„საქართველომ რუსეთის ბაზარზე ექსპორტის გასამმაგება შეძლო. დღეს რუსეთის მიერ ემბარგოს დაწესებას ისეთივე ნეგატიური ეფექტი აღარ ექნება, როგორიც 2006 წელს ჰქონდა. მაშინ საქართველოს ბაზარი რუსეთზე ძალიან დამოკიდებული იყო. მას შემდეგ ჩვენ სხვადასხვა ბაზრები ავი
2014 წლის 7 მარტს, საინფორმაციო სააგენტო „პირWელმა’’ საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება გამოაქვეყნა: „საქართველომ შეძლო ექსპორტის გასამმაგება რუსეთის ბაზარზე. მიმაჩნია, რომ ზოგადად, ამ ეტაპზე რუსეთის მხრიდან ხელახლა ემბარგოს დადება უმიზეზოდ არარეალური იქნება, მაგრამ თეორიულად რომ ვიმსჯელოთ, ასე რომც მოხდეს, ამას ისეთივე ნეგატიური ეფექტი აღარ ექნება,  როგორიც  2006 წელს ჰქონდა. მაშინ საქართველოს ბაზარი ძალიან დამოკიდებული იყო რუსეთზე. მას შემდეგ ჩვენ დივერსიფიცირება მოვახდინეთ  და სხვადასხვა ბაზრები ავითვისეთ. იგივე ევროპის ბაზარზე ჩვენ ექსპორტი გასულ წელს 65%-ით გავზარდეთ. ეს იყო უპრეცედენტოდ რეკორდული მაჩვენებელი“. ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა. ცხრილი 1. საქართველოს რუსეთთან ვაჭრობის მაჩვენებლები (ათასი აშშ დოლარი) vach წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური-geostat.ge როგორც ცხრილი 1-დან ჩანს 2003 წლიდან 2006 წლამდე რუსეთში ექსპორტი ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა. 2006 წელს (ემბარგოს დაწესების შემდეგ) 2005 წელთან შედარებით ექსპორტი ზუსტად 2-ჯერ შემცირდა. 2006 წლიდან 2010 წლამდე ექსპორტის მაჩვენებელი კლების, ხოლო 2010-იდან 2013 წლის ჩათვლით კი ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა. ვინაიდან პრემიერ-მინისტრის განცხადება ექსპორტის გასამმაგებასთან დაკავშირებით ბუნდოვანია [გაურკვეველია 2013 წლის ექსპორტის მოცულობას რომელი წლის მონაცემს ადარებს], ამიტომაც ჩვენ რამდენიმე მეტ-ნაკლებად ლოგიკური ვარიანტი განვიხილეთ. თუ 2013 წლის ექსპორტის მოცულობას (წინასწარი შეფასებით) 2012 წლის მონაცემს შევადარებთ, დავინახავთ, რომ ექსპორტი 2013 წელს 4.2-ჯერ გაიზარდა, რაც უფრო მეტად ამყარებს ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებას ექსპორტის გასამმაგებასთან დაკავშირებით. თუ 2013 წლის მონაცემს 2006 წელს შევადარებთ (ემბარგოს დაწესების და ექსპორტის მოცულობის მკვეთრად შემცირების პერიოდი), მაშინ დავინახავთ, რომ 2013 წელს ექსპორტის მოცულობა დაახლოებით 3-ჯერ გაიზარდა, რაც ზუსტად პრემიერ მინისტრის მიერ დასახელებული ციფრია. ხოლო, თუ 2013 წლის მონაცემს 2005 წელს (ემბარგომდე რუსეთში ექსპორტის მოცულობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი)  შევადარებთ, რაც ფაქტ-მეტრის აზრით, ყველაზე ლოგიკური იქნებოდა, მაშინ ნათელია, რომ ექსპორტის მოცულობა 2013 წელს მხოლოდ 1.2-ჯერ გაიზარდა, რაც გაცილებით ნაკლებია, ვიდრე პრემიერის მიერ დასახელებული ციფრი. თუმცა, აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2013 წელს (წინასწარი შეფასებით) ექსპორტის მოცულობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებლი დაფიქსირდა. რაც შეეხება რუსეთიდან იმპორტირებული პროდუქციის მოცულობას, ის 2003 წლიდან 2008 წლამდე ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა, ხოლო 2008 წლიდან (საქართველო-რუსეთს შორის ომის პერიოდი)  2011 წლამდე კი - კლების. 2011 წლიდან იმპორტი კვლავ ზრდას იწყებს და ეს ტენდენცია დღემდე ნარჩუნდება (რუსეთიდან იმპორტირებული პროდუქციის მოცულობამ მის მაქსიმუმს 2013 წელს მიღწია). რაც შეეხება რუსეთთან საგარეო სავაჭრო სალდოს, ის წლების განმავლობაში მუდმივად უარყოფითი ნიშნით ხასიათდებოდა, რაც დღესაც გრძელდება. მართალია რუსეთში ექსპორტის მაქსიმალური მაჩვენებელი 2013 წელს დაფიქსირდა, თუმცა რუსეთიდან იმპორტირებული პროდუქციის მოცულობამ მის მაქსიმუმს ასევე 2013 წელს მიაღწია. შედეგად, 2013 წელს უარყოფითი საგარეო სავაჭრო სალდოს მონაცემი (-399 მლნ აშშ დოლარი) გასულ წლებთან შედარებით ერთ-ერთი ყველაზე მაღალ მაჩვენებელზე დაფიქსირდა (უარყოფითმა სავაჭრო სალდომ მის მაქსიმალურ მაჩვენებელს 2007 წელს მიაღწია: -529 მლნ აშშ დოლარი). შესაბამისად, 2013 წელს გასულ წლებთან შედარებით რუსეთში ექსპორტის მაქსიმალური მოცულობა რუსეთთან სავაჭრო ბალანსის მდგომარეობის საუკეთესო მაჩვენებელზე არ მიუთითებს. ცხრილი 2. საქართველო-რუსეთის საგარეო ვაჭრობის მაჩვენებლები vach2 წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური-geostat.ge ცხრილი 2-იდან ჩანს, რომ 2005 წელს რუსეთი 93 ექსპორტიორ ქვეყანას შორის ექსპორტირებული პროდუქციის 18%-იანი მაჩვენებლით პირველ ადგილს იკავებს. 2006 წელს (ემბარგოს დაწესების შემდეგ) ის 8%-იანი მაჩვენებლით მესამე ადგილზეა და შემდგომ წლებში შედარებით დაბლა ჩამოდის. რაც შეეხება 2013 წელს (წინასწარი შეფასებით), ის კვლავ მაღალ პოზიციებზეა და 2012 წელთან შედარებით 111 ექსპორტიორ ქვეყანას შორის  მეთერთმეტე ადგილიდან ის მეოთხე ადგილზე ინაცვლებს. თუ 2005 და 2013 წელს ერთმანეთს შევადარებთ, დავინახავთ, რომ პირველი და მეოთხე ადგილი, ამ შემთხვევაში,  ერთმანეთისგან დიდად არ განსხვავდება, განსაკუთრებით იმ ფონზე, როცა საქართველოში ექსპორტიორი ქვეყნების რაოდენობა 100-ის ფარგლებშია. თუმცა, უნდა აღვნიშნოთ, რომ 2005 წელს, როცა  საქართველოს მთლიან ექსპორტში რუსეთში პროდუქციის ექსპორტის წილი 18% იყო, 2013 წელს ეს მაჩვენებელი 7%-მდე ჩამოვიდა. ამის მიზეზი კი ისიც არის, რომ  2013 წელს ბაზარი შედარებით დივერსიფიცირებულია და ექსპორტიორი ქვეყნების რაოდენობა 2005 წელთან შედარებით (2005-2013 პერიოდის განმავლობაში) 18-ით გაიზარდა. აქედან გამომდინარე (ექსპორტიორი ქვეყნების რაოდენობის, პროცენტული წილების და შესაბამისი ადგილების მიხედვით) შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ პრემიერ-მინისტრის განცხადება, დღესდღეობით რუსეთის მიერ ემბარგოს დაწესების შედეგად გამოწვეულ შედარებით ნაკლებად უარყოფით შედეგზე, სიმართლეა. რაც შეეხება საქართველოში რუსეთიდან იმპორტირებულ პროდუქციას, 2005 წელს რუსეთი 120 იმპორტიორ ქვეყანას შორის იმპორტირებული პროდუქციის 15%-იანი მაჩვენებლით პირველ ადგილს იკავებს. 2007 წლიდან ის მცირედით უკან იხევს, ხოლო 2013 წელს რუსეთი ისევ მაღალ ადგილზე ინაცვლებს და 122 იმპორტიორ ქვეყანას შორის, 8%-იანი მაჩვენებლით მეექვსედან მეოთხე ადგილზე ადის. ცხრილი 3. საქართველოს ექსპორტი ევროკავშირის ქვეყნებში (ათასი აშშ დოლარი) vach3 წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური-geostat.ge ზემოთ მოყვანილი ცხრილი გვიჩვენებს, რომ ევროკავშირის ქვეყნებში ექსპორტის პროცენტული წილი საქართველოს მთლიან ექსპორტში 2003 წლიდან 2006 წლამდე ზრდის ტენდენციით, ხოლო 2006-იდან 2012 წლამდე ფლუქტუაციით, თუმცა მეტ-ნაკლებად მაინც მაღალი მაჩვენებლებით ხასიათდება. ევროპის ბაზარზე საქართველოდან ექსპორტი 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით 72.2%-ით არის გაზრდილი (რაც ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია გასულ წლებთან შედარებით), ხოლო ევროკავშირის ქვეყნებში ექსპორტის პროცენტული წილი საქართველოს მთლიან ექსპორტში 20.9%-ია (გასული წლების საშუალო მაჩვენებელს დაუბრუნდა). შესაბამისად, მართალია 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით ექსპორტის მოცულობა 72.2%-ით გაიზარდა (პრემიერის მიერ გაჟღერებულ 65%-ზე მეტიც კია), მაგრამ ვინაიდან ევროკავშირის ქვეყნებში საქართველოდან ექსპორტირებული პროდუქციის მოცულობის პროცენტული წილი მთლიან ექსპორტში მის საშუალო მაჩვენებელზე დგას, ამიტომ ექსპორტის 2013 წელს 72.2%-იანი ზრდა ევროპის ქვეყნებში ექსპორტის მდგომარეობის საუკეთესო მაჩვენებელზე სულაც არ მიუთითებს.   დასკვნა პრემიერ-მინისტრის განცხადება ექსპორტის გასსამმაგების შესახებ, ბუნდოვანია. საქართველოდან რუსეთში ექსპორტის მოცულობა 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით 4.2-ჯერ გაიზარდა, 2006 წელთან შედარებით - 2.52-ჯერ, ხოლო 2005 წელთან შედარებით კი - 1.2-ჯერ. 2005-2013 პერიოდში ექსპორტიორი ქვეყნების რაოდენობა 18-ით გაიზარდა და რუსეთში ექსპორტირებული პროდუქციის პროცენტული წილი 18%-იდან 7%-მდე შემცირდა. ექსპორტიორი ქვეყნების რაოდენობის, პროცენტული წილების და შესაბამისი ადგილების მიხედვით დღეს საქართველო რუსეთზე ისე მართლაც აღარ არის დამოკიდებული, როგორც ის 2006 წელს იყო. რაც შეეხება საქართველოს ექსპორტს ევროპის ბაზარზე, მისი მოცულობა 2013 წელს წინა წელთან შედარებით 72.2%-ით გაიზარდა. ეს გასულ წლებთან შედარებით ყველაზე მაღალ მაჩვენებელს წარმოადგენს, თუმცა, ევროკავშირის ქვეყნებში ექსპორტის პროცენტული წილის მიხედვით 2013 წლის მონაცემი - 20.9%, გასულ წლებთან შედარებით მათ საშუალო მაჩვენებელს შეესაბამება. შესაბამისად, 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით ევროპის ბაზარზე ექსპორტის 72.2%-იანი ზრდა, ამ ბაზარზე  ექსპორტის მდგომარეობის საუკეთესო მაჩვენებელზე სულაც არ მიუთითებს. ჩვენ ვასკვნით, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „საქართველომ შეძლო ექსპორტის გასამმაგება რუსეთის ბაზარზე. მიმაჩნია, რომ ამ ეტაპზე რუსეთის მხრიდან ხელახლა ემბარგოს დადება უმიზეზოდ არარეალური იქნება, მაგრამ თეორიულად რომ ვიმსჯელოთ, ასე რომც მოხდეს, ამას ისეთივე ნეგატიური ეფექტი არ ექნება  როგორიც  2006 წელს ჰქონდა. მაშინ საქართველოს ბაზარი ძალიან დამოკიდებული იყო რუსეთის ბაზარზე. მას შემდეგ ჩვენ დივერსიფიცირება მოვახდინეთ  და სხვადასხვა ბაზრები ავითვისეთ. იგივე ევროპის ბაზარზე ჩვენ ექსპორტი გასულ წელს 65%-ით გავზარდეთ. ეს იყო უპრეცედენტოდ რეკორდული მაჩვენებელი“, არის ნახევრად სიმართლე.

On 7 March 2014 the news agency Pirveli published the following statement of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili: “Georgia tripled the volume of its export to Russia. In general, I believe that at this stage it is rather improbable for Russia to proclaim another unprovoked embargo on Georgia. Even if we allow the hypothetical possibility of such an occurrence, the impact today would not be as grave as it was in 2006. At that time, the Georgian market was exceedingly dependent upon Russia but since then, we have diversified the economy and expanded into new markets. Take Europe, for instance, where over the past year our export to the European market has grown by 65%. This is an unprecedented indicator.”
FactCheck inquired about the accuracy of the given statement and verified its accuracy.
Table 1. Trade between Georgia and Russia (USD thousand)
Source: National Statistics Office of Georgia – geostat.ge
As can be gathered from Table 1, over the period of 2003 to 2006 Georgia’s export to Russia was characterised by a tendency of growth. In 2006 (following the embargo) the volume of export saw precisely a twofold decline as compared to 2005. From 2006 to 2010 the export indices were decreasing whereas in the period spanning 2010 to 2013, the indicators reveal the trend of an increase. As the Prime Minister’s assertion regarding the triple growth of export is rather vague (it is unclear against which year the PM is comparing the export indicator of 2013) we analysed several possible interpretations of the statement which logically proved to be most plausible. Comparing the volume of export registered in 2013 (preliminary data) to that of 2012 we observe that the volume of export grew 4.2-fold in 2013 which bolsters Irakli Gharibashvili’s claim about the tripling of the volume of export. In the case if we compare the indicator of 2013 to that of 2006 (the period of imposed embargo and a sharp decline in the volume of export), we observe that the volume of export saw approximately a threefold upturn which again confirms the number indicated by the Prime Minister. However, setting the indicator of 2013 against that of 2005 (the highest indicator of export to Russia prior to the introduction of the embargo), and this is considered by FactCheck as the most logical comparison, it becomes evident that the volume of export surged solely 1.2-fold in 2013. This rate of growth is much lower than the figure named by the Prime Minister but it is nevertheless to be noted that in 2013 (preliminary data) the export indicator reached the highest mark yet.
As for the volume of goods imported from Russia, it revealed a tendency of growth in the period from 2003 to 2008 whereas starting from 2008 (the aftermath of the Georgian-Russian war) up until 2011, the export indicators took a downturn. Beginning from 2011, the volume of import from Russia surges again and this trend continues to this day (the volume of goods imported from Russia arrived at the highest indicator in 2013). As concerns Georgia’s external trade balance with Russia, it has recurrently been expressed with a negative figure over the span of many years and this holds true to this very day as well.
Albeit in 2013 the volume of Georgia’s export to Russia achieved the topmost indicator hitherto registered, 2013 was also the year with the highest volume of imported goods from Russia. As a result, the indicator of the negative external trade balance reached one of the highest marks in 2013 (USD -399 million) over the span of the past years (the negative trade balance showed the highest indicator in 2007 totalling USD -529 million). Accordingly, the largest volume of export recorded in 2013 does not entail the most favourable external trade balance for Georgia.
Table 2. Georgia’s External Trade
Source: National Statistic Office of Georgia – geostat.ge
Table 2 reveals that in 2005 Russia ranked first among the 93 countries where Georgia was exporting its goods, receiving 18% of the total volume of Georgia’s exports. In 2006 (after the proclamation of the embargo) Russia drops to the third place with 8% and its indicators continue decreasing throughout the following years. As for 2013 (in line with the preliminary data), Russia’s share in the exported goods of Georgia mounts again, reaching the fourth position amidst 111 countries, revealing a notable rise from the eleventh position occupied in 2012. The comparison of indicators from 2005 and 2013 shows that in this specific case the difference between the first and fourth positions is not particularly big given the fact that the number of countries receiving Georgian exported goods is around 100. However, it should be mentioned that Russia’s share in the total volume of goods exported from Georgia equalled 18% in 2005 but fell to 7% in 2013. This variation can be explained by the fact that the market was more diversified in 2013 and Georgia was exporting to a greater number of countries (to an additional 18 states) than in 2005. Taking into account the given circumstances (the number of countries receiving Georgia’s exported commodities, their ranking and share in the total volume of export) it can be deduced that the Prime Minister’s assertion about the less negative impact of the Russian embargo is correct.
As for the volume of Georgia’s imports from Russia, in 2005 Russia was in the lead of the 120 importing countries holding 15% of the total volume of imported products. Starting from 2007 Russia is slightly falling behind but in 2013 strengthens its positions again and moves up from the sixth position to the fourth holding 8% of the Georgian imports amidst 122 importing countries.
Table 3. Georgia’s Export to EU Countries (USD thousand)
The table above reveals that the share of Georgia’s export to EU countries in the total volume of Georgia’s exports was characterised with a tendency of increase from 2003 to 2006. Throughout the period between 2006 and 2012 the indices revealed certain fluctuations but, nevertheless, retained relatively high marks. In 2013, Georgia’s export to the European market surged by 72.2% relative to 2012 (which is the highest indicator recorded over the course of the past years) while the share of Georgia’s export to EU countries in the entire volume of Georgian exports equals 20.9% (returning to the average indicator of the past years). Consequently, even though in 2013 the volume of goods exported to EU countries grew by 72.2% (the figure is even higher than indicated by the Prime Minister – 65%), its share in the total volume of Georgia’s exported products stands at the average indicator of the past years. Therefore, 72.2% growth of export to European countries does not entail the greatest advances in this regard.
The Prime Minister’s statement regarding the tripling of exports is rather vague. The volume of Georgian export to Russia grew 4.2-fold in 2013 as compared to the indicator of 2012, 2.52-fold relative to 2006 and 1.2-fold relative to 2005.
Over the span of the period 2005-2013, the number of countries receiving exported goods increased by 18 and the share of goods exported to Russia fell from 18% down to 7%. Considering the number of countries to which Georgia is exporting, their share in the total volume of export and the ranking, today, Georgia is indeed less dependent upon Russia than was the case in 2006.
As for Georgian export to the European market, in 2013 its volume grew by 72.2% as compared to the previous year. This figure represents the highest indicator recorded over the course of the past years but in 2013 the share of exported goods in the pool of Georgia’s total exports – 20.9% equalled the calculated average indicator of the past years. Therefore, 72.2% growth of export to European countries does not imply the greatest advances in this regard.
Accordingly, we conclude that the Prime Minister’s statement: “Georgia tripled the volume of its export to Russia. In general, I believe that at this stage it is rather improbable for Russia to proclaim another unprovoked embargo on Georgia. Even if we allow the hypothetical possibility of such an occurrence, the impact today would not be as grave as it was in 2006. At that time, the Georgian market was exceedingly dependent upon Russia but since then, we have diversified the economy and expanded into new markets. Take Europe, for instance, where over the past year our export to the European market has grown by 65%. This is an unprecedented indicator,” is HALF TRUE.