2021 წელს თხილის ექსპორტიდან მიღებულმა შემოსავალმა 115 მლნ  აშშ დოლარს გადააჭარბა
რეზიუმე: 2021 წელს, საგარეო ვაჭრობის პორტალის მონაცემებით, 118 მლნ აშშ დოლარის თხილის ექსპორტი განხორციელდა, რამაც რაოდენობრივად 25 000 ტონა შეადგინა. ყველაზე მეტი რაოდენობის თხილი იტალიაში, გერმანიასა და საფრანგეთში გავიდა. შესაბამისად, მინისტრის განცხადება სიმართლეს შეესაბამება.
ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ბოლო წლებში თხილის წარმოების და ექსპორტის შემცირებაც დასავლეთ საქართველოში აზიური ფაროსანას გავრცელებასთან პირდაპირ იყო დაკავშირებული. აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ განხორციელებულმა ღონისძიებებმა (საკარმიდამო ტერიტორიების და საყანე ფართობების თერმული ნისლით და ცივი შესხურებით დამუშავება, ფერომენების დამონტაჟება) შედეგი გამოიღო და ფაროსანას რაოდენობა შეამცირა. აღნიშნულმა კი თხილის მოსავლის და ხარისხის ზრდა გამოიწვია, რამაც თავის მხრივ განაპირობა ის, რომ ექსპორტზე წინა წლებთან შედარებით უფრო მეტი რაოდენობის თხილი გავიდა.
შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ოთარ შამუგიას განცხადება არის სიმართლე.
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ პარლამენტში „მინისტრის საათის“ ფორმატში სტუმრობისას სხვა საკითხებთან ერთად თხილის გაზრდილ ექსპორტზეც გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა: „ 2021 წელს თხილის ექსპორტიდან მიღებულმა შემოსავალმა 115 მლნ აშშ დოლარს გადააჭარბა. თხილის უდიდესი ნაწილი ექსპორტირებული იქნა ძირითადად ევროკავშირის ქვეყნებში, როგორიცაა: იტალია, გერმანია, ჩეხეთი, საფრანგეთი“.
2021 წელს თხილის წარმოებამ 45.9 ათასი ტონა შეადგინა, რაც 2006 წლიდან მოყოლებული მაქსიმალური მონაცემია. ბოლო წლებში თხილის ყელაზე დაბალი მოსავალი 2017-2018 წლებში დაფიქსირდა, რაც დასავლეთ საქართველოში აზიური ფაროსანას შემოსევით იყო განპირობებული. თხილის წარმოების სტატისტიკური მონაცემები გრაფიკ-1-ზეა ასახული.
გრაფიკი 1: თხილის წარმოება 2006-2021 წლებში (ათასი ტონა)
რაც შეეხება თხილის ექსპორტს, საგარეო ვაჭრობის პორტალის მონაცემების მიხედვით, 2021 წელს 118 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 25 000 ტონა თხილის ექსპორტი განხორციელდა.
თხილი 30 ქვეყანაში იყო ექსპორტირებული. ყველაზე დიდი რაოდენობით თხილი იტალიაში - 26.7% (31.5 მლნ აშშ დოლარის), გერმანიაში 22.5% (26.6 მლნ აშშ დოლარი), სომხეთში - 6.7% (8 მლნ აშშ დოლარი), ჩეხეთში - 3.4% (4 მლნ აშშ დოლარის), ბელარუსსა - 3.1% (3.7 მლნ აშშ დოლარი) და საფრანგეთში - 2.7% (3.2 მლნ აშშ დოლარი) იქნა გატანილი. შესაბამისად, თხილის ექსპორტის ძირითადად მართლაც ევროკავშირის ქვეყნებში განხორციელდა. ბოლო წლების თხილის ექსპორტის სტატისტიკა შემდეგნაირი იყო:
გრაფიკი 2 : თხილის ექსპორტი (მლნ აშშ დოლარი)
როგორც მონაცემებიდან ჩანს, ყველაზე მეტი რაოდენობის თხილის ექსპორტი 2014 წელს განხორციელდა, შემდგომ 2017 წლიდან 2019 წლის ჩათვლით კლების ტენდენცია იკვეთება და თხილის ექსპორტი ჯერ 2-ჯერ, შემდგომ 2019 წლისთვის უკვე თითქმის 2.7-ჯერ შემცირდა, რაც როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ფაროსანას მიერ თხილის მოსავლისთვის მიყენებული ზიანით იყო განპირობებული. მომდევნო 2020 წელს ექსპორტის ზრდა დაფიქსირდა და ეს ტენდენცია გასულ წელსაც შენარჩუნდა, რაც უკვე ფაროსანას წინააღმდეგ განხორციელებული წარმატებული ღონისძიებების შედეგია, რამაც ამ მავნებლის პოპულაციის შემცირება გამოიწვია და შესაბამისად, თხილის მოსავალი და ხარისხი გაიზარდა.
ცნობისთვის, 2021 წელს სახელმწიფო პროგრამის შესაბამისად, აზიური ფაროსანას საწინააღმდეგო ღონისძიებები 33 მუნიციპალიტეტში ჩატარდა, რომლის ფარგლებში დამონტაჟდა 6000 ფერომონიანი დამჭერი და 43 260 ერთეული ფერომონი, 186 000 ჰა-მდე ფართობი თერმული ნისლით და ცივი შესხურებით დამუშავდა, რამაც აზიური ფაროსანას რაოდენობის შემცირება გამოიწვია და მისი გავრცელების არეალი არ გაზრდილა.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს ოფიციალური ინფორმაციით, აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის მსოფლიო პრაქტიკიდან გამომდინარე, მავნებლის სრული მოსპობა შეუძლებელია, თუმცა, შესაძლებელია მისი პოპულაციის კონტროლი და მართვა, რაც უზრუნველყოფს სასოფლო-სამეურნეო კულტურების დაცვას და მოსავლის დანაკარგების 5-15%-ის ფარგლებში მოქცევას. აზიური ფაროსანას პოპულაციის მინიმალურ ზღვარზე დაყვანა და კონტროლი (სასოფლო-სამეურნეო და სატყეო კულტურების ზიანისა და ეკონომიკური ზარალის შემცირება) მხოლოდ სახელმწიფოს ,ფერმერების და მთლიანად მოსახლეობის ერთობლივი ძალისხმევით მიიღწევა.

Otar Shamugia: “Revenues from hazelnut exports in 2021 exceeded USD 115 million.”
Resume: According to the Foreign Trade Portal, the total value of hazelnuts exported in 2021 was USD 118 million, equalling 25,000 tonnes. The top export destinations of Georgian hazelnuts were Italy, Germany and France. Therefore, the statement of the Minister of Agriculture and Environmental Protection is true.
Of necessary note is that the reduction of both hazelnut production and export in recent years was directly attributable to the spread of the Asian stink bug in Georgia. Measures taken against the Asian stink bug (thermal and cold fogging of agricultural land plots and arable lands as well as the installation of pheromones) were effective in cutting the number of stink bugs which in turn resulted in a growth of crops and the quality of the hazelnuts. All of these stipulated bigger volumes of hazelnut exports as compared to the previous years.
Therefore, FactCheck concludes that Otar Shamugia’s statement is TRUE.
The Minister of Agriculture and Environmental Protection of Georgia, Otar Shamugia, during his speech before the Parliament of Georgia as part of Minister’s Hour hearing, highlighted increased exports of hazelnuts among other things and stated: “Revenues from hazelnut exports in 2021 exceeded USD 115 million. The biggest portion of hazelnuts were exported to mostly EU countries such as Italy, Germany, the Czech Republic and France.”
In 2021, there were 45,900 tonnes of hazelnuts produced in Georgia which is the highest figure since 2006. In the past several years, the lowest hazelnut crop was registered in 2017-2018 which was attributable to the infestation of western Georgia with the Asian stink bug. Graph 1 shows statistical data of hazelnut production.
Graph 1: Hazelnut Production in 2006-2021 (Thousand Tonnes)
In regard to the export of hazelnuts, there were 25,000 tonnes of hazelnuts exported in 2021 with a total value of USD 118 million according to the Foreign Trade Portal data.
Georgian hazelnuts were exported to 30 countries. The biggest export destination was Italy – 26.7% (USD 31.5 million) followed by Germany – 22.5% (USD 26.6 million), Armenia – 6.7% (USD 8 million), the Czech Republic – 3.4% (USD 4 million), Belarus – 3.1% (USD 3.7 million) and France – 2.7% (USD 3.2 million). Therefore, EU countries were indeed the major export destinations for Georgian hazelnuts. Hazelnut export statistics for the last years are as follows:
Graph 2: Export of Hazelnuts (USD Million)
As illustrated by these figures, the biggest volume of hazelnuts was exported in 2014 whilst there is a clear tendency of a decrease from 2017 to 2020 and hazelnut exports initially halved and later shrank by 2.7 times by 2019. As mentioned earlier, this was stipulated by the damage that the Asian stink bug inflicted to hazelnut crops. Export of hazelnuts increased in 2020 and this trend was also kept in the last year which is a result of the successful fight against the Asian stink bug which decreased the number of this malicious pest and, therefore, contributed to the increased output and the quality of the hazelnut crops.
Of additional note is that measures against the Asian stink bug were carried out across 33 Georgian municipalities in line with the government’s programme. As a part of these efforts, 6,000 pheromone traps and 43,260 pheromones were installed and an area of 186,00 hectares was treated with thermal and cold fogging. This caused a shrinking of Asian stink bug numbers and its area of spread did not expand further.
According to the official information of Georgia’s National Food Agency, given the global practice of fighting against the Asian stink bug, it is impossible to completely eliminate this invasive pest. However, it is possible to manage and control its population which will ensure the protection of agricultural crops and keeping losses of harvests within the margins of 5-15%. It is only with the joint efforts of the government, farmers and the population that the Asian stink bug can be controlled and kept at the lowest level (reducing the damage of agricultural and forest crops as well as economic harm).