ვერდიქტი: ზურაბ ჭიაბერაშვილის განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: 2016 წლის მდგომარეობით, საწარმოებში დასაქმებულთა ჯამური ოდენობა 667 ათას ადამიანს შეადგენდა, რომელთა 46% (307 ათასი) მცირე ზომის საწარმოებში იყო დასაქმებული. 2017 წელს მცირე საწარმოებში დასაქმებულთა რაოდენობა 30 ათასით არის შემცირებული. მსხვილ და საშუალო ზომის საწარმოებში დასაქმებულთა რიცხვი კი, შესაბამისად - 17 942 და 5 177 ადამიანით არის გაზრდილი. შედეგად, საწარმოებში დასაქმებულთა მთლიან ოდენობაში, მცირე საწარმოში დასაქმებულთა წილი 4.1 პროცენტული პუნქტით, 41.9%-მდე შემცირდა.
პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე „ევროპული საქართველოს“ წარმომადგენელმა, ზურაბ ჭიაბერაშვილმა, განაცხადა: „სტატისტიკის სამსახურის მონაცემების მიხედვით, 2017 წელს, 2016 წელთან შედარებით, 46%-დან 42%-მდე შემცირდა დასაქმებულთა რაოდენობები მცირე ბიზნესში. ეს პირდაპირ მიუთითებს, რომ დღევანდელ გაუსაძლის პირობებში, მცირე ბიზნესი სულს ღაფავს“.
დასაქმებულთა ოდენობას საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური ორი განსხვავებული მეთოდოლოგიის შესაბამისად აქვეყნებს.
„ძველი“ მეთოდოლოგიით მსხვილ საწარმოებს განეკუთვნება საწარმო, სადაც დასაქმებულთა საშუალო წლიური რაოდენობა აღემატება 100 კაცს ან საშუალო წლიური ბრუნვის მოცულობა 1.5 მლნ ლარს. საშუალო ზომის საწარმოებს მიეკუთვნება ყველა ორგანიზაციულ‐სამართლებრივი ფორმის საწარმო, რომელშიც დასაქმებულთა საშუალო წლიური რაოდენობა მერყეობს 20‐დან 100 კაცამდე, ხოლო საშუალო წლიური ბრუნვის მოცულობა – 0.5 მლნ ლარიდან 1.5 მლნ ლარამდე. მცირე ზომის საწარმოებს მიეკუთვნება ყველა ორგანიზაციულ‐სამართლებრივი ფორმის საწარმო, რომელშიც დასაქმებულთა საშუალო წლიური რაოდენობა არ აღემატება 20 დასაქმებულს და საშუალო წლიური ბრუნვის მოცულობა არ აღემატება 0.5 მლნ ლარს.
„ახალი“ მეთოდოლოგიით, მსხვილ საწარმოებს განეკუთვნება საწარმო, სადაც დასაქმებულთა საშუალო წლიური რაოდენობა აღემატება 249 კაცს ან საშუალო წლიური ბრუნვის მოცულობა 60 მლნ ლარს. საშუალო ზომის საწარმოებს მიეკუთვნება ყველა ორგანიზაციულ‐სამართლებრივი ფორმის საწარმო, რომელშიც დასაქმებულთა საშუალო წლიური რაოდენობა მერყეობს 50‐დან 250 კაცამდე, ხოლო საშუალო წლიური ბრუნვის მოცულობა – 12 მლნ ლარიდან 60 მლნ ლარამდე. მცირე ზომის საწარმოებს მიეკუთვნება ყველა ორგანიზაციულ‐სამართლებრივი ფორმის საწარმო, რომელშიც დასაქმებულთა საშუალო წლიური რაოდენობა არ აღემატება 50 დასაქმებულს და საშუალო წლიური ბრუნვის მოცულობა არ აღემატება 12 მლნ ლარს.
დეპუტატი განცხადებაში „ახალი“ მეთოდოლოგიის მიხედვით დათვლილ მონაცემებზე საუბრობს. შესაბამის მაჩვენებლებს გრაფიკი 1 ასახავს. აქვე აღსანიშნავია, რომ მონაცემთა ცვლილების ტენდენცია მსგავსია „ახალი“ და „ძველი“ მეთოდოლოგიის შესაბამისად დათვლილი მაჩვენებლების შემთხვევაში.
გრაფიკი 1: დასაქმება მცირე საწარმოებში (ახალი მეთოდოლოგია)
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2016 წლის მდგომარეობით, საწარმოებში დასაქმებულთა ჯამური ოდენობა 667 ათას ადამიანს შეადგენდა, რომელთა 46% (307 ათასი) მცირე ზომის საწარმოებში იყო დასაქმებული. 2017 წლის მდგომარეობით, შემცირებულია საწრმოებში მთლიანად დასაქმებულთა აბსოლუტური ოდენობა, მათ შორის, მცირე ზომის საწარმოებში დასაქმებულ ადამიანთა რიცხვი. მსხვილ და საშუალო ზომის საწარმოებში დასაქმებულთა ოდენობა, შესაბამისად - 17 942 და 5 177 ადამიანით არის გაზრდილი. ჯამური დასაქმების შემცირება მცირე საწარმოებში დასაქმებულთა ოდენობის 30 ათასით შემცირებითა არის განპირობებული, რაც შესაბამისად აისახა დასაქმებულთა ოდენობაში, მცირე საწარმოში დასაქმებულთა წილობრივ მონაცემზე და 4.1 პროცენტული პუნქტით, 41.9%-მდე შემცირდა.
საშუალო და მსხვილ საწარმოებში დასაქმების ზრდის პარალელურად, მცირე საწარმოებში დასაქმებულთა ოდენობის შემცირების განმაპირობებელი ფაქტორების ცალსახად იდენტიფიცირება შეუძლებელია. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი მსჯელობის მოცემულ ნაწილში არ შედის.

Verdict: Zurab Tchiaberashvili’s statement is TRUE.
Resume: As of 2016, the total number of those employed in enterprises was 667,000. Of this amount, 46% (307,000) were employed in small-size enterprises. In 2017, the number of those holding employment in small enterprises decreased by 30,000 whilst the number of those employed in large and medium-size enterprises increased by 17,942 and 5,177, respectively. As a result, the share of those employed in small enterprises from the total number of individuals employed in enterprises has fallen by 4.1 percentage points to 41.9%.
At the plenary session of the Parliament of Georgia, European Georgia – Movement for Freedom member, Zurab Tchiaberashvili, stated: “In accordance with the National Statistics Office of Georgia’s data, the amount of those employed in small businesses decreased from 46% to 42% in 2017 as compared to 2016. This is a direct indication that in today’s unbearable situation, small business is on its deathbed.”
The National Statistics Office of Georgia publishes employment figures using two different methodologies.
In accordance with the “old” methodology, large enterprises are those where the average annual amount of employed personnel exceeds 100 persons or the average annual turnover exceeds GEL 1.5 million. Medium-size enterprises include all enterprises of any organisational and legal types where the average annual amount of employed personnel fluctuates in the margins of 20 and 100 whilst the average annual turnover is between GEL 0.5 million and GEL 1.5 million. Small-size enterprises encompass all enterprises of any organisational and legal types where the average annual amount of employed personnel does not exceed 20 and the average annual turnover does not exceed GEL 0.5 million.
In accordance with the “new” methodology, large enterprises are those where the average annual amount of employed personnel exceeds 249 or the average annual trade turnover is more than GEL 60 million. Medium-size enterprises include all enterprises of any organisational or legal form where the average annual amount of employed personnel fluctuates in the margins of 50 and 250 whilst the average annual turnover is between GEL 12 million and GEL 60 million. Small-size enterprises incorporate all enterprises of any organisational or legal form where the average annual amount of employed personnel does not exceed 50 and the average annual turnover is less than GEL 12 million.
The MP refers to the data calculated on the basis of the “new” methodology. The respective figures are given in Graph 1. Of note is that the trends in data changes are similar in any case – whether the data is calculated on the basis of the “new” or “old” methodologies.
Graph 1: Employment in Small-size Enterprises (new methodology)
As illustrated in the graph, the total amount of those employed in enterprises was 667,000 in 2016. Of this number, 46% (307,000) were employed in small-size enterprises. As of 2017, the total number of those employed in enterprises decreased, including the number of people employed in small-size enterprises. The number of those employed in large and medium-size enterprises has increased by 17,942 and 5,177, respectively. The reason behind the decrease in the total employment figure is because of cutting employment in small-size enterprises by 30,000 which was respectively reflected upon the share of those employed in small-size enterprises. That figure dropped by 4.1 percentage points to 41.9%.
In light of increased employment in both medium and large-size enterprises, it is impossible to plainly identify the reasons behind the decreased employment in small-size enterprises. Therefore, FactCheck will not enter further into the analysis of this issue.