2014 წლის 21 თებერვალს, პარლამენტის სხდომაზე, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, გოგი თოფაძემ განაცხადა: „დღეს, ჩვენ ამ შენობაში [ქუთაისის პარლამენტის შენობა] რომ ვართ, კანონის დარღვევაა. ეს შენობა არ არის მიღებული [ექსპლუატაციაში] საერთოდ. არ არის გავლილი ის პროცედურები, რომელიც უნდა მიიღოს ყველა დამთავრებულმა ობიექტმა“.
ფაქტ-მეტრი განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
საქართველოს მთავრობის 2009 წლის 24 მარტის დადგენილება №57 მშენებლობის ნებართვის გაცემის წესსა და სანებართვო პირობებს ადგენს. დადგენილების მიხედვით, შენობა-ნაგებობები 5 კლასად იყოფა:
ა ) I კლასი – შენობა - ნაგებობები, რომლებიც მშენებლობის ნებართვას არ საჭიროებს;
ბ) II კლასი – შენობა - ნაგებობები რისკის დაბალი ფაქტორით;
გ) III კლასი – შენობა - ნაგებობები რისკის საშუალო ფაქტორით;
დ) IV კლასი – შენობა - ნაგებობები რისკის მაღალი ფაქტორით;
ე ) V კლასი – შენობა - ნაგებობები რისკის მომეტებული ფაქტორით (განსაკუთრებული მნიშვნელობის შენობა - ნაგებობები) (მუხლი 19, ნაწილი 1).
საქართველოს პარლამენტის შენობა მეხუთე კლასის კატეგორიას განეკუთვნება.
ამ დადგენილების შესაბამისად, V კლასს დაქვემდებარებულ შენობა-ნაგებობათა მშენებლობის ნებართვის გაცემა და მშენებლობის სახელმწიფო ზედამხედველობის კომპეტენცია, საქართველოში სამშენებლო საქმიანობის პოლიტიკის განმსაზღვრელ სახელმწიფო ორგანოს აქვს მინიჭებული (მუხლი 28, ნაწილი 2). კერძოდ, აღნიშნულ საქმიანობას ეკონომიკის სამინისტროს სისტემაში შემავალი „ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტო“ ახორციელებს (ყოფილი ტექნიკური და სამშენებლო ინსპექცია). სააგენტო მომეტებული ტექნიკური საფრთხის შემცველ ობიექტებს ზედამხედველობს. იგი ასევე გასცემს ნებართვებს განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების მშენებლობისთვის. ობიექტების კონტროლი ხორციელდება ორი სახით, როგორც ნებართვის გაცემით, ასევე სანებართვო პირობების შესრულების კონტროლით და პერიოდული ინსპექტირებით.
განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების მშენებლობის ნებართვის გაცემის ეტაპებია:
I ეტაპი: მიწის ნაკვეთის სამშენებლოდ გამოყენების პირობების დამტკიცება (აგდ - არქიტექტურულ-გეგმარებითი დავალება);
II ეტაპი: პროექტის შეთანხმება;
III ეტაპი: მშენებლობის ნებართვის გაცემა.
შესაბამისად, პარლამენტის შენობას ზემოთ ჩამოთვლილი ეტაპები უნდა გაევლო და „ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოდან“ ნებართვა[1] მიეღო. ამის შემდეგ, ამავე სააგენტოს ობიექტი (პარლამენტის შენობა) ექსპლუატაციაში[2] უნდა მიეღო.
დადგენილების მიხედვით, V კლასის შენობა-ნაგებობების მშენებლობის ნებართვის მფლობელი ვალდებულია მშენებლობის ნებართვის ვადის გასვლიდან 1 წლის ვადაში ექსპლუატაციაში მიღებისათვის მომზადებული შენობა-ნაგებობა უფლებამოსილ ორგანოში ექსპლუატაციაში მიღებისათვის წარადგინოს (მუხლი 82).
ასევე, გადაწყვეტილება V კლასის შენობა-ნაგებობის ექსპლუატაციაში მიღების შესახებ მიღებულ უნდა იქნას შესაბამისი დოკუმენტაციის წარდგენიდან 30 დღის ვადაში. თუ ამ პერიოდში არ იქნება გამოცემული შესაბამისი ადმინისტრაციული-სამართლებრივი აქტი, შენობა-ნაგებობა ექსპლუატაციაში მიღებულად ჩაითვლება და ნებართვის მფლობელის მოთხოვნისთანავე შესაბამისი ადმინისტრაციული ორგანო ვალდებულია დაუყონებლივ გამოსცეს ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტი შენობა-ნაგებობების ექსპლუატაციაში მიღების შესახებ (მუხლი 97, ნაწილი 3).
ონლაინ გამოცემა netgazeti.ge-ს მიხედვით, პარლამენტის მშენებლობისთვის სახსრების მოპოვების, ხარჯვის მიზნობრიობისა და კანონიერების აუდიტის ანგარიშში ვკითხულობთ, რომ „ქუთაისში პარლამენტის მშენებლობა ნებართვის გარეშე განხორციელდა“. გარდა ამისა ანგარიშში აღნიშნულია, რომ არ ჩატარებულა V კლასის შენობა-ნაგებობისთვის განსაზღვრული სავალდებულო საექსპერტო შეფასება შემდეგ საკითხებზე: ფუძეების, საძირკვლებისა და სხვა ძირითადი კონსტრუქციების საექსპერტო შეფასება, საინჟინრო-გეოლოგიური კვლევის საექსპერტო შეფასება, დოკუმენტების პროექტების ტექნოლოგიური ნაწილების საექსპერტო შეფასება (წყარო: netgazeti.ge).
ჩვენ, ასევე უშუალოდ მივმართეთ სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს, შემდეგი კითხვებით:
- გაცემული აქვს თუ არა ნებართვა სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს ქუთაისის პარლამენტის მშენებლობაზე (ქუთაისი, აბაშიძის ქ.26)?
- მიღებული აქვს თუ არა ექსპლუატაციაში სსიპ ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს საქართველოს პარლამენტის შენობადა რა ვადებია დადგენილი აღნიშნული შენობის ექსპლოატაციის მისაღებად (აბაშიძის ქ. 26)?
სააგენტოდან 5 მარტს მიღებული პასუხის მიხედვით, ქუთაისის პარლამენტის შენობაზე სააგენტოს მიერ მშენებლობის ნებართვა 2013 წლის 28 ნოემბერსაა გაცემული. აღსანიშნავია, რომ ამ დროისთვის პარლამენტის შენობა უკვე ოფიციალურად გახსნილი იყო და მასში სესიებიც ტარდებოდა.
რაც შეეხება ექსპლუატაციაში მიღების საკითხს, იმავე წერილში აღნიშნულია, რომ „წარმოდგენილია განცხადება ზემოაღნიშნული ობიექტის ექსპლუატაციაში მიღებაზე. ექსპლუატაციაში მიღების დადგენილი ვადა ჯერ არ ამოწურულა და სააგენტოში მიმდინარეობს შესაბამისი დოკუმენტაციის განხილვა“. 31 მარტის მდგომარეობით, პარლამენტის შენობის ექსპლუატაციაში შესვლის შესახებ რაიმე ადმინისტრაციული აქტი არ მოიძებნა, თუმცა სააგენტოს წარმომადგენლის განცხადებით, საქართველოს პარლამენტის შენობა ამ დროისათვის უკვე ექსპლუატაციაში მიღებული უნდა იყოს.
მეტი ინფორმაციის მიღების მიზნით, ჩვენ იმ დოკუმენტაციით დავინტერესდით, რის საფუძველზეც პარლამენტის შენობის მშენებლობის ნებართვის გაცემა მოხდა (2013 წლის 28 ნოემბრის #102/01-06 და პარლამენტის შენობასთან დაკავშირებული სხვა კონკრეტული დოკუმენტაცია).
როგორც გაირკვა, 2013 წლის 19 ნოემბერს შპს „სახელმწიფო მომსახურების ბიურომ“ სსიპ „ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტოს“ ქ. ქუთაისში საქართველოს პარლამენტის კომპლექსში შემავალი შენობების საპროექტო დოკუმენტაცია წარუდგინა. კომპლექსის ღირებულება 318 480 481,24 ლარს (ავეჯის ღირებულების ჩაუთვლელად) შეადგენს. დოკუმენტაცია შედგებოდა:
- მშენებლობის ნებართვის მოსაკრებლის გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი (სულ 55 848 ლარი);
- ესპანური კომპანია „CMD DOMINGO Y LAZARO INGENIEROS” მიერ დამუშავებული საპროექტო დოკუმენტაცია;
- აზომვითი ნახაზები ფაქტობრივი მდგომარეობის მიხედვით;
- სსიპ „ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს“ საექსპერტო დასკვნები;
- ამონაწერი საჯარო რეესტრიდან და საკადასტრო რუკა.
აღნიშნული დოკუმენტაციიდან ასევე ირკვევა, რომ შპს „სახელმწიფო მომსახურების ბიურო“ უნებართვო მშენებლობის გამო 27 000 ლარით დაჯარიმდა. შპს „სახელმწიფო მომსახურების ბიურო“ საქართველოს პარლამენტის მშენებლობის დამკვეთს წარმოადგენს, რომელიც 2011 წელს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს წინადადებით სახელმწიფოს 100% წილობრივი მონაწილეობით შეიქმნა.
აქვე აღსანიშნავია, რომ პარლამენტის შენობის შესახებ „ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს“ საექსპერტო დასკვნები მოიცავს შესაბამის შენიშვნებს, თუმცა აღნიშნულია, რომ „პროექტი პასუხობს მდგრადობის და სიხისტის პირობებს.
კვლევის შედეგად დადგინდა, რომ ქუთაისის პარლამენტის შენობის მშენებლობის ნებართვა შესაბამისი სააგენტოს მიერ 2013 წლის 28 ნოემბერსაა გაცემული. ამ დროისთვის პარლამენტის შენობა უკვე ოფიციალურად გახსნილი იყო და მასში სესიებიც ტარდებოდა. მშენებლობის ნებართვის გარეშე შესრულების გამო, შპს „სახელმწიფო მომსახურების ბიუროს“ 27 ათას ლარიანი ჯარიმაც დაეკისრა.
აქვე აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის 31 მარტის მდგომარეობით, პარლამენტის შენობის ექსპლუატაციაში შესვლის შესახებ რაიმე ადმინისტრაციული აქტი არ მოიძებნა, თუმცა სააგენტოს წარმომადგენლის განცხადებით, საქართველოს პარლამენტის შენობა ამ დროისათვის უკვე ექსპლუატაციაში მიღებული უნდა იყოს.
როგორც ვხედავთ, მშენებლობის ნებართვა სააგენტომ მას შემდეგ გასცა, როდესაც რეალურად ის უკვე დასრულებული იყო. დეპუტატი მართალია იმაშიც, რომ პარლამენტის შენობა (იმ დროისთვის როცა ის განცხადებას აკეთებდა) ექსპლუატაციაში ჯერ კიდევ მიღებული არ იყო.
შესაბამისად, გოგი თოფაძის განცხადება: „დღეს ჩვენ ამ შენობაში [ქუთაისის პარლამენტის შენობა] რომ, ვართ კანონის დარღვევაა. ეს შენობა არ არის მიღებული [ექსპლუატაციაში] საერთოდ. არ არის გავლილი ის პროცედურები, რომელიც უნდა მიიღოს ყველა დამთავრებულმა ობიექტმა“, არის სიმართლე.

At the 21 February 2014 Parliamentary session, Member of the Parliamentary Majority, Gogi Topadze, stated:  “We are violating the law by being in this building [the Parliament building in Kutaisi] today. This building has not been readied for occupancy whatsoever. It has not passed through all of the procedures that a finished construction should have.” FactCheck took interest in the abovementioned statement and checked its accuracy. Resolution No. 57 of the Government of Georgia, dated 24 March 2009, regulates the procedures of issuing construction permits and permitting requirements. According to the Resolution, buildings are classified into five categories: a)      First category – buildings not requiring any construction permits b)      Second category – buildings of a low risk factor c)       Third category – buildings of an average risk factor d)      Fourth category – buildings of a high risk factor e)      Fifth category – buildings with an increased risk factor (buildings of particular importance) (Article 19, Paragraph 1). The building of the Parliament of Georgia in Kutaisi belongs to the fifth category. According to the aforementioned Resolution, the right to issue construction permits, as well as the state supervision of the construction for buildings of the fifth category, belong to the state agency responsible for construction policy in Georgia (Article 28, Paragraph 2). In particular, the Technical and Constructions Supervision Agency (the former Technical and Constructions Inspectorate) under the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia is responsible for the aforementioned procedures. The Agency supervises the objects containing increased technical threats and issues construction permits for the construction of particularly important objects. The supervision is realised in two ways; that is, by issuing a construction permit as well as controlling the fulfilment of the permitting requirements and recurring inspections. There are several stages for issuing construction permits for particularly important objects: First stage: Approvaof the conditions for the usage of the land for construction purposes (architectural-planning assignment) Second stage: Project agreement Third stage: Issuance of the construction permit Therefore, the new building of the Parliament should have covered all three of the abovementioned stages and received a permit from the Technical and Constructions Supervision Agency.[1] Afterwards, the same Agency was required to inspect the building and declare it ready for occupancy.[2] According to the Resolution, the owner of a construction permit of the fifth category is obliged to submit the building to the respective authority for inspection of occupancy readiness within the period of one year after the permit’s expiration date (Article 82). Additionally, the decision about declaring a building of the fifth category as ready for occupancy should be made in 30 days from the submission of the relevant documentation. Provided the respective administrative decree is not issued within the abovementioned dates, the building will be declared ready for occupancy and the respective authority will be obliged to provide the necessary administrative decree to the construction company about the occupancy readiness of the building (Article 97, Paragraph 3). In its audit report on acquiring the respective funds for constructing the Parliament building, spending the funding efficiently as well as the legitimacy of the construction, the online news portal www.netgazeti.ge reported the Kutaisi Parliament building to be constructed without any respective construction permits. In addition, the report underlines the necessary expert evaluation required by buildings of the fifth category which was also not conducted:  expert evaluation of the construction base, foundation and other major building components; expert evaluation within an engineering-geological survey and an expert evaluation of the technological elements of project documents (Source:  www.netgazeti.ge). FactCheck addressed the Technical and Constructions Supervision Agency (LEPL) with the following questions:
• Was a construction permit issued by the Agency for the construction of the Parliament building in Kutaisi (Kutaisi, 26 Abashidze Street)?
• Has the Technical and Constructions Supervision Agency declared the readiness for occupancy of the Parliament building and what period was determined for the making of this occupancy readiness declaration (26 Abashidze Street)?
Based upon the response received from the Technical and Constructions Supervision Agency on 5 March, the construction permit for the Kutaisi Parliament building was issued on 28 November 2013. Of note is the fact that the Parliament building was officially opened and even had Parliamentary sessions being held there by that time. Concerning the declaration of the readiness for occupancy of the building, the same letter reports that the “application about declaring the abovementioned building ready for occupancy was submitted. The time period defined for the making of this declaration has not yet passed and the Agency is discussing the respective documentation.” By 31 March there was no administrative decree or legal act about the occupancy readiness of the Parliament building; however, the Agency representative stated that the Parliament building should have been declared ready for occupancy by that time. In order to obtain more information, FactCheck looked deeper into the documentation that served as the basis for the issuing of the construction permit for the Parliament building (Construction Permit No. 102/01-06, dated 28 November 2013, and other relevant documents concerning the abovementioned issue). As it turned out, on 19 November 2013, the State Service Bureau Ltd. submitted the construction project of the Georgian Parliament complex to the Technical and Constructions Supervision Agency (LEPL). The costs for the construction of the complex comprised GEL 318,408,481.24 (excluding furniture costs). The submitted documentation included:
1. The payment receipt of the construction permit fee (GEL 55,848)
2. The project documentation elaborated by the Spanish company CMD DOMINGO Y LAZARO INGENIEROS
3. The survey drawings displaying the factual situation
4. The expert evaluations prepared by the Levan Samkharauli National Forensics Bureau (LEPL)
5. The registration document from the National Agency of Public Registry and the cadastral map
Based upon the aforementioned documents, it became obvious that the State Service Bureau Ltd. was fined GEL 27,000 for starting the construction without any construction permits. The State Service Bureau Ltd. is the organisation responsible for the construction of the Parliament building in Kutaisi and was funded by the cost share of 100% by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. The expert evaluation provided by the Levan Samkharauli National Forensics Bureau contains the respective comments and remarks concerning the Parliament building; however, it also reports that the “project corresponds to the sustainability and firmness requirements.”   Conclusion The research revealed that the construction permit for the Parliament building in Kutaisi was issued by the respective agency on 28 November 2013. By this time the building was officially opened and even had Parliamentary sessions being held there. The State Service Bureau Ltd. had to pay a fine of GEL 27,000 for starting construction without the relevant construction permit. It is worthy of note that there was no relevant administrative decree about declaring the Parliament building ready for occupancy by 31 March 2013. Nevertheless, the representative of the abovementioned agency reported that the building should have been declared ready for occupancy by that time. As the information revealed, the construction permit was issued by the Agency after the construction was finished. Gogi Topadze is right when saying that the Parliament building was not declared occupancy ready (by the time he made this statement). Therefore, Gogi Topadze’s statement:  “We are violating the law by being in this building [the Parliament building in Kutaisi] today. This building has not been readied for occupancy whatsoever. It has not passed through all of the procedures that a finished construction should have,” is TRUE.
[1] For additional details see Chapter XVIII of Resolution No. 57 of the Government of Georgia dated 24 March 2009. [2] For additional details see Chapter XXII of Resolution No. 57 of the Government of Georgia dated 24 March 2009.