დაგეგმილზე მეტი ეკონომიკური ზრდა გვაქვს, დაგეგმილზე მეტი შემოსავალი გვაქვს ბიუჯეტში და დაგეგმილზე ნაკლები ვალი ექნება სახელმწიფოს
შალვა პაპუაშვილი: დაგეგმილზე მეტი ეკონომიკური ზრდა გვაქვს, დაგეგმილზე მეტი შემოსავალი გვაქვს ბიუჯეტში და დაგეგმილზე ნაკლები ვალი ექნება სახელმწიფოს
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, შალვა პაპუაშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე
სხვადასხვა შეფასებებით, მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის პროგნოზები წლის დასაწყისში და მით უფრო, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შედეგად დამდგარ პესიმისტურ პროგნოზებთან შედარებით, მკვეთრად გაზრდილია. ასევე, მიმდინარე მონაცემებით, გაზრდილი ეკონომიკური აქტივობის შედეგად, რაც 2022 წელს, კოვიდ შეზღუდვების მოხსნასთან ერთად ასევე პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების, ფულადი გზავნილების, ექსპორტის და ტურიზმის სფეროებს უკავშირდება, წლის განმავლობაში მაღალი ეკონომიკური ზრდა ფიქსირდებოდა.
შეცვლილი მაკროეკონომიკური ვითარების ფონზე, საქართველოს მთავრობამ, 2022 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის განახლებული ვერსია წარმოადგინა. ეკონომიკის ზრდა თავის მხრივ საბიუჯეტო შემოსავლების ზრდას იწვევს. ასევე, ნომინალური მშპ-ს ზრდის შედეგად, მცირდება მთავრობის ვალის ფარდობითი მაჩვენებელიც. მეორე მხრივ, გაზრდილი შემოსავლების შედეგად, მთავრობამ ბიუჯეტის ვალდებულების ზრდის გეგმური მაჩვენებლის შემცირება გადაწყვიტა, რაც ვალის შემცირების თვალსაზრისით დამატებით დადებით ეფექტს წარმოადგენს.
პოლიტიკოსის განცხადება საერთო ჯამში სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა, უნდა აღინიშნოს რომ ნომინალური მშპ-ს და საბიუჯეტო შემოსავლების ზრდა, ისევე როგორც ვალის ფარდობითი მაჩვენებლის შემცირება, ეკონომიკური ზრდის მოსალოდნელზე მაღალ მაჩვენებელთან ერთად, ინფლაციასთანაც არის დაკავშირებული. თავდაპირველი პროგნოზით, სამომხმარებლო ფასების საშუალო წლიური ინფლაციის პროგნოზი 4.5% იყო, თუმცა, განახლებული პროგნოზით,  ინფლაცია 11.5%-ს შეადგენს. მიმდინარე ინფლაცია, მოსახლეობისთვის კრიტიკული პრობლემაა, ხოლო ეკონომიკის ზრდა, მოსახლეობის კეთილდღეობაზე მყისიერად არ აისახება. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, შალვა პაპუაშვილის განცხადება მეტწილად სიმართლეა, რადგან განცხადება ზუსტია, მაგრამ საჭიროებს დამატებით ინფორმაციას.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, შალვა პაპუაშვილმა, ეკონომიკურ პარამეტრებთან დაკავშირებით განაცხადა: „დაგეგმილზე მეტი ეკონომიკური ზრდა გვაქვს, დაგეგმილზე მეტი შემოსავალი გვაქვს ბიუჯეტში და დაგეგმილზე ნაკლები ვალი ექნება სახელმწიფოს“.
2022 წლის პირველი 7 თვის განმავლობაში მართლაც მაღალი ეკონომიკური ზრდა დაფიქსირდა. წინასწარი შეფასებით, 2022 წლის ივლისში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 9.7% შეადგინა, ხოლო 2022 წლის პირველი შვიდი თვის საშუალო ზრდის მაჩვენებელი 10.3 პროცენტით განისაზღვრა. აღსანიშნავია რომ 2022 წლის პირველ კვარტალში, მაღალი ზრდა ნაწილობრივ საბაზო ეფექტთან იყო დაკავშირებული, რადგან 2021 წლის I კვარტალში რეალური მშპ 4.1%-ით შემცირდა.
საქართველოს ბიუჯეტის ძირითადი მაკროეკონომიკური პარამეტრების მიხედვით, მშპ-ს რეალური ზრდის თავდაპირველი საბაზისო პროგნოზი 6% იყო, თუმცა მაჩვენებელი 8.5%-მდე იზრდება, რაც მოსალოდნელზე მეტად გაზრდილ ეკონომიკურ აქტივობას, მათ შორის ექსპორტის, ფულადი გზავნილების ზრდას და საერთაშორისო მოგზაურობის აღდგენის მოსალოდნელზე მაღალ დონეს უკავშირდება. აღსანიშნავია რომ ბოლო მონაცემებით, ცალკეულ ორგანიზაციებს, მაგალითად „TBC Capital“-ს, ეკონომიკური ზრდის კიდევ უფრო მაღალი პროგნოზები გააჩნიათ. რაც შეეხება ნომინალური მშპ-ს მაჩვენებლის გეგმას, რომელიც რეალური ეკონომიკური ზრდის გარდა, ინფლაციის გავლენასაც მოიცავს, 2022 წლის საპროგნოზო მაჩვენებლად 72 მლრდ ლარი განისაზღვრა, რაც თავდაპირველ გეგმასთან შედარებით 7.3 მლრდ ლარით მეტია.
აღსანიშნავია რომ რუსეთის მიერ უკრაინაში სამხედრო ინტერვენციის შედეგად წარმოქმნილი გლობალური კრიზისიდან გამომდინარე, საქართველოს ეკონომიკურ ზრდასთან დაკავშირებით პესიმისტური მოლოდინები გაჩნდა. აპრილის თვეში, მსოფლიო ბანკმა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი 3 პროცენტული პუნქტით, 5.5%-დან 2.5%-მდე შეამცირა. თუმცა, მოგვიანებით საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი კვლავ 5.5%-ს დაუბრუნდა. აღსანიშნავია რომ მოსალოდნელზე მაღალი ეკონომიკური აქტივობა, ნაწილობრივ სწორედ რუსეთიდან გაზრდილ ეკონომიკურ აქტივობას უკავშირდება, განსაკუთრებით ფულადი გზავნილების დინამიკის მხრივ.
გრაფიკი 1: რეალური მშპ-ს ზრდა 2020-2022 წლებში, %
2022 წლის 6 თვის მონაცემებით, სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლების შესრულების მაჩვენებელმა 104.1% შეადგინა. ზრდა ძირითადად გრანტების და სხვა შემოსავლების ხარჯზე დაფიქსირდა. უშუალოდ გადასახადების მუხლში, შესრულებამ 100.3% შეადგინა, თუმცა მაღალი იყო შესრულება ცალკეული გადასახადების შემთხვევაში: საგადასახადო შემოსავალი (105.4%), მოგების გადასახადი (124.2%), დამატებული ღირებულების გადასახადი (111.9%), იმპორტის გადასახადი (133.4%). ბიუჯეტის შემოსავლების ნაწილი, პირდაპირ არის დაკავშირებული მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდასთან და შესაბამისად, მოსალოდნელზე მაღალ ეკონომიკურ ზრდას, საბიუჯეტო პარამეტრებზე დადებითი გავლენა ექნება. თავდაპირველი გეგმით, საბიუჯეტო შემოსავლების მაჩვენებელი 14.5 მლრდ ლარს შეადგენდა, რაც 15.7 მლრდ ლარამდე გაიზარდა. თუმცა, აღსანიშნავია რომ შემოსავლების ზრდის გარკვეული ნაწილი, მოსალოდნელზე მაღალ ინფლაციასთანაც არის დაკავშირებული. თავდაპირველი პროგნოზით, სამომხმარებლო ფასების საშუალო წლიური ინფლაციის პროგნოზი 4.5% იყო, თუმცა, განახლებული პროგნოზით, საშუალო წლიური ინფლაცია 11.5%-ს შეადგენს. ფასების ზრდას საბიუჯეტო შემოსავლებზე ორმაგი ეფექტი აქვს, ერთი მხრივ, ბიუჯეტის ნომინალური საგადასახადო შემოსავალი იზრდება და მეორე მხრივ, ბიუჯეტის რეალური მსყიდველუნარიანობა მცირდება.
ცხრილი 1: სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მონაცემები 2022 წლის პირველი 6 თვის მიხედვით, მლნ ლარი
6 თვის გეგმით, სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობებში ვალდებულებების მუხლი 93.3%-ით შესრულდა, ვალდებულებების დაგეგმილი, 1.3 მლრდ ლარი ზრდის ნაცვლად,  1.2 მლრდ ლარით ზრდა დაფიქსირდა. წლიური თვალსაზრისით, ვალდებულებების ზრდის გეგმა 4.3 მლრდ ლარიდან 3.6 მლრდ ლარამდე შემცირდა, რაც დადებით ფაქტს წარმოადგენს, ვალის შემცირების მიზნიდან გამომდინარე. ფინანსთა მინისტრის ინფორმაციით, მოხდება ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტების 400, ხოლო საინვესტიციო კრედიტების 300 მილიონი ლარით შემცირება. მეორე მხრივ, მთლიანი შიდა ვალის გეგმიური მაჩვენებელი პრაქტიკულად არ შეცვლილა და 7.1 მლრდ ლარს შეადგენს, ხოლო საგარეო ვალის მაჩვენებლის გეგმა 8.2 მლრდ დოლარიდან 7.5 მლრდ დოლარამდე შემცირდა. თუმცა, ამ შემცირებაში მნიშვნელოვანი გაცვლითი კურსის გავლენაა.
ბიუჯეტის თავდაპირველი ვერსიის შემუშავებისას დოლარის კურსად 3.4 ლარი იყო გათვალისწინებული, ხოლო 2022 წლის სექტემბრის მონაცემებით, კურსი 2.8 ლარამდე გამყარდა. შესაბამისად, მთავრობის ვალის საპროგნოზო და მიმდინარე მაჩვენებლების შემცირება, მნიშვნელოვანწილად, ახალი კურსით გადაანგარიშებამ გამოიწვია. განახლებული პროგნოზით, მთავრობის ვალი მოსალოდნელი მშპ-ს 39%-მდე შემცირდება, რაც ვალის დაახლოებით 2018-2019 წლის დონემდე შემცირებას ნიშნავს. 2020 წელს, მთავრობის ვალის მშპ-თან ფარდობა 60% იყო, 2021 წელს მაჩვენებელი 49%-მდე შემცირდა.
გრაფიკი 2: მთავრობის ვალი 2015-2022 (აგვისტოს მონაცემებით, მოსალოდნელი მშპ-ს %) წლებში, მლრდ ლარი, მშპ-ს %

Shalva Papuashvili: “We have a more than planned economic growth, more than planned revenues in the budget and the state will have less than the planned debt.”
According to various assessments, gross domestic product growth forecasts have improved as compared to the pessimistic forecasts at the beginning of 2022 and in the aftermath of Russia’s invasion of Ukraine. In addition, based on the currently available data, high economic growth in the course of 2022 is because of the increased economic activity which was in turn precipitated by growing foreign direct investments as well as export and tourism alongside the lifting of COVID-19 regulations.
Given the altered macroeconomic situation, the Government of Georgia submitted an updated version of the 2022 state budget. Economic growth, in turn, causes a growth of budget revenues. In addition, as a result of growth of the nominal GDP, the government debt ratio also contracts. On the other hand, as a result of increased revenues, the government decided to cut the planned monthly growth of budget liabilities which ensures a positive impact in terms of debt reduction.
Shalva Papuashvili’s statement is in fact correct. However, of mention is that the growth of the nominal GDP and budget revenues, as well as a reduction of the debt to the GDP ratio, are also precipitated by inflation as well as higher than expected economic growth. According to the initial forecasts, the average annual inflation forecast for consumer prices was 4.5%, although based on updated forecast, the average annual inflation amounts to 11.5%. The current inflation is a critical problem for the population whilst economic growth is not immediately reflected on population’s well-being. Therefore, FactCheck concludes that Shalva Papuashvili’s statement is MOSTLY TRUE because it is accurate but requires additional information.
Speaker of the Parliament of Georgia, Shalva Papuashvili, made the following statement in regard to economic parameters: “We have a more than planned anticipated economic growth, more than planned revenues in the budget and the state will have less than the planned debt.”
There was a high economic growth rate in the first seven months of 2022. According to the preliminary assessment, the real gross domestic product (GDP) growth amounted to 9.7% in July 2022 as compared to the same period of the previous year whilst the average economic growth rate for the first seven months of 2022 was 10.3%. Of note is that in the first quarter of 2022, the higher growth was partially related to the base effect because the real GDP shrank by 4.1% in the first quarter of 2021.
According to the basic macroeconomic parameters of the Georgian budget, the initial basic forecast for the real GDP growth was 6%, although it is now raised to 8.5% which is precipitated by higher than expected economic activity, including export, growth in remittances and a higher than expected recovery in international travel. Of note is that according to the latest data, some organisations, such as TBC Capital, have even higher forecasts of economic growth. In regard to the real GDP plan which includes the effect of inflation together with real economic growth, GEL 72 billion was set as a forecast for 2022 which is GEL 7.3 billion more as compared to the initial plan.
Of note is that given the global crisis which was sparked as a result of Russia’s invasion of Ukraine, there were more pessimistic forecasts about Georgia’s economic growth. In April, the World Bank lowered Georgia’s economic growth forecast by three percentage points from 5.5% to 2.5%, although Georgia’s economic growth forecast was later raised to 5.5%. Of additional note is that the higher than expected economic activity is partly related to increased economic activity from Russia, especially in terms of the dynamic of remittances.
Graph 1: Real GDP Growth in 2020-2022, %
According to the first six months of 2022, the execution figure for budget revenues reached 104.1%. Grants and other incomes largely accounted for the growth. In terms of taxes, the execution figure was 100.3%, although the execution figure was also higher in terms of different tax elements – tax income (105.4%), profit tax (124.2%), VAT (111.9%) and import tax (133.4%). The budget revenue part is directly related with GDP growth and, therefore, the higher than expected economic growth will positively affect budget parameters. According to the initial plan, budget revenues were GEL 14.5 billion which increased to GEL 15.7 billion. However, of note is that the growth of revenues is related to a certain extent to the higher than expected inflation. According to the initial forecasts, the average annual inflation forecast for consumer prices was 4.5%, although based on updated forecast, the average annual inflation amounts to 11.5% and price growth has a double effect on budget revenues – on the one hand, the budget’s nominal tax revenues increase and, on the other hand, the budget’s real purchasing power declines.
Table 1: State Budget Execution Figures for the First Six Months of 2022, GEL Million
According to the six-month plan, the component of obligations in the budget revenues was executed by 93.3% and the actual figure was GEL 1.2 billion instead of the planned GEL 1.3 billion growth. For a yearly calculation, the plan for the growth of obligations decreased from GEL 4.3 billion to GEL 3.6 billion which is a positive fact given the aims of debt reduction. According to the information of the Ministry of Finance, budget support loans will be cut by GEL 400 million and investment loans by GEL 300 million, respectively. On the other hand, the planned figure of the total internal debt is largely unchanged and amounts to GEL 7.1 billion whilst the planned amount of foreign debt decreased from USD 8.2 billion to USD 7.5 billion. However, changes in the currency exchange rate are important vis-à-vis this reduction.
When drafting the initial version of the budget, the GEL to USD exchange rate was set at 3.4 whilst the exchange rate appreciated to 2.8 according to September 2022 data. Therefore, the reduction of forecasted and current figures of government debt was largely precipitated by a recalculation of the debt according to the new exchange rate. Based on the updated forecast, the government debt is expected to decrease to 39% of the GDP which means bringing the debt level down to 2018-2019 figures. In 2020, the government debt to GDP ratio was 60% and it dropped to 49% in 2021.