ვერდიქტი: აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობის ბრალდება ყალბია.
რეზიუმე: აღნიშნული ბრალდება, რომელიც დასახელდა ოტობაია-ნაბაკევის გამშვები პუნქტების ჩაკეტვის ერთ-ერთ მიზეზად, მოკლებულია ფაქტობრივ მტკიცებულებებს. აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლების მიერ ადგილი აქვს რუსეთის მიზანმიმართული პოლიტიკის გამეორებას, რომელიც წლებია საქართველოში ლუგარის ლაბორატორიის დისკრედიტაციას ცდილობს.
მიმდინარე წლის 9 მარტს, რუსეთის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტომ www.sputnik-abkhazia.ru გამოაქვეყანა სტატია ე.წ. ქართულ-აფხაზური ადმინისტრაციული საზღვრის ოტობაია-ნაბაკევი გამშვები პუნქტის ჩაკეტვის საკითხზე. სტატიაში ოკუპირებული რეგიონის ე.წ. მდივანი უსაფრთხოების საკითხებში - მუხამედ კილბა აცხადებდა: „საქართველოში არსებულ ბიოლაბორატორიაში, რომელიც გვერდითაა აფახაზეთის საზღვართან, აფხაზეთის მხარის მონაცემებით, აწარმოებენ ბიოლოგიურ იარაღს. შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ბავშვების მასობრივი მოწამვლები ტყვარჩელში 2013 წელს, ასევე ღორის გრიპი, რომელსაც ადგილი ჰქონდა აქ, დაკავშირებულია ამ ლაბორატორიის მუშაობასთან“.
2013 წლის 24 ნოემბერს, ტყვარჩელში 300-მდე ადგილობრივის მოწამვლის შესახებ ინფორმაცია ინტერნეტ სივრცეში გავრცელდა. საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის ინფორმაციით, ამ მოვლენის დროს ქართულმა მხარემ, კერძოდ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ, სამედიცინო დახმარება შესთავაზა აფხაზურ მხარეს. დღეს აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობა 2013 წელს ტყვარჩელში მოსახლეობის მოწამვლის ფაქტის შესახებ აცხადებს: „მოწამვლის რეალური მიზეზი არასწორად დამონტაჟებული საკანალიზაციო მოწყობილობა იყო, რომლის მილების არასწორი შეერთების საფუძველზე მოიწამლა რამდენიმე მოქალაქე. რასაკვირველია, ქართულ ლაბორატორიასთან ამ ფაქტის რაიმე დაკავშირება არის მიზანმიმართული ნეგატიური კამპანია ქართული მხარის წინააღმდეგ“. ასევე, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს პრესსამსახურის განცხადებით, „აღნიშნული თემა სრულიად განსხვავებული ინტერპრეტაციით გავრცელდა რუსეთის სახელმწიფოს მიერ იმ მედიასაშუალებებში, რომლებიც აფხაზეთში და არამარტო, ახორციელებენ ცილისმწამებლურ, ნეგატიურ პოლიტიკას საქართველოს წინააღმდეგ. აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის, ქეთევან ბაკარაძის მიერ, ქართულ მედიასივრცეში გავრცელდა უტყუარი და ზუსტი ინფორმაცია. მეტიც, ქართულმა მხარემ აფხაზეთში დაზარალებულ ეთნიკურად აფხაზ მოქალაქეებს შესთავაზა საქართველოში მკურნალობა“.
კითხვით, რა ლაბორატორიები მუშაობენ საქართველოში და რა სახის სამუშაოებს აწარმოებენ, საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს მივმართეთ. საპასუხო წერილი საჯარო სამართლის იურიდიულმა პირმა ლ. საყვარელიძის დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნულმა ცენტრმა მოამზადა. ცენტრში აცხდებენ, რომ მათი ლაბორატორიული ქსელი წარმოდგენილია ლუგარის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კვლევითი ცენტრის ლაბორატორიებით თბილისში და საზოგადოებრივ ჯანდაცვის რეგიონული მართვის დეპარტამენტებით ქუთაისში, ფოთში, ბათუმში, ზუგდიდში, ამბროლაურში, ახალციხეში, თელავში, ოზურგეთსა და გორში. მათ საქმიანობაში შედის არა ბიოლოგიური იარაღის შექმნა, როგორც ამას აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობის წარმომადგენელი აცხადებს, არამედ რეგიონში განსაკუთრებით საშიშ, გადამდებ და არაგადამდებ დაავადებებზე ეპიდემიოლოგიური და ლაბორატორიული ზედამხედველობა, დაავადებების შემთხვევების, ეპიდაფეთქებების და სხვა საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის არაკეთილსაიმედო სიტუაციების დროული აღმოჩენა და კვლევა.
„განყოფილებებში ხორციელდება: განსაკუთრებით საშიში ინფექციების ბაქტერიოლოგიური, სეროლოგიური დიაგნოსტიკისათვის ნიმუშების აღება, სინჯების მომზადება და გადაგზავნა შემდეგ დონეზე კვლევისთვის; ტუბერკულოზის დიაგნოსტიკა ბაქტერიოსკოპული მეთოდით, გადამდები დაავადებების ეპიდაფეთქებების დროული აღმოჩენა (ბაქტერიოლოგია, სეროლოგია); ლაბორატორიული - ბაქტერიოლოგიურ, სეროლოგიური მომსახურების მიწოდება სამედიცინო სერვისის მიმწოდებლისთვის; სანიტალურილი - მიკრობიოლოგიური და სეროლოგიური კვლევების შესრულება მუნიციპალური პროგრამებისთვის და სამედიცინო დაწესებულებებისთვის“, - გვწერენ დაავადებათა კონტროლის და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრიდან. უწყების ოფიციალური პოზიციით, ლაბორატორიების საქმიანობის დაკავშირება ტყვარჩელში მომხდართან, არის აბსურდული ბრალდება და მათ ქართული დელეგაციისთვის, ჟენევის მოლაპარაკებებზე, სრულად მოამზადეს მასალები ლაბორატორიების საქმიანობის შესახებ.
ტყვარჩელში ადამიანების მოწამვლას (2013 წლის 24 ნოემბერი) წინ უსწრებს ლუგარის ლაბორატორიასთან დაკავშირებით 2013 წლის 17 ოქტომბერს, რუსეთის ფედერაციის მთავარი სანიტარის გენადი ონიშჩენკოს განცხადება. იგი აცხადებდა, რომ ბიოლოგიური ლაბორატორია, რომელიც საქართველოში აშშ-ის მხარდაჭერით გაიხსნა, სინამდვილეში ბიოლოგიური იარაღის დასამზადებელი ობიექტია, და დაიმუქრა, რომ თუკი საქართველო მას არ დახურავს, ქართული პროდუქციის შეტანას რუსეთის ბაზარზე საფრთხე შეექმნება. „ამ ლაბორატორიის მიზანია რუსეთის ფედერციის და ამიერკავკასიის ტერიტორიაზე ვირუსების ცირკულაციის ბუნებრივ კერებთან დაკავშირებული სიტუაციის შესწავლა, რეცეპტურების შემუშავება, რომელიც შეიძლება ამოქმედდეს ეკონომიკის და პოლიტიკური სიტუაციის დესტაბილიზაციისათვის ქვეყნაში. ლაპარაკია, ფარული გამოყენების შესაძლებლობაზე. მაგალითები უკვე გვაქვს“, - აცხადებდა ონიშენკო, თუმცა, მას არცერთი კონკრეტული ფაქტი არ დაუსახელებია. ლუგარის ლაბორატორიის დემონიზება უკვე წლებია აქტუალურია ანტიდასავლური საინფრომაციო სააგენტოების და ადგილობრივი პრორუსული განწყობის საზოგადობრივად აქტიური პირების მიერ. ეს ტენდენცია ჯერ კიდევ 2014 წელს „მედიის განვითარების ფონდის“ კვლევაში მოხვდა. ორგანიზაციამ აღმოაჩინა, რომ ლაბორატორიის მუშაობას ყოველგვარი ფაქტობრივი მტკიცებულებების გარეშე, უარყოფითად წარმოაჩენენ პრორუსული ხედვების პირები და მედიასაშუალებები.

Verdict: Accusation of the de facto government of Abkhazia is FALSE.
The given accusation which was named as one of the reasons for closure of Otobaia-Nabakevi border crossing is devoid of factual evidence. The representatives of the de facto government of Abkhazia follow the footsteps of Russia’s deliberate policy, which for many years has been aiming to discredit Lugar Laboratory in Georgia.
Analysis: On 9 March 2017, Russia’s state news agency www.sputnik-abkhazia.com published an article about closure of Otobaia-Nabakevi border crossing at Georgian-Abkhazian administrative border line. The so called “Secretary of the Security Council” of the occupied region, Mukhamed Kilba was quoted
in the article:
“According to the information of the Abkhazian side, biological weapons are being produced in the biological laboratory in Georgia which is located close to Abkhazia’s border. We can assume that mass poisonings of children in Tkvarcheli in 2013, as well as swine flu cases of which have been detected here, are related to the activities of that laboratory.”
On 24 November 2013, information about poisoning approximately 300 locals in Tkvarcheli was reported through the internet. According to the information
of Georgia’s Public Broadcaster, at that period, Georgia, in the name of Health and Social Affairs Ministry of the Autonomous Republic of Abkhazia offered medical assistance to the Abkhazian side. Today, the legitimate government of Abkhazia in regard to mass poisoning of locals in Tkvarcheli in 2013, states the following: “The real reason behind poisoning was wrongly installed sewage systems, when as a result of incorrect linkage of pipes, several citizens were poisoned. Of course, any connection of that fact to the Georgian laboratory is a deliberate negative campaign against the Georgian side.”
Additionally, press-service of the Ministry of Health and Social Affairs of the Autonomous Republic of Abkhazia stated: “The aforementioned incident has been completely misinterpreted through those Russian media outlets, which are conducting smear campaign and foster negative attitude toward Georgia in Abkhazia and elsewhere. The Minister of Health and Social Affairs of the Autonomous Republic of Abkhazia, Ketevan Bakuradze, has provided impartial and precise information to Georgia’s media. Moreover, the Georgian side has offered ethnically Abkhaz citizens, poisoned in Abkhazia to undergo medical treatment in Georgia.”
FactCheck addressed the Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia with an inquiry in regard to active laboratories in Georgia and their profiles. We received a reply from the LEPL L.Sakvarelidze National Centre for Disease Control and Public Health. The Centre states that their laboratory network consists of Richard Lugar Centre for Public Health Research
laboratories in Tbilisi and Regional Public Health Departments in Kutaisi, Poti, Batumi, Zugdidi, Ambrolauri, Akhaltsikhe, Telavi, Ozurgeti and Gori. Contrary to the statement of the de facto government of Abkhazia, these laboratories are not working on production of biological weapons and instead they are focused on conducting epidemiological and laboratory supervision of especially virulent, infectious and non-infectious diseases as well as timely detection and research of disease cases, epidemiological outbreaks and other hazardous to public health situations.
The National Centre for Disease Control and Public Health, in its letter
details: “the laboratories carry out:  taking samples for bacteriological and serological diagnosis of especially virulent infections, preparation of samples and transfer for next level research, diagnosis of tuberculosis through bacterioscopic method, timely detection of epidemiological outbreaks of infectious diseases (bacteriology, serology), providing laboratory services (bacteriology, serology) to medical service providers, conducting sanitary – microbiological and serological researches for municipal programmes and medical facilities.” According to the Centre’s official position, tying the activities of the laboratories to the incident in Tkvarcheli is a wild allegation and the Centre has fully prepared materials about laboratories’ activities for the Georgian delegation to be presented at Geneva Talks.
Mass poisoning in Tkvarcheli (24 November 2013), was preceded by the statement
of the Chief Sanitary Inspector of the Russian Federation, Genadi Onishchenko, about Lugar laboratory which he made on 17 October 2013. Mr Onishchenko stated that the biological laboratory which was opened in Georgia with US assistance was in fact a facility to produce biological weapons and threatened that if Georgia did not close that laboratory, export of Georgian products to Russia would face difficulties.
Genadi Onishchenko stated: “The objective of that laboratory is to study the situation in regard to natural places of origin of the virus circulation in Russian Federation and Transcaucasus and prepare prescriptions, which could be used to destabilize economic and political situation in the country. We are talking about the possibility of its covert usage and we already have some examples.” However, he has not named a single specific fact in this regard.
Vilification of the Lugar Laboratory has been ongoing for years by the anti-western information agencies and local pro-Russian public figures. Back in 2014, Media Development Foundation included that trend in its research. The organization has found out that pro-Russian individuals and media outlets have been mudslinging the laboratory without any factual evidence.