2016 წელს სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებში ჩაჭრილ მოსწავლეთა რაოდენობა ამ გამოცდების ისტორიაში უპრეცედენტოდ მაღალია
„2016 წლის გამოცდებზე 40 821 მოსწავლე გავიდა, მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი სავალდებულო საგანში 8 539-მა მოსწავლემ ვერ დაძლია. ეს რიცხვი შარშანდელთან შედარებით ორჯერ მეტია, 2012 წელთან მიმართებით კი, გაოთხმაგებულია. 2016 წელს ატესტატის გარეშე  მოსწავლეთა 21% დარჩა“, - განაცხადეს ენმ-ის წარმომადგენლებმა - სერგო რატიანმა და მარიამ რამინაშვილმა. „ნაციონალური მოძრაობა“ აღნიშნულს ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში არსებულ ქაოსს და მოუწესრიგებელ სიტუაციას უკავშირებს. მათივე განმარტებით, 2012 წელს, 2011 წელთან შედარებით, სასკოლო გამოცდებში ჩაჭრილი მოსწავლეების რაოდენობა 17%-დან 12%-მდე შემცირდა. ფაქტ-მეტრი სასკოლო გამოცდების შედეგებით დაინტერესდა. სასკოლო გამოსაშვები გამოცდები მეთერთმეტე და მეთორმეტე კლასებში გაყოფილია. გამოცდების ნაწილს სკოლის მოსწავლეები მეთერთმეტე კლასის ბოლოს, ნაწილის კი, მეთორმეტე კლასის დასრულების შემდეგ აბარებენ. „ნაციონალურ მოძრაობაში“ განგვიმარტეს, რომ განცხადებისას, ისინი მხოლოდ მეთორმეტე კლასელების მიერ დაფიქსირებულ შედეგებს გულისხმობდნენ. შესაბამისად, ჩვენც სწორედ აღნიშნული მონაცემები გავაანალიზეთ. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინფორმაციით, 2015-2016 სასწავლო წელს 42 101 მეთორმეტეკლასელი იყო რეგისტრირებული. მოსწავლეების საერთო რაოდენობა კი, 553 914-ს შეადგენდა. რაც შეეხება წლების მიხედვით სტატისტიკას, ის შემდეგნაირად გამოიყურება:   ცხრილი 1: 11-12 კლასებში რეგისტრირებული მოსწავლეების რაოდენობა (2011-2016 წლები)
კლასი
2011-2012 2012-2013 2013-2014 2014-2015 2015-2016
მე-12 40 257 41 947 38 079 40 876 42 101
სულ 568 486 559 415 553 016 553 994 553 914
წყარო: განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო   სამინისტროს ინფორმაციით, 2016 წელს სკოლის გამოსაშვებ გამოცდაზე 47 098 მეთორმეტეკლასელი იყო დარეგისტრირებული (აღნიშნული არ ნიშნავს, რომ გამოცდაზე ყველა მათგანი გამოცხადდა). მათგან, ერთ ან მეტ საგანში მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი 11 519-მა მოსწავლემ ვერ გადალახა. 2011-2016 წლებში სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებზე რეგისტრირებული და მინიმალურ ზღვარს მიღმა დარჩენილი მე-12 კლასელების ჯამური რაოდენობა ასეთია:   ცხრილი 2: სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებზე რეგისტრირებული და მინიმალურ ზღვარს მიღმა დარჩენილი მოსწავლეების რაოდენობა (2011-2016 წლები)
წელი 2011 2012 2013 2014 2015 2016
რეგისტრირებული მოსწავლეები 46 549 41 483 37 945 38 153 44 517 47 098
ზღვარი ვერ გადალახა 14 113 4 684 7 941 5 205 6 426 11 519
% 30.3 % 11.3% 20.9% 13.6% 14.4% 24.4%
წყარო: განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო   როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2015 წელთან შედარებით, 2016 წელს სასკოლო გამოცდებში ჩაჭრილი მოსწავლეების რაოდენობა თითქმის გაორმაგებულია. თითქმის იგივე სურათი გვაქვს, თუ 2016 წლის მონაცემებს 2012 წლის მონაცემებს შევადარებთ. 2016 წელს სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებში ჩაჭრილი მოსწავლეების რაოდენობა 2012 წლის მონაცემებს 2.5-ჯერ აღემატება. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2016 წელს სასკოლო გამოსაშვებ გამოცდებში ჩაჭრილი მოსწავლეების რაოდენობა კი არ გაოთხმაგდა, როგორც ამას პარტია მიუთითებს, არამედ გაორმაგდა. „ნაციონალური მოძრაობის“ განცხადებაში სწორად არის აღნიშნული, რომ 2011 წელთან შედარებით, 2012 წელს სასკოლო გამოსაშვებ გამოცდებში ჩაჭრილი მოსწავლეების რაოდენობა შემცირდა, თუმცა, აღნიშნული მაჩვენებელი 2013 წელს 9.6%-ით კვლავ გაიზარდა. 2014 წელს ეს რიცხვი კვლავ შემცირდა. 2015 წლიდან კი სასკოლო გამოცდებში ჩაჭრილი მოსწავლეების რაოდენობა კვლავ გაიზარდა და 2016 წელს, წინა წელთან შედარებით, გაორმაგდა. იმის გასარკვევად, ხომ არ შეიცვალა გამოცდების ჩატარების პრინციპი, ან გამოცდის ჩასაბარებლად საჭირო მინიმალური ბარიერის მაჩვენებლის აწევა ხომ არ მოხდა, ჩვენ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრს მივმართეთ. ცენტრის დირექტორის მოადგილის ივა მინდაძის განცხადებით, სკოლის გამოსაშვები გამოცდების დავალებების სირთულე არ შეცვლილა და არც მინიმალური ბარიერი აწეულა. მისივე განმარტებით, წინა წლებთან შედარებით, სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებზე რამდენიმე პროცედურული ცვლილება განხორციელდა. კერძოდ: წელს განსაკუთრებით დიდი ყურადღება მოსწავლეების ოთახებში შესვლის რიგითობას, რაოდენობას, მათ განლაგებას, ერთმანეთისგან დაშორებას და ოთახებში მეთვალყურეობას დაეთმო, რომ მოსწავლეების ერთმანეთთან გადალაპარაკება ან კარნახი მაქსიმალურად გამორიცხულიყო. „გამკაცრდა გამოცდის ჩატარების პირობები, რამაც, სავარაუდოდ, გარკვეული გავლენა იქონია შედეგებზე“, - განაცხადა ივა მინდაძემ. კითხვას, ხომ არ არის სასკოლო გამოცდებზე ჩაჭრილი მოსწავლეების რაოდენობის ზრდა უშუალოდ განათლების სისტემაში არსებული სისტემური პრობლემების შედეგი, მინდაძემ უპასუხა: „ეს სცდება ჩვენი კომპეტენციის ფარგლებს, მაგრამ თუკი ზოგადად ვიმსჯელებთ, არის თუ არა პრობლემები და ხარვეზები განათლების სისტემაში, ალბათ, ყველა შევთანხმდებით, რომ გარკვეული პრობლემები ნამდვილად არის და ამ პრობლემების მოგვარებას სერიოზული მუშაობა სჭირდება“.   დასკვნა სასკოლო გამოსაშვებ გამოცდებში მინიმალურ ზღვარს მიღმა დარჩენილი მოსწავლეების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2011 წელს დაფიქსირდა და გამოცდაზე რეგისტრირებული მოსწავლეების 30.3% შეადგინა. აღნიშნული მაჩვენებელი 2016 წლის მონაცემებს 5.9%-ით აღემატება. შესაბამისად, იმის ხაზგასმა, რომ 2016 წელს სასკოლო გამოცდებში ჩაჭრილი მოსწავლეების რაოდენობა გამოცდების ისტორიაში უპრეცედენტოდ მაღალია, არასწორია. ამასთან, 2016 წლის მონაცემები 2012 წელს გამოცდებში ჩაჭრილი მოსწავლეების რაოდენობას თითქმის ორნახევარჯერ და არა 4-ჯერ აღემატება, როგორც ეს „ნაციონალური მოძრაობის“ განცხადებაშია აღნიშნული. 2016 წელს გამოცდაზე ჩაჭრის მაჩვენებლი წინა წლის მონაცემებთან შედარებით თითქმის გაორმაგებულია. წელს სასკოლო ატესტატის გარეშე გამოცდაზე რეგისტრირებული მოსწავლეების თითქმის მეოთხედი დარჩა, რაც საკმაოდ მაღალი რიცხვია. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სასკოლო გამოსაშვებ გამოცდებზე დავალებების სირთულე არ შეცვლილა და არც დადგენილი მინიმალური ზღვარი აწეულა. მოსწავლეს გამოსაშვებ გამოცდაზე საგანი ჩაბარებულად ეთვლება, თუკი ის 10 ბალიანი სკალიდან მინიმუმ 5.5 ქულის მოპოვებას შეძლებს. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.

“A total of 40,821 students took the 2016 school graduation exams and 8,539 of them failed to get a minimum score. This is two times more than in the previous year whilst it is four times more as compared to 2012. About 21% of students failed to get a school graduation diploma in 2016,” stated United National Movement members Sergo Ratiani and Mariam Raminashvili. The United National Movement explains this by the chaos and unruly situation in secondary education facilities. They also explained that the number of students failing the school graduation exams in 2012 decreased to 12% as compared to 17% in 2011.
FactCheck took interest in the results of the school graduation exams.
The school graduation exams are distributed across the 11
th and 12
th grades. Students take the first part of the exams at the end of the 11
th grade and are then required to pass the remaining parts upon completion of the 12
th grade. The representatives of the United National Movement explained to us that they were talking about the results observed during the exams taken by 12
th graders when making their statement. Hence, we looked into the statistics of this particular segment of students.
According to the information of the Ministry of Education and Science of Georgia, a total of 42,101 12
th graders were registered in the 2015-2016 academic year. The overall number of students in this year equalled 553,914. As for the statistics by year, they look like this:
Table 1: Number of Pupils Registered in 11
th Grades (from 2011 to 2016)
| Grade |
Study Year |
| 2011-2012 |
2012-2013 |
2013-2014 |
2014-2015 |
2015-2016 |
| 12th |
40,257 |
41,947 |
38,079 |
40,876 |
42,101 |
568,486 |
559,415 |
553,016 |
553,994 |
553,914 |
Source: Ministry of Education and Science of Georgia
According to the information of the Ministry, a total of 47,098 12
th graders were registered for the graduation exams in 2016 (which is not to say that all of them actually showed up for the exams). Of this number, about 11,519 students failed to get the minimum score in one or more exams.
The overall numbers of 12
th grade students registered for the school graduation exams and those failing to get minimum scores are as follows:
Table 2: Number of Pupils Registered for School Graduation Exams and Those Failing to Get Minimum Scores (2011-2016)
| Number of Registered Students |
46,549 |
41,483 |
37,945 |
38,153 |
44,517 |
47,098 |
| Failed to Get Minimum Scores |
14,113 |
4,684 |
7,941 |
5,205 |
6,426 |
11,519 |
| % |
30.3 % |
11.3% |
20.9% |
13.6% |
14.4% |
24.4% |
As the above table reflects, the number of students failing the exams in 2016 has almost doubled since 2015. We have almost the same picture if we compare the 2016 data to those of 2012. The number of students who failed the graduation exams in 2016 was about 2.5 times more than in 2012. It should be noted that the number of students who failed the exams in 2016 has doubled, not quadrupled, as stated by the United National Movement members.
The United National Movement’s statement correctly indicates that the number of students who failed the graduation exams in 2012 decreased as compared to 2011; however, this indicator increased by 9.6% in 2013. The number dropped again in 2014. The number of students failing the exams started increasing in 2015 and doubled in 2016 as compared to the previous year.
We addressed the National Assessment and Examination Centre in order to find out whether or not the mechanism for giving the exams or the minimum scores necessary to pass the exams has changed over the years. According to the Deputy Director of the Centre, Iva Mindadze, neither the difficulty of the exams themselves nor the minimum scores required to pass the exams have changed. According to his statement, several procedural changes were made to the exam process as compared to the previous years. Specifically, the main focus on the 2016 exams was on organisation: the process of students entering the exam rooms, the number of students per exam room, seating and monitoring during the exams as a means of decreasing any chances for talking and cheating. “The conditions of the exam process have become stricter and this has probably had a certain influence on the results,” said Mr Mindadze.
The largest number of students failing the school graduation exams was registered in 2011, constituting 30.3% of the overall number of students registered for the exams in that year. This exceeds the numbers recorded in 2016 by 5.9%. Hence, underscoring the fact that the number of students who have failed the graduation exams in 2016 is unprecedented is incorrect. In addition, the number of students failing the exams in 2016 is 2.5 times ̶ and not four times ̶ more than 2012 as stated by United National Movement members.
The graduation exams failure rate in 2016 has almost doubled as compared to the previous year. About a quarter of those registered for these exams in 2016 failed to get a graduation diploma which is quite a large share. It should also be pointed out that the level of difficulty of the exams themselves as well as the minimum scores required to pass has not changed. Students are considered to have passed the exams if they manage to get a minimum of 5.5 points from 10.