ბოლო 3-4 წელიწადში ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლები გაორმაგდა
2024 წლის ბიუჯეტის კორექტირებული პროექტის მიხედვით, გადასახადებით 19 მლრდ ლარის მობილიზებაა დაგეგმილი, რაც 2020 წლის მაჩვენებელს 102%-ით და 2021 წლის მაჩვენებელს 67%-ით აღემატება.
სახელმწიფო ნაერთ ბიუჯეტში (სახელმწიფო ბიუჯეტს დამატებული აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის, თვითმმართველი ქალაქებისა და ყველა სხვა მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტი) გადასახადებისგან 22 მლრდ-ს ამოღებას გეგმავს, რაც ცენტრალური ბიუჯეტის მსგავსად 2020 წლის მაჩვენებელს 100%-ით და 2021 წლის მაჩვენებელს 64%-ით აღემატება.
ბიუჯეტი რამდენიმე წყაროსგან ივსება, საიდანაც უმთავრესი გადასახადებია. გადასახადებზე მოდის ბიუჯეტის დაახლოებით 80%. დანარჩენ 20% სესხებისგან, გრანტებისგან, პრივატიზაციისგან, ჯარიმებისგან, სალიცენზიო მოსაკრებლებისგან და სხვა შემოსავლებისგან ივსება.
საანგარიშო პერიოდში, გადასახადების ჯამური მოცულობა, საგადასახადო განაკვეთის მატების გარეშე გაიზარდა. უცვლელი განაკვეთის პირობებში, გადასახადების მოცულობის ზრდა ორ ფაქტორს უკავშირდება, ბიზნესის ბრუნვის ზრდას, ანუ ეკონომიკურ წინსვლასა და ინფლაციას.
2020 წელთან შედარებით, დაგეგმილი საგადასახადო შემოსავლები მართლაც გაორმაგებულია, თუმცა, პანდემიისა და კოვიდრეგულაციების გამო, 2020 შესადარებლად ნაკლებად გამოსადეგია. 67%-იანი ზრდა შთამბეჭდავი ზრდაა, მაგრამ არა გაორმაგება. ამასთან, თუ განვლილ და პროგნოზირებულ ინფლაციასაც გავითვალისწინებთ, რეალური ზრდის ტემპი 40%-მდე მცირდება. 2020 წელთან შედარების დროსაც ზრდის ტემპი ინფლაციის გათვალისწინებით 55%-მდე მცირდება. რიცხვებში მცირე სხვაობით, თუმცა არსობრივად ნაერთ ბიუჯეტთან მიმართებითაც იგივეა მდგომარეობაა.
ინფლაციის უგულებელყოფისა და შესადარებლად არარელევანტური პერიოდის მოშველიების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ლაშა ხუციშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
ანალიზი: ფინანსთა მინისტრმა ლაშა ხუციშვილმა 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის მეორე გადამუშავებული ვარიანტის წარდგენისას დაგეგმილ საგადასახადო შემოსავლებზე ისაუბრა და განაცხადა: (8:11-დან) „თუ 3-4 წლის წინანდელ შედეგებს შევაფასებთ საგადასახადო შემოსავლები საქართველოში არის ფაქტობრივად გაორმაგებული, დაახლოებით 11-11.5 მლრდ-დან 22 მლრდ-მდეა ასული.
საკომიტეტო მოსმენების შემდეგ, 3 ნოემბერს პარლამენტს 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მეორე გადამუშავებული ვარიანტი წარედგინა. დაკორექტირებული დოკუმენტის მიხედვით, შემოსულობების ნაწილი 24.4 მლრდ ლარით განისაზღვრა, საიდანაც 20.6 მლრდ ლარი შემოსავლებზე მოდის, თავად შემოსავლებიდან გადასახადების წილი 19 მლრდ ლარია.
ბიუჯეტის შემოსულობები (ყველა სახის შემოსავალი ერთად) 4 ნაწილისგან შედგება: შემოსავლები, არაფინანსური აქტივების კლება, ფინანსური აქტივების კლება და ვალდებულებების ზრდა. ყველაზე დიდი წილი შემოსავლებს უკავია. თავის მხრივ შემოსავლებიც გადასახადებისგან, გრანტებისგან და სხვა შემოსავლებისგან შედგება, სადაც ძირითადი დატვირთვა გადასახადებზე მოდის. 2024 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, შემოსულობების 78% გადასახადებისგან შედგება.
ლაშა ხუციშვილს არ დაუკონკრეტებია, თუ რა იგულისხმა „3-4 წელიწადში“. 2023 წლის გადმოსახედიდან, ის 2019-2020 წლებია, მაგრამ რადგან საუბარი 2024 წლის ბიუჯეტს ეხებოდა, მაშინ 2020-2021 წლები.
ზოგადად, ბიუჯეტი ეკონომიკური ზრდისა და ინფლაციის გათვალისწინებით, წლიდან წლამდე იზრდება. ზრდის ერთგვარ ლოკომოტივს საგადასახადო შემოსავლების ზრდა წარმოადგენს. გამონაკლისად შეიძლება კრიზისული პერიოდები, მაგალითად, 2020 წელი მივიჩნიოთ.
2019 წელს ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლებმა 9.7 მლრდ-ს მიაღწია, 2020 წელს 9.4 მლრდ-მდე შემცირდა, 2021-დან ზრდა განახლდა. პროექტის მიხედვით, 2024 წელს 19 მლრდ-ს უნდა მიაღწიოს.
გრაფიკი 1: სახელმწიფო გადასახადები ჯამურად (მლრდ ლარი)
რას რა უნდა შედარდეს? თუ საუბარი 2024 წელზეა, მაშინ საბაზისოდ სწორედ ეს წელი უნდა იქნას აღებული. 2024-ისთვის „3-4 წლის წინ“ 2020-2021 წელია. 2020 წელი პანდემიისა და კოვიდრეგულაციების გათვალისწინებით, საერთო ტრენდიდან ამოვარდნილია და შესადარისად არარელევანტური.
თუ 2024 წლის პროექტს მაინც 2020-შევადარებთ, 96%-იან ზრდას მივიღებთ, რაც ნამდვილად შეიძლება გაორმაგებად ჩაითვალოს. თუ 2021 წლის მონაცემს შევადარებთ, მაშინ ზრდა 67% იქნება, 67%-იანი ზრდა კი უკვე გაორმაგება აღარაა.
2021 წელს ბიუჯეტში გადასახადებიდან 11.4 მლრდ იქნა მობილიზებული, აღნიშნული თანხა სრულად ჯდება ფინანსთა მინისტრის მიერ დასახელებულ „დაახლოებით 11-11.5 მლრდ“-ში, მაგრამ აცდენაა 2024 წლის ბიუჯეტის პროექტში, 2024 წელს გადასახადებიდან 19 მლრდ ლარის მობილიზებაა დაგეგმილი.
საანგარიშო პერიოდში, გაზრდილია როგორც ყველა სახის გადასახადისგან მისაღები ჯამური თანხა, ასევე თითოეული გადასახადისგან მისაღები თანხა ცალ-ცალკე.
გრაფიკი 2: სახელმწიფო გადასახადები (მლრდ. ლარი)
შესაძლოა ლაშა ხუციშვილი ნაერთ ბიუჯეტს გულისხმობდა. 2020-2024 წლებში ნომინალური ზრდა მართლაც 100% იქნება - 11 მლრდ-დან 22 მლრდ-მდე, 2021-2024 წლებში კი მხოლოდ 64%-იანი - 13.4 მლრდ-დან 22 მლრდ-მდე. ცენტრალური ბიუჯეტის მსგავსად, ნაერთი ბიუჯეტის შემთხვევაშიც, 2020-დან 2024-მდე პერიოდში, გადასახადებისგან მობილიზებული ნომინალური შემოსავლების გაორმაგება ფიქსირდება, 2021-დან 2024-მდე პერიოდში კი არა.
2017 წლის შემდეგ საგადასახადო განაკვეთები პრაქტიკულად არ გაზრდილა. 2011 წელს მიღებული თავისუფლების აქტით, საგადასახადო განაკვეთის ზრდა, გარდა აქციზისა, რეფერენდუმის გარეშე აიკრძალა. გადაწყვეტილება კონსტიტუციაშიც ჩაიწერა, თუმცა 2017 წელს საკონსტიტუციო უვადო გარანტია 12-წლიანი დათქმით შეიცვალა. 12 წელი ჯერ არ გასულა და აკრძალვა კვლავ ძალაშია. საანგარიშო პერიოდში, საგადასახადო კუთხით მნიშვნელოვან პროდუქციაზეც (საწვავი, თამბაქო, ავტომობილი) აქციზის განაკვეთი არ გაზრდილა. შესაბამისად, გადასახადებისგან მიღებული შემოსავლის ზრდა საგადასახადო განაკვეთის ზრდით არ ყოფილა გამოწვეული. 15%-დან 20%-მდე გაიზარდა ბანკებისთვის მოგების გადასახადის განაკვეთი, ოღონდ დივიდენდის გატანის 5%-იანი განაკვეთი განულდა. ძირითად შემთხვევაში განაკვეთის უცვლელად გადასახადებისგან მობილიზებული თანხების ზრდა, ბიზნესის ბრუნვისა და ეკონომიკის ზრდას ადასტურებს, რაც პოზიტიური მოვლენაა, თუმცა ამ ზრდის ეფექტს ინფლაცია ამცირებს.
2022 წელს ინფლაციამ 11.9%-ს მიაღწია, 2023 წლის 10 თვეში 3%-ს. 3%-იანი ინფლაციაა პროგნოზირებული 2024 წელსაც, ეს კი იმას ნიშნავს, რომ 2021 წელს არსებული 11.4 მლრდ ლარი მსყიდველუნარიანობით 2024 წლის 13.5 მლრდ ლარს გაუთანაბრდება. მაშინაც კი, თუ შესადარებლად 2020 წელს ავიღებთ, ინფლაციის გათვალისწინებით 96%-იანი ზრდა 56%-იან ზრდამდე შემცირდება. 2021-ის შემთხვევაში - 41%-მდე. იგივე შეიძლება ითქვას ნაერთ ბიუჯეტზეც.
გრაფიკი 3: გადასახადები ინფლაციის გათვალისწინებით
პანდემიის შემდეგ, საქართველოს ეკონომიკა და მის პარალელურად სახელმწიფო ბიუჯეტი გაიზარდა. ზრდაა პროგნოზირებული უახლოეს წლებშიც, თუმცა ზრდას ინფლაციაც ახლავს. 10%-იანი ზრდის შემთხვევაშიც კი, რეალური ეკონომიკის გასაორმაგებლად 7 წელია საჭირო. ორნიშნა პროცენტული მაჩვენებლით ზრდა საქართველოში 2023 წელს დასრულდა.
განაკვეთის უცვლელად, საგადასახადო შემოსავლები დიდწილად ეკონომიკის ზომაზეა დამოკიდებული. შესაბამისად, ეკონომიკის ზრდასთან ერთად იზრდება საგადასახადო შემოსავლებიც, მაგრამ არა იმ ტემპით, რაც ლაშა ხუციშვილმა განაცხადა.
2020-2024 წლებში გადასახადებისგან მობილიზებული/მისაღები ნომინალური შემოსავალი მართლაც გაორმაგებულია, თუმცა ინფლაციის გათვალისწინებით, ზრდის ტემპი მხოლოდ 55%-ს შეადგენს, ნომინალური 67%-იანი ზრდიდან რეალურ 40%-იან ზრდამდე მცირდება შემოსავლის ზრდის ტემპი 2021-2024 წლებშიც.
იმის გათვალისწინებით, რომ ფინანსთა მინისტრმა უგულებელყო როგორც ინფლაცია, ასევე პანდემიური წელი და ნომინალური მაჩვენებელი არარელევანტურ პერიოდს შეადარა, „ფაქტ-მეტრმა“ ლაშა ხუციშვილის განცხადება შეაფასა, როგორც ნახევრად სიმართლე.

Lasha Khutsishvili: “In the last three to four years, the budget’s tax incomes have doubled.”
Resume: In accordance with the 2024 adjusted draft budget, it is planned to collect GEL 19 billion in taxes which is 102% higher as compared to 2020 and 67% higher as compared to 2021.
The state plans to collect GEL 22 billion by taxation in the consolidated budget (the state budget plus the budgets of the Ajara Autonomous Republic, self-governing cities and all other municipalities) which similar to central budget is 100% as compared to 2020 and 64% higher as compared to 2021.
The budget receives incomes from several different sources, although taxes are the principal one. Tax collections account for nearly 80% of the budget. The remaining 20% consists of loans, grants, privatisation, fines, license fees and other revenues.
In the reporting period, the total amount of taxes increased without a rise in tax rates. Under the unchanged tax rate, the increase in tax collections is attributable to two possible factors – an increased business turnover, meaning economic progress, and inflation.
As compared to 2020, planned tax incomes has indeed doubled, although 2020 is less relevant for comparison because of the pandemic and COVID regulations. The 67% growth is an impressive one but it is not a doubling. In addition, if we take the past and the forecasted inflation rate into account, the real growth rate actually decreases to 40%. If we make a comparison with 2020, the real growth rate adjusted for inflation will drop to 55%. There is a small difference in numbers, although there is essentially an identical situation in the consolidated budget.
Since the Minister ignored inflation and named an irrelevant period for comparison, FactCheck concludes that Lasha Khutsishvili’s statement is HALF TRUE.
The Minister of Finance spoke about planned tax revenues during the presentation of the second revised version of the 2024 budget and stated (from 8:11): “If we take a look at performance three to four years ago, tax revenues basically have doubled in Georgia and from GEL 11-11.5 billion and reached GEL 22 billion.”
After the committee hearings, the second revised version of the 2024 draft state budget was submitted to the Parliament on 3 November 2023. According to the revised document, the share of revenues was set at GEL 24.4 billion. Of that amount, GEL 20.6 billion GEL comes from incomes and the share of tax collections in revenues is GEL 19 billion.
Budget revenues (all types of revenue together) consists of four parts: income, the decrease in non-financial assets, the decrease in financial assets and the increase in liabilities. Incomes account for the largest portion. On the other hand, incomes consist of taxes, grants and other revenues where the main burden is on taxes. According to the draft 2024 budget 78% of revenues consists of taxes.
Lasha Khutsishvili did not specify what he meant in "three-four years." Therefore, from the point of view of 2023 it means 2019-2020 but since the conversation was about the 2024 budget, this period will be 2020-2021.
Generally, the budget is increasing year-by-year given economic growth and inflation and an increase in tax incomes is the driving force for growth. Crisis periods, such as 2020, can be considered as exceptions.
In 2019, the budget’s tax incomes reached GEL 9.7 billion and decreased to GEL 9.4 billion in 2020. From 2021, growth has resumed. According to draft 2024 budget, tax incomes should reach GEL 19 billion.
Graph 1: Total State Taxes (GEL Billion)
How should the comparison be made? If we are talking about 2024, then this year should be taken as the base year. For 2024, "three-four years ago" is 2020-2021. Given the pandemic and COVID-regulations, 2020 is out of the general trend and is irrelevant for comparison.
If we compare the draft 2024 budget with 2020, we will get a 96% increase which can really be considered as a doubling. If we compare the data of 2021, then the growth will be 67% which is not double.
In 2021, GEL 11.4 billion GEL in taxes was collected in the budget and the aforementioned amount is fully in line with "approximately GEL 11-11.5 billion" named by the Minister of Finance, although there is a discrepancy when it comes to the draft 2024 as GEL 19 billion is planned to be collected from taxes in 2024.
In the reporting period, both the total amount collectable from all types of taxes, as well as the amount collectable from each tax separately, have increased.
Graph 2: National Taxes (GEL Billion)
Source: Ministry of Finance of Georgia.
It is possible that Lasha Khutsishvili meant the consolidated budget. In 2020-2024, the nominal growth will indeed be 100% from GEL 11 billion to GEL 22 billion and it was only 64% in 2021-2024 from GEL 13.4 billion to GEL 22 billion. Similar to the central budget, the doubling of nominal revenues collected from taxes was observed in the consolidated budget in the period from 2020 to 2024 but not in the period from 2021 to 2024.
Since 2017, tax rates have basically remained unchanged. The Economic Liberty Act, adopted in 2021, banned tax rate increases - except for excise tax - without a referendum. The decision was enshrined into the Constitution; however, in 2017, the constitutional lifetime guarantee was replaced by a 12-year reservation. Twelve years have not yet passed and the ban is still in effect. During the reporting period, the excise tax rate was not increased on important products from the point of view of taxation (fuel, tobacco, cars), therefore, the increase in income from taxes was not caused by an increase in the tax rate. For commercial banks, the profit tax rate increased from 15% to 20%, although the dividend withdrawal 5% rate was abolished. In most cases, the increase of funds collected from taxes without changing the tax rate proves that there is a growth of business turnover and the economy which is a positive event, although the effect of this increase is diminished by inflation.
In 2022, the inflation rate reached 11.9% and is 3% in the first ten months of 2023. There is a 3% inflation rate forecasted for 2024 as well which means that the purchasing power of GEL 11.4 billion in 2021 will be equal to GEL 13.5 billion in 2024. Even if we take 2020 for comparison, the 96% growth rate drops to a 56% growth when adjusted for inflation. In the case of 2021, it decreases to 41%. The same can be said about the consolidated budget.
Graph 3: Taxes Adjusted to Inflation
After the pandemic, the Georgian economy and simultaneously the state budget have increased. Growth is forecasted in the coming years as well, although it is accompanied by inflation. Even with a 10% growth, it takes seven years to double the real economy. The double-digit economic growth in Georgia ended in 2023.
If tax rates are unchanged, tax incomes largely depend on the size of the economy. Therefore, tax incomes also increase together with the growth of the economy but not at the pace that Lasha Khutsishvili stated.
In 2020-2024, the nominal income collected/collectable from the taxes has indeed doubled, although the growth rate adjusted for inflation is only 55%. In 2021-2024 as well, the income growth rate decreased from a nominal 67% growth rate to a real 40% growth rate.
Since the Minister of Finance ignored the inflation rate as well as the pandemic year and compared the nominal figure to a period of questionable relevance, FactCheck concludes that Lasha Khutsishvili’s statement is HALF TRUE.