„ჩვენი ხელისუფლების პირობებში 2 000 დევნილი ოჯახი, საშუალოდ 8 000 ადამიანი უკვე დაკმაყოფილდა საცხოვრებელი ფართობითა და პირობებით“
2014 წლის 2 აპრილს, პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი სამეგრელოში ვიზიტისას ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა. შეხვედრაზე მან განაცხადა, რომ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ 2 000 დევნილი ოჯახი, საშუალოდ 8 000 ადამიანი უკვე დაკმაყოფილდა საცხოვრებელი ფართით, ხოლო 2016 წელს დევნილთა საცხოვრებელი ბინებით უზრუნველყოფის პრობლემა ძირითადად გადაჭრილი იქნება. ირაკლი ღარიბაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ ხელისუფლება დევნილთა გრძელვადიანი განსახლების პროგრამის ფარგლებში ფართომასშტაბიან მშენებლობას იწყებს თბილისში, ქუთაისში, გორსა და ბათუმში.
ფაქტ-მეტრი პრემიერის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა. დევნილის ცნებას, „საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა - დევნილთა შესახებ“ კანონი განსაზღვრავს. კანონის მეექვსე მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, საქართველოში იძულებით გადაადგილებულ პირად - დევნილად ითვლება საქართველოს მოქალაქე ან საქართველოში სტატუსის მქონე მოქალაქეობის არმქონე პირი, რომელიც იძულებული გახდა დაეტოვებინა მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი იმ მიზეზით, რომ უცხო ქვეყნის მიერ ტერიტორიის ოკუპაციის, აგრესიის, შეიარაღებული კონფლიქტის, საყოველთაო ძალადობის ან/და ადამიანის უფლებების მასობრივი დარღვევის გამო საფრთხე შეექმნა მის ან მისი ოჯახის წევრის სიცოცხლეს, ჯანმრთელობას ან თავისუფლებას. დევნილი ოჯახი კი არის განცალკევებულ საცხოვრებელ ფართზე მუდმივად მცხოვრები ნათესაური ან არანათესაური კავშირის მქონე პირთა წრე, რომლებსაც დევნილის სტატუსი აქვთ (ოჯახის წევრი შეიძლება იყოს არადევნილი პირიც) და რომლებიც  ერთობლივად ეწევიან შინასამეურნეო საქმიანობას (მეოთხე მუხლი, ლ პუნქტი). საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს ვებგვერდზე მოყვანილი სტატისტიკის თანახმად, 2013 წლის დევნილთა სავალდებულო რეგისტრაციის შემდეგ საქართველოში 246 606 დევნილი პირი და 82 707 ოჯახი დაფიქსირდა. საქართველოს მთავრობის N47 განკარგულებით, 2007 წლის 2 თებერვალს გამოქვეყნდა სახელმწიფო სტრატეგია იძულებით გადაადგილებულ პირთა - დევნილთა მიმართ, რომლის პრეამბულაში ერთ-ერთ მიზნად დევნილი მოსახლეობისთვის ღირსეულად ცხოვრების პირობების მხარდაჭერა და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში მათი ჩაბმა იქნა დასახული. დოკუმენტის თანახმად, სახელმწიფო სტრატეგია სხვა მიზნებთან ერთად დევნილი მოსახლეობის ინტეგრაციის ამოცანის გადასაჭრელად, მიზნად ისახავდა დევნილთათვის საბინაო და სოციალური პირობების გაუმჯობესების ღონისძიებებისა და აუცილებელი საკანონმდებლო ინიციატივების განხორციელებას (თავი V. დევნილთა ინტეგრაცია). საქართველოს მთავრობის N1162 განკარგულებით, 2012 წლის 13 ივნისს, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა მიმართ, 2012-2014 წლებში სახელმწიფო სტრატეგიის განხორციელების სამოქმედო გეგმა დამტკიცდა. აღნიშნულ დოკუმენტში დევნილთა გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფის შესახებ განსახორციელებელი ღონისძიებებიც გაიწერა. დევნილთა გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფა ნიშნავს დევნილის სტატუსიდან გამომდინარე, დევნილი ოჯახის განსახლების მიზნით მისთვის სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების, საერთაშორისო, დონორი ან ადგილობრივი ორგანიზაციების, ფიზიკური ან კერძო სამართლის იურიდიული პირების მიერ საცხოვრებელი ფართობის საკუთრებაში გადაცემას ან სანაცვლოდ მისი სათანადო ფულადი ან სხვა სახის დახმარებით უზრუნველყოფას (საქართველოს კანონი საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა - დევნილთა შესახებ, მუხლი 4, ო პუნქტი). საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს ინფორმაციის თანახმად, 2013 წლიდან დღემდე დევნილთა გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფის მიზნით შემდეგი პროგრამები განხორციელდა:
• რეაბილიტირებულ და ახალაშენებულ შენობებში დევნილთა განსახლება: საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროში 2013 წლის აგვისტოდან  მთელი ქვეყნის მასშტაბით, საცხოვრებელი ფართის მისაღებად განცხადება სულ 13 041 დევნილმა ოჯახმა შეიტანა, მათგან რეაბილიტირებულ ობიექტებში გრძელვადიანი საცხოვრებელი ფართით უზრუნველყოფილ იქნა 1353 დევნილი ოჯახი.
• დევნილი ოჯახებისათვის ინდივიდუალური სახლებისა და ბინების შეძენა: 2013 წლიდან დაიწყო სოფლად სახლების შეძენის პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც დევნილი ოჯახისთვის შეძენილი იქნა 30 სახლი.
• კერძო საკუთრებაში არსებული დევნილთა ჩასახლების ობიექტების გამოსყიდვა და დევნილებისათვის გადაცემა: 2013 წლიდან დაიწყო კერძო საკუთრებაში არსებული დევნილთა განსახლების ობიექტების გამოსყიდვა მესაკუთრეებისაგან. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში დევნილთა მიმართვის საფუძველზე მოხდა დევნილთა ხუთი განსახლების ობიექტის შეძენა, სადაც განსახლებული იყო 202 დევნილი ოჯახი.
• დევნილთათვის გრძელვადიანი საცხოვრებელი ფართების პრივატიზაცია: მთავრობის სამოქმედო გეგმაში გაწერილი პროგრამის ფარგლებში, 2013 წელს 949 ოჯახს კერძო საკუთრებაში გადაეცა დროებით სარგებლობაში არსებული ფართები.
ზემოთ მოყვანილი ინფორმაციიდან ჩანს, რომ 2013 წლიდან დღემდე საცხოვრებელი ფართით 2 534 დევნილი ოჯახი დაკმაყოფილდა. გარდა ამისა, დევნილი ოჯახების გრძელვადიანი განსახლების მიზნით, საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში ფართომასშტაბიანი მშენებლობების დაწყება იგეგმება. საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, ქ. თბილისში, კრწანისის დასახლებაში მიმდინარე წელს დაიწყება დევნილთათვის განკუთვნილი საცხოვრებელი კომპლექსის მშენებლობა. აქვე აღნიშნულია, რომ სამინისტროს მზად აქვს მგავსი პროექტები თბილისში, ქუთაისში, ზუგდიდსა და ბათუმში, თუმცა ამ ქალაქებში განსახორციელებელი პროექტების გეგმა ვებგვერდზე ამ ეტაპზე ხელმისაწვდომი არ არის და სამინისტროს განცხადებით, ის „ეტაპობრივად გაასაჯაროებს ამ პროექტებს“.   დასკვნა ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადების გადამოწმებისას გაირკვა, რომ 2013 წლიდან დღემდე დევნილთა გრძელვადიანი საცხოვრებლით უზრუნველყოფის მიზნით განხორციელებული სხვადასხვა პროგრამების შედეგად, საცხოვრებელი ფართი 2 534  დევნილ ოჯახს გადაეცა. ჩვენ ვასკვნით, რომ პრემიერ-მინისტრის განცხადება „ჩვენი ხელისუფლების პირობებში 2 000 დევნილი ოჯახი, საშუალოდ 8 000 ადამიანი უკვე დაკმაყოფილდა საცხოვრებელი ფართობითა და პირობებით“, არის სიმართლე.

On 2 April 2014, the Prime Minister, Irakli Gharibashvili, visited the region of Samegrelo and met with the local population. At the meeting the PM stated that since the Georgian Dream’s coming into power, 2,000 IDP families, or approximately 8,000 persons, have already been provided with living space and amenities and by 2016 the issue of accommodation would essentially be solved for IDPs. Gharibashvili also noted that the government is launching large-scale construction projects in Tbilisi, Kutaisi, Gori and Batumi with the aim of providing long-term accommodation for IDPs.
FactCheck inquired about the accuracy of the statement and verified the indicated facts.
The notion of an Internally Displaced Person (IDP) is defined by the Law of Georgia on Internally Displaced Persons. Pursuant to Paragraph 1 of Article 6, an Internally Displaced Person (IDP) of Georgia is a citizen of Georgia or a stateless person permanently residing in Georgia who was forced to leave his place of permanent residency and seek asylum within the territory of Georgia due to a threat against his life, health or freedom or against the life, health or freedom of his family members as a result of the aggression of a foreign state, internal conflict or mass violation of human rights. An IDP family is defined as a group of persons with or without the ties of relationship that hold the status of an IDP (a non-IDP can also be a member of the family), permanently reside in a separate residential space and collectively conduct household activities.
In line with the statistical data published on the website of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, a total of 246,606 Internally Displaced Persons and 82,707 families have been registered in Georgia following the inception of the process of mandatory registration.
The State Strategy on Internally Displaced Persons was published on 2 February 2007 according to Ordinance N47 of the Georgian Government. The document’s preamble envisages the goal of ensuring decent living conditions for IDPs and engaging them in the country’s civic life.
The State Strategy intends to solve the apartment issue (residence) and improve the social conditions of IDPs as well as implement necessary legislative initiatives with the overall aim of integrating IDPs into society.
In agreement with Ordinance N1162 of the Georgian Government, the Action Plan for the Implementation of the State Strategy on Internally Displaced Persons 2012-2014 was approved on 13 June 2012. The document enumerates the activities to be implemented for the provision of IDPs with long-term accommodation. The provision of this long-term accommodation implies the registering of a living area into their private property or the provision of an adequate amount of money or aid to beneficiaries. The registration activity can be implemented by state or local self-government bodies; international, donor or local organisations, physical entities or LEPLs (according to the Law of Georgia on Internally Displaced Persons).
According to the information provided by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, the following programmes have been implemented in pursuance of providing long-term accommodation for IDPs in the period from 2013 to present:
- Accommodation of IDPs in rehabilitated and newly-constructed buildings. A total of 13,041 IDP families across the country have submitted applications to the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia requesting residential space. Of this number, 1,353 IDP families have been accommodated in rehabilitated space in a long-term residential facility.
- Procurement of individual houses and apartments for IDP families. Beginning from 2013 the state launched the programme for purchasing houses in villages. Thirty houses have been purchased for IDP families as a part of this programme.
- Acquisition of properties which serve as residential areas for IDPs and handing them over to IDPs. Starting from 2013 the state began the acquisition of buildings that were in private ownership but accommodated IDPs. Five additional residential areas have been created as a part of this programme and in response to IDP appeals which will accommodate 202 families.
- Privatisation of living space for the long-term accommodation of IDPs. The government’s action plan enabled the passing into private ownership of living areas previously in temporary use for 949 families.