2013 წლის 13 ნოემბრის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე ბიუჯეტის პროექტის წარდგენისას, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა, განაცხადა: „ეკონომიკური ზრდის იმიტაცია, რომელიც იქმნებოდა წინა წლებში, ადამიანებს არ უგვრძნიათ, იმიტომ, რომ საქართველოში არ შემცირებულა არც უმუშევრობა, არც სიღარიბე“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, თუ რამდენად შეესაბამებოდა აღნიშნული განცხადება სიმართლეს და ის გადაამოწმა.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებზე დაყრდნობით,2012 წელს უმუშევრობის დონე საქართველოში 15%-ს შეადგენდა, დასაქმების დონე კი 56.8%-ს. 2003 წელს უმუშევრობის დონე 11.5%-ს შეადგენდა, დასაქმების დონე კი 58.6% იყო. შესაბამისად, „საქსტატის“ მონაცემებზე დაყრდნობით, 2012 წლის დასაქმება/უმუშევრობის მაჩვენებლები 2003 მაჩვენებლებთან შედარებით გაუარესებულია.
ცხრილიდან ასევე ჩანს, რომ უმუშევრობის დონე გაიზარდა 2004-2005 წლებში, რაც ძირითადად სახელმწიფო სექტორში კადრების შემცირებით და ეკონომიკის რესტრუქტურიზაციით იყო გამოწვეული. შემდეგ წლებში, უმუშევრობის დონე იცვლებოდა ეკონომიკის ზრდის ტემპის შესაბამისად, კერძოდ, 2006-2007 წლებში კლების ტენდენციაა, 2008-2009 წლებში კი უმუშევრობის დონე გაიზარდა, ხოლო 2010-2012 წლებში კი ისევ კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა.
ქვემოთ მოყვანილ გრაფიკებზე ასახულია სამუშაო ძალის, დასაქმებისა და უმუშევრობის დინამიკა 1998-2012 წლებში.
რაც შეეხება სიღარიბეს, სოციალური მომსახურების სააგენტოსა და „საქსტატის“ მიხედვით, სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის წილი 2012 წელს 9.7%-ს შეადგენს. თუმცა, აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებლის (სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის შეფარდება მოსახლეობის რაოდენობასთან) მონაცემები მხოლოდ 2007 წლიდან მოგვეპოვება და 2003 წლის მონაცემებთან მათი შედარების საშუალება ჩვენ არ გაგვაჩნია.
როგორც ქვემოთ მოყვანილი ცხრილიდან ჩანს, 2007 წელს სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის წილი 6.4% იყო. რუსეთ-საქართველოს ომის შემდგომ და მისგან გამოწვეული ეკონომიკური დაღმასვლის შედეგად, ეს მაჩვენებელი 2009 წელს 9.9%-ს მიუახლოვდა. 2009-2012 წლების მონაკვეთში კი ეს მაჩვენებელი გაუმჯობესების ტენდენციით არ ხასიათდებოდა. თუმცა, 2012 წლის მაჩვენებელი 2009 წლის მაჩვენებელთან შედარებით, უმნიშვნელოდ გაუმჯობესებულია, 2007 წელთან შედარებით კი გაზრდილია 3.3%-ით.
იმის გათვალისწინებით, რომ სიღარიბის მაჩვენებლები მხოლოდ 2007 წლიდან მოგვეპოვება და 2012 წლისა და 2003 წლების მაჩვენებლების შედარების საშუალება არ გაგვაჩნია, რთული სათქმელია საქართველოში სიღარიბე გაიზარდა თუ შემცირდა ამ პერიოდში. ამასთან, მონაცემები დათვლილია სოციალური მომსახურების სააგენტოს მიერ და ისინი სოციალური დახმარების მიმღებ პირთა ოდენობას აღრიცხავს და არა უშუალოდ სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის რაოდენობას.
რაც შეეხება ფარდობითი სიღარიბის მაჩვენებლებს, უნდა აღინიშნოს, რომ „საქსტატის“ მიერ დათვლილი ორივე ფარდობითი სიღარიბის მაჩვენებელი 2013 წელს უფრო დაბალია, ვიდრე 2004 წელს, ანუ ფარდობითი სიღარიბის მაჩვენებლები მცირედით, თუმცა მაინც გაუმჯობესებულია.
აქვე აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკაში დასაქმებულთა რაოდენობის ცვლილება და სიღარიბის მაჩვენებელი ეკონომიკური ზრდის რეალურობაზე მსჯელობისა და ცალსახა დასკვნის გაკეთების საკმარისი პარამეტრები არ გახლავთ. სიღარიბის აბსოლუტურ მაჩვენებლებში აღმოფხვრა ეკონომიკური ზრდასთან ერთად დამოკიდებულია შემოსავლების განაწილების პოლიტიკაზე, ანუ იმაზე, თუ რამდენად სოციალურად ორიენტირებულია ფისკალური პოლიტიკა.
ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად დასაქმებულთა რაოდენობა შესაძლოა არ იზრდებოდეს, თუკი ეკონომიკის რესტრუქტურიზაცია მიმდინარეობს (მაგალითად, სახელმწიფო ბიუროკრატიის შემცირება) და სახეზეა ტექნოლოგიური პროგრესი, დასაქმებულთა პროდუქტიულობის ზრდა და ა.შ.
2004-2012 წლებში ნომინალური მშპ გაიზარდა 3-ჯერ, რეალური მშპ 1.7-ჯერ, მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 3-ჯერ, ქვეყნის ბიუჯეტი 7.5-ჯერ, პენსია 8.5-ჯერ, საშუალო ნომინალური ხელფასი 4.5-ჯერ, ექსპორტი 5.1-ჯერ და ასე შემდეგ. ამ შედეგის მიღწევა მხოლოდ ჩრდილოვანი ეკონომიკის და კორუფციის დონის შემცირებით, ბუნებრივია, შეუძლებელი იყო და არც 2004 წლამდე არსებული ეკონომიკის სიდიდე იძლეოდა ზემოთ ჩამოთვლილი მაჩვენებლების მიღწევის საშუალებას. შესაბამისად, ზემოთ მოყვანილი მაჩვენებლები მხოლოდ ეკონომიკის რეალური ზრდით იქნა მიღწეული და ამდენად, ფინანსთა მინისტრის პათოსი, რომ 2003-2012 წლებში ეკონომიკური ზრდა ხელოვნური და იმიტირებული იყო, ცალსახად შორსაა რეალობისგან.
შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოში სიღარიბისა და უმუშევრობის მაჩვენებლები ნამდვილად არ გაუმჯობესებულა. 2012 წელს უმუშევრობის დონე, 2004 წელთან შედარებით გაზრდილია 2.4%-ით, ხოლო, აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებლის კლების ტენდენცია არ შეინიშნება უკანასკნელი 4 წლის განმავლობაში.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ფარდობითი სიღარიბე მეტწილად უჩვენებს, თუ როგორ ნაწილდება ეროვნული შემოსავალი მოსახლეობას შორის და არა რამდენი ადამიანი ცხოვრობს სიღარიბეში. ამ უკანასკნელის გამომხატველია აბსოლუტური სიღარიბის მაჩვენებელი, რომელიც 2007 წლიდან მოგვეპოვება და რომლის გაუარესებაც 2008-2009 წლების ეკონომიკურმა კრიზისმა გამოიწვია.
რაც შეეხება მშპ-ის ფინანსთა მინისტრის განცხადებას ეკონომიკის ზრდის ტემპის იმიტაციის თაობაზე, იგი ცალსახად მცდარია. უტყუარ ფაქტს წარმოადგენს ის, რომ ქვეყნის ნომინალური მშპ გაზრდილია 3-ჯერ, რეალური მშპ 1.7-ჯერ, ერთ სულ მოსახლეზე ნომინალური შემოსავალი 3.8-ჯერ, ბიუჯეტი 7.5-ჯერ და ა.შ. ფაქტია ისიც, რომ ეს მაჩვენებლები მხოლოდ ეკონომიკის რეალური ზრდის შედეგად იქნა მიღწეული. შესაბამისად, ამ მაჩვენებლების მნიშვნელობის ნიველირება და მათ იმიტირებულობაზე საუბარი, ეკონომიკური თვალსაზრისით, საფუძველს მოკლებულია.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით რომ ნოდარ ხადურის განცხადება, „ეკონომიკური ზრდის იმიტაცია, რომელიც იქმნებოდა წინა წლებში, არ უგვრძნია ადამიანებს, იმიტომ რომ საქართველოში არ შემცირებულა არც უმუშევრობა, არც სიღარიბე“, არის ნახევრად სიმართლე.

Presenting the draft state budget at the plenary session of the Parliament of Georgia on 13 November 2013, Minister of Finance, Nodar Khaduri, stated: “The imitation of economic growth, which was being contrived throughout the past years, was not felt by the people as poverty and unemployment saw no decrease in the country.”
In line with the data provided by the National Statistics Office of Georgia, the rate of unemployment equalled 15% in 2012 while the rate of employment stood at 56.8%. In 2003 the unemployment rate was equal to 11.5% and the rate of employment was 58.6%. Subsequently, based upon the data of GeoStat, employment/unemployment indices worsened in 2012 relative to 2003.
It can also be gathered from the table that unemployment rates saw an increase in 2004-2005 which was primarily caused by personnel cuts in the government sector and the restructuring of the economy. In the following years, the rates of unemployment varied according to the changes in the economic growth rates. In 2006-2007 unemployment rates demonstrated a tendency of a decrease; in 2008-2009 the indices saw an upturn while in 2010-2012 rates started declining again.
The graphs shown below present the dynamics of the Georgian labour force, employment and unemployment in the years 1998-2012.
As concerns poverty, according to the Social Service Agency and GeoStat, the share of population under the poverty threshold equalled 9.7% in 2012. Measurements of the headcount index of poverty (the share of the population under the poverty threshold) became available solely starting from 2007. Therefore, we have no means of comparing these figures with the indicators of 2003.
As can be seen in the chart depicted below, in 2009 the share of the population under the poverty threshold amounted to 6.4%. Owing to the Russian-Georgian war and the economic downturn resulting from it, the indicator came close to 9.9% in 2009. In the period between 2009 and 2012 the indices did not see any significant improvement; the figure for 2012 is slightly lower than that of 2009 while compared to the indicator of 2007 it shows an increase of 3.3%.
Considering that we hold statistical data on poverty rates only starting from 2007 and, therefore, cannot compare the indices of 2003 and 2012, it proves fairly difficult to estimate whether or not poverty has grown or decreased in the given period. Furthermore, the given indices are calculated by the Social Service Agency and reflect the number of people receiving social assistance and not immediately the number of people under the poverty threshold.
As for the relative poverty, it is to be noted that both indicators of relative poverty calculated by GeoStat are lower in 2013 than in 2004. Hence, the relative poverty indicator saw a minor, but still certain, improvement in the given period.
It is also worthwhile noting that the change in the number of people employed in the economy and the indicator of poverty do not provide sufficient data for making judgements about the reality of economic growth and drawing a definite conclusion on the matter. Aside from the economic growth, improvement in the indices of registered poverty also depends upon the policy of income distribution.
The economic growth might not spur an increase in the rates of employment if a restructuring of the economy is underway (a shrinking of state bureaucracy, for instance) or technological progress raises the productivity of the employed.
In the period 2004-2012 nominal GDP saw a threefold growth, the real GDP – 1.7-fold, GDP per capita – threefold, state budget – 7.5-fold, pension – 8.5-fold, average nominal wage – 4.5-fold, export – 5.1-fold and so forth. Naturally, such results could not have been attained solely based upon the shadow economy and the reduction of corruption in the country and the size of the economy prior to 2004 presented no means of achieving such successes either. Consequently, the above-listed indices have been reached only due to real economic growth and the Minister’s assertions suggesting that the economic growth of 2003-2012 had been artificial and fabricated is certainly far from the reality.
It is safe to say that the indicators of poverty and unemployment have seen no improvement as compared to 2004. In 2012 the rates of unemployment were 2.4 times higher relative to the indicators of 2004 and the indices of the registered poverty have shown no tendency of a decrease throughout the last four years.
It should also be emphasised that the relative poverty mostly reflects how national income is distributed in the population and not how many people live in poverty. The poverty indicator is the headcount index of poverty. Data on the headcount index is available only starting from 2007 and the observed rise in it occurred due to the economic crisis of 2008-1009.
As for the GDP, the Minister’s allegations claiming the economic growth rate to be simply an imitation are undoubtedly false. It is a solid fact that the nominal GDP of Georgia saw a threefold increase, the real GDP grew 1.7-fold, nominal income per capita – 3.8-fold, the state budget – 7.5-fold and so forth. It is also evident that these indicators have been achieved based upon the real growth of the economy. Therefore, it is economically unjustifiable to diminish the significance of these indicators and speak about the imitation of the economic growth.
Consequently, we conclude that Nodar Khaduri’s statement, “The imitation of economic growth, which was being contrived throughout the past years, was not felt by the people as poverty and unemployment saw no decrease in the country,” is HALF TRUE.