სესხებზე ახალი რეგულაციების გამო, 5 000 ლარამდე მიკროსესხები თებერვალში 26%-ით არის შემცირებული
რეზიუმე: მიმდინარე წლის 1-ლი იანვრიდან, ძალაში შესული რეგულაციების პირობებში, ფიზიკურ პირებზე სესხების გაცემისათვის დაწესებული მოთხოვნები არსებითად გამკაცრდა, რაც ფიზიკურ პირთა დაკრედიტების შემცირებულ მოცულობაში აისახა. ჯამურად (სესხის ყველა სახეობის ჯამი), ფიზიკურ პირებზე 2019 წლის ორ თვეში 1 546 ათასი ხელშეკრულების ფარგლებში, 1.77 მლრდ ლარის ოდენობის სესხი გაიცა, რაც შესაბამისად, 30.6% და 17%-ით ნაკლებია 2018 წლის ანალოგიურ მონაცემებზე. სესხის ცალკეული სახეობების მიხედვით, ყველაზე მეტად სამომხმარებლო სესხებია შემცირებული.
რაც შეეხება უშუალოდ დასახელებულ მონაცემს. დეპუტატი, 2019 წლის თებერვალში გაცემული 5 000 ლარამდე სესხების მოცულობას, გასული წლის ანალოგიურ მონაცემს ადარებს. 5 000 ლარამდე სესხების მოცულობა 2019 წლის თებერვალში, წინა წელთან შედარებით, მართლაც 26.4%-ით ნაკლებია. იანვარ-თებერვალში ჯამურად გაცემული სესხების თვალსაზრისით კი, 5 000 ლარამდე სესხების მოცულობა, 2018 წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებით, 24.8%-ით არის შემცირებული.
სესხების გაცემის რეგულირების შედეგებზე საუბრისას, საქართველოს პარლამენტის წევრმა ევროპული საქართველოდან, ზურაბ ჭიაბერაშვილმა განაცხადა, რომ რეგულაციების შედეგად, 5000 ლარამდე მოცულობის სესხები თებერვალში 26%-ით არის შემცირებული.
დეპუტატი ძალაში მიმდინარე წლის 1-ლი იანვრიდან შესული რეგულაციების ეფექტზე საუბრობს. შესაბამისი საკანონმდებლო აქტ(ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება „ფიზიკური პირის დაკრედიტების შესახებ დებულების დამტკიცების თაობაზე“) 2018 წლის 24 დეკემბერს იქნა მიღებული. ბრძანება ვრცელდება ფიზიკურ პირზე სესხის გამცემ ნებისმიერ სუბიექტზე, მათ შორის, კომერციულ ბანკებზე, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებზე და სხვა. ბრძანება განსაზღვრავს პასუხისმგებლიანი დაკრედიტების პრინციპებს, ამკაცრებს სესხის გაცემის/აღებისათვის დასაკმაყოფილებელ პირობებს და აწესებს გადახდისუნარიანობის ანალიზის აუცილებლობას. გარდა გადახდისუნარიანობის ანალიზისა, მოთხოვნილია დამატებითი პირობები, მათ შორის, მსესხებლის წმინდა შემოსავლებსა და სესხის მომსახურებისათვის საჭირო სახსრებს შორის სხვაობა არ უნდა იყოს საარსებო მინიმუმზე ნაკლები (ამჟამად, საარსებო მინიმუმი 176 ლარია). ამავე ბრძანების თანახმად, სესხის მომსახურებისათვის ყოველთვიურად გასაწევი ხარჯი არ უნდა აღემატებოდეს მსესხებლის ყოველთვიური შემოსავლის გარკვეულ ნაწილს(20-60%). აღნიშნული ცვლილებების შინაარსისა და შესაძლო გავლენების შესახებ იხ. ფაქტ-მეტრის კვლევა.
2019 წლის თებერვლის მდგომარეობით, ჯამური დაკრედიტება[1] (ნაშთები) 26.5 მლრდ ლარს უტოლდება, საიდანაც 14.5 მლრდ შინამეურნეობების (ფიზ. პირები) დაკრედიტებაზე მოდის (54.9%), იურიდიულ პირებზე კი, 11.9 მლრდ ლარია (45.1%) გაცემული. 2018 წლის თებერვლის მდგომარეობით, ჯამური დაკრედიტება 21.9 მლრდ ლარს შეადგენდა, საიდანაც ფიზიკურ პირებზე 12.1 მლრდ (55.4%), ხოლო იურიდიულ პირებზე 9.8 მლრდ ლარი (44.6%) მოდიოდა. შესაბამისად, ერთი წლის განმავლობაში მთლიანი საკრედიტო პორტფელი 20.8%-ით გაიზარდა. 22.2%-ია წლიური ზრდა იურიდიულ პირების დაკრედიტებაში, ფიზიკური პირების დაკრედიტება კი ერთი წლის მანძილზე 19.7%-ითაა გაზრდილი. პორტფელის ზრდაზე დადებითად მოქმედებდა კურსის კლება (გაუფასურება), საკურსო ეფექტის გამორიცხვით[2] მთლიანი საკრედიტო პორტფელის ზრდა 15.2%-ს შეადგენს.
თუმცა, საკრედიტო პორტფელის (მოქმედი სესხების ნაშთების ჯამი, რომელთა დაფარვის ვადა დამდგარი არ არის) ზრდაზე გავლენას ახდენს სესხები გაცემული რეგულაციების ამოქმედებამდე. შესაბამისად, უშუალოდ რეგულირების ეფექტის უკეთ წარმოსაჩენად, მიზანშეწონილია, სესხების ნაკადების ანალიზი და არა ნაშთების. სესხების ნაკადები მოიცავს დროის კონკრეტულ პერიოდში, მაგალითად თებერვალში, დადებულ ახალ ხელშეკრულებებს. ნაშთებში კი მოცემულია წარსულში გაცემული სესხებიც, რომელთა დაფარვის ვადა გასული არ არის. მაგალითად, 2015 წელს 10 წლის ვადით გაცემული სესხი 2019 წლის იანვარში ფიქსირდება ნაშთებში, თუმცა არა ნაკადებში. ცვლილებებს კი გავლენა შესაძლებელია ჰქონოდა მხოლოდ ახალი ხელშეკრულებების დადებაზე. დეპუტატი საკუთარ განცხადებაში სწორედ სესხების ნაკადების ცვლილების ანალიზს ეყრდნობა და 2019 წლის თებერვალში გაცემული 5000 ლარამდე სესხების მოცულობას, გასული წლის ანალოგიურ მონაცემს ადარებს. შესაბამის მონაცემებს ცხრილი 1 ასახავს.
ცხრილი 1: სესხების რანჟირება მოცულობის მიხედვით (ნაკადები)
იანვარ-თებერვალი
ცვლილება
ლარში გაცემული სესხები სულ
მოცულობა
(მლნ ლარი)
1 550
1 267
-18.3%
1 423
1 428
0.3%
2 973
2 695
-9.4%
ხელშეკრულება
(ათასი ცალი)
1 103
761
-31.0%
1 077
736
-31.7%
2 180
1 497
-31.3%
0.01-დან 5 000 ლარამდე სესხები
513
394
-23.2%
371
-26.4%
1 017
765
-24.8%
(ათასი ლარი)
1 082
739
1 053
710
-32.5%
2 135
1 449
-32.1%
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 5000 ლარამდე სესხების მოცულობა 2019 წლის თებერვალში, წინა წელთან შედარებით, მართლაც 26.4%-ით ნაკლებია. იანვარ-თებერვალში ჯამურად გაცემული სესხების თვალსაზრისით კი, 5000 ლარამდე სესხების მოცულობა 2018 წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებით, 24.8%-ით არის შემცირებული. აქვე აღსანიშნავია, რომ ანალიზი ეყრდნობა კომერციული ბანკების მიერ გაცემული სესხების მაჩვენებლებს, სხვა საკრედიტო ორგანიზაციების აქტივობები ამ ეტაპზე ხელმისაწვდომი არ არის.
[1] თებერვლის მდგომარეობით მოქმედი სესხები - წარსულში გაცემული ყველა სესხის ნარჩენი თანხების (ნაშთის) ჯამი, რომელთა დაფარვის ვადა ჯერ არ დამდგარა
[2] უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების ლარში გამოსახულ მოცულობაზე გავლენას ახდენს ლარის გაცვლითი კურსი. შესაბამისად, პორტფელის ლარში გამოსახული ჯამური მოცულობა, კურსის კლების (გაუფასურება) პირობებში, აჩვენებს უფრო მაღალ ზრდას, ვიდრე სესხის ვალუტის მიხედვით ანალიზისას

Resume: Under the new lending regulations which have been in force since 1 January 2019, requirements for lending to individuals became stricter which resulted in a decreased volume of issued loans for individuals.  In total (the sum of all types of loans), GEL 1.77 billion in loans were issued for individuals in the first two months of 2019 as a part of 1,546,000 contracts.  This is 30.6% and 17.6% less as compared to the same figures of 2018. In terms of loan types, consumer loans have experienced the biggest decline.
In regard to the figure in the statement, the MP compares loans in amounts under GEL 5,000 issued in February to the same figure of 2018. The amount of loans under GEL 5,000 issued in February 2019 is indeed 26.4% less as compared to the previous year whilst the volume of total loans issued in January-February 2019 decreased by 24.8% as compared to the same period of 2018.
European Georgia – Movement for Freedom MP, Zurab Tchiaberashvili, in his speech about the results of lending regulations, stated that as a result of those regulations, loans under GEL 5,000 decreased by 26% in February.
The MP speaks about the effect of the lending regulations which have been in force since 1 January 2019. The respective legislative act (an Order of the President of the National Bank of Georgia on the Approval of Regulations for Lending to Individuals) was adopted on 24 December 2018. The decree is mandatory for any institution which issues loans to an individual, including commercial banks, microfinance organisations, etc. Article 3 of the Decree defines the responsible lending principles, makes conditions for issuing/taking loans stricter and mandates the solvency analysis. Apart from the necessity of the solvency analysis, additional conditions are required which include the requirement that the difference between the debtor’s net income and the loan should not be less than the subsistence minimum (currently, the subsistence minimum is GEL 176).  In accordance with the same order, monthly expenses for loan service should not exceed a certain amount of the debtor’s monthly income (20-60%). See FactCheck’s research about the essence of the aforementioned legislative changes and their potential impact.
As of February 2019, total lending[1] (balances) equals GEL 26.5 billion and of that amount, GEL 14.5 billion (54.9%) accounts for lending to domestic households (individuals) whilst GEL 11.9 billion (45.1%) is lent to legal entities. As of February 2018, total lending was GEL 21.9 billion and of that amount, the volume of loans for individuals was GEL 12.1 billion (55.4%) and GEL 9.8 billion (44.6%) for legal entities. Therefore, in the course of one year, the total loan portfolio increased by 20.8%. There is a 22.2% annual growth in lending for legal entities whilst lending for individuals increased by 19.7% in a year. The depreciation of the GEL exchange rate had a positive impact upon the growth of the portfolio which constitutes 15.2% excluding the exchange rate effect.[2]
However, the growth of the loan portfolio (the total sum of active loans whose repayment date has not yet passed) is affected by loans issued before the aforementioned lending regulations entered into force. Therefore, in order to better show the impact of the regulation, it is relevant to analyse the flow of loans instead of analysing balances. Loan flows include new contracts signed within a certain period of time which, in our case, is the month of January. The balance also shows past loans whose repayment date has not yet passed. For instance, a ten-year loan issued in 2015 is seen in the balance and not in the flows in January 2019. Therefore, only new contracts can be affected by the new regulations and so it is not relevant to take the volume of past loans into account. The new regulations could only have affected the new contracts. The MP’s statement is based on an analysis of changes on loan flows and compares the amount of loans under GEL 5,000 issued in February 2019 to the same figure of the previous year. The respective figures are given in Table 1.
Table 1:  Categorisation of Loans in Terms of Volume (Flows)
January-February
Change
Total GEL Issued Loans
Volume (GEL Million
1,550
1,267
-18.3%
1,423
1,428
2,973
2,695
-9.4%
Contracts
(Thousand)
1,103
761
-31.0%
1,077
736
-31.7%
2,180
1,497
-31.3%
Loans from GEL 0.01 to GEL 5,000
513
394
-23.2%
504
371
-26.4%
1,017
765
-24.8%
1,082
739
1,053
710
-32.5%
2,135
1,449
-32.1%
As illustrated by the table, the volume of loans under GEL 5,000 issued in February 2019 is indeed 26.4% less as compared to the previous year. At the same time, the total volume of loans issued in January-February of 2019 is 24.8% less as compared to the same period of the previous year. Of further note is that the analysis is based on the figures of commercial banks vis-à-vis issued loans. The activities of other credit organisations are not currently available.
[1] Loans active as of February – the total sum of the balances of all loans issued in the past whose repayment date has not yet passed.
[2] The GEL exchange rate affects the GEL-denominated volume of loans issued in a foreign currency. Therefore, the total volume of the portfolio denominated in GEL shows a higher growth under the GEL depreciation as compared to an analysis based on loan currency.