„...ჩვენ ვამბობთ, რომ ეკონომიკაში დღეს არის ცუდი მდგომარეობა, რომ ეკონომიკაში არის რეცესია...“
2013 წლის 18 სექტემბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, უმცირესობის წარმომადგენელმა, დეპუტატმა ზურაბ მელიქიშვილმა, განაცხადა: „...ჩვენ ვამბობთ, რომ ეკონომიკაში დღეს არის ცუდი მდგომარეობა, რომ ეკონომიკაში არის რეცესია...“.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა გამოეკვლია, რამდენად მართებულია დღეს საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობის რეცესიად შეფასება.
უკანასკნელ წლებთან შედარებით, საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი შემცირებულია. მშპ-ის რეალური ზრდის ტემპი 2013 წელს [პირველი 7 თვის მდგომარეობით] დაეცა 1.7%-მდე, მაშინ, როდესაც საქართველოს ეკონომიკა უკანასკნელი სამი წლის განმავლობაში 6-7%-ით იზრდებოდა.
მიუხედავად ეკონომიკის დაბალი ზრდის ტემპებისა, მისი რეცესიად შეფასება ჯერ კიდევ ნაადრევია. რეცესიის ყველაზე თვალსაჩინო გამოხატულებაა მშპ-ის კლება [და არა მშპ-ის ზრდის ტემპის კლება] 2 კვარტლის ან მეტი პერიოდის განმავლობაში. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, მშპ-ის რეალური ზრდის ტემპი უარყოფით მაჩვენებელში უნდა გამოიხატოს 2 კვარტლის ან მეტი პერიოდის განმავლობაში.
მიუხედავად იმისა, რომ მშპ-ის კლება 2 კვარტლის ან მეტი პერიოდის განმავლობაში ეკონომიკის რეცესიაში ყოფნის შეფასების ბოლომდე სრულყოფილი მეთოდი არ არის, იგი მაინც ძირითად განმსაზღვრელად ითვლება.
„საქსტატის“ მიერ გამოქვეყნებული მონაცემების თანახმად, 2013 წლის განმავლობაში ეკონომიკა დაბალი ტემპებით, მაგრამ მაინც იზრდება. ოქტომბერ-ივლისის პერიოდის საშუალო რეალური ზრდის ტემპმა დაახლოებით 2.0% შეადგინა, ხოლო 2013 წლის პირველი 7 თვის საშუალო რეალური ზრდის ტემპი კი 1.7% იყო [აგვისტოს და სექტემბრის თვეების მონაცემები ჯერ გამოქვეყნებული არ არის].
2013 წელს წინა წლებთან შედარებით სახეზეა ეკონომიკის რეალური ზრდის ტემპის კლება. შესაბამისად, დეპუტატი მართალია, როცა ის ეკონომიკის არასახარბიელო მდგომარეობაზე აკეთებს აქცენტს. მიუხედავად ამისა, ვინაიდან გასული თვეების განმავლობაში ეკონომიკა, დაბალი ტემპით, მაგრამ მაინც იზრდებოდა, დღევანდელი ეკონომიკური მდგომარეობის რეცესიად შეფასება არამართებულია. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ დეპუტატ ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება: „...ჩვენ ვამბობთ, რომ ეკონომიკაში დღეს არის ცუდი მდგომარეობა, რომ ეკონომიკაში არის რეცესია...“, არის ნახევრად სიმართლე.

At the plenary session of the Parliament of Georgia held on 18 September 2013, Zurab Melikishvili, MP from the Parliamentary Minority, stated:  “…We declare that the current state of the economy is bad. The economy is going through a recession…”
inquired about the accuracy of the evaluation claiming the present economic situation to be equal to a recession.
In comparison with recent years the growth rate of the economy has seen a decrease. Real GDP growth rate has dropped to 1.7% in 2013 [based on the data for the first seven months] while throughout the last three years the economy has been growing at a rate of 6-7%.
123 Despite the evident low rates of economy growth, assessing the situation as a recession would be premature. The clearest manifestation of a recession
would be a decrease of GDP (not GDP growth rate) throughout two quarters or a longer period. To put it in different words, the Real GDP growth rate would have to be represented by negative numbers during a period of two or more quarters.
Basing the evaluation of a recession solely upon a decline of GDP is not an entirely flawless approach but is still considered to be the prevailing one.
As observed in the data published by GeoStat, in 2013 the economy has seen, even if small, evidence of economic growth. The average GDP growth rate in the period between October and July amounted to about 2.0% while the same indicator in the first seven months of 2013 was at 1.7% (data for August and September is still not published).
1234
Conclusion In 2013 Real GDP growth rates were evidently lower than in previous years. Therefore, the MP rightly points to the unfavourable state of affairs in the economy. Nevertheless, assessing the current situation as a recession would be inaccurate since the economy has been growing in 2013, however low those growth rates may be. Consequently, we conclude that Zurab Melikishvili’s statement:  “...We declare that the current state of the economy is bad. The economy is going through a recession...” is HALF TRUE.