მიმდინარე წლის 16 იანვარს, პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ჟურნალისტებს შეხვდა. პრესკონფერენციაზე პრემიერ-მინისტრმა ეკონომიკის გაჯანსაღებაზე ისაუბრა, მისი თქმით: „2013 წელს წინა წლებისგან განსხვავებით, ეკონომიკაში წარმმართველი როლი კერძო სექტორს ეკავა. სოფლის მეურნეობაში რეალური ზრდის მაჩვენებელი 9%-ს შეადგენს. საფინანსო საქმიანობა 7,6%-ით გაიზარდა, ოპერაციები უძრავი ქონებით, იჯარა - 6,3%-ით. დამამუშავებელი მრეწველობა და ვაჭრობა - 4,5%-ით“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პრემიერის განცხადებით და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
ეკონომიკა ძირითადად კერძო სექტორს ეყრდნობა და შესაბამისად, წარმმართველი როლიც კერძო სექტორს უკავია. რა თქმა უნდა, 2013 წელს, ისევე როგორც გასულ წლებში, კერძო სექტორს წარმმართველი როლი ეკავა.
ჩვენ ლოგიკურად ვივარაუდეთ, რომ პრემიერ-მინისტრი მთლიანი კაპიტალის ფორმირებაში [ქვეყნის შიგნით განხორციელებული მთლიანი ინვესტიცია] სახელმწიფოს მონაწილეობის შემცირებაზე მიუთითებდა. ჩვენ გადავამოწმეთ, 2013 წელს ეკონომიკაში წარმმართველი როლი სახელმწიფო ინვესტიციებს ეკავა თუ კერძოს. ამის გასარკვევად, ჩვენ ავიღეთ შემდეგი სტატისტიკური მონაცემები: არაფინანსური აქტივების შეძენა და ძირითადი კაპიტალის მთლიანი ფორმირება.
2013 წლის ნაერთ ბიუჯეტში არაფინანსური აქტივების შეძენამ (რაც წარმოადგენს სახელმწიფოს მხრიდან ქვეყანაში განხორციელებულ ინვესტიციებს) 9 თვის (იანვარი-სექტემებრი) მონაცემებით 544.5 მლნ ლარი შეადგინა. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით კი ძირითადი კაპიტალის მთლიანმა ფორმირებამ 2013 წლის პირველი სამი კვარტლის მონაცემებით, 4 მილიარდ 193 მლნ ლარი შეადგინა. შესაბამისად, 2013 წელს (სამი კვარტლის მონაცემებით) სახელმწიფოს ინვესტიციამ მთლიან ინვესტიციაში დაახლოებით 13% შეადგინა.
2012 წელს არაფინანსური აქტივების შეძენამ 1 მილიარდ 498 მლნ ლარი შეადგინა, ხოლო ძირითადი კაპიტალის მთლიანმა ფორმირებამ 6 მილიარდ 496 მლნ ლარი. რაც იმას ნიშნავს, რომ 2012 წელს სახელმწიფო ინვესტიციის ოდენობამ მთლიან ინვესტიციაში დაახლოებით 23% შეადგინა.
2011 წელს არაფინანსური აქტივების შეძენამ 1 მილიარდ 675 მლნ ლარი, ხოლო ძირითადი კაპიტალის მთლიანმა ფორმირებამ 5 მილიარდ 474 მლნ ლარი შეადგინა. შესაბამისდ, სახელმწიფოს ინვესტიციამ მთლიან ინვესტიციაში დაახლოებით 30% შეადგინა.
2010 წელს სახელმწიფო ინვესტიციამ მთლიანი ინვესტიიციის 38%, ხოლო 2009 წელს კი - 45% შეადგინა.
როგორც ვხედავთ, 2013 წელს მთლიან ინვესტიციებში სახელმწიფო ინვესტიციების წილი შემცირდა და შესაბამისად, გაიზარდა კერძო ინვესტიციები.
აღსანიშნავია, რომ კერძო ინვესტიციების მოცულობა წინა წლებშიც მნიშვნელოვნად აღამატებოდა სახელმწიფო ინვესტიციებს. ამასთან, 2009-2012 წლის სტატისტიკის მიხედვით, სახელმწიფო ინვესტიციების წილი მთლიან ინვესტიციებში მცირდება (როგორც პროცენტულად, ასევე თანხობრივად). ეს პროცესი კი 2013 წელსაც გაგრძელდა.
პრემიერ-მინისტრი ასევე, საუბრობს 2013 წელს სხვადასხვა სექტორში რეალური ზრდის მაჩვენებლებზე. აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის ოთხივე კვარტლის მონაცემები ჯერ-ჯერობით არ არის გამოქვეყნებული. შესაბამისად, პრემიერის განცხადებაში მოყვანილი ფაქტები 2013 წლის პირველი სამი კვარტლის მონაცემებზე დაყრდნობით გადავამოწმეთ.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის 2013 წლის პირველი 3 კვარტლის [წინასწარი] მონაცემებით, სოფლის მეურნეობაში რეალური ზრდის მაჩვენებელი 9% იყო. აღნიშნულმა მაჩვენებელმა საფინანსო საქმიანობაში 7,6% შეადგინა. ოპერაციები უძრავი ქონებით, იჯარა და მომხმარებლისათვის მომსახურეობის გაწევის რეალური ზრდის მაჩვენებელი 6,2%-ია. დამამუშავებელი მრეწველობის რეალური ზრდის მაჩვენებელმა 4,1 % შეადგინა. ხოლო ვაჭრობა, ავტომობილების, საყოფაცხოვრებო ნაწარმისა და პირადი მოხმარების საგნების რემონტის რეალურმა ზრდამ 4,7% შეადგინა. შესაბამისად, 2013 წლის პირველი სამი კვარტლის მონაცემები ემთხვევა პრემიერ-მინისტრის განცხადებაში მოყვანილი ციფრებს.
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი განცხადების პირველ ნაწილში ამბობს, რომ „2013 წელს, წინა წლებისგან განსხვავებით, ეკონომიკაში წარმმართველი როლი კერძო სექტორს ეკავა“. წინადადების ამგვარი ფორმულირება არ არის სწორი, რადგანაც ეკონომიკა ძირითადად კერძო სექტორს ეყრდნობა, შესაბამისად ბუნებრივია, რომ წარმმართველი როლი მასში კერძო სექტორს უჭირავს. ლოგიკურად ვივარაუდეთ, რომ პრემიერ-მინისტრი მთლიანი კაპიტალის ფორმირებაში [ქვეყნის შიგნით განხორციელებული მთლიანი ინვესტიცია] სახელმწიფოს მონაწილეობის შემცირებაზე მიუთითებდა. ჩვენ ეს ფაქტიც გადავამოწმეთ. 2013 წელს წინა წელთან შედარებით, მთლიან ინვესტიციებში სახელმწიფო ინვესტიციების პროცენტული და თანხობრივი მაჩვენებელი შემცირდა. თუმცა, ბოლო წლების მონაცემებით, სახელმწიფო ინვესტიციების კლების ტენდენცია ყოველწლიურად ფიქსირდებოდა და ეს პროცესი 2013 წელსაც გაგრძელდა. ზოგადად კი ეკონომიკის განვითარებაში წარმმართველი როლი ყოველთვის კერძო ინვესტიციებს ეკავა. შესაბამისად, პრემიერ-მინისტრის განცხადების ზემოთაღნიშნული ნაწილი არ არის მართებული.
რაც შეეხება პრემიერის განცხადების მეორე ნაწილს, მართლაც, 2013 წლის პირველი სამი კვარტლის მონაცემებით, რეალური ზრდის მაჩვენებელმა სოფლის მეურნეობაში 9%, საფინანსო საქმიანობაში - 7,6%, ოპერაციებში უძრავი ქონებით, იჯარაში და მომხმარებლისათვის მომსახურეობის გაწევაში - 6,2%, დამამუშავებელი მრეწველობაში - 4,1 %, ხოლო ვაჭრობა - 4,7% შეადგინა.
ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება „2013 წელს წინა წლებისგან განსხვავებით ეკონომიკაში წარმართველი როლი კერძო სექტორს ეკავა. სოფლის მეურნეობაში რეალური ზრდის მაჩვენებელი 9%-ს შეადგენს. საფინანსო საქმიანობა 7,6%-ით გაიზარდა, ოპერაციები უძრავი ქონებით, იჯარა 6,3%-ით, დამამუშავებელი მრეწველობა და ვაჭრობა 4,5%-ით“, არის ნახევრად სიმართლე.
„2013 წელს წინა წლებისგან განსხვავებით, ეკონომიკაში წარმართველი როლი კერძო სექტორს ეკავა. სოფლის მეურნეობაში რეალური ზრდის მაჩვენებელი 9%-ს შეადგენს. საფინანსო საქმიანობა 7,6%-ით გაიზარდა, ოპერაციები უძრავი ქონებით, იჯარა 6,3%-ით, დამამუშავებელი მრეწველობ

Prime Minister Irakli Gharibashvili met with journalists at a press conference held on 16 January 2014. At the event, the Prime Minister spoke about the recovery of the economy. As stated by Gharibashvili: “Unlike in previous years, in 2013, the private sector played the predominant role in the economy. The indicator of real growth in agriculture stands at 9%. Financial intermediation grew by 7.6%, renting and real estate activities – by 6.3%, manufacturing and trade – by 4.5%.”
The state economy primarily relies on the private sector and, therefore, it naturally plays the leading role in the economy. Obviously, in 2013, equally as in previous years, the private sector played a predominant role in the economy.
FactCheck logically presumed that the Prime Minister was referring to the diminished contribution of the state in the gross fixed capital formation (total volume of investments made in the country). We inquired if the dominant position in the state economy in 2013 was held by the government or private investments. In the course of our query we analysed the statistical data on the acquisition of non-financial assets and gross fixed capital formation.
In line with the data of nine months (January-September) in the consolidated budget the acquisition of non-financial assets (which represents the investments made in the country by the government) amounted to GEL 544.5 million. According to the data provided by the National Statistics Office of Georgia, the gross fixed capital formation in the first three quarters of 2013 equalled GEL 193 million. Accordingly, in 2013 (based upon the data of three quarters) the share of government investments in the total volume of investments made in the country equalled 13%.
In 2012 the acquisition of non-financial assets totalled GEL 1.498 billion while the gross fixed capital formation amounted to GEL 6.496 billion. It can be deduced from these figures that in 2012 the share of government investments in the volume of total investments in the country equalled approximately 23%.
In 2011 the acquisition of non-financial assets reached GEL 1.675 billion while the gross fixed capital formation totalled GEL 5.474 billion. Consequently, in 2011 the share of government investments in the total pool of investments added up to 30%.
In 2010 government investments accounted for 38% of total investments while in 2009 the indicator stood at 45%.
As can be gathered from the figures shown above, in 2013 the share of government investments in the entire pool of investments saw a decrease and, correspondingly, an upturn was observed in the share of private investments.
It is worthwhile noting that the volume of private investments notably exceeded that of government investments in the previous years as well. Additionally, the trend witnessed in the period 2009-2012 shows a tendency of decrease in the share of government investments (decrease in the percentage as well as the numerical sum). This process saw due continuation in 2013.
The Prime Minister also discusses the indicators of real growth witnessed in various sectors in 2013. It should be noted that the data for all four quarters of 2013 is yet to be published. Therefore, we verified the accuracy of the numbers indicated by the Prime Minister based upon the data of the first three quarters of 2013.
In accordance with the (preliminary) data of the first three quarters of 2013 provided by the National Statistics Office of Georgia, the real growth in the agricultural sector amounted to 9%. Financial intermediation saw an increase of 7.6%. Renting, real estate and business activities grew by 6.2%. The real growth indicator for manufacturing equalled 4.1% while wholesale and retail trade, and repair of motor vehicles, motorcycles and personal and household goods increased by 4.7%. Accordingly, the data of the first three quarters comes in agreement with the figures indicated by the Prime Minister.
In the first part of his statement, Prime Minister Irakli Gharibashvili notes that: “Unlike in previous years, in 2013, the private sector played the predominant role in the economy.” This formulation of the statement is misleading given the widely known fact that the state economy is primarily relying on the private sector; therefore, naturally, the private sector plays a predominant role in it. We made a logical assumption that the Prime Minister was referring to the diminished contribution of the state in the gross fixed capital formation (total volume of investments made in the country). Throughout our research we verified this fact as well. In 2013, as compared to the preceding year, the numerical volume of the government investments as well as its percentage in the entire pool of investments made in the country saw a notable downturn. However, the data of the last years reveals a stable tendency of decrease in the government investments and this trend persisted throughout the year 2013. In general, private investments always play the major role in the development of the economy; therefore, this part of the Prime Minister’s statement is incorrect.
As for the second part of the PM’s statement, pursuant to the data of the first three quarters of 2013, the indicator of real growth in agriculture equalled – 9%, in financial intermediation – 7.6%, renting, real estate and business activities – 6.2%, manufacturing – 4.1% and trade – 4.7%.
FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement: “Unlike in previous years, in 2013, the private sector played the predominant role in the economy. The indicator of real growth in agriculture stands at 9%. Financial intermediation grew by 7.6%, renting and real estate activities – by 6.3%, manufacturing and trade – by 4.5%,” is HALF TRUE.