თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების ამოქმედების შემდეგ [2017-2022] ჩინეთში ექსპორტი 265%-ით გაიზარდა და ექსპორტის სტრუქტურაც გაფართოვდა
ეკონომიკის სამინისტრო: თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების ამოქმედების შემდეგ [2017-2022] ჩინეთში ექსპორტი 265%-ით გაიზარდა და ექსპორტის სტრუქტურაც გაფართოვდა
2018 წლის იანვრიდან საქართველოსა და ჩინეთს შორის თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება ამოქმედდა. ხელშეკრულების ამოქმედების შემდეგ, 2017-2022 წლებში, ჩინეთში ექსპორტი 265%-ით - 202 მლნ-დან 736 მლნ დოლარამდე გაიზარდა.
2017 წელს ჩინეთში ექსპორტზე სულ 51 დასახელების პროდუქტი გავიდა, მათ შორის 1 მლნ-ზე მეტი ღირებულების 6 პროდუქტი, 2022 წელს სულ 107 დასახელების პროდუქტი, მათ შორის 1 მლნ-ზე მეტი ღირებულების 12 დასახელების პროდუქტი.
მიუხედავად იმისა, რომ საანგარიშო პერიოდში ზრდა მკაფიოა, ექსპორტი ჩინეთში 2018 წლამდეც იზრდებოდა. 2009 წელს ჩინეთში საქართველოდან სულ 6 მლნ დოლარის პროდუქცია გავიდა, 2013 წელს 34 მლნ-ის და თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების ამოქმედების წინა პერიოდში, 2017 წელს - 202 მლნ-ის.
რიცხობრივი სიზუსტის მიუხედავად, სრული კონტექსტის გაუთვალისწინებლობის გამო, „ფაქტ-მეტრმა“ ეკონომიკის სამინისტროს მიერ გავრცელებული განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
ანალიზი: ეკონომიკის მინისტრ ლევან დავითაშვილის ჩინეთში ვიზიტთან დაკავშირებით, ეკონომიკის სამინისტრომ პრესრელიზი გაავრცელა, სადაც ყურადღება თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების ამოქმედების შემდეგ გაზრდილ ექსპორტზეა გამახვილებული: „შეხვედრაზე საუბარი წარიმართა ჩინეთთან სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარებაზე მას შემდეგ, რაც ორ ქვეყანას შორის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება ამოქმედდა. აღინიშნა, რომ შეთანხმების ძალაში შესვლიდან 5 წლის შემდგომ, ჩინეთისა და საქართველოს ვაჭრობის სტატისტიკა მნიშვნელოვნად შეიცვალა. კერძოდ, 2022 წელს, 2017 წელთან შედარებით, სავაჭრო ბრუნვა გაიზარდა 94%-ით, ექსპორტი კი265%-ითგაიზარდა და 736.9 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, ასევე მნიშვნელოვნად შეიცვალა ექსპორტის სტრუქტურა და ჩინეთის სამომხმარებლო ბაზარზე საქართველოდან ახალი საექსპორტო პროდუქციები გამოჩნდა. ამავე დროს, მინისტრებმა ხაზი გაუსვეს იმ გარემოებას, რომ შეთანხმებას მეტი სარგებლის შეუძლია ორივე ქვეყნისთვის.“
ჩინეთთან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება ძალაში 2018 წლის იანვრიდან შევიდა. 2017 წლის მდგომარეობით, ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო ბრუნვის მოცულობა 934 მლნ დოლარს შეადგენდა (202 მლნ დოლარი ექსპორტი და 732 მლნ დოლარი იმპორტი), 2022 წელს ბრუნვის მოცულობა 98%-ით, თითქმის 1.9 მლრდ-მდე გაიზარდა (737 მლნ ექსპორტი და 1.126 მლრდ იმპორტი). როგორც 2017, ასევე 2022 წლებში, სავაჭრო პარტნიორებში ჩინეთი თურქეთისა და რუსეთის შემდეგ მესამე ადგილს იკავებდა, თუმცა წილი მცირედით 8.8%-დან 9.8%-მდე იყო გაზრდილი.
გრაფიკი 1: ექსპორტი ჩინეთში (მლნ. აშშ დოლარი)
თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება საბაჟო გადასახადისგან ორივე მხარეს ათავისუფლებდა, თუმცა მოხდა ისე, რომ ექსპორტი 265%-ით გაიზარდა, ხოლო იმპორტი მხოლოდ 53%-ით, რის შედეგადაც სავაჭრო დეფიციტი 57%-დან 21%-მდე შემცირდა.
მთლიან ექსპორტთან ერთად, საანგარიშო პერიოდში გაიზარდა საექსპორტო პროდუქციის ჩამონათვალიც. კერძოდ, თუ 2017 წელს ექსპორტზე სულ 51 დასახელების პროდუქტი გავიდა, 2022 წელს ჩამონათალი 107-მდე გაიზარდა. გაორმაგებულია (6-დან 12-მდე გაიზარდა) იმ პროდუქტთა რაოდენობის ჩამონათვალიც, რომელთა საექსპორტო ღირებულებამაც წლიურად 1 მლნ დოლარს გადააჭარბა.
სამინისტროს მიერ გავრცელებული განცხადების რიცხობრივი ნაწილი სრულად შეესაბამება სიმართლეს, თუმცა მხოლოდ ამ განცხადებით იქმნება მცდარი შთაბეჭდილება, რომ ექსპორტის ზრდა მხოლოდ თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების დამსახურებაა. ექსპორტი წინა პერიოდშიც იზრდებოდა და ზოგ შემთხვევაში, უფრო სწრაფი ტემპითაც.
1995-2009 წლებში, ჩინეთში ექსპორტზე სულ 50 მლნ დოლარის პროდუქცია გავიდა - მთლიანი ექსპორტის 0.56%. 2010 წელს ექსპორტი 4.5-ჯერ - 6 მლნ-დან 27 მლნ დოლარამდე გაიზარდა, ზრდის დინამიკა შემდგომ პერიოდშიც გაგრძელდა და 2017 წელს 202 მლნ დოლარს მიაღწია.
2023 წელს ზრდის დინამიკა კლებით შეიცვალა. იანვარ-სექტემბერში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ჩინეთში ექსპორტი 54%-ით - 575-დან 267 მლნ დოლარამდე შემცირდა. თუ 2020-2022 წლებში ჩინეთი #1 საექსპორტო პარტნიორი იყო, 2023 წელს მეშვიდეზე გადავიდა.
გრაფიკი 2: ექსპორტი ჩინეთში (მლნ. აშშ დოლარი)
ჩინეთში ექსპორტის ვარდნის უმთავრესი მიზეზი სპილენძი მადნების ფასისა და მოთხოვნის კლება გახდა. 2022 წლის იანვარ-სექტემბერში ჩინეთში 452 მლნ დოლარი სპილენძის მადნები გაიყიდა, 2023 წლის ანალოგიურ პერიოდში 62%-ით ნაკლების - 162 მლნ დოლარის. გასული წლის პირველ სამ კვარტალში ექსპორტზე სულ 189 ათასი ტონა მადანი გავიდა, მიმდინარე წელს მისი ნახევარი - 94 ათასი ტონა. საშუალოდ 24%-ით, 2395 დოლარიდან 1764 დოლარამდეა შემცირებული საექსპორტო ფასიც ტონაზე.
მიუხედავად იმისა, რომ ჩინეთში საექსპორტო პროდუქციის ჩამონათვალი გაორმაგდა, სპილენძის მადნების წილი პრაქტიკულად არ შეცვლილა, 2017 წელს ის 81%-ს უდრიდა, 2022 წელს - 79%-ს, 64%-მდე მხოლოდ 2023 წლის იანვარ-სექტემბერში შემცირდა.
სპილენძის მადნების გარდა, 64 მლნ-დან 45 მლნ-მდე შემცირდა სხვა ძვირფასი ლითონების საექსპორტო ღირებულებაც. დანარჩენ პროდუქციაზე მცირე ცვლილებებს მთლიან ექსპორტზე არსებითი გავლენა აღარ მოუხდენია.
2023 წლის იანვარ-სექტემბრის მდგომარეობით, ჩინეთის წილი ექსპორტში 5.8%-ს შეადგენდა, უფრო ნაკლებს ვიდრე 2016 და 2017 წლებში, ანუ იმ პერიოდში, როდესაც თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება არ მოქმედებდა.
თანხობრივი კლების გარდა, ჩინეთის წილი ექსპორტში სხვა ქვეყნებში, უმეტესწილად რეექსპორტის ხარჯზე გაზრდილმა ექსპორტმაც შეამცირა.
საერთო ჯამში, სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში რიცხობრივად ყველა მონაცემი სიმართლეს შეესაბამება:
1) 2017-2022 წლებში სავაჭრო ბრუნვა ჩინეთთანგაორმაგდა;
2) ცალკე აღებული ექსპორტი 265%-ით გაიზარდა;
3) გაფართოვდა ექსპორტის სტრუქტურა.
სხვა საკითხია ის, რომ 2017-2022 წლების პერიოდი სრული სურათის ერთი მონაკვეთია. ექსპორტის ზრდა მხოლოდ თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების დამსახურება არაა, გარდა ამისა, მთავრობისგან დამოუკიდებელი მიზეზებით (სპილენძის მადნებზე საქართველო გლობალურ მოთხოვნასა და ფასს ვერ განსაზღვრავს), 2023 წელს ჩინეთში ექსპორტი მაინც განახევრდა. რიცხობრივი სიზუსტის მიუხედავად, სრული კონტექსტის გაუთვალისწინებლობის გამო, „ფაქტ-მეტრმა“ ეკონომიკის სამინისტროს მიერ გავრცელებული განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Ministry of Economy and Sustainable Development: “In 2017-2022, export to China increased by 265% and the export structure also expanded.”
Verdict: FactCheck concludes that the statement of the Ministry of Economy and Sustainable Development is MOSTLY TRUE.
Since January 2018, a free trade agreement between Georgia and China has been in effect. After the agreement started, export to China increased by 265% from USD 202 million to USD 736 million in 2017-2022.
In 2017, there were 51 product groups exported to China with the value of six of the products exceeding USD 1 million. In 2022, these groups of exported good rose to 107 with 12 of them being worth more than USD 1 million.
Although there is a clear growth in the reporting period, export to China was also increasing before 2018. In 2009, Georgia exported products to China worth of USD 6 million. The total export value was USD 34 million in 2013 and the export figure amounted to USD 202 million in 2017 before the free trade agreement went into effect.
Given the accuracy of figures provided, although disregarding the full context, FactCheck concludes that the statement released by the Ministry of Economy and Sustainable Development is MOSTLY TRUE.
The Ministry of Economy and Sustainable Development published a press release in regard to Minister Levan Davitashvili’s visit to China, emphasising the increased export to China after the free trade agreement went into effect: “The meeting focused on the development of trade and economic relations with China after the Free Trade Agreement between the two countries came into effect. It was noted that give years after its entry into force, the trade statistics between China and Georgia have changed significantly. In particular, in 2022, as compared to 2017, the trade turnover was increased by 94% and the exports – by 265% amounting to USD 736.9 million. The structure of exports also changed significantly and new export products from Georgia appeared on the Chinese consumer market. At the same time, the Minister emphasised the fact that the agreement can bring more benefits to both countries.”
The Georgia-China free trade agreement came into effect in January 2018. As of 2017, trade turnover between the two countries amounted to USD 934 million (USD 202 million export and USD 732 million import). In 2022, the volume of trade turnover increased by 98% and reached nearly USD 1.9 billion (USD 737 million export and USD 1.126 billion export). Both in 2017 and 2022, China was ranked third among Georgia’s top trade partners after Turkey and Russia, although Beijing’s share increased only slightly from 8.8% to 9.8%.
Graph 1: Export to China (USD Million)
The free trade agreement exempted both sides from customs duties, yet exports increased by 265% and imports by only 53%, reducing the trade deficit from 57% to 21%.
Along with the total export, the list of export products also increased during the reporting period. In particular, if in 2017 a total of 51 types of products were exported, the list increased to 107 in 2022. The number of products whose export value exceeded USD 1 million annually has also doubled (from six to 12).
The figures in the statement released by the Ministry is completely true but this statement taken separately creates a false impression that the increase in exports is attributable only to the free trade agreement. Exports were growing in the previous period as well and in some cases, at a faster rate.
In 1995-2009, a total of USD 50 million worth of products were exported to China which amounted to 0.56% of the total exports. In 2010, exports increased 4.5 times - from USD 6 million to USD 27 million whilst the growth dynamic persisted in the subsequent period and reached USD 202 million in 2017.
In 2023, the growth dynamic changed into a decline. In January-September, exports to China decreased by 54% from USD 575 million to USD 267 million dollars as compared to the same period of the previous year. If in 2020-2022 China was Georgia’s top export partner, it moved to the seventh position in 2023.
Graph 2: Export to China (USD Million)
The main reason why exports to China dropped was the decline in the price and demand for copper ores. In January-September 2022, USD 452 million worth of copper ores were sold in China which is 62% less as compared to the same period of 2023 – USD 162 million. In the first three quarters of last year, a total of 189,000 tonnes of ore were exported with the figure halving to 94,000 tonnes this year. On average, the export price per tonne has decreased by 24% from USD 2,395 to USD 1,764
Although the list of export products to China has doubled, the share of copper ores has virtually not changed. In 2017 it was equal to 81%, in 2022 it was 79% and it decreased to 64% in January-September 2023.
In addition to copper ores, the export value of other precious metals also decreased from USD 64 million to USD 45 million. Small changes in the rest of the products did not have a significant impact on the total export.
As of January-September 2023, China’s share in Georgia’s total export was 5.8% which is less as compared to what it was in 2016 and 2017; that is, in the period when the free trade agreement was not in effect.
In addition to the drop in monetary value, China's share in Georgia’s exports decreased largely because of increased export to other countries, mostly at the expense of re-exports.
Ultimately, all figures in the statement released by the Ministry are accurate:
1) In 2017-2022, the trade turnover with China doubled.
2) Exports taken separately increased by 265%.
3) The structure of export was expanded.
It is an entirely different issue that 2017-2022 is but one period of the full picture. Export growth is not only attributable to the free trade agreement and, for reasons unrelated to the government (Georgia cannot determine global supply and price on copper ores), Georgia’s export to China halved in 2023 which seems contradictory to the spirit of deepening relations and ties evolving into a strategic partnership format. Therefore, due to the accuracy in terms of figures, although failing to take the full context into account, FactCheck concludes that the statement released by the Ministry of Economy is MOSTLY TRUE.