მაკროეკონომიკური გარემოს მაჩვენებლით 5 წლის წინ 137-ე ვიყავით, დღეს კი მე-40 ადგილზე ვართ
მაკკეინის ინსტიტუტისა და EPRC-ის საერთაშორისო კონფერენციის მიმდინარეობისას საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა: „მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის მაკროეკონომიკური გარემოს მაჩვენებლებით, ხუთი წლის წინ ჩვენ ვიყავით 137-ე ადგილზე. დღეს კი ვართ მე-40 ადგილზე, ანუ 97 ადგილით გავაუმჯობესეთ ჩვენი პოზიცია“. მაკროეკონომიკური გარემოს მიხედვით ქვეყნების რეიტინგს მსოფლიოს ეკონომიკური ფორუმი აქვეყნებს. ქვეყნების მაკროეკონომიკური გარემოს შეფასება გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის შემადგნელი ნაწილია. ბოლო (2017-2018 წლების) გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიში მიმდინარე წლის 27 სექტემბერს გამოქვეყნდა, პრემიერის განცხადების მომენტისათვის კი უახლეს ხელმისაწვდომ რესურსს 2016 წლის სექტემბერში გამოქვეყნებული 2016-2017 წლების ანგარიში წარმოადგენდა, რომლის მიხედვითაც მაკროეკონომიკური გარემოს მაჩვენებლით საქართველო მსოფლიოში მართლაც მე-40 ადგილს იკავებდა. 5 წლის წინ, 2011-2012 წლის ანგარიშით საქართველო მაკროეკონომიკური გარემოთი 137-ე ადგილზე იყო.   ცხრილი 1: გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსი
პერიოდი 2011-12 2012-13 2013-14 2014-15 2015-16 2016-17 2017-18
გლობალური კონკურ. ინდექსი ქულა 4.0 4.1 4.2 4.2 4.2 4.3 4.3
ადგილი რეიტინგში 88 77 72 69 66 59 67
მაკროეკონომიკური გარემო ქულა 3.7 4.4 4.9 5.1 5 5.2 5.1
ადგილი რეიტინგში 137 88 61 48 51 40 48
წყარო: მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი   აქ გასათვალისიწინებელია ერთ მნიშვნელოვანი გარემოება, 2011-2012 წლების ანგარიში 2010 წლის მაკროეკონომიკურ გარემოს ასახავდა, ხოლო 2016-2017 წლების 2015 წლის გარემოს. 2011-2012 წლების ანგარიშით, საქართველო მაკროეკონომიკური გარემოთი მსოფლიოს 142 ქვეყანას შორის 137-ე ადგილს იკავებდა, რადგან მაღალი იყო სახელმწიფო ბიუჯეტის დეფიციტი (მშპ-ის 4.8%) და ინფლაცია (7.1%), ხოლო მთლიანი ეროვნული დანაზოგი კი დაბალი იყო (მშპ-ის 5.2%). აღსანიშნავია, რომ 2010 წელზე  2009 წლის მსოფლიოს კრიზისის გავლენა მაღალი იყო. 2013-2014 წლების ანგარიშით (ასახავს 2012 წელს) საქართველომ მაკროეკონომიკური გარემოთი 61-ე ადგილზე გადაინაცვლა, რადგან ბიუჯეტის დეფიციტი მშპ-ის 1%-მდე შემცირდა, ხოლო ინფლაციის ნაცვლად 1% დეფლაცია იყო. მთლიანი ეროვნული დანაზოგი მშპ-ის 14.9%-მდე ამაღლდა. 2016-2017 წლების ანგარიშით ბიუჯეტის დეფიციტი მშპ-ის 1.2% იყო, ინფლაცია 4%, ხოლო ეროვნული დანაზოგი მშპ-ის 21.7%. განხორციელდა გარკვეული მეთოდოლოგიური ცვლილებებიც,  2011-2012 წლების ანგარიშში მაკროეკონომიკური გარემოს შესაფასებლად საპროცენტო განაკვეთის სიდიდეც გამოიყენებოდა (რის მიხედვითაც საქართველო მსოფლიოში 129 ადგილზე იყო), რაც ბოლო წლების ანგარიშებში აღარ არის. 2017-2018 პერიოდის გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიშის მიხედვით, რომელიც 2016 წლის ვითარებას ასახავს, საქართველოს კონკურენტუნარიანობის აბსოლუტური შეფასება - 4.3 ქულა არ შეცვლილა, თუმცა სხვა ქვეყნების მიერ მიღწეული პროგრესის შედეგად, ბოლო წლების განმავლობაში პირველად, რეიტინგში საქართველომ პოზიცია გაიუარესა და 67 ადგილამდე დაქვეითდა. რაც შეეხება მოცემულ სტატიაში განხილულ მაკროეკონომიკურ გარემოს, რეიტინგში უკუსვლამ 8 საფეხური შეადგინა და ამჟამად საქართველო 48-ე პოზიციაზე იმყოფება. 8 საფეხურით დაქვეითება ბიუჯეტის დეფიციტის ზრდამ (მშპ-ის 1.6%-მდე), ეროვნული დანაზოგების შემცირებამ (მშპ-ის 19.4%-მდე) და სახელმწიფო ვალის ზრდამ (მშპ-ის 44.9%-მდე) განაპირობა.   დასკვნა მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის გლობალური კონკურენტუნარიანობის 2016-2017 პერიოდის ანგარიშის თანახმად (ასახავს 2015 წლის მდგომარეობას), მაკროეკონომიკური გარემოს თვალსაზრისით საქართველო მე-40 ადგილზე იმყოფებოდა 5.24 ქულით, 2011-2012 პერიოდის ანგარიშით (ასახავს 2010 წლის მდგომარეობას) კი, 3.7 ქულით 137-ე ადგილს იკავებდა, შესაბამისად პოზიცია რეიტინგში 97 ადგილით გაუმჯობესდა. პოზიციის გაუმჯობესებაში პოზიტიური როლი მეთოდოლოგიის ცვლილებამაც შეიტანა. პრემიერის განცხადების შემდეგ 2017-2018 წლების ანგარიში გამოქვეყნდა (ასახავს 2016 წლის მდგომარეობას), რომლის მიხედვითაც მაკროეკონომიკური გარემოთი საქართველო რეიტინგში 8 საფეხურით ჩამოქვეითდა. უკუსვლა ბიუჯეტის დეფიციტის ზრდამ, სახელწიფო ვალის ზრდამ და ეროვნული დანაზოგის შემცირებამ განაპირობა. ყოველივე ეს მთავრობის საქმიანობის პირდაპირი შედეგია და ბიუჯეტის დეფიციტის და სახელმწიფო ვალის შემცირების აუცილებლობაზე მიუთითებს. გიორგი კვირიკაშვილის სიტყვით გამოსვლის შემდეგ შეცვლილი გარემოებების გამო ფაქტ-მეტრი მის განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს.

The Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili stated at an international conference organised by the McCain Institute and EPRC International: “According to the World Economic Forum’s macroeconomic environment indicators, we were in the 137th place five years ago. Today, we are in the 40th place, meaning that we have improved our position by 97 places.”
The World Economic Forum publishes country rankings according to the macroeconomic environment. This assessment of country macroeconomic environments is part of the Global Competitiveness Index. The latest Global Competitiveness Index Report was published on 27 September 2017. At the time of the Prime Minister’s statement, the latest available resource was the 2016-2017 report published in September 2016. According to this report, Georgia was indeed in the 40th place in the world based on macroeconomic environment indicators. Five years ago, according to the 2011-2012 report, Georgia was in the 137th place in terms of the macroeconomic environment.
Table 1: Global Competitiveness Index
Source: World Economic Forum
One important factor has to be taken into account. The 2011-2012 report reflected the macroeconomic environment of 2010 whilst the 2016-2017 report reflected the macroeconomic environment of 2015. According to the 2011-2012 report, Georgia was 137th among the world’s 142 countries in terms of macroeconomic environment as a result of its high budget deficit (4.8% of the GDP) and the high level of inflation (7.1%) whilst the total national savings was low (5.2% of the GDP). Of note is that the impact of the 2009 world financial crisis was strong in 2010. According to the 2013-2014 report (reflecting 2012), Georgia moved upwards to the 61st place in terms of its macroeconomic environment because the budget deficit was cut to 1% with, instead of inflation, Georgia having a 1% deflation rate. The total national savings also grew to 14.9% of the GDP.
According to the 2016-2017 report, the budget deficit was 1.2% of the country’s GDP, the inflation rate was 4% and the total national savings amounted to 21.7% of the GDP. Several methodological changes have also taken place. For instance, in the 2011-2012 report, a measurement of interest rates (Georgia was 129th according this indicator) was used to evaluate the macroeconomic environment which is absent in the previous reports.
According to the 2017-2018 Global Competitiveness Index Report which reflects situation in 2016, the absolute mark given to Georgia’s competitiveness – 4.3 points has not changed. However, as a result of the improved performance of other countries, Georgia’s position worsened for the first time in the last few years and dropped to the 67th place. In regard to the macroeconomic environment as discussed in this article, Georgia stepped backwards by eight places and at this time holds the 48th position. This decline by eight places came as a result of the budget deficit (1.6% of the GDP) growth, a decrease in national savings (to 19.4% of the GDP) and a growth in the state debt (up to 44.9% of the GDP).
According to the World Economic Forum’s 2016-2017 Global Competitiveness Index Report (reflecting the situation in 2015) Georgia occupies the 40th place with 5.24 points in terms of its macroeconomic environment. According to the 2011-2012 report (reflecting the situation in 2010), it was 137th with 3.7 points. Therefore, Georgia’s position improved by 97 places. Changes in methodology have also positively contributed to the improvement of Georgia’s position.
The 2017-2018 Global Competitiveness Index Report (reflecting the situation in 2016) was published after the Prime Minister made his statement. According to this report, Georgia declined by eight places in the ranking in terms of its macroeconomic environment. Georgia’s backsliding was stipulated by a growth in the budget deficit and the state debt as well as a decrease in the national savings. All of these are a direct result of the Government of Georgia’s performance and highlight the necessity to cut the budget deficit and decrease the state debt.
As a result of the change of circumstances after Giorgi Kvirikashvili’s statement, FactCheck leaves the Prime Minister’s statement WITHOUT VERDICT.