რეზიუმე: ატმოსფერული ჰაერის ტყვიით დაბინძურების ერთ-ერთ მნიშვნელოვან წყაროს ტრანსპორტის უხარისხო საწვავი წარმოადგენს. შესაბამისად, ატმოსფერული ჰაერის დაცვისათვის მნიშვნელოვანია საწვავის ხარისხის კონტროლი. სწორედ ამიტომ, 2017 წლის 1 იანვრიდან ბენზინის ხარისხის ეროვნული სტანდარტის ყველა პარამეტრი თანამედროვე ევროპულ ნორმებს გაუტოლდა და ქვეყანაში ევრო 5 სტანდარტის ბენზინი მოიხმარება. რაც შეეხება დიზელის ტიპის საწვავს, 2019 წლის 1-ელი იანვრიდან ის ევრო 4-ის სტანდარტს გაუტოლდა, ხოლო 2020 წლის 1-ელი იანვრიდან, ევრო 5 ნორმას გაუტოლდება. შედეგად, 2018 წელს აღებული საწვავის ათეულობით სინჯის ანალიზისას დადგინდა, რომ არც ერთ საანალიზო ნიმუშში საწვავში ტყვიის შემცველობა დასაშვებ ნორმას არ აღემატებოდა.
ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის კონცენტრაციის მონიტორინგი თბილისში 2008, ხოლო ბათუმში, ქუთაისსა და რუსთავში 2014 წლიდან ხორციელდება. ტყვიის ზღვრულად დასაშვებ კონცენტრაციას 0.0003 მგ/მ3 წარმოადგენს.
თბილისში ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის კონცენტრაციას ზღვრული ნორმისთვის 2008 წლის შემდეგ არ გადაუჭარბებია და კლების ყოველწლიური ტენდენციით ხასიათდება (ამ მხრივ გამონაკლისია 2015 წელი, როდესაც ტყვიის კონცენტრაციამ შედარებით მოიმატა, თუმცა დასაშვები ზღვრისათვის არ გადაუჭარბებია). 2017 წელს თბილისში ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის საშუალო წლიურმა კონცენტრაციამ 0.00001 მგ/მ3 შეადგინა, რაც 2008 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალი საშუალო წლიური მაჩვენებელია. 2018 წელს თბილისში ტყვიის კონცენტრაციას დასაშვები ზღვრისთვის არ გადაუჭარბებია.
რაც შეეხება ბათუმს, რუსთავსა და ქუთაისს, აღნიშნულ ქალაქებში 2014-2017 წლებში ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის შემცველობის ნორმაზე გადაჭარბება არ დაფიქსირებულა. ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის კონცენტრაცია ბათუმში 2014 წლიდან მოყოლებული ყოველწლიურად იკლებს. რუსთავსა და ქუთაისში, 2014 წელთან შედარებით, 2015 წელს მცირედით მოიმატა, თუმცა 2016 წლიდან კლების ტენდენციით ხასიათდება. თბილისისგან განსხვავებით, აღნიშნულ ქალაქებში ტყვიის კონცენტრაციის შესახებ ინფორმაცია ყოველდღიურად არ ქვეყნდება, 2018 წელს ჰაერში ქიმიური ნაწილაკების საშუალო წლიური კონცენტრაციების შესახებ ანგარიში კი, გარემოს ეროვნულ სააგენტოს ჯერ არ გამოუქვეყნებია.
„ქართული ოცნება მწვანეების“ ფრაქციის თავმჯდომარემ, გია გაჩეჩილაძემ, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა: „ჩვენ გადავედით ევროსტანდარტებზე და ამის შედეგია, რომ თბილისში და სხვა ქალაქებში ტყვიის შემცველობა ნორმაზე დაბალია“.
ტყვია ტოქსიკური მეტალია, რომლის ფართო გავრცელებამაც მსოფლიოს დიდ ნაწილში გარემოს ძლიერი დაბინძურება და ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პრობლემები გამოიწვია. ეს არის კუმულაციური ტოქსიკური ნივთიერება, რომელიც მოქმედებს ნევროლოგიურ, ჰემატოლოგიურ, კარდიოვასკულარულ და თირკმლის სისტემებზე. ამ მხრივ განსაკუთრებით მოწყვლადები ბავშვები არიან. ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის გავრცელების სხვადასხვა წყარო არსებობს. მათ შორის, მნიშვნელოვანია ნაგავსაყრელები, სადაც წვა ხდება, ტყვიის შემცველი საღებავები და სარემონტო მასალები, ტყვიის შემცველი საკვები (საკვები საღებავები) და ავტოტრანსპორტი. გამონაბოლქვ აირებში მყარი ნაწილაკების სახით გვხვდება ტყვიის ოქსიდები, ქლორიდები, ფტორიდები, ნიტრატები, სულფატები და სხვ. საქართველოში ტყვიის გავრცელების ყველაზე მასშტაბურ წყაროდ სწორედ ავტოტრანსპორტის გამონაბოლქვი სახელდება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსგან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 2017-2018 წლებში გატარდა რიგი ღონისძიებები ატმოსფერული ჰაერის დაცვის მიზნით. 2017 წლის ივლისში საქართველოს მთავრობამ დაამტკიცა 40 პუნქტიანი პროგრამა, რომელიც ჰაერის დაბინძურების ძირითადი წყაროებიდან გაფრქვევების შემცირების ღონისძიებებისგან შედგება. სამინისტროს ინფორმაციით, მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული პროგრამა ძირითადად დედაქალაქის ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებას ეხება, რიგი ღონისძიებები სცდება დედაქალაქის ფარგლებს და მთელ საქართველოს მოიცავს.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ჰაერის ტყვიით დაბინძურების ერთ-ერთ მთავარ წყაროს ტრანსპორტის გამონაბოლქვი წარმოადგენს, სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვანია საწვავისა და მისი ხარისხის კონტროლი. 2017 წლის 1-ლი იანვრიდან ბენზინის ხარისხის ეროვნული სტანდარტის ყველა პარამეტრი თანამედროვე ევროპულ ნორმებს გაუტოლდა. რის შედეგადაც, ქვეყანაში ევრო 5 სტანდარტის ბენზინი მოიხმარება. 2017 წლის მაისში კი, მძიმე საწვავში გაზოლისა და საზღვაო ტრანსპორტის საწვავის სახეობებში განისაზღვრა გოგირდის შემცველობის ზღვრული მნიშვნელობები. 2017 წელს შეიქმნა სამრეწველო გაფრქვევების ინტერაქტიული ელექტრონული რუკა: map.emoe.gov.ge, სადაც ინფორმაცია წყაროებისა და მათი საქმიანობის შესახებ ღიად არის ხელმისაწვდომი. რაც შეეხება 2018 წელს, დაინერგა ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის თანამედროვე ევროპული სტანდარტები, რის შედეგადაც ქვეყანაში ატმოსფერული ჰაერის შეფასება თანამედროვე ევროპული სტანდარტების საფუძველზე ხორციელდება. ასევე, შეძენილ იქნა მობილური ავტომატური სადგური, რის შედეგადაც გაფართოვდა ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელი. გარდა ზემოთ აღნიშნულისა, გამკაცრდა დიზელის საწვავის ხარისხის სტანდარტი, რაც იმას გულისხმობს, რომ 2020 წლის 1-ლი იანვრიდან დიზელის ხარისხის ევრო 5 ნორმას გაუტოლდება, 2019 წლის 1-ლი იანვრიდან კი, ევრო 4 სტანდარტს გაუტოლდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ მუდმივად მიმდინარეობს საწვავის ხარისხის კონტროლი. 2018 წელს რამდენიმე ათეული სინჯი იქნა აღებული თბილისში, სამეგრელო-ზემო სვანეთში, შიდა ქართლსა და მცხეთა-მთიანეთში, ქვემო ქართლში, იმერეთში, რაჭა-ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთში, აჭარაში, გურიაში, სამცხე-ჯავახეთსა და კახეთში. აღებული სინჯები საანალიზოდ გადაიგზავნა საერთაშორისო აკრედიტაციის მქონე ლაბორატორიაში, რის შედეგადაც დადგინდა, რომ თითოეულ საანალიზო ნიმუშში ტყვიის შემცველობა შეადგენს 0.0025 გ/ლ-ზე ნაკლებს, რაც არ აღემატება საავტომობილო ბენზინის ხარისხობრივ ნორმაში დაშვებულ ტყვიის შემცველობის ზედა ზღვარს (0.005 გ/ლ).
ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის კონცენტრაციის მონიტორინგი საქართველოს მასშტაბით ოთხ ქალაქში ხორციელდება. ესენია: თბილისი, ბათუმი, რუსთავი და ქუთაისი. თბილისში ჰაერის მონიტორინგი 2008 წლიდან მიმდინარეობს, ხოლო ბათუმში, რუსთავსა და ქუთაისში - 2014 წლიდან. ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის ზღვრულად დასაშვები კონცენტრაცია 0.0003 მგ/მ3 -ს შეადგენს. სწორედ 2008 წელს დაფიქსირდა თბილისში ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის ნორმაზე მეტი კონცენტრაცია. მას შემდეგ, აღნიშნულმა მაჩვენებელმა საგრძნობლად იკლო და წლიდან წლამდე კლების ტენდენციით ხასიათდება (ამ მხრივ გამონაკლისია 2015 წელი, როდესაც ტყვიის კონცენტრაციამ შედარებით მოიმატა, თუმცა დასაშვები ზღვრისათვის არ გადაუჭარბებია). 2017 წელს თბილისში ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის საშუალო წლიურმა კონცენტრაციამ 0.00001 მგ/მ3 შეადგინა, რაც 2008 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალი საშუალო წლიური მაჩვენებელია. რაც შეეხება 2018 წელს, გარემოს ეროვნული სააგენტო აღნიშნული წლის 13 ივნისიდან ყოველდღიურად აქვეყნებს ჰაერის მონიტორინგის შედეგებს. თუმცა, 25 სექტემბრამდე გამოქვეყნებული ბიულეტენები მხოლოდ მტვრის ნაწილაკების PM10 და PM2.5, ნახშირჟანგის, გოგირდის დიოქსიდის, აზოტის ოქსიდისა და დიოქსიდის, NOX-ისა და ოზონის კონცენტრაციის ამსახველ მაჩვენებლებს შეიცავდა. მონაცემები ტყვიის კონცენტრაციის შესახებ 25 სექტემბრიდან არის ხელმისაწვდომი. 25 სექტემბრიდან დღემდე გამოქვეყნებული ბიულეტენების ანალიზიდან ირკვევა, რომ ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის კონცენტრაციას ზღვრულად დასაშვები ნორმისათვის არ გადაუჭარბებია.
გრაფიკი 1: ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის შემცველობის კონცენტრაცია ქ. თბილისში, 2012-2017 წლები
წყარო: გარემოს ეროვნული სააგენტო
რაც შეეხება, ბათუმს, რუსთავსა და ქუთაისს. აღნიშნულ ქალაქებში ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის კონცენტრაციის ოდენობის მონიტორინგი 2014 წლიდან მიმდინარეობს. მაჩვენებლების შესახებ ინფორმაცია გარემოს ეროვნული სააგენტოს ყოველწლიურ ანგარიშებშია ხელმისაწვდომი. 2014 წლიდან 2017 წლამდე არც ერთ ზემოთ ხსენებულ ქალაქში ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის კონცენტრაცია ზღვრულად დასაშვებ ნორმაზე მეტი არ ყოფილა. თბილისისგან განსხვავებით, ბათუმში, რუსთავსა და ქუთაისში ტყვიის შემცველობის მონიტორინგის შედეგები ყოველდღიურად არ ქვეყნდება, გარემოს ეროვნულ სააგენტოს კი, ინფორმაცია 2018 წელს ატომოსფერულ ჰაერში ქიმიური ნაწილაკების საშუალო წლიური კონცენტრაციების შესახებ ჯერ არ გამოუქვეყნებია. სწორედ ამიტომ, მთელი საქართველოს მასშტაბით ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის კონცენტრაციის მაჩვენებლის შესახებ საუბარი შეუძლებელია.
გრაფიკი 2: ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის შემცველობის კონცენტრაცია საქართველოს სამ ქალაქში, 2014-2017 წლები
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის რეკომენდაციის თანახმად, უკეთესი იქნება, თუ ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის შემცველობაზე საუბრისას ორიენტირებულები ვიქნებით მის პრევენციასა და ნულამდე დაყვანაზე და „ნორმის“ ფარგლებში არსებობის შემთხვევაში არ შევწყვეტთ ბრძოლას მის წინააღმდეგ. ამ მხრივ განსაკუთრებით საშიშია ტყვიის შემცველი (თუნდაც მცირე ოდენობით) ატმოსფერული ჰაერისგან წარმოქმნილი მტვერი, რომელიც სისხლში ილექება და ჯანმრთელობისათვის რისკ ფაქტორს წარმოადგენს.

Resume: One of the significant sources of lead pollution in the atmosphere is poor quality fuel for vehicles. Therefore, fuel quality control is of paramount importance for air protection. Since 1 January 2017, all of the national standard parameters for petrol quality have been adjusted to modern European norms with Georgia now using Euro 5 standard petrol. In regard to diesel fuel, its quality corresponds to the Euro 4 standard from 1 January 2019 and will be in line with the Euro 5 standard from 1 January 2020. As a result, an analysis of dozens of air samples taken in 2018 showed that the lead concentration did not exceed the allowed level in any of the samples.
Monitoring of lead concentration in the atmosphere has been in progress in Tbilisi since 2008 and since 2014 in Batumi, Kutaisi and Rustavi. The allowed level of lead concentration is 0.0003mg/m3.
Since 2008, lead concentration in Tbilisi has never surpassed the allowed level and has a tendency of an annual decline (the exception was 2015 when the lead concentration increased although it did not surpass the allowed level). In 2017, the average annual concentration of lead in the atmosphere in Tbilisi was 0.000001 mg/m3 which is the lowest average annual figure since 2008. In 2018, lead concentration in the atmosphere in Tbilisi did not surpass the allowed level.
In regard to Batumi, Rustavi and Kutaisi, lead concentration in the atmosphere did not surpass the allowed level in 2014-2017. In Batumi, lead concentration in the atmosphere has been declining annually since 2014. In Rustavi and Kutaisi, lead concentration in the atmosphere increased slightly in 2015 as compared to 2014 although it has been declining since 2016. In contrast to Tbilisi, information about lead concentration in the aforementioned cities is not published on a daily basis. The National Environmental Agency of Georgia has not yet published a report on the average annual concentration of chemical particles in the air.
Gia Gachechiladze, Chair of the Georgian Dream Greens Parliamentary Faction, stated at the plenary session of the Parliament of Georgia: “ We implemented European standards and as a result, lead concentration in Tbilisi and other cities is below the allowed level.”
Lead is a toxic metal whose widespread use has caused extensive environmental contamination and health problems in many parts of the world. This is a cumulative toxic material which affects neurological, haematological, cardiovascular and renal systems. In this regard, children are particularly vulnerable. There are different sources of lead emissions in the atmosphere. The most important are large garbage disposal areas where garbage is burned, paint and repair materials with lead content, food with lead content (food dyes) and transport. There are solid particles of lead oxides, chlorides, fluorides nitrates, sulphates, etc., in vehicle emissions. The greatest source of lead contamination in Georgia is from vehicle emissions.
In accordance with the information of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, a number of measures were made to protect air quality in 2017-2018. In July 2018, the Government of Georgia approved a 40 Points Programme which incorporates primary measures to cap spray emissions as one of the main sources of air pollution. In accordance with the Ministry’s information, although the aforementioned programme is mostly about improving the air quality in Tbilisi, some measures go beyond the capital and include the whole of Georgia.
As already mentioned, vehicle emissions are one of the main sources of lead pollution in the atmosphere. Therefore, fuel and fuel quality control is of paramount importance. Since 1 January 2017, all of the national standard parameters for petrol quality have been adjusted to modern European standards with Euro 5 standard petrol now being used in the country. Since 1 May 2017, the allowed sulphur levels in solid fuels as well as in gasoline and naval transport fuel have been determined. In 2017, an interactive map for industrial spray, map.emoe.gov.ge, was created where information about sources and their functions are accessible. Modern European air quality standards were implemented in 2018 and air quality assessment is now being conducted in line with modern European standards. In addition, an automatic mobile station was purchased which means that the air quality monitoring network has expanded. Apart from the aforementioned, the diesel fuel quality standard has become higher which means that diesel quality will be of the Euro 5 standard from 1 January 2020. It has already become the Euro 4 standard since 1 January 2019. In 2018, several dozen samples were collected in Tbilisi, Samegrelo-Zemo Svaneti, Shida Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Kvemo Kartli, Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, Guria, Samtskhe-Javakheti and Kakheti. The collected samples were sent for analysis to an internationally accredited laboratory which concluded that lead concentration is below 0.0025mg/l for each sample which does not exceed the highest allowed level of lead in fuel (0.005 g/l).
Monitoring of lead concentration in the atmosphere is conducted in four cities throughout Georgia: Tbilisi, Batumi, Rustavi and Kutaisi. Air monitoring in Tbilisi has been ongoing since 2008 whilst it started in 2014 in Batumi, Rustavi and Kutaisi. The allowed level of lead concentration in the atmosphere is 0.0003mg/m3. Lead concentration in Tbilisi exceeded the allowed level in the atmosphere in 2008. Since 2008, lead concentration in the atmosphere has declined substantially and has been decreasing annually (the only exception was 2015 when lead concentration became comparably higher although it did not exceed the allowed level). In 2017, the average annual concentration of lead in the atmosphere in Tbilisi was 0.0001 mg/m3 which is the lowest average annual figure since 2008. The National Environmental Agency of Georgia has been publishing daily air monitoring results since 13 June 2018. The bulletins published before 25 September 2018 only contained indicators about the atmospheric concentration of dust PM10 and PM2.5 particles, carbon monoxide, sulphur dioxide, nitrogen oxide and dioxide as well as NOX and ozone. Data about lead concentration has been accessible since 25 September 2018. An analysis of the bulletins published since 25 September indicates that lead concentration in the atmosphere has not surpassed the allowed level.
Graph 1: Lead Concentration in the Atmosphere in Tbilisi, 2012-2017
Source: National Environmental Agency
In regard to Batumi, Rustavi and Kutaisi, lead concentration monitoring in the atmosphere has been ongoing since 2014. Information about these indicators can be found in the annual reports of the National Environmental Agency. In the period of 2014-2017, lead concentration in the atmosphere has not surpassed the allowed level in any of the aforementioned cities. In contrast to Tbilisi, lead concentration monitoring results are not published on a daily basis in Batumi, Rustavi and Kutaisi. The National Environmental Agency has not yet published information about the annual average concentration of chemical particles in the air for 2018. Therefore, it is impossible to speak about lead concentration levels in the atmosphere for the entire Georgia.
Graph 2: Lead Concentration Level in the Atmosphere in Three Georgian Cities, 2014-2017
In accordance with the recommendation of the World Health Organization, it would be better to focus on the prevention and complete eradication of lead in the atmosphere even if the figures for lead concentration are in line with the norm. We should not stop fighting against lead pollution in the air. The most dangerous is airborne lead contamination (even if quantity is small) which is accumulated in blood and creates a risk factor for health.