2012-2023 წლებში საქართველომ ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლით 110-იდან 79-ე ადგილზე გადაინაცვლა, 2003-2023 წლებში კი ქვეყნის ეკონომიკა 7.5-ჯერ გაიზარდა
ირაკლი კობახიძე: 2012-2023 წლებში საქართველომ ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლით 110-იდან 79-ე ადგილზე გადაინაცვლა, 2003-2023 წლებში კი ქვეყნის ეკონომიკა 7.5-ჯერ გაიზარდა
სავალუტო ფონდის მონაცემების თანახმად, 2012 წელს საქართველოში მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის (PPP) მიხედვით, მშპ 1 სულ მოსახლეზე 9,800 დოლარს შეადგენდა და ქვეყანა ამ მაჩვენებლით მსოფლიოში 110-ე ადგილს იკავებდა, 2023 წელს კი 22,350 დოლარით 79-ე ადგილზე გადაინაცვლა.
ადრეული 90-იანი წლების შემდეგ, საქართველოს, როგორც განვითარებადი ქვეყნის ეკონომიკა, უფრო სწრაფად იზრდებოდა, ვიდრე ზოგადად მსოფლიოსი ან ევროკავშირის, რის გამოც პოზიციური წინსვლა ადრეც გააჩნდა. მაგალითად, 2003-2012 წლებში 120-დან 110-ე ადგილამდე დაწინაურდა. „ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში, საქართველომ ერთ სულ მოსახლეზე ნომინალური შემოსავლით (PPP) 30 სახელმწიფოს მართლაც გაასწრო.
დეპუტატი 2003-2012 წლებს ცალკე არ გამოყოფს, თუმცა აღნიშნავს, რომ 2003-2023 წლებში მთლიანობაში საქართველოს ეკონომიკა 7.5-ჯერ გაიზარდა, უფრო მეტჯერ, ვიდრე ევროპის ცალკეული ქვეყნების. სინამდვილეში, 2003-2023 წლებში ნომინალური ეკონომიკა ნამდვილად 7.5-ჯერ გაიზარდა, მაგრამ რეალური ეკონომიკა მხოლოდ 2.8-ჯერ.
შესაბამისად, თავად ფაქტი, რომ ამ პერიოდში, მათ შორის „ქართული ოცნების“ მმართველობის დროს, საქართველოს ეკონომიკა უფრო სწრაფად იზრდებოდა, ვიდრე მსოფლიოსი და ამის გამო ქვეყანამ ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლების რეიტინგში პოზიციები გაიუმჯობესა, სიმართლეს შეესაბამება. დეპუტატის განცხადების მეორე ნაწილი ეკონომიკის ზრდის მოცულობას ეხება. ის 7.5-ჯერ მხოლოდ ნომინალში გაიზარდა, ინფლაციის გამოკლებით კი მხოლოდ 2.8-ჯერ.
ირაკლი კობახიძე, ერთი მხრივ, ერთ სულ მოსახლეზე ნომინალური მშპ-ს (PPP) ცვლილების ტენდენციას სწორად ასახელებს. თუმცა ქვეყნის ეკონომიკის ზრდის მაჩვენებლად ნომინალურ მონაცემებს იყენებს, რაც, როგორც რეალურად არსებულ ზრდას, ასევე მის მიერვე დასახელებულ ქვეყნებთან მიღწეულ უპირატესობას, გადაჭარბებულად წარმოაჩენს. მიუხედავად მითითებისა რომ ის ნომინალურ მაჩვენებლებზე საუბრობს, გამოყენებული მიდგომა შეცდომაში შემყვანია. აქედან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი კობახიძის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით ნახევრად სიმართლე.
ანალიზი: ირაკლი კობახიძემ სოციალურ ქსელში ვრცელი პოსტი გამოაქვეყნა, სადაც ის ბოლო 20 წელიწადში, განსაკუთრებით კი „ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში ქვეყნის ეკონომიკურ წინსვლაზე საუბრობს. პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარეს ერთ-ერთ მთავარ არგუმენტად ის ფაქტი მოჰყავს, რომ ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლით, 2012 წლის შემდეგ, საქართველო 30 საფეხურით დაწინაურდა: „საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით, 2012 წელთან შედარებით, 2023 წელს საქართველომ ეკონომიკური მაჩვენებლებით მსოფლიოს 30-ზე მეტ ქვეყანას გადაასწრო და 110-ე ადგილიდან 79-ე ადგილზე გადაინაცვლა. ეს ნიშნავს, რომ საქართველოს ეკონომიკა არა მხოლოდ აბსოლუტურ ჭრილში, არამედ სხვა ქვეყნებთან შეფარდებითაც იზრდება.“ ... „2003-23 წლებში ლიეტუვის, ლატვიისა და ესტონეთის ნომინალური ეკონომიკა 4-ჯერ, პოლონეთის, ჩეხეთისა და სლოვაკეთის - 3-ჯერ, ხოლო სლოვენიისა და უნგრეთის - 2-ჯერ გაიზარდა. თუმცა, საინტერესოა, რომ ზუსტად იგივე წლებში, იმავე მსოფლიო ბანკის მონაცემების მიხედვით, საქართველოს ეკონომიკა არა 2-ჯერ, 3-ჯერ ან 4-ჯერ, არამედ 7,5-ჯერ გაიზარდა. ეს მონაცემები ადასტურებს, რომ ქვეყნის სწრაფი ეკონომიკური განვითარების მთავარი ფაქტორი არა რომელიმე გაერთიანების წევრობა, არამედ ხელისუფლების მიერ გატარებული ეკონომიკური პოლიტიკაა“.
სხვადასხვა ქვეყანაში ერთი და იგივე სახის პროდუქციასა და მომსახურებას სხვადასხვა ფასი აქვს, მის გათანაბრებას მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის (PPP) მეთოდი ცდილობს. ირაკლი კობახიძე ანალიზში სწორედ ამ მეთოდს იყენებს, წყაროდ კი სავალუტო ფონდს ასახელებს.
სავალუტო ფონდის მონაცემებით, 2012 წელს საქართველოში მშპ 1 სულ მოსახლეზე (PPP დათვლით) 9800 დოლარს შეადგენდა და მსოფლიოში 110-ე ადგილს იკავებდა. საქართველოს მაღალგანვითარებულ სახელმწიფოებთან ერთად შემდეგი ქვეყნებიც უსწრებდნენ: ინდონეზია, მონღოლეთი, ეკვადორი, ბოტსვანა, გაბონი, სურინამი და ა.შ. რაც შეეხება 2023 წელს 22.4 ათასი დოლარით საქართველო ნამდვილად 79-ე ადგილზეა.
სხვა ქვეყნებთან შედარებით ფარდობითი უპირატესობის მოპოვება ცალსახად უფრო მაღალ ეკონომიკურ ზრდაზე მეტყველებს, რაც შეიძლება სწორი ეკონომიკური პოლიტიკის შედეგად ჩაითვალოს. თუმცა, როგორც წესი, განვითარებადი ქვეყნები უფრო მაღალი ზრდით ხასიათდებიან და საქართველოს პოზიციაც მხოლოდ „ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში არ გაუმჯობესებულა. 2003 წელს იმავე PPP მეთოდით, საქართველო 120-ე ადგილზე იმყოფებოდა, პანდემიამდე 2019 წელს - 90-ეზე, 2023 წელს - 79-ეზე.
გრაფიკი 1: მშპ 1 სულ მოსახლეზე PPP და პოზიცია მსოფლიოში
2020 წელს საქართველოს ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა, 2023 წელს 7%-იანი ზრდა აჩვენა, მიუხედავად ამისა, 2020 წელს 2 პოზიციით დაწინაურდა. 2023 წელს კი მხოლოდ ადგილის შენარჩუნება მოახერხა. ასევე, მიუხედავად იმისა, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროს ეკონომიკა წლიურად საშუალოდ 6.1%-ით იზრდებოდა და „ქართული ოცნების“ მმართველობის დროს - 4.4%-ით, 2004-2012 წლებში საქართველო 10 პოზიციით დაწინაურდა, 2013-2023 წლებში - 31 პოზიციით.
ირაკლი კობახიძე 2003-2012 წლებს ცალკე არ გამოყოფს, თუმცა საშუალოზე მაღალ ეკონომიკურ ზრდის ტემპს ირიბად ამ პერიოდისთვისაც ადასტურებს და აცხადებს, რომ 20 წელიწადში ქვეყნის ეკონომიკა 7.5-ჯერ ანუ 650%-ით გაიზარდა, რაც ნომინალურ ჭრილშიც გადაჭარბებულია.
2003-2023 წლებში საქართველოს ნომინალური ეკონომიკა 7.5-ჯერ - 4-დან 30 მლრდ დოლარამდე, გაიზარდა. რიცხვები სწორადაა დასახელებული სხვა ქვეყნებთან მიმართებითაც, თუმცა მეთოდი მცდარია. შემოსავლების ზრდა ფასების ზრდის პარალელურად რეალურ სურათს ამახინჯებს. სინამდვილეში, მუდმივ ფასებში დათვლით, საქართველოს ეკონომიკა 2003-2023 წლებში არა 7.5-ჯერ, არამედ 2.75-ჯერ გაიზარდა.
საქართველო ირაკლი კობახიძის მიერ დასახელებულ ბალტიისა და აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნებს არა მხოლოდ ნომინალური, რეალური ეკონომიკური ზრდის ტემპითაც უსწრებს. თუმცა სასტარტო პირობის ფაქტორი ამ შემთხვევაშიც გასათვალისწინებელია. უფრო სწრაფი ზრდის მიუხედავად, საქართველო აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების დონეს 20 წელიწადშიც კი ვერ დაეწია. გარდა ამისა, პოლიტიკოსი ნომინალური მეთოდის გამოყენებით მანიპულაციის გზას მიმართავს, რომლის მიზანსაც, სავარაუდოდ, წარმატების გადაჭარბებულად ჩვენება წარმოადგენს.
გრაფიკი 2: საქართველოს ნომინალური და რეალური ეკონომიკის ზრდის დინამიკა (2003=100)
რეალურის ნაცვლად ნომინალური ზრდის გამოყენებით, არა მხოლოდ უშუალოდ საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი, არამედ სხვა ქვეყნებთან შედარებით არსებული უპირატესობაც გადაჭარბებულად წარმოჩნდება. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო ზრდის ტემპით ირაკლი კობახიძის მიერ დასახელებულ რვავე სახელმწიფოს ნამდვილად უსწრებს, ნომინალურთან შედარებით რეალურ ზრდის ტემპებს შორის სხვაობა გაცილებით ნაკლებია. მაგალითად, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი პოლონეთისას 2.5 აღემატება, მაშინ როცა სინამდვილეში მხოლოდ 1.6-ჯერ.
გრაფიკი 3: რეალური ეკონომიკური ზრდის დინამიკა (2003=100%)
მსოფლიო ბანკი ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალს მუდმივ ფასებში PPP მეთოდითაც ითვლის. 2017 წლის მუდმივ ფასებში საქართველოს მაჩვენებელი 2012-2022 წლებში 11300-დან 17100-მდე გაიზარდა, პოზიციურად კი 102-დან 83-მდე დაწინაურდა. თავის მხრივ, 19 პოზიციით დაწინაურებაც მნიშვნელოვანი პროგრესია (იმავე მეთოდოლოგიით, 2003-2012 წლებში ქვეყანა 10 პოზიციით 112-დან 102-მდე დაწინაურდა) და სხვა ქვეყნებთან შედარებით უფრო მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტემპის შედეგებს კიდევ ერთხელ ადასტურებს.
მთლიანობაში, ირაკლი კობახიძის განცხადების პირველი ნაწილი სიმართლეს შეესაბამება. მის მიერ დასახელებული მეთოდოლოგიით, საქართველომ ნამდვილად გადაინაცვლა 110-იდან 79-ე ადგილზე და სამ ათეულზე მეტ ქვეყანას გაუსწრო. დეპუტატი 2012 წლის შემდგომ პერიოდს ცალკე გამოყოფს და შემდეგ 2003-2023 წლების პერიოდს აერთიანებს, რაც საშუალოზე მაღალ ეკონომიკურ ზრდის ტემპს 2013 წლამდე არსებულ პერიოდშიც ირიბად ადასტურებს, თუმცა აძნელებს აღქმას, რომ საქართველო ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლების რეიტინგში ადგილს პოზიციურადაც იუმჯობესებდა. რაც შეეხება განცხადების მეორე ნაწილს, მასში მცდარი მეთოდოლოგიაა გამოყენებული და წარმატება გადაჭარბებულადაა წარმოჩენილი. საქართველოს ეკონომიკა ბოლო 20 წელიწადში არა 7.5-ჯერ, არამედ 2.75-ჯერ გაიზარდა. ამასთან, მართალია საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი ირაკლი კობახიძის მიერ დასახელებულ რვავე სხვა სახელმწიფოსას ნამდვილად აღემატება, მაგრამ ნომინალურთან შედარებით რეალურ ზრდის ტემპებს შორის სხვაობა უფრო ნაკლებია.
პოსტში მოყვანილი მონაცემების რიცხობრივად სისწორის, მაგრამ მცდარი მეთოდოლოგიის გამოყენების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა ვერდიქტით ნახევრად სიმართლე.

Irakli Kobakhidze: “Georgia surges from 110th to 79th in the GDP per capita ranking over 2012-2023, achieving a 7.5-fold economic growth from 2003 to 2023.”
The Georgian GDP per capita at purchasing power parity (PPP) increased from USD 9,800 in 2012 to USD 22,350 in 2023, advancing the country from the 110th to the 79th position in the world, according to the International Monetary Fund data.
The Georgian economy, as an advancing economy, demonstrated higher growth as compared to the world or the EU in the early 1990s with similar positional advancements observed from the 120th to the 110th position in 2003-2012. Georgia indeed surpassed 30 countries in terms of the nominal per capita GDP (PPP) during the governance of the Georgian Dream political party.
Whilst the MP does not specify the years from 2003 to 2012, he asserts that the Georgian economy expanded 7.5-fold from 2003 to 2023, outpacing the progress of European countries. Although the nominal economy did indeed expand 7.5-fold over the period from 2003 to 2023, the real economy only witnessed a 2.8-fold increase.
Thus, the statement underlining the higher growth rate of the Georgian economy as compared to the world and leading to an improvement in the GDP per capita rankings, is accurate. However, the latter half of the MP’s statement refers to the economy expanding 7.5-fold which is correct for nominal terms but only 2.8 upon adjusting for inflation.
Irakli Kobakhidze correctly stated that there is a GDP per capita (PPP) growth trend but, nonetheless, he utilised nominal data to display the country’s economic advancements, overstating the actual growth as well as the achievement relative to the countries mentioned in the statement. Despite indicating that he refers to nominal values, this approach could still be misleading. Considering all of the above, FactCheck has evaluated Irakli Kobakhidze’s statement as HALF TRUE.
Irakli Kobakhidze published a comprehensive social media post, highlighting the advancements of the Georgian economy over past two decades, particularly under the governance of the Georgian Dream. He emphasises the improvement in Georgia’s position, surpassing 30 countries in the GDP per capita ranking: “According to the International Monetary Fund’s data, Georgia has surpassed 30 countries in terms of economic indices in 2023 as compared to 2012, surging from the 110th to the 79th position. This indicates that Georgia has advanced not in the absolute aspect but also in comparison to other countries as well. The nominal economies of Lithuania, Latvia and Estonia have quadrupled, those of Poland, the Czech Republic and Slovakia have tripled whilst Slovenia and Hungary have witnessed a two-fold growth. However, it is noteworthy that, according to the same World Bank data, Georgia did not expand two-fold, three-fold or four-fold but by 7.5-fold over the same period. The data indicate that the underlying aspect of the country’s fast economic growth is the government policy rather than membership in any union.”
Irakli Kobakhidze utilises the purchasing power parity (PPP) method in his analysis, citing the International Monetary Fund as his source. The PPP approach aims to equalise the differences in prices of the same range of products and services across countries.
According to International Monetary Fund data, the GDP per capita adjusted for PPP was USD 9,800 in 2012, positioning the country in the 110th place globally. In addition to more advanced countries, Georgia was also surpassed by Indonesia, Mongolia, Ecuador, Botswana, Gabon, Surinam, etc. Regarding 2023, Georgia indeed ranked 79th with USD 22,400.
Relative advantage unequivocally suggests a higher economic growth than other countries, attributable to sound economic policies. However, advancing economies are typically characterised by higher growth rates. Similarly, Georgia’s position improved not only during the Georgian Dream’s governance. Employing the same PPP approach, Georgia ranked 120th in 2003, 90th prior to the pandemic in 2019 and 79th in 2023.
Graph 1: GDP Per Capita at PPP and Global Ranking
Although the Georgian economy contracted by 6.8% in 2020 and subsequently displayed a 7% growth in 2023, it improved its position by two places in 2020 but only managed to maintain the same ranking in 2023. Additionally, despite achieving an annual average growth of 6.1% during the United National Movement’s governance and 4.4% during the Georgian Dream’s governance, Georgia ascended by ten positions from 2004 to 2012 and by 31 positions from 2013 to 2023.
Whilst Irakli Kobakhidze does not explicitly refer to the time period spanning from 2003 to 2012, he, nevertheless, indirectly confirms the above-average growth rate of the economy during that period, stating that the economy grew 7.5-fold, equivalent to a 650% expansion over the past two decades which is an overestimation even in nominal terms.
The nominal economy of Georgia grew 7.5-fold from USD 4 billion to USD 30 billion between 2003 and 2023. Although the figures are accurately stated relative to other countries, the approach is misleading. Analysing increasing income relative to rising prices distorts the overall picture. In reality, the Georgian economy grew 2.75-fold in constant prices over 2003-2023, rather than by the stated 7.5.
Georgia’s economic growth rate exceeds that of the Baltic and Eastern European countries mentioned by Irakli Kobakhidze not just in nominal but also in real terms. However, the initial conditions should be noted in this regard as well. Despite exhibiting a higher growth rate, Georgia was still unable to catch up with other Eastern European states over the past 20 years. Moreover, the politician manipulates the reality by employing a nominal approach, indicating a potential underlying aim to overstate the achievement.
Graph 2: Growth Rate Dynamics of Nominal and Real Economies of Georgia (2003=100)
Utilising nominal terms instead of real terms for evaluation not only exaggerates the growth rate of the Georgian economy but also overstates the relative advantage compared to other countries. Despite the fact that Georgia did indeed surpass all eight countries mentioned by Kobakhidze in terms of growth rates, the discrepancy in real terms is significantly lower than that of nominal terms. For instance, according to Irakli Kobakhidze, the Georgian economy growth rate exceeds that of Poland’s 2.5-fold, when in reality, it only surpasses it by 1.6-fold.
Graph 3: Real Economy Growth Rate Dynamic (2003=100%)
Additionally, the World Bank calculates the GDP per capita in constant prices using the PPP approach. In this context, the Georgian figure grew from USD 11,300 to USD 17,100 between 2012 and 2022 in 2017 constant prices, thus advancing its position from 102nd to 83rd. The aforementioned improvement of 19 places indicates significant progress (Georgia improved its position by ten places, from 112th to 102nd between 2003 and 2012 under the same approach), once again suggesting a higher economic growth rate as compared to other countries.
Overall, the first part of Irakli Kobakhidze’s statement holds factual accuracy as, following his approach, Georgia indeed advanced from the 110th place to the 79th, surpassing over 30 countries. Whilst the MP initially focuses on the period post-2012, he later sums up the timeframe between 2003 and 2023, thus indirectly acknowledging the above-average economic growth rate before 2013 but making it challenging to comprehend that Georgia was also consistently advancing in terms of the GDP per capita ranking. Furthermore, the latter half of the statement employs a misleading methodology, portraying achievements as overstated, as the Georgian economy expanded 2.75-fold rather than 7.5-fold over the past two decades. Moreover, despite the growth rate of the Georgian economy surpassing the figures of all eight countries mentioned by Irakli Kobakhidze, the difference in real terms is significantly lower than the difference in nominal terms.
Considering the fact that the figures in the statement are factually accurate but the methodology is misleading, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE.