პრორუსული და ანტიდასავლური მედიასაშუალებები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება
პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე „ევროპული საქართველოს“ წევრმა ზურაბ ჭიაბერაშვილმა განაცხადა: „ხელისუფლება სახელმწიფო სახსრებს იყენებს იმისთვის, რომ დააფინანსოს პრორუსული მედიასაშუალებები. არაერთმა სამთავრობო უწყებამ გამოიყენა საბიუჯეტო სახსრები იმისათვის, რომ რეკლამა მაინდამაინც ჩაედო ისეთ გამოცემებში, რომლებიც სრულ დეზინფორმაციას ავრცელებენ, ერთი მხრივ ევროპის და დემოკრატიული ღირებულებების შესახებ, მეორე მხრივ კი, ეწევიან პრორუსულ პროპაგანდას“.
მედიაში, ინფორმაციისა და რეკლამის გავრცელების მიზნით, საბიუჯეტო სახსრების განაწილებას მედიის განვითარების ფონდი იკვლევს. ამ ორგანიზაციის კვლევები აჩვენებს, რომ 2013-2015 წლებში საბიუჯეტო სახსრებიდან სარეკლამო კონტრაქტების და სხვა ხელშეკრულებების სახით დაფინანსებას იღებდნენ მედიასაშუალებები, რომლებიც სიძულვილის ენასა და ანტიდასავლურ განწყობებს აღვივებენ (იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია ამ თემაზე). მედიის განვითარების ფონდის ანგარიშის თანახმად, 2016-2017 წლებში, წინა წლებისგან განსხვავებით, საბიუჯეტო კონტრაქტები ღიად პრორუსულ გამოცემებთანაც გაფორმდა. ევროპის საბჭოს რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპის კომისიამ (ECRI) 2015 წელს გასცა რეკომენდაცია: “ხელისუფლებამ გადახედოს მის კონტრაქტებს მედიასაშუალებებთან და გააუქმოს, ან განაახლოს ისინი, თუ მედია შეიმჩნევა რასისტულ ან ჰომო/ტრანსფობიურ სიძულვილის ენის გამოვლენაში. ხელისუფლებამ ასევე უნდა უზრუნველყოს, რომ მომავალი კონტრაქტები შეიცავდნენ დათქმას კონტრაქტის გაუქმების შესახებ, თუკი მედიაში გამოვლინდება რასისტული ან ჰომო/ტრანსფობიური სიძულვილის ენა”. სამოქალაქო საზოგადოებამ და ოპოზიციამ ხელისუფლებას არაერთხელ მოუწოდა საბიუჯეტო სახსრებიდან ანტიდასავლური რიტორიკის და სიძულვილის ენის მატარებელი მედიასაშუალებების დაფინანსების შეწყვეტაზე. ამის საპასუხოდ, 2015 წელს გიორგი კვირიკაშვილი აცხადებდა, რომ თავადაც შეშფოთებული იყო ქვეყანაში რუსული პროპაგანდის გაზრდის გამო. თუმცა, მან უარყო ის ფაქტი, რომ მსგავსი მედიასაშუალებები საბიუჯეტო უწყებების მხრიდან ფინანსდებოდა. სარეკლამო კონტრაქტებისა და სხვა ხელშეკრულებებით, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ქსენოფობიური მედიის დაფინანსებაზე საქართველოს პრემიერ-მინისტრს ევროსაბჭოს ასამბლეაზეც ჰკითხეს. გიორგი კვირიკაშვილმა აღნიშნული ფაქტი ამ შემთხვევაშიც უარყო. ქსენოფობიური, ანტიდასავლური და პრორუსული პროპაგანდის გამომხატველი მედიასაშუალებების საბიუჯეტო სახსრებიდან დაფინანსება (სარეკლამო კონტრაქტების, გამოცემების გამოწერისა და სხვა ხელშეკრულებების სახით) გრძელდება. ასევე, როგორც მედიის განვითარების ფონდის კვლევაშია აღნიშნული, საბიუჯეტო კონტრაქტები პრორუსული სარედაქციო პოლიტიკის მქონე მედიასაშუალებებსაც („თბილისი 24“; „ხარისხის არხი“) გაუფორმდათ.   ცხრილი 1: 2017 წელს გაფორმებული საბიუჯეტო კონტრაქტები მედიებთან, რომლებიც სიძულვილის ენას, ანტიდასავლურ განწყობებს აღვივებენ და რუსულ პროპაგანდას ტირაჟირებენ
მედიის დასახელება საკონტრაქტო მომსახურების თანხა
გაზეთი „საქართველოს რესპუბლიკა“ 38 521 ლარი
Alia.ge 20 000 ლარი(კონტრაქტის საერთო ღირებულება, სხვა მედიასაშუალებებთან ერთად)
თბილისი 24 3 387 ლარი
შპს ხარისხის არხი 3 200 ლარი
გაზეთი „ალია“ 2 400 ლარი
სააგენტო „მარშალპრესი“ 1 900 ლარი
ობიექტივი 1 855 ლარი(კონსოლიდირებული ტენდერის ფარგლებში დადებული ხელშეკრულება)
წყარო: მედიის განვითარების ფონდი; „წინასაარჩევნო ფინანსური მედია გარემო“   დასკვნა საბიუჯეტო სახსრებიდან ქსენოფობიური, ანტიდასავლური და ღიად პრორუსული მედიასაშუალებები (სარეკლამო კონტრაქტების, გამოწერისა და სხვა ხელშეკრულებების სახით) იღებენ დაფინანსებას. ამის შესახებ პირველი კვლევა მედიის განვითარების ფონდმა 2015 წელს გამოაქვეყნა, სადაც 2013-2014 წლის მონაცემები იყო ასახული. მიუხედავად ოპოზიციის, მედიის, სამოქალაქო საზოგადოების არაერთი განცხადებისა, საბიუჯეტო უწყებების მხრიდა სიძულვილის ენის გამომხატველ და ანტიდასავლური რიტორიკისა და პრორუსული პროპაგანდის გამავრცელებელ მედიასაშუალებებთან თანამშრომლობა და კონტრაქტების გაფორმება მაინც გრძელდება. ასევე, კვლევის თანახმად, წინა წლებისგან განსხვავებით, 2017 წელს საბიუჯეტო უწყებებმა კონტრაქტები ღიად პრორუსულ მედიასაშუალებებთანაც გააფორმეს - როგორიცაა „თბილისი 24“ და „ხარისხის არხი“. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ ჭიაბერაშვილის განცხადება არის სიმართლე.

At the plenary session of the Parliament of Georgia, European Georgia – Movement for Freedom member, Zurab Chiaberashvili, stated: “The Government of Georgia uses budgetary money to fund pro-Russian media outlets. Multiple government agencies used state funds to place advertisements in those media outlets which, on the one hand, circulate propaganda about Europe and democratic values and, on the other hand, are involved in pro-Russian propaganda.” The Media Development Foundation carries out research to study the distribution of budgetary funds for the placement of information and advertisements in the media. The Foundation’s research demonstrates that media outlets which promote hate speech and anti-Western sentiments were getting budgetary funds through advertisement contracts and other arrangements in the period of 2013-2015 (see FactCheck’s article on this topic). In accordance with the Media Development Foundation’s report, in contrast with the previous years, contracts were concluded with openly pro-Russian media outlets in the period of 2016-2017. The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) issued the following recommendation in 2015: “Authorities should review their contracts with media outlets known for engaging in racist or homo-/transphobic hate speech and cancel or refrain from renewing any agreements. The authorities should also ensure that future contracts contain a clause stipulating that racist or homo-/transphobic hate speech will result in the termination of a contract.” Civil society and the opposition have called upon the Government of Georgia multiple times to cease funding media outlets with anti-Western rhetoric and hate speech. As a response, Giorgi Kvirikashvili himself stated in 2015 that he was concerned because of the rise of Russian propaganda in the country. However, the Prime Minister of Georgia rejected the fact that those media outlets were getting funds from state agencies. At the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the Prime Minister of Georgia was asked a similar question in regard to funding xenophobic media through advertisement contracts and other arrangements. Giorgi Kvirikashvili rejected the fact on that occasion as well. Media outlets which cultivate xenophobic, anti-Western and pro-Russian sentiments continue to receive money from budgetary funds (through advertisement contracts and other arrangements). At the same time, as noted in the Media Development Foundation’s research, budgetary contracts were signed with those media outlets which have a pro-Russian editorial policy (Tbilisi 24, Quality Channel).   Table 1: Budgetary Contracts Signed in 2017 with Media Outlets which Promote Hate Speech and Anti-Western Sentiments and Circulate Russian Propaganda
Media Outlet Name Contract Service Fee
Sakartvelos Respublika GEL 38,521
Alia.ge GEL 20,000(total value of the contract together with other media outlets)
Tbilisi 24 GEL 3,387
Quality Channel LTD GEL 3,200
Alia GEL 2,400
News Agency Marshalpress GEL 1,900
Obiektivi GEL 1,855(contract concluded within the framework of consolidated tender)
Source: Media Development Foundation, Pre-Election Financial Media Environment      Conclusion Xenophobic, anti-Western and openly pro-Russian media outlets receive money from budgetary funds (media through advertisement contracts, subscriptions and other arrangements). The Media Development Foundation published its first research about this issue in 2015 which included data of 2013-2014. Despite numerous statements from the opposition, media and civil society, state agencies continue to have cooperation and conclude contracts with media outlets which promote hate speech and anti-Western rhetoric and circulate pro-Russian propaganda. Additionally, in accordance with the Media Development Foundation’s research, state agencies concluded contracts with openly pro-Russian media outlets, such as Tbilisi 24 and the Quality Channel, in 2017. FactCheck concludes that Zurab Chiaberashvili’s statement is TRUE.