არც ერთ სახელმწიფოს ჩაუწერია მსგავსი [ევროინტეგრაცია] კონსტიტუციაში - საქართველო კი სახელმწიფო არ არის!
ვერდიქტი: ნიუსში მოცემული ინფორმაცია გადაუმოწმებელი და მცდარია.   რეზიუმე: „საქართველო და მსოფლიოს“ მასალა ეყრდნობა Facebook-ის ერთ-ერთი მომხმარებლის სტატუსს, სადაც უარყოფითი დამოკიდებულებაა გამოთქმული საქართველოს კონსტიტუციაში ქვეყნის ევროინტეგრაციის მისწრაფების ჩაწერასთან დაკავშირებით.  ნეგატიური დამოკიდებულება კი იმით არის ახსნილი, რომ მსგავსი ჩანაწერი არც ერთი ქვეყნის კონსტიტუციაში არ არის. რეალურად, მსგავსი ჩანაწერი არაერთი ქვეყნის კონსტიტუციაში გვხვდება. ამდენად, „საქართველო და მსოფლიოს“ მიერ გავრცელებული ინფორმაცია არის მცდარი. ნიუსში ფაქტი წარმოდგენილია ყოველგვარი გადამოწმების და განმარტების გარეშე.   ანალიზი: 21 აპრილს ონლაინ გამოცემა „საქართველო და მსოფლიომ“ გამოაქვეყნა ნიუსი სათაურით - „არც ერთ სახელმწიფოს ჩაუწერია მსგავსი კონსტიტუციაში - საქართველო კი სახელმწიფო არ არის!“ აღნიშნულ მასალაში მხოლოდ ის არის ნათქვამი, რომ ეს არის გერმანიაში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტის მიერ Facebook-ზე გამოქვეყნებული სტატუსი. აღნიშნული ნიუსი მრავალ კითხვას აჩენს:
• არ არის განმარტებული ავტორის სტატუსი და კვალიფიკაცია;
• გაუგებარია, რატომ იყო ამ სტატუსის ახალი ამბის სახით გამოქვეყნება საჭირო და მნიშვნელოვანი;
• არ არის გადამოწმებული არც ერთი ფაქტი;
• სტატუსში მოტანილი ყველა ფაქტი არის ავტორის ინტერპრეტაცია, დასაბუთების გარეშე. ფაქტებად დასახელებული ამბები კი ცალსახად მცდარია.
საქართველოში 2008 წელს ჩატარდა პლებისციტი ქვეყნის ნატო-ში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით. საქართველოს  კანონმდებლობით განსაზღვრულია, რომ რეფერენდუმი ტარდება ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე. იმის გამო, რომ დღეს ქვეყნის ტერიტორიის ნაწილი ოკუპირებულია და ხელისუფლება ვერ ახორციელებს კონტროლს, რეფერენდუმის ჩატარება მთელ ტერიტორიაზე ვერ ხერხდება. ამიტომაც, საზოგადოებრივი პოზიციის დასაფიქსირებლად ჩატარდა პლებისციტი. მოსახლეობის 77%-მა ნატო-ში გაწევრიანებას მხარი დაიუჭირა, რაც სრული სამართლებრივი საფუძველია, რომ კონსტიტუციაში ჩანაწერი გაკეთდეს. ეს კი იმასაც ნიშნავს, რომ მოსახლეობის უდიდესი ნაწილის სურვილის აღსრულება ხდება. ამასთან, საკონსტიტუციო კომისიის მიერ შემუშავებული პროექტის მიხედვით, ჩანაწერი არ კეთდება უშუალოდ ტექსტში, ეს იქნება გარდამავალი დებულება, სადაც ნათქვამია, რომ „კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში უნდა მიიღონ ყველა ზომა ევროკავშირსა და ჩრდილო-ატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად“ (თავი 12, გარდამავალი დებულებები, მუხლი: 78 - ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაცია). Facebook პოსტში ნათქვამია, რომ მსოფლიოს არც ერთ ქვეყანაში მსგავსი ჩანაწერი არ არსებობს, რაც ცალსახად ტყუილია. მაგალითისთვის რამდენიმე ქვეყნის კონსტიტუციის დასახელება შეიძლება:   ჩეხეთის რესპუბლიკა ჩეხეთის კონსტიტუციაში ევროატლანტიკური მისწრაფება, როგორც დემოკრატიული სამყაროს ნაწილად ყოფნა პრეამბულაშიც არის ჩაწერილი და შემდეგ უკვე ცალკე კონსტიტუციური აქტი (Appendix C) აქვს დამატებული, სადაც დეტალურად არის გაწერილი, როგორ უნდა  მოხდეს ჩეხეთის ევროკავშირში გაწევრიანება. ჩეხეთის კონსტიტუციის თანახმად, ქვეყნის  ევროინტეგრაციის საფუძველი რეფერენდუმის შედეგი უნდა იყოს და ამ თავში მოცემულია სქემა, როგორ და როდის ტარდება რეფერენდუმი, მინიმალური შედეგები, რის შემდეგაც დაიწყება ინტეგრაციის პროცესი, რომელ უწყებას რა ევალება და ა.შ. ეს შინაარსობრივად ჰგავს იმ ჩანაწერს, რაც საქართველოს კონსტიტუციაში კეთდება, რადგან აქაც იმაზეა საუბარი, რომ ორგანოებმა იმოქმედონ ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში გასაწევრიანებლად.   რუმინეთი რუმინეთმა კომუნისტური ხელისუფლების დამხობის შემდეგ კონსტიტუცია 1991 წლის ნოემბერში მიიღო. 2003 წლის 29 ნოემბრიდან კი პირველი შესწორებული ვერსია ამოქმედდა.  ევროინტეგრაციის საკითხი ორივე ვერსიაშია. პირველ შესწორებულ ვერსიაში, რომელიც 2003 წლიდან არის ძალაში, ევროატლანტიკურ მისწრაფებას ცალკე თავი ეძღვნება. კონსტიტუციის (რომელიც მთლიანობაში 8 თავისგან შედგება) მეექვსე თავში გაწერილია, როგორ უნდა გახდეს ქვეყანა ევროკავშირის და ნატოს წევრი (თავი 6, მუხლი148-149). ამ თავის სახელწოდებაა „ევროატლანტიკური ინტეგრაცია“ და მის 148-ე მუხლში ნათქვამია, რა მექანიზმით ხდება ევროკავშირში გაწევრიანება და პასუხისმგებლობა ეკისრება პრეზიდენტს, პარლამენტს და აღმასრულებელ ხელისუფლებას. შესაბამისად, გაწერილია, პროცესში ვის რა ევალება. ასევე აღნიშნულია, რომ პარლამენტია პასუხისმგებელი ინტეგრაციისას სამართლებრივი ბაზის შექმნაზე, ხოლო განხორცილებაზე პასუხისმგებლობა ეკისრება პრეზიდენტს, პარლამენტს, აღმასრულებელ ხელისუფლებას  და სასამართლო შტოს. რუმინეთი ნატოს წევრი 2004 წლის 29 მარტიდან, ევროკავშირის წევრი კი 2007 წლის 1 იანვრიდან გახდა.   ესტონეთი ესტონეთმა კონსტიტუცია სსრკ-ის დაშლის შემდეგ, 1992 წელს მიიღო. შემდეგ დაემატა ცალკე კონსტიტუციური აქტი - The Constitution of theRepublic of Estonia Amendment Act. ეს არის რეფერენდუმის საფუძველზე მიღებული აქტი, სადაც მოსახლეობამ ევროინტეგრაციის სურვილი გამოხატა. ამ აქტში კი გაწერილია ესტონეთის ევროკავშირსა და ნატოში გაწევრიანების გეგმა. აქ ნათქვამია, რომ ესტონეთს სურს გაწევრიანდეს ევროკავშირში. გაწევრიანება ხდება ხალხის სურვილით და იმ პირობით, რომ  ევროკავშირი პატივს სცემს ესტონეთის კონსტიტუციის ფუნდამენტურ პრინციპებს. ეს პრინციპები კი მოცემულია პრეამბულაში, სადაც ნათქვამია, რომ ესტონეთი იყო ევროპული ოჯახის წევრი და უბრუნდება დემოკრატიული ევროპის სივრცეს. ესტონეთი 2004 წლის 29 მარტიდან არის ნატოს წევრი, 2004 წლის 1 მაისიდან - ევროკავშირის წევრი.   ლატვია ევროპული მისწრაფება ლატვიის კონსტიტუციის პრეამბულაშივეა მოცემული, სადაც ნათქვამია, რომ ლატვია ყოველთვის იყო ევროპული კულტურის მატარებელი და  ახლა ამ  ფასეულობების აღიარებით იცავს თავის ეროვნულ ინტერესებს - ხელს უწყობს ერთიანი ევროპულ და მსოფლიოს მდგრად და დემოკრატიულ განვითარებას. შემდეგ უკვე საუბარია, რა წესით უნდა განხორციელდეს ეს მიზანი. აქაც ნათქვამია, რომ წევრობისთვის უნდა ჩატარდეს რეფერენდუმი, რეფერენდუმის შემდეგ როგორ მოქმედებს პარლამენტი და აღმასრულებელი ხელისუფლება, როდის იწყება იმპლიმენტაციის პროცესი და ა.შ. (თავი 6, მუხლი 68). ლატვია ნატოს წევრია 2004 წლის 29 მარტიდან, ევროკავშირის წევრი კი 2004 წლის 1 მაისიდან.   ლიტვა მსგავსი ჩანაწერი გვხვდება ლიტვის კონსტიტუციაში, სადაც ნათქვამია, რომ სახელმწიფო უზრუნველყოფს ლიტვის მოქალაქეების ევროპული ოჯახის სრულფასოვან წევრობას. ლიტვას აქვს ცალკე მიღებული კონსტიტუციური აქტი (CONSTITUTIONAL ACT OF THE REPUBLIC OF LITHUANIA ON MEMBERSHIP OF THE REPUBLIC OF LITHUANIA IN THE EUROPEAN UNION), რომელშიც ნათქვამია, რომ ლიტვა, ევროკავშირის ფასეულობებიდან გამომდინარე, ცდილობს გახდეს ევროკავშირის სრულუფლებიანი წევრი და ამით უზრუნველყოს ქვეყნის უსაფრთხოება და მისი მოქალაქეების კეთილდღეობა. აღსანიშნავია, რომ ლიტვის კონსტიტუციაში ყველაზე მეტი ჩანაწერია ევროპულ ინტეგრაციასთან დაკავშირებით. ფაქტობრივად ყველა საკითხთან დაკავშირებით არსებობს მუხლი, რომ განხორციელდეს ევროპული ფასეულობების გათვალისწინებით, როგორც ხალხის მიერ გაკეთებული არჩევანის უზრუნველყოფა. ლიტვა ნატო-ს წევრია 2004 წლის 29 მარტიდან, ევროკავშირის წევრია 2004 წლის 1 მაისიდან.

Verdict: Information given in the news item is unverified and false.   Resume: Georgia and the World’s article is based on the status of a single Facebook user who expressed his negative attitude in regard to writing Georgia’s aspirations for European integration in its constitution. The user justifies his negative attitude by asserting that not a single country’s constitution includes such an amendment. In fact, there are ample examples of having similar amendments in the constitutions of various different countries. Therefore, the information published by Georgia and the World is false. The fact was presented without prior verification or clarification.   Analysis: On 21 April 2017, the online media outlet, Georgia and the World, published a news article entitled “None of the countries has ever written a similar thing in their constitutions – and Georgia is not a country!” The only information in the article is that it is a status update posted on Facebook by a Georgian immigrant who currently lives in Germany. The aforementioned news item gives rise to multiple questions:
• The status and qualification of the author is ambiguous
• It is unclear why the publication of the Facebook status update as a news article was necessary and important
• Not a single fact is verified
• Every single fact in the status is the author’s interpretation without giving evidence. The stories claimed as facts are outright false
Georgia held a plebiscite in 2008 in regard to the country’s membership in NATO. Georgia’s legislation mandates that a referendum is held throughout the entire territory of the country. Given the fact of the country being partially occupied, which renders the Government of Georgia unable to have control on the occupied territories, a referendum is not held on the entire territory of the country. Therefore, a decision was taken to hold a plebiscite in order to learn the public’s attitude. Georgia’s membership in NATO was supported by 77% of the population which provides a sufficient legal ground to have a respective chapter added to the constitution. This also means that the wish of a large majority of Georgia’s population comes true. At the same time, according to the draft constitution prepared by the Constitutional Commission, the amendment will not be inserted into the body of text. Instead, there would be a transitional provision which says that the “constitutional organs, within the scope of their discretion, have to take every measure to ensure Georgia’s full integration into the European Union and NATO” (Chapter 12, Transitional Provisions, Article 78 – Integration into the European and Euroatlantic integration). The aforementioned Facebook post argues that not a single constitution in the world gives space for such a kind of amendment which is a further outright lie. The constitutions of several countries can be named as examples:   Czech Republic The preamble of the Czech Republic’s Constitution includes Euroatlantic aspiration as being a part of the democratic world whilst the Czech Constitution has a separate constitutional act (Appendix C) which details how it should become an EU member. According to its Constitution, the result of a referendum should serve as a ground for the country’s European integration and includes the agenda for where and when a referendum would be held, the minimal results which should spur the integration process and the specific tasks for any given organ, etc. The content of the constitutional act is very similar to the chapter which is going to be included in Georgia’s Constitution because the former also proclaims that respective organs have to act in order to achieve membership in Euroatlantic structures.   Romania After the overthrow of the Communist government in Romania, the country adopted a Constitution in November 1991. Since 23 November 2003, a first amended version has come into force. Both of the versions include parts about European integration. In the first amended version, which has been in force since 2003, a separate chapter is designated for Euroatlantic aspirations. Chapter 6 of the Romanian Constitution (in total, the document encompasses eight chapters) details how the country should become a member of the EU and NATO (Chapter 6, Articles 148-149). The chapter is entitled “Euroatlantic Integration” and its Article 148 gives an explanation about the mechanisms for the EU membership process and the responsibilities of the Romanian President, Parliament and executive branch of the government. Therefore, the responsibilities in the process are also outlined. It is emphasised that the Parliament is responsible for creating a legal basis for the integration process whilst the President, Parliament, ministers and the judiciary are all responsible for its implementation. Romania became a member of NATO on 29 March 2004 whist it obtained EU membership on 1 January 2007.   Estonia Estonia adopted its Constitution in 1992 after the breakup of the Soviet Union. Later, a separate constitutional act, the Constitution of the Republic of Estonia Amendment Act, was added. That act details Estonia’s EU and NATO membership plan. It says that Estonia wishes to join the EU. The membership is based on the desire of the Estonian people and the EU’s respect for the fundamental principles of the Estonian Constitution. These principles are given in the preamble which says that Estonia is a member of the European family and is now getting back to democratic Europe. Estonia has been a NATO member since 29 March 2004 and an EU member since 1 May 2004.   Latvia Latvia’s European aspiration is given in the preamble of its Constitution which says that Latvia has always been a bearer of European culture and by the recognition of these values, the country serves its national interests – encourages sustained and democratic development of the united Europe and the world. The Latvian Constitution’s following parts outline the ways in which this goal can be fulfilled. The Constitution says that a referendum has to be held for membership and details follow-up activities vis-à-vis the work of the Parliament of Latvia and the executive government, when the implementation process is to begin, etc. (Chapter 6, Article 68). Latvia has been a NATO member since 29 March 2004 and an EU member since 1 May 2004.   Lithuania A similar amendment is featured in the Constitution of Lithuania which says that the state ensures Lithuania’s citizens’ full-fledged membership in the European family. Lithuania has also adopted a separate constitutional act (Constitutional Act of the Republic of Lithuania on Membership of the Republic of Lithuania in the European Union) which says that considering the values of the EU, Lithuania aspires to become a plenipotentiary member of the EU and ensure the security of the country as well as the prosperity of its citizens in this manner. Of note is that the Constitution of Lithuania includes the highest number of amendments in regard to European integration. In fact, there is an article attached to almost every topic which decrees its implementation in accordance with European values and thus respecting the choice of the Lithuanian people. Lithuania has been a NATO member since 29 March 2004 and an EU member since 1 May 2004.