ბოლო 1 წელიწადში რეფინანსირების განაკვეთი 11%-დან 8%-მდე შევამცირეთ
ინფლაციის გაკონტროლებისთვის ეროვნულ ბანკს რამდენიმე მექანიზმი გააჩნია, მათგან ერთ-ერთი რეფინანსირების განაკვეთია. რეფინანსირების განაკვეთის ზრდისას, საპროცენტო განაკვეთს კომერციული ბანკებიც ზრდიან, რაც დაკრედიტებას აძვირებს, გაძვირებული კრედიტი კი სესხზე მოთხოვნასა და შესაბამისად ფულის მასის ზრდის ტემპს ამცირებს. შემცირებული ინფლაციის მიუხედავად, მაღალი განაკვეთი მაინც პრობლემურია, რადგან გაძვირებული დაკრედიტება ეკონომიკურ აქტივობას ამცირებს, ამიტომ ცენტრალური ბანკები ერთგვარ ოქროს შუალედის პოვნას ცდილობენ ხოლმე, რათა შეძლებისდაგვარად, ინფლაციაც გაკონტროლდეს და ეკონომიკური ზრდის ტემპიც შენარჩუნდეს.
რეფინანსირების განაკვეთი წლების განმავლობაში იცვლებოდა. მაქსიმუმს - 12%-ს, 2008 წელს აღწევდა, მინიმუმს - 3.75%-ს, 2013 წელს. რუსეთის უკრაინაში შეჭრამდე, 2022 წლის თებერვალში, განაკვეთი 10.5%-ს უთანაბრდებოდა, იმავე წლის მარტში ის 11%-მდე გაიზარდა და 1 წელი უცვლელად შენარჩუნდა. ეროვნულმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის შერბილება 2023 წლის მაისიდან დაიწყო და 2024 წლის მაისში 8%-მდე შეამცირა.
ერთწლიან პერიოდში, 2023 წლის მაისიდან 2024 წლის მაისამდე, რეფინანსირების განაკვეთი 3 პროცენტული პუნქტით - 11%-დან 8%-მდე შემცირდა, შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრმა“ ნათია თურნავას განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.
ანალიზი: ეროვნული ბანკის პრეზიდენტობის მოვალეობის შემსრულებელმა, ნათია თურნავამ, 30 ივლისს მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტის სხდომის დასრულების შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა: „ჩვენ ეტაპობრივი შემსუბუქების პოლიტიკა გვქონდა გაცხადებული და ბოლო ერთი წლის განმავლობაში ყველაზე მაღალი ნიშნულიდან, 11%-დან რეფინანსირების განაკვეთი ჩამოვიყვანეთ 8%-მდე“.
ეროვნული ბანკის ძირითადი ამოცანა ფასების სტაბილურობის უზრუნველყოფაა (მუხლი 3). ამ ამოცანის შესასრულებლად ფინანსურ მარეგულირებელს რამდენიმე ინსტრუმენტი გააჩნია, რომელთაგანაც ერთ-ერთი რეფინანსირების განაკვეთია.
ეროვნული ბანკი ეროვნულ ვალუტაში კომერციულ ბანკებზე გასცემს სესხს, რის შემდეგაც გარკვეული ფასნამატით კომერციული ბანკები კრედიტებს მოქალაქეებს აძლევენ. 2024 წლის 1-ლი ივლისის მდგომარეობით ცვლად საპროცენტო განაკვეთზე 176 ათასზე მეტი მსესხებლის სესხი იყო მიბმული. უმეტესი მათგანი რეფინანსირების სესხზეა მიბმული, დასაშვებია ასევე თბილისის ბანკთაშორისი საპროცენტო განაკვეთი - TIBR, რომლის განაკვეთიც რეფინანსირების სესხის იდენტურია ან მასთან ძალიან ახლოსაა.
რეფინანსირების განაკვეთის ზრდისას, დაკრედიტება ძვირდება და შემცირებისას პირიქით, იაფდება. თუ კომერციული ბანკი რეფინანსირების განაკვეთს პირობითად 3 პროცენტულ პუნქტს უმატებს, მაშინ 8%-იანი განაკვეთის პირობებში მოქალაქისთვის სესხი 11%-იანი იქნება, 12%-იანი განაკვეთის პირობებში - 15%.
პროდუქტზე ფასის ზრდისას, როგორც წესი, მოთხოვნა მცირდება, კლებისას კი იზრდება. მოთხოვნა-მიწოდების ეს კანონი საბანკო სესხების მიმართაც მუშაობს. რაც უფრო დაბალ პროცენტში იქნება, სესხი მით მეტი ადამიანი შეძლებს მათ მომსახურებას.
მიზეზი, რის გამოც ეროვნული ბანკი გასაცემი სესხების შემცირებას ცდილობს, ფულის მასის ზრდის შემცირებაა, რომელიც თავის მხრივ ინფლაციაზე ახდენს გავლენას. ინფლაციაზე გავლენას მრავალი ფაქტორი ახდენს და მათ შორის ერთ-ერთი, თუმცა არა ერთადერთი, ფულის მასაა.
დაკრედიტების ზრდა, ერთი მხრივ, ეკონომიკას ახალისებს, უფრო მეტი ადამიანი ყიდულობს ბინას, ავტომობილსა თუ საოჯახო ტექნიკას, უფრო მეტი ადამიანი აკეთებს რემონტს, უფრო მეტი ადამიანი იწყებს ბიზნესს... მეორე მხრივ, სამომხმარებლო ფასების ზრდა მოქალაქეთა დანაზოგებს ამცირებს და აღარიბებს კიდეც მათ, ვისი ნომინალური შემოსავალიც არ იზრდება, ან იზრდება, ოღონდ ინფლაციაზე დაბალი ტემპით. შესაბამისად, ეროვნული ბანკი ცდილობს ერთგვარი ოქროს შუალედი იპოვოს, რათა შესაძლებლობების ფარგლებში მაღალ ეკონომიკურ ზრდასაც მიაღწიოს და დაბალ ინფლაციასაც.
2008 წლის იანვარში რეფინანსირების განაკვეთი 10%-ს შეადგენდა, რომელიც აპრილში 12%-მდე გაიზარდა და 4 თვე შენარჩუნდა. 12%-იანი განაკვეთი დღემდე რეკორდულად რჩება. 2013 წლის 15 აგვისტოდან 2014 წლის 13 თებერვლამდე რეფინანსირების განაკვეთი მინიმალურ 3.75%-იან ნიშნულზე ნარჩუნდებოდა, იმავე წელს ის მცირედით - 4%-მდე, ხოლო მომდევნო წელს მკვეთრად, 8%-მდე გაიზარდა.
2021 წლის აგვისტოში, 13-წლიანი პაუზის შემდეგ, რეფინანსირების განაკვეთი ორნიშნა პროცენტულ მაჩვენებელს გაუტოლდა. 2022 წლის 30 მარტიდან 2023 წლის 29 მარტამდე განაკვეთი 11%-ს შეადგენდა. გასული წლის მაისიდან ეროვნულმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკის ეტაპობრივი შერბილება დაიწყო. მარეგულირებელი განაკვეთს 0.25-0.50 პროცენტული პუნქტით ამცირებდა, რითაც 2024 წლის მაისში ის 8%-ს გაუთანაბრდა.
რეფინანსირების განაკვეთზე საბოლოო გადაწყვეტილებას ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი იღებს, რომელიც მეტწილად მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტის რეკომენდაციით ხელმძღვანელობს. კომიტეტი 14 წევრისაგან შედგება. მის შემადგენლობაში ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, სამი ვიცე-პრეზიდენტი, შესაბამისი დეპარტამენტებისა და განყოფილებების ხელმძღვანელები შედიან. კომიტეტი ჩვეულებრივ კვარტალში ორჯერ იკრიბება, თუმცა დასაშვებია რიგგარეშე სხდომაც.
გრაფიკი 1: მონეტარული პოლიტიკის (რეფინანსირების) განაკვეთი
თუ იმავე პერიოდის (2008-2024 წლების) ინფლაციის მაჩვენებელს დავხედავთ, აღმოვაჩენთ, რომ თითქმის ყოველთვის მაღალ ინფლაციას თან მაღალი რეფინანსირების განაკვეთი ახლდა თან. 2008 წელს ინფლაცია 10%-ს აღწევდა, 2009 წელს 1.7%-მდე შემცირდა, 2021-2022 წლებში კი ორნიშნა პროცენტულ მაჩვენებლამდე გაიზარდა (2021 წელს საშუალო წლიურმა ინფლაციამ 9.6% შეადგინა, მაგრამ ნოემბერ-დეკემბერში 13.9%-ს გაუტოლდა). გამონაკლისს 2023 წარმოადგენდა, როცა ინფლაცია 2.5%-მდე შემცირდა, მაგრამ რეფინანსირების განაკვეთი 10%-ზე შენარჩუნდა. ეროვნული ბანკი კონსერვატიულ პოზიციას სიფრთხილითა და რისკების არსებობით ხსნიდა. ბოლო 30 ივლისით დათარიღებულ პრესრელიზშიც აღნიშნულია, რომ გლობალური ეკონომიკური გაურკვევლობა, ნავთობზე და სურსათზე ფასების მერყეობა, ასევე ჩინეთიდან ტრანსპორტირების ღირებულების ზრდა, იმპორტირებულ პროდუქციაზე ინფლაციის რისკს ზრდის, რასაც მოსალოდნელზე ძლიერი შიდა ეკონომიკური აქტივობაც ემატება.
ნათია თურნავას განმარტებით, „ნეიტრალური განაკვეთი“ 7%-ია, საითკენაც ეროვნული ბანკი ისწრაფვის და ამ მიზნისკენ სვლას ნელი ნაბიჯით კვლავ გააგრძელებს. თუ განაკვეთი მართლა შემცირდა 7%-მდე, ეს ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი იქნება 2019 წლის სექტემბრის შემდეგ.
იმის გათვალისწინებით, რომ ერთწლიან პერიოდში - 2023 წლის მაისიდან 2024 წლის მაისამდე, რეფინანსირების განაკვეთი მართლაც შემცირდა 3 პროცენტული პუნქტით, 11%-დან 8%-მდე, „ფაქტ-მეტრმა“ ნათია თურნავას განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.

Natia Turnava: “We have lowered the refinancing rate from 11% to 8% over the past year.”
The National Bank of Georgia (NBG) utilises several mechanisms to control inflation, including adjustments to the refinancing rate. Commercial banks typically increase the interest rate on loans when the refinancing rate increases, making borrowing more expensive and leading to a reduction in loan demand. Consequently, this decrease reduces the overall money supply growth rate. High interest rates still pose challenges despite lower inflation as making loans more costly decreases economic activity. Therefore, central banks try to find a golden mean to achieve both goals – controlling inflation and maintaining economic activity.
The refinancing rate has fluctuated over the years, reaching the maximum of 12% in 2008 and the minimum of 3.75% in 2013. The rate amounted to 10.5% prior to Russia’s full-scale invasion of Ukraine in February 2022, increasing to 11% in March of the same year and maintaining this rate for the next year. The NBG began easing its monetary policy in May 2023 and decreased the rate to 8% in May 2024.
The refinancing rate decreased from 11% to 8% from May 2023 to May 2024, representing a three percentage-point decrease. Hence, FactCheck concludes that Natia Turnava’s statement is TRUE.
During a briefing following the Monetary Policy Committee meeting on 30 July, the Acting Governor of the National Bank of Georgia (NBG), Natia Turnava stated: “We have implemented a gradual monetary easing policy over time, managing to reduce the refinancing rate from its highest mark of 11% to 8%.”
Ensuring price stability is one of the key objectives of the NBG as outlined in Article 3. The financial regulatory mechanism employs several instruments to achieve the aforementioned aim, including adjustments to the refinancing rate.
The NBG grants loans to commercial banks in the national currency which these banks then use to issue loans to individuals at higher rates. Over 176,000 borrowers had loans with variable interest rates as of 1 July 2024. Most of these rates are linked to the refinancing rate set by the NBG with some also tied to the Tbilisi Interbank Rate – TIBR which is either identical to or very close to the refinancing rate.
The cost of lending becomes more expensive when the refinancing rate increases and vice versa. If the commercial bank adds a margin of three percentage points to the refinancing rate of 8%, the interest rate for a loan to a citizen would constitute 11%. Additionally, if the refinancing rate was 12%, the interest rate would amount to 15% with the same margin.
The demand on a product typically decreases when its price increases and the demand generally increases when the price decreases. This principle of supply and demand also applies to bank loans. The lower the interest rate is on borrowing, the more people will take out loans.
The NBG attempts to reduce borrowing in the economy to decrease the money supply growth rate which in turn impacts inflation. Money supply is one of the numerous factors that affect inflation.
Whilst the increase in lending can stimulate the economy by encouraging spending on apartments, cars and household appliances, fostering home improvements and establishing new businesses, this boost in consumer prices decreases savings and negatively impacts individuals whose nominal incomes do not increase parallel with inflation. Thus, the NBG aims to find a golden mean balance in an attempt to achieve both goals – high economic growth rate and low inflation.
The refinancing rate amounted to 10% in January 2008, then increasing to 12% in April of the same year and maintaining the same level for four months. The refinancing rate of 12% remains the peak on record to this day. The refinancing rate was at a historically low mark of 3.75% from 15 August 2013 to 13 February 2014. The rate increased slightly to 4% later in 2014 and surged to 8% by the following year.
The refinancing rate once again reached a double-digit percentage in August 2021, after a 13-year period, constituting 11% from 30 March 2022 to 29 March 2023. The NBG began to gradually ease its monetary policy. The regulatory mechanism reduced the rate by 0.25 to 0.5 of a percentage point over time, bringing it down to 8% by May 2024.
The President of the NBG is responsible to make concluding decisions regarding the refinancing rate, largely based on recommendations by the Monetary Policy Committee. The Committee consists of 14 members, including the Governor, three Vice Governors and heads of relevant departments and divisions. Whilst the Committee typically meets twice a quarter, extraordinary meetings may also be held.
Graph 1: Monetary Policy (Refinancing) Rate
High inflation rates were generally accompanied by high refinancing rates from 2008 to 2024. Inflation amounted to 10% in 2008, later dropping to 1.7% in 2009 and then increasing to double-digit figures in 2021 and 2022 (whilst the average annual inflation rate constituted 9.6% in 2021, it reached 13.9% in November-December of the same year). Notably, the exception was 2023 when whilst inflation fell to 2.5%, the refinancing rate remained at 10%. The NBG justified its conservative approach by citing certain ongoing risks. A press release dated 30 July attributed inflationary pressures on imported products to global economic uncertainty, fluctuations in global oil and food prices, increased transportation costs from China and stronger-than-expected domestic economic activity.
Natia Turnava explains that the ‘neutral rate’ is 7% and the NBG aims to reach this target gradually. If the rate is reduced to 7%, it will mark the lowest level since September 2019.
Given that the refinancing rate decreased from 11% to 8% from May 2023 to May 2024, representing a three percentage-point decrease, FactCheck concludes that Natia Turnava’s statement is TRUE.