ბოლო ოთხ წელში 5-ჯერ შემცირდა ინვესტიციები თბილისში
2020 წელს, ინვესტიციები ბოლო 15 წლიან მინიმუმამდე შემცირდა. მთელ საქართველოში, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების (პუი) მოცულობა 572 მლნ  აშშ დოლარი იყო, აქიდან თბილისზე 326 მლნ პუი მოდიოდა, რაც 2016 წელთან შედარებით 4.3-ჯერ კლებას წარმოადგენს და არა ხუთჯერ. თუმცა, მნიშვნელოვანია აღინიშნოს რომ 2020 წელს, ინვესტიციების მკვეთრი კლება, წინა წლებში დაფიქსირებულ ტენდენციასთან ერთად, ნაწილობრივ პანდემიურ კრიზისთან იყო დაკავშირებული, რაც მთელ მსოფლიოში მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს. 2019 წლისთვის, 2016 წელთან შედარებით, პუი თბილისში დაახლოებით 1.5-ჯერ იყო შემცირებული.
ანა ბიბილაშვილის განცხადებაში, არ იკითხება ინვესტიციების შემცირებაში, პანდემიასთან დაკავშირებული ფაქტორის გავლენა, რაც როგორც საქართველოში, ასევე მსოფლიოში არსებითი იყო. პანდემიური დინამიკის პანდემიამდელ მონაცემებთან შედარება,  ნაკლებად რელევანტურია. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ანა ბიბილაშვილის განცხადება ნახევრად სიმართლეა.
პარტია „ლელო საქართველოსთვის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა და თბილისის მერობის ყოფილმა კანდიდატმა ანა ბიბილაშვილმა ინტერნეტ გამოცემა „ტაბულასთან“ ინტერვიუში განაცხადა:
„ბოლო ოთხ წელში 5-ჯერ შემცირდა უცხოური ინვესტიციები თბილისში”. ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა აღნიშნული განცხადება გადაემოწმებინა.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (პუი) ერთი ქვეყნის რეზიდენტის მიერ სხვა ქვეყნის ტერიტორიაზე არსებულ საწარმოში არანაკლებ 10%-ის ან მისი ეკვივალენტის წილის ფლობასა და საწარმოსთან დაკავშირებულ სხვადასხვა ეკონომიკური ხასიათის ოპერაციების წარმოებას გულისხმობს.
2016 წელს, საქართველოში პირდაპირ უცხოური ინვესტიციების მოცულობა 1.65 მლრდ აშშ დოლარი იყო, საიდანაც  თბილისზე 1.41  მლრდ დოლარი მოდიოდა. 2016-2017 წლებში, პუი იზრდებოდა და 2017 წლისთვის, თბილისში 1.53 მლრდ აშშ დოლარი ინვესტიციები დაფიქსირდა. თუმცა, 2018 წელს, წინა პერიოდებთან შედარებით პუი მკვეთრად, დაახლოებით 30%-ით შემცირდა. ინვესტიციების კლება გაგრძელდა 2019 წლისთვისაც.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2016-2020 წლებში, მლნ აშშ დოლარი
2020 წელს, ინვესტიციები ბოლო 15 წლიან მინიმუმამდე შემცირდა და თუ მთელ საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა 572 მლნ  აშშ დოლარი იყო, აქიდან თბილისზე 326 მლნ პუი მოდიოდა, რაც 2016 წელთან შედარებით 4.3-ჯერ კლებას წარმოადგენს. თუმცა, მნიშვნელოვანია აღინიშნოს რომ 2020 წელს, ინვესტიციების კლება, წინა წლებში დაფიქსირებულ ტენდენციასთან ერთად, ნაწილობრივ პანდემიურ კრიზისთან იყო დაკავშირებული, რაც მთელ მსოფლიოში მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს.

Ana Bibilashvili: “Investments in Tbilisi decreased fivefold in the last four years.”
Resume: In 2020, investments dropped to a 15-year low. The total volume of foreign direct investments (FDI) made in the entire Georgia was USD 572 million. Of that amount, Tbilisi accounted for USD 326 million of the FDI which is 4.3 times less as compared to 2016. However, of important note is that the sharp drop in investments in 2020, together with being a part of the last years’ trend, was also partially stipulated by the pandemic crisis which is a significant problem for the whole world. In 2019, FDI in Tbilisi decreased by 1.5 times as compared to 2016.
The pandemic-related factor’s effect over declining investments, which was substantial both in Georgia and the world, is not discernible in Ana Bibilashvili’s statement. However, investments in Georgia and Tbilisi were also declining prior to the pandemic. Therefore, FactCheck concludes that Ana Bibilashvili’s statement is half true.
One of the leaders of the Lelo for Georgia party and a former candidate for the Mayor of Tbilisi, Ana Bibilashvili, in her interview with the Tabula online magazine, stated: “Investments in Tbilisi decreased fivefold in the last four years.”
FactCheck decided to verify the accuracy of this statement.
In 2016, the total volume of FDI in Georgia was USD 1.65 billion of which Tbilisi accounted for USD 1.41 billion. In the period of 2016-2017, FDI in Tbilisi was growing and reached USD 1.5 billion USD. However, the total FDI in 2018 decreased sharply by nearly 30% as compared to the previous periods. The FDI continued to shrink in 2019 as well.
Graph 1: Foreign Direct Investments in 2016-2020, USD Million
In 2020, investments dropped to a 15-year low. The total volume of foreign direct investments (FDI) made in the entire Georgia was USD 572 million. Of that amount, Tbilisi accounted for USD 326 million of FDI which is 4.3 times less as compared to 2016. However, of important note is that the sharp drop in investments in 2020, together with being part of the last years’ trend, was also partially stipulated by the pandemic crisis which is a significant problem for the whole world.