია 62 173 917 აშშ დოლარის პროდუქცია, რაც 215%-ით აღემატება 2013 წლის შესაბამისი პერიოდის მაჩვენებელს.
ქართული ღვინის საექსპორტო ბაზრების პირველი ხუთეული შემდეგნაირად გამოიყურება: რუსეთი, უკრაინა, ყაზახეთი, პოლონეთი და ლატვია. რუსეთის წილი ექსპორტის მთლიან მოცულობაში 70,2%-ს შეადგენს. 2014 წლის აპრილის მდგომარეობით, რუსეთში 13 313 742 ბოთლი (ბოთლის მოცულობა: 0,75 ლ.) ღვინის ექსპორტი განხორციელდა.
მეტი ინფორმაციისთვის, ფაქტ–მეტრმა ღვინის ექსპორტის 2013 წელს დაფიქსირებული მაჩვენებლებიც მოიძია. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 2013
წელს საქართველოდან სულ 46 747 785 ბოთლი (ბოთლის მოცულობა: 0,75 ლ.) ღვინის ექსპორტი განხორცილდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე 100%-ით მეტია.
ფულად ერთეულში, 2013 წელს სულ 141 730 292 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების ღვინის ექსპორტი განხორციელდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 97%-ით აღემატება. ღვინის ექსპორტის მთლიან მოცულობაში რუსეთის წილი 49% იყო (აღსანიშნავია, რომ რუსეთის ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტი 7-წლიანი პაუზის შემდეგ 2013 წლის ივნისში, ეტაპობრივად განახლდა). 2013 წლის იანვარ-ნოემბრის მდგომარეობით, ღვინის ექსპორტის ზრდაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა.
დასკვნა საქართველოს ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 2014 წლის იანვარ-აპრილის მდგომარეობით, საქართველოდან თითქმის 19 მლნ. (0,75 ლ.) ბოთლის ექსპორტი განხორციელდა, რაც წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 180%-ით აღემატება. ამდენად, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „აპრილის თვეში ღვინის ექსპორტმა 19 მლნ ბოთლი შეადგინა, რაც 180%-ით არის გაზრდილი  წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით,“ არის სიმართლე.

Prime Minister Irakli Gharibashvili made the following statement at his meeting with the media on 4 June 2014: “In April wine export was equal to 19 million bottles which has increased by 180% as compared to the corresponding period in the previous year.”
FactCheck wondered about the accuracy of the facts stated in the Prime Minister’s statement.
According to the information published on the web site of the National Wine Agency of Georgia, wine export to 26 countries in the period of January-April 2014 was equal to 18,965,119 bottles (volume: 0.75 l) which has increased by 180% as compared to the corresponding period in the previous year.
According to the data from April 2014, USD 62,173,917 worth of product was exported in terms of monetary unit which is 215% more than the indicator from the corresponding period in 2013.
The top five markets for Georgian wine export markets are as follows: Russia, Ukraine, Kazakhstan, Poland and Latvia. Russia’s share of the total export volume is equal to 70.2%. 13,313, 742 bottles (volume: 0.75 l) of Georgian wine were exported to Russia in April 2014.
For further information FactCheck searched for the indicator of wine export in 2013. According to the data of the National Wine Agency, 46,747,785 bottles (volume: 0.75 l) of Georgian wine were exported in total in 2013 which is 100% more than the same indicator from the corresponding period in the previous year.
In terms of monetary unit, USD 141,730,292 worth of wine was exported in 2013 which is 97% more than the same indicator in the previous year. Russia’s share of total wine export was 49% (Georgia has step-by-step resumed wine export to Russia since June 2013 after a seven-year gap).
Previously, FactCheck has written about the increase in wine export in the period of January-November 2013.
According to the National Wine Agency of Georgia, approximately 19 million (volume: 0.75 l) bottles of Georgian wine were exported as of January-April 2014 which is 180% more than the same indicator in the previous year.
Therefore, Irakli Gharibashvili’s statement,“In April wine export was equal to 19 million bottles which has increased by 180% as compared to the corresponding period in previous year,” is TRUE.