2012 წლის შემდეგ, [საქართველოს] მოქალაქეთა დეპოზიტების მოცულობა გაათმაგებულია, ხალხი მდიდრდება
ირაკლი ღარიბაშვილი: 2012 წლის შემდეგ, [საქართველოს] მოქალაქეთა დეპოზიტების მოცულობა გაათმაგებულია, ხალხი მდიდრდება
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
რეზიუმე: ხელისუფლების ცვლილებამდე, 2012 წლის სექტემბერში, საქართველოს კომერციულ ბანკებში განთავსებული დეპოზიტების ჯამური მოცულობა - როგორც ლარში, ასევე უცხოურ ვალუტაში, ერთად 8 მილიარდ ლარს შეადგენდა. 2023 წლის ივლისის მდგომარეობით ის 49 მილიარდამდეა გაზრდილი. შესაბამისად, 11 წელიწადში დეპოზიტების ნომინალური მოცულობა არა 10-ჯერ, არამედ 6-ჯერ გაიზარდა. ფიზიკური პირების დეპოზიტები კი 3.4-დან 24.9 მლრდ ლარამდე - 7.2-ჯერ.
დეპოზიტების მოცულობის ზრდაზე დამატებით მინიმუმ ორმა ფაქტორმაც იქონია გავლენა, რაც საქართველოს მოქალაქეების გამდიდრებასთან კავშირში არ არის - გაცვლითი კურსის ცვლილებამ, რამაც ლარში გადაყვანით უცხოური ვალუტის დანაზოგი მხოლოდ ტექნიკურად გაზარდა (1$-ის ოდენობის დანაზოგი 2012 წელს პირობითად 1.65 ლარს უტოლდებოდა, დღეის მდგომარეობით იგივე 1$-ის ოდენობის დანაზოგი 2.65 ლარამდეა[1]) და 2022 წელს რუსეთის მოქალაქეების მიერ ქართულ ბანკებში გადმოტანილმა დეპოზიტებმა.
შესაბამისად, ერთი მხრივ პრემიერმა არასწორად დაასახელა რიცხობრივი მაჩვენებლები, რითაც ზრდის ტემპი გადაჭარბებით წარმოაჩინა (10-ჯერ ზრდა, ნაცვლად რეალური 6.1-7.2-ჯერ ზრდისა), მეორე მხრივ - მთლიანი დეპოზიტები მოქალაქეთა დანაზოგად წარმოაჩინა და მათ გამდიდრებას დაუკავშირა, მაშინ როცა მთლიანი დეპოზიტები გარდა საქართველოს მოქალაქეებისა მოიცავს უცხოელების, იურიდიული პირებისა და თავად მთავრობის დეპოზიტებსაც. ამავდროულად, მას არ გაუმახვილებია ყურადღება გარემოებაზე, რომ დეპოზიტების ზრდა სიახლეს ან განსაკუთრებულ მოვლენას არ წარმოადგენს და ის ზრდადი იყო წინა პერიოდებშიც (ცალკეულ შემთხვევებში, უფრო მაღალი ტემპითაც), ისევე როგორც ყურადღების მიღმა დატოვა გარემოება, რომ დეპოზიტების ზრდაში არსებითი გავლენა უკრაინაში გაჩაღებული ომის შემდგომ პერიოდში რუსეთის მოქალაქეთა დეპოზიტების ნახტომისებურმა ზრდამ შეიტანა, რასაც საქართველოს მოქალაქეთა გამდიდრებასთან საერთო არაფერი აქვს.
შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით - მეტწილად მცდარი.
11 სექტემბერს, მთავრობის სხდომაზე, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა ეკონომიკურ თემებზე საუბრისას დეპოზიტების ზრდაზე გაამახვილა ყურადღება და განაცხადა (12:16-დან): „2012 წელს ჩვენი მოქალაქეების დეპოზიტების საერთო მოცულობა იყო თუ სწორად მახსოვს 2 მილიარდ დოლარზე მეტი და ამდენივე ლარში, ახლა არის 23 მილიარდი დოლარი და ამდენივე არის ლარში. გაათმაგებულია ჩვენს კომერციულ ბანკებში განთავსებული დეპოზიტების რაოდენობა. ანუ ხალხი მდიდრდება, ქვეყანა ვითარდება“.
რა თქვა პრემიერ მინისტრმა?!
განცხადების ანალიზისათვის პირველ რიგში მნიშვნელოვანია, განიმარტოს, სავარაუდოდ, რა იგულისხმა პრემიერმა, რადგან გამოყენებული ტერმინოლოგიიდან და ერთეულებიდან გამომდინარე მისი ტექსტი აღქმადი არ არის, ბუკვალური გაგების შემთხვევაში კი დასახელებული მონაცემები აბსურდულია. პრემიერის განცხადებიდან ცხადია მხოლოდ ის რომ, ის საქართველოს მოქალაქეთა საბანკო დეპოზიტებს 11 წლის მანძილზე 10-ჯერ გაზრდილად აცხადებს და აღნიშნულს მოქალაქეთა გამდიდრებით ხსნის. „ფაქტ-მეტრმა“ სცადა, გაერკვია, თუ რა თქვა პრემიერმა.
მტკიცება N1 – ახლა [2023 წელი] მოქალაქეთა დეპოზიტების მოცულობა არის 23 მლრდ დოლარი და ამდენივე ლარი. ტექსტის ბუკვალურად გაგების შემთხვევაში გამოდის რომ პრემიერის მტკიცებით, საქართველოს მოქალაქეთა საბანკო დეპოზიტების ჯამური მოცულობა 120 მლრდ ლარამდეა (2*23,000,000,000*2.6292[2]), რაც არათუ მოქალაქეთა, არამედ ქვეყანაში არსებული საბანკო დეპოზიტების ჯამურ მოცულობასაც კი (რეზიდენტი და არარეზიდენტი ფიზიკური პირები, რეზიდენტი და არარეზიდენტი იურიდიული პირები, მთავრობა), რაც 48.9 მლრდ ლარს შეადგენს, 2.5-ჯერ აღემატება. ვინაიდან, ნაკლებად მოსალოდნელია, პრემიერი მსგავსი მასშტაბის შეცდომას უშვებდეს, სავარაუდოა, რომ ის გულისხმობს უცხოურ ვალუტაში განთავსებული დეპოზიტების ლარში გამოსახული მნიშვნელობისა (23 მლრდ ლარი) და ლარში განთავსებული დეპოზიტების („ამდენივე“, ანუ 23 მლრდ ლარი) ჯამურ მოცულობას, რაც მისი სიტყვების მისთვისვე სასარგებლოდ ინტერპრეტირებით 46 მლრდ ლარი გამოდის და დეპოზიტების ჯამურ მოცულობასთან (48.9 მლრდ ლარი) ახლოსაა.
მტკიცება N2 – [2012 წელთან შედარებით] გაათმაგებულია დეპოზიტების რაოდენობა, ხალხი მდიდრდება.
აღნიშნული მტკიცებიდან (პირველი მტკიცების პრემიერის სასარგებლოდ ინტერპრეტირების შემთხვევაში) გამომდინარეობს, რომ 2012 წელს დეპოზიტების ჯამური მოცულობა 46 მლრდ-ზე 10-ჯერ ნაკლები, შესაბამისად - 4.6 მლრდ ლარი იყო და აღნიშნული ცვლილება ხალხის გამდიდრებითაა გამოწვეული.
მტკიცება N3 – 2012 წელს ჩვენი მოქალაქეების დეპოზიტების საერთო მოცულობა იყო 2 მლრდ დოლარზე მეტი და ამდენივე ლარი.
სინამდვილეში, 2012 წლის სექტემბრის ბოლოს მდგომარეობით (არჩევნებამდე ბოლო თვე) დეპოზიტების ჯამური (მ.შ უცხოელების, ბიზნესისა და მთავრობის) მოცულობა 8 მლრდ ლარს შეადგენდა და პრემიერის სიტყვები არცერთი ინტერპრეტაციით არ არის ახლოს აღნიშნულ მაჩვენებელთან. მეტ-ნაკლებად უახლოვდება ბუკვალური გაგებისას მიღებული მაჩვენებელი (2*2,000,000,000*1.6567[3]), რომელიც 6.6 მლრდ ლარი გამოდის. თუმცა ერთი განცხადების ფარგლებში ერთი და იგივე ტერმინოლოგიის განსხვავებული ინტერპრეტაციით გამოყენება პრემიერის მხრიდან ნაკლებად სავარაუდოა. შესაბამისად, მოსალოდნელია რომ ის 2012 წლის მდგომარეობით დეპოზიტების ჯამურ მოცულობას 4 მლრდ-ზე მეტად მიიჩნევს, რაც ერთიანობაში პირველ და მეორე მტკიცებებთან ლოგიკურ ჯაჭვს კრავს.
შესაბამისად, ზუსტად იმის დადგენა თუ რა მონაცემებზე საუბრობს პრემიერი, პროფესიული ანალიზის პირობებშიც კი შეუძლებელია. რიგითი მოქალაქისათვის კი მხოლოდ ის არის გასაგები, რომ პრემიერის პოზიციით საქართველოს მოქალაქეთა საბანკო დეპოზიტები 2012 წელთან შედარებით 10-ჯერ არის გაზრდილი, დღეის მდგომარეობით 46 მლრდ ლარამდეა [სავარაუდოდ] და აღნიშნული მოქალაქეთა გამდიდრებით არის განპირობებული.
შეესაბამება, თუ - არა რეალობას პრემიერის განცხადება?!
ეროვნული ბანკის საიტზე დეპოზიტების შესახებ სტატისტიკა 1996 წლიდან იძებნება. თუ არ ჩავთვლით ცალკეულ გამონაკლისებს, მრუდი ყოველთვის აღმავალია. შესაბამისად, საბანკო დეპოზიტები მთელ პერიოდზე ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა.
1996 წლის იანვარში დეპოზიტების საერთო მოცულობა 33 მლნ ლარს შეადგენდა - ამჟამინდელზე 1500-ჯერ ნაკლებს. ეკონომიკა ამ მასშტაბით არ გაზრდილა, მაგრამ გაიზარდა ნდობა საბანკო სექტორის მიმართ, მეორე მხრივ, მოქალაქეთა უფრო დიდ ნაწილს გაუჩნდა დაზოგვის შესაძლებლობა და მათი შემოსავალი მხოლოდ მიმდინარე ხარჯებისათვის საკმარის ნიშნულს გასცდა. ვარდების რევოლუციამდე, დეპოზიტების მოცულობა 774 მლლარამდე იყო გაზრდილი, 2012 წლის სექტემბერში კი 8 მლრდ ლარამდე. 2008-2009 წლებში ომის, მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისისა და საქართველოში არსებული პოლიტიკური კრიზისის ფონზე ზრდა 16 თვით 2009 წლის დეკემბრამდე შეჩერდა, თუმცა სისტემას კოლაფსი არ განუცდია.
საბანკო აქტივებისა და მათ შორის დეპოზიტების მოცულობის ზრდა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგაც გაგრძელდა. ბოლო 11 წლის განმავლობაში, ლარში განთავსებული დეპოზიტები 8.2-ჯერ - 2.9 მლრდ-დან 23.9 მლრდ ლარამდე, გაიზარდა. უცხოურ ვალუტაში განთავსებული დეპოზიტები კი 5-ჯერ - 5 მლრდ-დან 25 მლრდ ლარამდე, დეპოზიტები ჯამურად 6.1-ჯერ - 8 მლრდ-დან 48.9 მლრდ ლარამდე.
გრაფიკი 1: საბანკო დეპოზიტები ჯამში, მლნ. ლარი (ეროვნულ და უცხოურ ვალუტაში განთავსებული დეპოზიტების ჯამური მაჩვენებელი)
ამავდროულად, მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს რომ, ჯამური დეპოზიტები არ არის მხოლოდ საქართველოს მოქალაქეების დეპოზიტები და ის მოიცავს როგორც რეზიდენტი ასევე არარეზიდენტი ფიზიკური პირების (შინამეურნეობები) და იურიდიული პირებისა (ბიზნესი) და მთავრობის დეპოზიტებს. პრემიერი საქართველოს მოქალაქეთა დეპოზიტებზე საუბრობდა. შესაბამისად, მისი განცხადების რეალურობის შეფასებისათვის მიზანშეწონილია მხოლოდ საქართველოს მოქალაქე ფიზიკურ პირთა საბანკო დეპოზიტების ცვლილების ტენდენციის შეფასება. თუმცა ეროვნული ბანკი მოქალაქეობის მიხედვით ჩაშლილ სტატისტიკურ მონაცემებს საჯაროდ ხელმისაწვდომი სახით არ აქვეყნებს, რეზიდენტობის მიხედვით ჩაშლილი მონაცემები კი 2015 წლიდანა რის ხელმისაწვდომი. აქედან გამომდინარე, საჯაროდ ხელმისაწვდომი მონაცემებიდან, პრემიერის მიერ დასახელებულ მაჩვენებელთან ყველაზე ახლოს არის ფიზიკურ პირთა დეპოზიტები[4].
თუ მთლიანი დეპოზიტებიდან ფიზიკურ პირებს ცალკე გამოვყოფთ, დაახლოებით ანალოგიურ ზრდას მივიღებთ, თუმცა ბუნებრივია, აბსოლუტური მოცულობა გაცილებით ნაკლებია. კერძოდ, 2012 წლის სექტემბრიდან 2023 წლის ივლისამდე, ფიზიკური პირების მიერ განთავსებული დეპოზიტების მოცულობა 7.2-ჯერ - 3.4-დან 24.9 მლრდ ლარამდე გაიზარდა და არა 10-ჯერ, როგორც ამას პრემიერი აცხადებს.
გრაფიკი 2: ფიზიკურ პირების დეპოზიტები (მლნ. ლარი)
ამავდროულად, მხოლოდ 2021 წლის დეკემბრიდან 2022 წლის დეკემბრამდე ფიზიკური პირების დეპოზიტები 18.3%-ით - ნომინალურად 3.7 მლრდ ლარითაა გაზრდილი, თუმცა ამ 3.7 მლრდ-დან 1.6 მლრდ არარეზიდენტ ფიზიკურ პირებზე მოდის. რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ, დეპოზიტების მოცულობის ზრდაზე დამატებითი გავლენა უცხო ქვეყნის - უმეტეს შემთხვევაში რუსეთის, მოქალაქეების მიერ განთავსებულმა დეპოზიტების მოცულობის ზრდამ იქონია. თუ 2021 წლის დეკემბერში რუსეთის მოქალაქეები ქართულ ბანკებში 567 მლნ ლარს ინახავდნენ, 2022 წლის დეკემბერში ეს 2.420 მლრდ-მდე გაიზარდა. 2021 წლის დეკემბერში რუსეთის მოქალაქეების წილი დეპოზიტებში 1.5%-ს შეადგენდა, 2022 წლის დეკემბერში 5.3%-ს.
ომამდე, მთლიანად არარეზიდენტი პირები ქართულ ბანკებში 5.3 მლრდ ლარის ეკვივალენტ თანხას ინახავდნენ, რომელიც 2023 წლის ივლისში 8.4 მლრდ ლარამდე გაიზარდა. ომის შემდგომ პერიოდში რუსეთის მოქალაქეთა დეპოზიტების ზრდის ტემპმა იმდენად მაღალ ნიშნულს მიაღწია, რომ მაისში ეროვნული ბანკის ფინანსური სტაბილურობის კომიტეტმა კომერციულ ბანკებს რუსეთის მოქალაქეებისთვის დეპოზიტებზე ლიკვიდურობის მოთხოვნა 30%-40%-დან 80%-მდე გაუზარდა. გადაწყვეტილების მიზეზად დეპოზიტების გადინების რისკი დასახელდა. არარეზიდენტი პირების დეპოზიტები ომამდეც იზრდებოდა, მაგრამ გაცილებით დაბალი ტემპით. პანდემიამდეც - 4 წელიწადში, არარეზიდენტი პირების დეპოზიტები სულ 46%-ით გაიზარდა, ომის დაწყების შემდეგ, 1.5 წელიწადზე ნაკლებ დროში კი - 58%-ით. იმავე პერიოდში, 2022 წლის თებერვლიდან 2023 წლის ივლისამდე შინამეურნეობების მიერ განთავსებული დეპოზიტები კი მხოლოდ - 12%-ით.
გრაფიკი 3: დეპოზიტები განმთავსებლის მიხედვით (მლრდ. ლარი)[5]
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ფიზიკური და იურიდიული პირების დეპოზიტები თითქმის თანაბარია. ამავდროულად, 2023 წლის ივლისის მდგომარეობით, მთავრობას დეპოზიტებზე 4.5 მლრდ ლარი ჰქონდა განთავსებული, რაც რეკორდული მაჩვენებელია და 1.5 წლის წინანდელს თითქმის ორჯერ აღემატება.
პრემიერმა თავის გამოსვლაში ქვეყანაში არსებული ჯამური საბანკო დეპოზიტები საქართველოს მოქალაქეების დეპოზიტებად წარმოაჩინა. ამავდროულად, დეპოზიტების საერთო ჯამური მოცულობა (მიმდინარე) სავარაუდოდ, მეტ-ნაკლებად სწორად დაასახელა, თუმცა შეცდა 2012 წლის მონაცემების დასახელებისას, ხელისუფლების ცვლილებამდე ბანკებში დეპოზიტების სახით არა ოთხი (ოთხზე მეტი), არამედ 8 მლრდ ლარი იყო განთავსებული. შესაბამისად, ბოლო 11 წელიწადში მისი მოცულობა 6-ჯერ გაიზარდა და არა 10-ჯერ.
მანიპულაციურია მთლიანი ზრდის მოქალაქეთა გამდიდრებით ახსნის ნაწილიც. ბუნებრივია, 11-წლიან პერიოდში მოქალაქეთა ეკონომიკური მდგომარეობა უმჯობესდებოდა, თუმცა დეპოზიტების მოცულობა იზრდებოდა როგორც „ქართული ოცნების“, ასევე „ნაციონალური მოძრაობისა“ და „მოქალაქეთა კავშირის“ მმართველობის პერიოდშიც კი. შესაბამისად, აღნიშნულ ზრდაში განსაკუთრებული სიახლე არ არის. გარდა ამისა, პრემიერმა დეპოზიტების მოცულობის ზრდა სრულად „მოქალაქეების გამდიდრებას“ დაუკავშირა და მათი დეპოზიტები 10-ჯერ გაზრდილად წარმოაჩინა. რეალურად, 2012 წლიდან ფიზიკური პირების დეპოზიტების მოცულობა არა 10-ჯერ არამედ 7.2-ჯერ არის გაზრდილი. ამავდროულად, დეპოზიტების ზრდაზე ბოლო პერიოდში არარეზიდენტი ფიზიკური პირების, ძირითადად რუსეთის მოქალაქეების, დეპოზიტებმა იქონია გავლენა. 2012 წლის დროინდელი მონაცემები რეზიდენტ და არარეზიდენტ პირებს შორის ჩაშლილი სახით ეროვნული ბანკის გვერდზე არ მოიძებნება (მსგავსი სტატისტიკა 2015 წლის ნოემბრიდანაა ხელმისაწვდომი). თუმცა ბოლო 1.5 წელიწადში არარეზიდენტების დეპოზიტების მოცულობა 58%-ით გაიზარდა, მთავრობის - 96%-ით, იურიდიული პირების (გარდა მთავრობისა) - 22%-ით, ხოლო რეზიდენტი შინამეურნეობების (რაც ყველაზე ახლოს დგას საქართველოს მოქალაქეების დეპოზიტების მოცულობასთან), რაზედაც ირაკლი ღარიბაშვილი მიუთითებდა, მხოლოდ - 12%-ით.
ყოველივე ზემოთქმულის გათვალისწინებით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება შეფასდა როგორც მეტწილად მცდარი.
[1] კურსის გავლენის სრულფასოვანი შეფასებისათვის მნიშვნელოვანია გაანალიზდეს დეპოზიტების ნაკადები და არა მხოლოდ ნაშთი, თუმცა საკურსო ეფექტის ზუსტი შეფასება სცდება მოცემული სტატიის ფარგლებს. მოყვანილი მაგალითი კი ემსახურება საკურსო ეფექტის მნიშვნელობის განმარტებას და არ წარმოადგენს მტკიცებას საკურსო ეფექტის მასშტაბის შესახებ.
[2] გაცვლითი კურსი 2023 წლის აგვისტოს ბოლოს.
[3] გაცვლითი კურსი 2012 წლის სექტემბრის ბოლოს.
[4] მოიცავს უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა დეპოზიტებსაც, თუმცა არ მოიცავს მთავრობისა და იურიდიული პირების დეპოზიტებს.
[5] შესაძლო მცირედი განსხვავება ცალკეულ სიდიდეებს შორის დასაშვებია გამოწვეული იყოს განსხვავებული ტიპის წყაროების გამოყენებით (დამუშავებად ფორმატში ხელმისაწვდომი ცხრილები და ინტერაქტიული სტატისტიკის პორტალი)

Irakli Gharibashvili: “Since 2012, the volume of deposits of [Georgian] citizens increased ten-fold, people are getting richer.”
Resume: Prior to the change of government in September 2012, the total amount of savings deposited in Georgian commercial banks both in GEL and foreign currency was GEL 8 billion. As of July 2023, it has increased to GEL 49 billion. Therefore, the nominal volume of deposits increased six-fold instead of tenfold in 11 years. The savings deposited by physical persons increased 7.2 times by GEL 3.4 billion to GEL 24.9 billion.
The growth of the deposit volume was affected by at least two factors that are not related with Georgian nationals getting wealthier. These are the change in the currency exchange rate which means that foreign currency deposits increased only technically when converted to GEL (a USD 1 saving in 2012 was hypothetically equal to GEL 1.65 and now USD 1 equals GEL 2.65[1]) and Russian nationals moving their deposits to the Georgian banks in 2022.
Therefore, on the one hand, the Prime Minister provided incorrect figures and, in this manner, he exaggerated the growth rate (claiming a ten-fold growth instead of an actual 6.1-7.2 times growth) and, on the other hand, portrayed the total volume of deposits as people’s savings and linked this to Georgian citizens becoming wealthier whilst the total deposits encompass savings from foreigners, legal entities and the government itself in addition to Georgian nationals. At the same time, he has not emphasised the fact that the growth of deposits is not a novelty or an exceptional occurrence and it was growing in the previous periods as well (in some cases at a higher rate). The Prime Minister also ignored the fact that the massive growth of deposits from Russian nationals amid Russia’s war in Ukraine substantially contributed to the growth of deposits which has nothing to do with Georgian nationals becoming wealthier.
Therefore, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is MOSTLY FALSE.
On 11 September 2023, at the session of the Government of Georgia, Prime Minister Irakli Gharibashvili underlined the growth of deposits when speaking about economic topics and stated (from 12:16): “In 2012, the total deposits of our citizens were over USD 2 billion and the same amount in GEL, if I remember that correctly. Now it is USD 23 billion and the same amount in GEL. The amount of savings deposited in our commercial banks has increased ten-fold. This means that people are getting richer and the country is being developed.”
What did the Prime Minister say?
In order to analyse the statement, it is important to clarify what the Prime Minister had in mind because his text is not understandable based on the terminology and the measurement units he uses whilst understanding it literally means that the figures he provided are absurd. The only thing that is clear from his statement is that he claims that bank deposits made by Georgian nationals increased ten-fold over the course of 11 years and he explains this by stating that people are becoming wealthier. FactCheck sought to understand the Prime Minister’s statement.
Claim N1 – Now (2023) the volume of citizens’ deposits is USD 23 billion and the same amount in GEL.
If we understand the text literally, it turns out that the Prime Minister claims that the total amount of bank deposits made by Georgian nationals is around GEL 120 billion (2*23,000,000,000*2.6292[2]) which is 2.5 times higher as compared to GEL 48.9 billion which is the total amount of bank deposits in Georgia (resident and non-resident physical persons, resident and non-resident legal entities, government) let alone the savings of only Georgian nationals. Since it is unlikely that the Prime Minister made such a massive mistake, it is possible that he means the total amount of foreign currency deposited as savings and converted to GEL (GEL 23 billion) and GEL deposited savings (in the same amount which means GEL 23 billion). Therefore, if his words are interpreted in the Prime Minister’s favour, the total figure would be GEL 46 billion which is closer to the aggregate amount of deposits (GEL 48.9 billion).
Claim N2 – [As compared to 2012] the amount of deposits has increased ten-fold, people are getting richer.
It should be understood from this statement (if we interpret the first claim in the Prime Minister’s favour) that the total amount of deposits in 2012 was ten times less as compared to GEL 46 billion which equals GEL 4.6 billion and this change was caused by people becoming wealthier.
Claim N3 – In 2012 the total amount of deposits made by our citizens was over USD 2 billion and the same amount in GEL.
In fact, as of late September 2012 (the last month before the elections), the total amount of deposits (including those of foreigners, business and government) was GEL 8 billion and the Prime Minister’s words are not even close to that figure under any interpretation. The figure from a literal understanding of the Prime Minister’s statement (2*2,000,000,000*1.6567[3]), which is GEL 6.6 billion, is more or less close to that figure. However, it is unlikely that he used one and the same terminology with a different interpretation in one statement. Therefore, it is likely that he considers the total amount of deposits in 2012 to be above GEL 4 billion which creates a logical chain together with the first and second claims.
Therefore, it is impossible to precisely understand to which data the Prime Minister is referring even by resorting to a professional analysis. For the understanding of the average citizen vis-à-vis the Prime Minister’s claim, let us say, the bank savings of Georgian nationals have increased ten-fold as compared to 2012 and today stand at GEL 46 billion (supposedly) which is attributable to people becoming wealthier.
Does the Prime Minister’s statement correspond to reality?
The website of the National Bank of Georgia publishes statistics about deposits from 1996 onwards. Barring certain exceptions, the curve is always increasing and bank deposits have been growing in this entire period.
In January 1996, the total volume of deposits was GEL 33 million – 1,500 times less than the current level. The economy has not grown to this extent but confidence in the banking sector has increased whilst a greater number of citizens have had the opportunity to save with their income exceeding the level of being sufficient only for current expenses. Prior to the Rose Revolution, the volume of deposits increased to GEL 774 million and reached GEL 8 billion in September 2012. In 2008-2009, against the background of the war, the world economic crisis and the political crisis in Georgia, the growth stopped for 16 months until December 2009, although the system did not collapse.
The increase in the volume of banking assets, including deposits, continued after the 2012 parliamentary elections. During the last 11 years, deposits placed in GEL increased 8.2 times from GEL 2.9 billion to GEL 23.9 billion and deposits in foreign currency increased five times from GEL 5 billion to GEL 25 billion. Deposits increased 6.1 times from GEL 8 billion to GEL 48.9 billion.
Graph 1: Bank Deposits in Total, GEL Million (Total Amount of Deposits Placed in National and Foreign Currencies)
Source: National Bank of Georgia.
At the same time, of important note is that the total deposits are not only the deposits of Georgian nationals but include the deposits of both resident and non-resident individuals (households) as well as legal entities (businesses) and the government. The Prime Minister was talking about the deposits of Georgian nationals and, therefore, it is appropriate to only evaluate the trend of changes in the bank deposits placed by Georgian nationals in order to verify the accuracy of his statement. However, the National Bank does not publish statistical data broken down by citizenship in a publicly available form whilst the data broken down by residency have been available since 2015. Therefore, the deposits of physical persons are the closest to the indicator named by the Prime Minister from all of the publicly available data.[4]
If we separate individuals from the total deposits, we will get approximately the same growth, although the absolute volume naturally would be much smaller. In particular, the volume of deposits placed by individuals increased 7.2 times from GEL 3.4 billion to GEL 24.9 billion from September 2012 to July 2023 and not ten-fold as the Prime Minister claims.
Graph 2: Deposits of Physical Persons (GEL Million)
At the same time, the deposits of physical persons increased by 18.3% nominally by GEL 3.7 billion GEL only from December 2021 to December 2022. Although, of that GEL 3.7 billion, non-resident physical persons account for GEL 1.6 billion. After the Russian invasion of Ukraine, the growth in the volume of deposits placed by foreign nationals, in most cases by Russian citizens, also affected the growth of deposits in total. If in December 2021 Russian citizens kept GEL 567 million in Georgian banks, this increased to USD 2.420 billion in December 2022. In December 2021, the share of Russian citizens in deposits was 1.5% whilst it was 5.3% in December 2022.
Prior to the war, non-residents had savings in Georgian banks in the amount equivalent to GEL 5.3 billion which increased to GEL 8.4 billion in July 2023. In the post-war period, the rate of the growth of the deposits of Russian nationals reached such a high level that the Financial Stability Committee of the National Bank increased the liquidity requirement of commercial banks for deposits for Russian nationals from 30%-40% to 80% in May. The reason for the decision was the risk of the outflow of deposits. Deposits of non-residents were growing before the war but at a much lower rate. In the four years prior to the pandemic, the deposits of non-residents increased by 46% and by 58% in less than 1.5 years after the start of the war. In the same period from February 2022 to July 2023, the deposits placed by domestic households increased by only 12%.
Graph 3: Deposits by Their Depositors (GEL Billion)[5]
As illustrated by the graph, the deposits of physical persons and legal entities are almost equal. At the same time, the government had GEL 4.5 billion placed in deposits as of July 2023 which is a record-high figure and almost two times higher as compared to a year and a half ago.
In his speech, the Prime Minister presented the total bank deposits in the country as deposits of Georgian nationals. At the same time, he named the current total amount of deposits probably more or less accurately, although he made a mistake in naming the data of 2012 - before the change of government where not 4 billion (more than 4) but GEL 8 billion were placed in the form of deposits in banks. Therefore, its volume has increased six times and not ten-fold in the last 11 years.
The part about explaining the total growth by people becoming wealthier is also manipulative. Naturally, the economic well-being of people has been improving in the aforementioned 11-year period, although the amount of deposits was also growing under the Georgian Dream and the United National Movement’s rule as well as under of that of the Union of Citizens of Georgia. Therefore, there is no particular novelty in this growth. In addition, the Prime Minister fully linked the growth of deposits to “people getting richer” and claimed that their deposits increased ten-fold. In fact, the volume of deposits of physical persons has not increased ten-fold since 2012 but only 7.2 times. At the same time, deposits placed from non-resident physical persons, largely those of Russian nationals, has currently affected the growth of deposits.
The detailed data from 2012 between resident and non-resident persons cannot be found on the website of the National Bank (similar statistics have been available since November 2015). However, the volume of deposits of non-residents has increased by 58%, of the government by 96%, of legal entities (except the government) by 22% and by resident households by 12% (which is the closest to the volume of deposits of Georgian nationals) in the last year and a half.
Given all the aforementioned, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is MOSTLY FALSE.
[1] For a comprehensive assessment of the exchange rate effect, it is important to analyse flows of deposits and not only the balance. However, an accurate assessment of the exchange rate effect goes beyond the scope of this article. This example serves to clarify the exchange rate effect’s importance and is not a claim about the scale of the currency exchange rate effect.
[2] Currency exchange rate at the end of August 2023.
[3] Currency exchange rate at the end of August 2023.
[4] This includes deposits of foreign nationals, although it does not include the deposits of government and legal entities.
[5] A possible minor difference between certain values can be caused by use of different types of sources (tables accessible in editable formats and portal of interactive statistics).