უმუშევრობის მაჩვენებელი 2019 წელთან შედარებით გაიზარდა, მაგრამ ბოლო ათწლიან პერიოდში ეს ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია
ნათია თურნავა: უმუშევრობის მაჩვენებელი 2019 წელთან შედარებით გაიზარდა, მაგრამ ბოლო ათწლიან პერიოდში ეს ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ნათია თურნავას განცხადება არის ფაქტებით მანიპულირება.
რეზიუმე: 2020 წელს, 2019 წელთან შედარებით, უმუშევრობის დონე 0.9 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 18.5% შეადგინა. ტექნიკურად ათწლიან პერიოდში, გარდა 2019 წლისა, უმუშევრობის დონის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი - მართლაც 2020 წელს ფიქსირდება. თუმცა აღნიშნული უმუშევრობის დონის გამოთვლის მეთოდოლოგიით აიხსნება და არა დასაქმების ცვლილების დადებითი ტენდენციით. მეთოდოლოგიის თანახმად, თუ ადამიანი სამსახურს აღარ ეძებს და ე.წ. „იმედდაკარგული მუშახელია,“ ის გადის სამუშაო ძალის მიღმა და უმუშევრად აღარ მიიჩნევა. რეგისტრირებულ უმუშევართა რაოდენობა წინა წლებთან (2011-2018) შედარებით სწორედ ამის ხარჯზეა შემცირებული და არა დასაქმების ხარჯზე.
რეალური სურათის დასანახად დასაქმების მაჩვენებლებიც უნდა გავაანალიზოთ. 2020 წელს, 2019 წელთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა 54.1 ათასით შემცირდა და 1241.8 ათასი შეადგინა, რაც 2014-2020 წლებში ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია. 2020 წელს დასაქმების დონემ 41.1% შეადგინა, რაც 2013 წლის შემდეგ ასევე ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.
მინისტრი დასაქმების მაჩვენებლებს უგულებელყოფს, ასევე სამუშაო ძალის შემცირებას და უმუშევრობის მაჩვენებელს პოზიტიურად წარმოაჩენს, რაც რეალობას აცდენილია.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ნათია თურნავამ 2020 წლის უმუშევრობის მაჩვენებელზე საუბრისას განაცხადა: „უმუშევრობა მთელი მსოფლიოს პრობლემაა და პანდემიის შედეგია. უმუშევრობის მაჩვენებელი 0.9 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი და 18.5%-ს აღწევს. ეს არის უარესი, ვიდრე 2019 წელს, მაგრამ არ შემიძლია არ აღვნიშნო, რომ ბოლო ათწლიან პერიოდში ეს ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია. 2018 წელთან შედარებით მაჩვენებელი გაუმჯობესებულია“.
„ფაქტ-მეტრმა“ ნათია თურნავას განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
2020 წელს, წინა წელთან შედარებით, უმუშევრობის დონე 0.9 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 18.5% შეადგინა. ტექნიკურად, ათწლიან პერიოდში, გარდა 2019 წლისა, უმუშევრობის დონის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი 2020 წელს დაფიქსირდა. ამავდროულად, 2020 წელს დასაქმების დონემ 41.1% შეადგინა, რაც 2013 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია. უმუშევრობის შედარებით დაბალი მაჩვენებელი ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის (კერძოდ სამუშაოს მაძიებელ უმუშევართა) კლებით არის განპირობებული.
უმუშევრობის დონე უმუშევარ ადამიანთა და ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის [სამუშაო ძალის] შეფარდების შედეგად გამოითვლება. სამუშაო ძალა არის დასაქმებული და სამსახურის მაძიებელი უმუშევარი ადამიანების ერთობლიობა. საქსტატის მეთოდოლოგიით, თუ ადამიანი სამსახურს აღარ ეძებს, ის გადადის სამუშაო ძალის მიღმა და უმუშევრად არ მიიჩნევა. ეს არის ე.წ. „იმედდაკარგული მუშახელი“, რომლებიც უმუშევართა რიგებს აკლდებიან, თუმცა არ არიან დასაქმებულები. 2015 წლის შემდეგ, ქვეყანაში სამუშაო ძალა ყოველწლიურად მცირდება, ანუ მოსახლეობის ნაწილი სამუშაო ძალის გარეთ აღმოჩნდა, შედეგად დასაქმების ზრდის გარეშე, უმუშევრობის დონეც შემცირდა. 2016-2019 წლებში დასაქმებულთა რაოდენობა 12.6 ათასით შემცირდა.
გრაფიკი 1: დასაქმება და უმუშევრობა 2011-2020 წლებში
2020 წელს, 2019 წელთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა 54.1 ათასით შემცირდა და 1241.8 ათასი შეადგინა, რაც 2013 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია. ათწლიან პერიოდში, ქვეყანაში დასაქმების მაქსიმალური მაჩვენებელი 2015 წელს დაფიქსირდა, 2016-2017 წლებში დასაქმებულთა რაოდენობა შემცირდა, 2018 წელს დასაქმების საერთო მაჩვენებელი გაიზარდა, 2019 წელს კი მცირედით შემცირდა (იხილეთ გრაფიკი 1).

Natia Turnava: The unemployment rate increased as compared to 2019 but it is the lowest in the last decade
Resume: The unemployment rate in 2020 increased by 0.9 of a percentage point as compared to 2019 and reached 18.5%. Technically speaking, the lowest level of unemployment in the last decade with the exception of 2019 is indeed in 2020. However, this is explained by the unemployment calculation methodology instead of any positive trends in employment. According to the methodology, a person is considered to be a so-called “discouraged worker” once he stops looking for a job and ends up outside of the workforce and is no longer considered as unemployed. This is why the number of registered unemployed people decreased as compared to the previous years (2011-2018) and not because of job creation.
Employment indicators need to be analysed in order to see the real picture. The number of employed individuals decreased by 54,100 as compared to 2019 and amounts to 1,241,800 which is the lowest figure in 2014-2020. The employment rate in 2020 is 41.1% which is also the lowest figure since 2013.
Natia Turnava ignores employment indicators as well as puts the decreased workforce and the current unemployment rate in a positive light which is delusive.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava, speaking about the 2020 unemployment rate, stated: “Unemployment is a worldwide problem and a result of the pandemic. The unemployment rate increased by 0.9 of a percentage point and reached 18.5%. This is worse as compared to 2019 but I cannot help mentioning that this is the lowest figure in the last decade. This rate is an improvement as compared to 2018.”
FactCheck verified the accuracy of Natia Turnava’s statement.
The unemployment rate in 2020 increased by 0.9 of a percentage point as compared to 2019 and reached 18.5%. Technically speaking, the lowest level of unemployment in the last decade with the exception of 2019 is indeed in 2020. At the same time, the employment rate in 2020 is 41.1% which is the lowest figure since 2013. The relatively lower unemployment rate is stipulated by the decrease in the economically active population (unemployed people looking for jobs).
The unemployment rate is calculated by the unemployed people to the economically active population (workforce) ratio. A workforce comprises employed people as well as unemployed people looking for jobs. In accordance with the methodology of the National Statistics Office of Georgia, if a person ceases looking for a job, he ends up outside of the workforce and is no longer considered as unemployed. These are the so-called “discouraged workers” who leave the ranks of the unemployed although they are not employed. Since 2015, Georgia’s workforce has been decreasing annually. This means that part of the population ended up outside of the workforce and, as a result, unemployment decreased without a growth in employment. The number of employed people decreased by 12,600 in 2016-2019.
Graph 1: Employment and Unemployment in 2011-2020
The number of employed individuals decreased by 54,100 as compared to 2019 and amounts to 1,241,800 which is the lowest figure since 2013. In the last decade, employment in Georgia peaked in 2015. The number of employees decreased in 2016-2017 and employment increased, in 2018 following a slight decrease again in 2019 (see Graph 1).