საპროცესო შეთანხმებებიდან 2009 წელს ბიუჯეტში შევიდა 60 მლნ ლარი, 2010 წელს – 96 მლნ ლარი, 2011 წელს – 100 მლნ. 2014 წელს იყო 22 მლნ, 2015 წლის ცხრა თვეში კი 15 მლნ ლარი
საქართველოს მთავარი პროკურორის, ირაკლი შოთაძის განცხადებით, დაიხვეწა და გაცილებით გამჭვირვალე გახდა საპროცესო შეთანხმების ინსტიტუტი, ხოლო საპროცესო შეთანხმების გაფორმებისას სასჯელის სახით ჯარიმის გამოყენების მაჩვენებელი შემცირდა. "ბოლო წლებში საპროცესო შეთანხმების გაფორმებისას მკვეთრად დაიკლო სასჯელის სახით ჯარიმის გამოყენებამ ... საპროცესო შეთანხმებების შედეგად 2009 წელს ბიუჯეტში მობილიზებული იყო 60 მილიონი ლარი, 2010 წელს – 96 მილიონი ლარი, 2011 წელს – 100 მილიონი. 2014 წელს იყო 22 მილიონი, ხოლო 2015 წლის ცხრა თვეში არის – 15 მილიონი ლარი".
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. აღსანიშნავია, რომ ანალოგიურ სტატისტიკას, შოთაძის განცხადებაზე დაყრდნობით, პარტია "ქართული ოცნების" წევრებიც ხშირად იყენებდნენ. პარლამენტის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, დეპუტატმა შოთა ხაბარელმა განაცხადა, რომ "ნაციონალური მოძრაობის" მმართველობის პერიოდში საპროცესო შეთანხმებებიდან ბიუჯეტში შესული თანხები წლიურად 100 მლნ ლარს შეადგენდა, ხოლო დღეისთვის კი ეს რიცხვი 15 მილიონ ლარამდე შემცირდა. 2006-2015 წლებში საპროცესო გარიგებებიდან ბიუჯეტში შესული თანხების შესახებ ინფორმაციის მიღების მიზნით, ფაქტ-მეტრმა ფინანსთა სამინისტროს მიმართა. სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, საპროცესო გარიგებებიდან მიღებული შემოსავლების ცალკე აღრიცხვა არ ხდება და ისინი სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული სანქციებიდან (საურავები და ჯარიმები) მიღებულ სხვა შემოსავლებთან ერთად აღირიცხება. ასევე, სამინისტროდან მიღებული წერილით გავარკვიეთ, რომ 2006 წელს საპროცესო გარიგებებიდან მიღებული შემოსავლები ცალკე მუხლში არ აღირიცხებოდა, შესაბამისად, 2006 წელს საპროცესო შეთანხმებებიდან მიღებული თანხების შესახებ სამინისტროდან ინფორმაციის მიღება შეუძლებელია. 2007 წელს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული ჯარიმებიდან და საურავებიდან  სახელმწიფო ბიუჯეტში მიღებული შემოსავლები 49.6 მილიონ ლარს შეადგენდა, 2008 წელს 45.6 მილიონ ლარამდე შემცირდა, ხოლო 2009-2011 წლებში მზარდი ტენდენციით ხასიათდებოდა.   გრაფიკი 1: სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული სანქციებიდან (ჯარიმები და საურავები) ბიუჯეტში მიღებული შემოსავლები image001 წყარო: ფინანსთა სამინისტრო   სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული სანქციებიდან მიღებულმა შემოსავლებმა ყველაზე მაღალ რიცხვს 2011 წელს მიაღწია და 82.4 მილიონი ლარი შეადგინა, ხოლო 2012 წლიდან ეს მონაცემი ყოველწლიურად მცირდებოდა და გასულ წელს 30.6 მილიონი ლარი შეადგინა. მოცემული სტატისტიკიდან გამომდინარე შეგვიძლია დანამდვილებით ვთქვათ, რომ საპროცესო გარიგებებიდან მიღებულ შემოსავლებს 2007-2012 წლების განმავლობაში 100 მილიონ ლარამდე არასდროს მიუღწევია. ის ფაქტი, რომ 2012 წლიდან აღნიშნული შემოსავლები მცირდებოდა საფუძველს გვაძლევს ვივარაუდოთ, რომ სხვა საურავებთან ერთად საპროცესო შეთანხმებებიდან მიღებული თანხების მოცულობაც შემცირდა, თუმცა, კონკრეტულად რამდენით, ამ ინფორმაციის მოძიება სახელმწიფო ბიუჯეტის მონაცემებიდან შეუძლებელია. 2013 წლის მარტში IDFI-მ გამოაქვეყნა ინფორმაცია (აღსრულების ეროვნული ბიუროს მონაცემებზე დაყრდნობით) 2009-2012 წლებში საპროცესო შეთანხმებების შედეგად ბიუჯეტში გადარიცხული თანხების შესახებ, რომლის მიხედვითაც, ამ წლებში ბიუჯეტში საპროცესო შეთანხმებების შედეგად სულ 140 მლნ ლარი შევიდა. სახელმწიფო ბიუჯეტში საპროცესო შეთანხმებებიდან ყველაზე მაღალი თანხა - 51 მილიონი ლარი 2011 წელს შევიდა. მართალია, 2009 წლიდან საპროცესო შეთანხმებებიდან ბიუჯეტში მიღებული შემოსავლები იზრდებოდა, თუმცა აღნიშნული რიცხვები მნიშვნელოვნად განსხვავდება ირაკლი შოთაძის მიერ მოყვანილი სტატისტიკისგან. 2009-2012 წლებში საპროცესო შეთანხმებებიდან ბიუჯეტში ყოველწლიურად გადარიცხულ თანხას 100 მილიონ ლარამდე არასდროს მიუღწევია.   ცხრილი 1: საპროცესო შეთანხმებებიდან ბიუჯეტში გადარიცხული თანხები
წელი საპროცესო შეთანხმებებიდან ბიუჯეტში შესული თანხა (ლარი)
2009 8 040 391.81
2010 42 361 459.28
2011 51 009 763.78
2012 38 627 586.89
ფაქტ-მეტრი ასევე დაინტერესდა, თუ როგორ შეიცვალა სურათი 2013-2015 წლებში და საპროცესო შეთანხმებების შესახებ სტატისტიკა პროკურატურიდანაც გამოითხოვა. პროკურატურის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ამ უწყებაში საპროცესო შეთანხმებებიდან მიღებული თანხების ცალკე აღრიცხვა არ ხდება. ამ საკითხთან დაკავშირებით მიმდინარე წლის 28 იანვარს აღსრულების ეროვნული ბიუროსაც მივმართეთ, თუმცა მოთხოვნილი ინფორმაცია ჯერ კიდევ არ მიგვიღია. დამატებითი ინფორმაციის სახით აღსანიშნავია ისიც, რომ ხშირად მოქმედი ხელისუფლება მის წინამორბედს ადანაშაულებდა, რომ ის ბიუჯეტს საპროცესო შეთანხმებებიდან მიღებული თანხებით ავსებდა. 2011 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლები 6.4 მილიარდ ლარს შეადგენდა, ხოლო მთლიანად სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული სანქციებიდან მიღებული შემოსავლები 82.4 მილიონ ლარს, საბიუჯეტო შემოსავლების მხოლოდ 1.3%-ს შეადგენდა. ასევე, ანალოგიურად, 2012 წელს საპროცესო შეთანხმებებიდან და სხვა ჯარიმებიდან მიღებული შემოსავლების წილი ბიუჯეტის საერთო შემოსავლების 1%-ს შეადგენდა. აქედან გამომდინარე, შეუძლებელია ბიუჯეტის შევსების ძირითადი წყარო საპროცესო შეთანხმებები ყოფილიყო.   დასკვნა ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციით, საპროცესო გარიგებებიდან მიღებული შემოსავლების ცალკე აღრიცხვა არ ხდება და ისინი სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული სანქციებიდან (საურავები და ჯარიმები) მიღებულ სხვა შემოსავლებთან ერთად აღირიცხება. 2007 წელს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული ჯარიმებიდან და საურავებიდან  სახელმწიფო ბიუჯეტში მიღებული შემოსავლები 49.6 მილიონი ლარი იყო, 2008 წელს 45.6 მილიონი, 2009 წელს - 51.7 მილიონი, 2010 წელს - 72.6 მილიონი, 2011 წელს - 82.4 მილიონი, ხოლო 2012 წლიდან ეს მონაცემი ყოველწლიურად მცირდებოდა და გასულ წელს 30.6 მილიონი ლარი შეადგინა. შესაბამისად, ამ მუხლში შემავალი საპროცესო გარიგებებიდან მიღებული თანხები 100 მლნ ლარი არასდროს ყოფილა. IDFI-ს მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, 2009-2012 წლებში საპროცესო შეთანხმებებიდან ბიუჯეტში ყველაზე დიდი თანხა, 51 მილიონი ლარი, 2011 წელს შევიდა. აქვე, ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ 2012 წლის შემდეგ სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული სანქციებიდან (რომლებიც საპროცესო შეთანხმებებსაც მოიცავს) შესული თანხები კლების ტენდენციით ხასიათდება, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ ბოლო წლებში საპროცესო შეთანხმებებიდან ბიუჯეტში შესული თანხების ოდენობაც შემცირდა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი შოთაძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

According to the statement of the Main Prosecutor of Georgia, Irakli Shotadze, the institute of plea bargains has become more refined and transparent whilst the cases of using fines as a punitive measure when striking plea bargains have decreased. "In the past few years the usage of fines as a punitive measure in plea bargains has decreased drastically… The state budget received a total of GEL 60 million from plea bargains in 2009, GEL 96 million in 2010 and GEL 100 million in 2011. In 2014 the number was down to GEL 22 million whilst in the first nine months of 2015 the contribution to the budget was just GEL 15 million."
It should be pointed out that similar statistics, probably based upon Mr Shotadze’s statement, have often been used by members of the Georgian Dream coalition as well. During his speech at the session of the Parliament of Georgia, the Georgian Dream MP, Shota Khabareli, stated: "The money received by the state budget from plea bargains during the office of the United National Movement amounted to about GEL 100 million annually whilst today this number has decreased to GEL 15 million."
addressed the Ministry of Finance of Georgia in order to obtain information about the money received by the state budget from plea bargains in the period from 2006 to 2009. According to the information received from the Ministry, the income from plea bargains is not calculated separately but counted together with the income from other types of sanctions (fines and penalties) as provided for by the Criminal Code of Georgia. In addition, the response letter of the Ministry made it clear that the income from plea bargains was not recorded in a separate article of the budget in 2006. Hence, it is impossible to get information about the money received by the budget from plea bargains in 2006.
In 2007, budget income from fines and penalties as determined by the Criminal Code of Georgia amounted to GEL 49.6 million, dropping to GEL 45.6 million in 2008 but showing a growth trend in the period from 2009 to 2011.
Budget Income from Fines and Penalties Determined by the Criminal Code of Georgia
Budget income from fines and penalties reached its maximum in 2011, amounting to GEL 82.4 million but has been on the decrease since 2012 and amounted to just GEL 30.6 million in 2015.
Basing upon the statistics at hand, we can definitively conclude that budget income from plea bargains never reached GEL 100 million in the period from 2007 to 2012. The fact that the overall amount of income from fines and penalties has been dropping since 2012 enables us to presume that the amount of money received from plea bargains has been dropping as well; however, the state budget data make it impossible to state specific numbers and calculate the amount or rate of decrease.
In March 2013, the Institute for Development of Freedom of Information (based upon the statistics of the National Bureau of Enforcement) published data about the amounts of money transferred to the state budget as a result of plea bargains from 2009 to 2012. According to these data, the overall amount of money received by the state budget from these transactions amounted to GEL 140 million. The largest amount of money received by the state budget from plea bargains was GEL 51 million in 2011. Despite the fact that budget income from plea bargains has been increasing since 2009, the actual numbers are still significantly different from those stated by Irakli Shotadze. In the period from 2009 to 2012, the amount of money transferred to the state budget as a result of plea bargains never reached GEL 100 million.
Money Transferred to the State Budget as a Result of Plea Bargains
Year Money Transferred to the State Budget as a Result of Plea Bargains (GEL)
2009 8,040,391.81
2010 42,361,459.28
2011 51,009,763.78
2012 38,627,586.89
also took interest in how the situation changed from 2013 to 2015 and also requested information about plea bargains in this period from the Prosecutor’s Office. According to the information provided by the Prosecutor’s Office of Georgia, they also do not calculate the money received from plea bargains separately. We also addressed the State Bureau of Enforcement on 28 January 2016 on this same issue; however, we have not yet received the requested information.
As additional information it is worth mentioning that the incumbent government often used to accuse the previous government of filling the state budget with money received from plea bargains. The income part of the state budget amounted to GEL 6.4 billion in 2011 whilst income from penalties and fines as determined by the Criminal Code of Georgia equalled GEL 82.4 million, or just 1.3% of the budget income. The same figure was even lower, just 1% in 2012. Hence, plea bargains could not have been the main source for filling the state budget.
According to the information of the Ministry of Finance of Georgia, the income from plea bargains is not calculated separately but counted together with the income from other types of sanctions (fines and penalties) as provided for by the Criminal Code of Georgia. State budget income from these sanctions amounted to GEL 49.6 million in 2007, GEL 45.6 million in 2008, GEL 51.7 million in 2009, GEL 72.6 million in 2010 and GEL 82.4 million in 2011. These numbers have been on the decrease every year since 2012 and amounted to just GEL 30.6 million in 2015. Hence, the money received from plea bargains (which was included in these numbers) has never been GEL 100 million. According to the information obtained by the Institute for Development of Freedom of Information, the largest amount of money received by the state budget from plea bargains was recorded in 2011 and amounted to GEL 51 million.
It should also be noted that state budget income from sanctions (fines and penalties) as determined by the Criminal Code of Georgia (which also includes the amount of money received from plea bargains) has been decreasing since 2012 which indicates that the amount of money received by the state budget from plea bargains has also been decreasing.