„საბჭოთა კავშირის“ დაშლის შემდეგ, ყველაზე გრძელი ხიდი ჩვენ ავაშენეთ
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზაქარია ქუცნაშვილის განცხადება არის სიმართლე.
01/04/2019TrueThe statement is accurate and nothing is missing -
Under the Georgian Dream’s rule, prices on medication increased by 60%, on healthcare by 37%, on utilities by 17% and on food by 20%
საქართველოში გვაქვს სპეციფიკური დანიშნულების 6 ბოტანიკური ბაღი და ყველა მე-19 საუკუნეშია შექმნილი. საუკუნეა ასეთი ობიექტი არ შექმნილა
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი გაჩეჩილაძის განცხადება არის სიმართლე.
29/03/2019TrueThe statement is accurate and nothing is missing -
ერთ-ერთი კვლევის თანახმად, ზოგად უნარებში მიღებული ქულა განსაზღვრავს იმას, რომ აბიტურიენტი უფრო პრესტიჟულ უნივერსიტეტში ხვდება
19/03/2019TrueThe statement is accurate and nothing is missing -
Akaki Zoidze:
A total of 11,400 people die annually from tobacco-related diseases in Georgia… As a result of tobacco consumption, GEL 825 million in damage is inflicted to this country
Verdict: FactCheck concludes that Akaki Zoidze’s statement is TRUE.
18/03/2019TrueThe statement is accurate and nothing is missing -
Ivanishvili promised IDPs to build 100,000 houses. Each house would have cost USD 60,000 on average but he has not built any
სკოლის დამამთავრებელი გამოცდები არის ამერიკის შეერთებულ შტატებში, გერმანიაში, ავსტრიაში, ფინეთში. ამ გამოცდების ქულებით მიდიან შემდეგ უნივერსიტეტებში სხვადასხვა მოდიფიკაციით
09/03/2019TrueThe statement is accurate and nothing is missing -
Shota Nareklishvili:
თელავში, ყოფილი სამხედრო ქალაქის კორპუსებში მაცხოვრებლებს, ბინები სიმბოლურ ფასად დაუკანონდათ
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, თელავის მერის განცხადება არის სიმართლე.
05/03/2019TrueThe statement is accurate and nothing is missing -
ნორმა, რომელიც რეფერენდუმის გარეშე გადასახადების გაზრდას კრძალავდა, ინვესტორების მოზიდვის ერთ-ერთი გარანტი იყო. შეგახსენებთ, რომ 2018 წელს ინვესტიციების ისედაც ძალიან სერიოზული შემცირებაა
27/02/2019TrueThe statement is accurate and nothing is missing -
We implemented European standards and as a result, lead concentration in the air, both in Tbilisi and in other cities, is below the allowed level
Verdict: FactCheck concludes that Gia Gachechiladze’s statement is TRUE.